04:41
22.02.2024

Najnowszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 729
00:00
22.02.2024

Na tym kończymy dzisiejszą relację

Kolejne doniesienia z Ukrainy będziemy zamieszczać od wczesnego rana w czwartek.

23:47
21.02.2024

Rosjanie ostrzelali trzy gminy obwodu sumskiego

Rosyjskie siły okupacyjne przeprowadziły w ciągu dnia pięć ostrzałów w trzech gminach obwodu sumskiego. „W ciągu dnia Rosjanie przeprowadzili 5 ostrzałów obszaru przygranicznego i miejscowości obwodu sumskiego. Odnotowano 33 eksplozje. Ostrzelano gminy Biłopolsk, Wielikopysarówsk i Nowosłobidsk” – czytamy w raporcie sumskiej administracji.

23:22
21.02.2024

Fałszywe informacje na temat zabójstwa pilota Kuzminowa

Kremlowscy propagandyści rozpowszechniają fałszywe informacje na temat zabójstwa pilota myśliwca Maksyma Kuzminowa w Hiszpanii. Starają się wmówić, że rzekomo został on zabity przez ukraińskie służby specjalne. Poinformowało o tym na Facebooku Centrum Przeciwdziałania Dezinformacji przy Radzie Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony – podaje Ukrinform.

22:45
21.02.2024

Rada Najwyższa jest gotowa podjąć dialog w celu rozwiązania kwestii transportu zboża

Rada Najwyższa jest gotowa przystąpić do dialogu z Sejmem i Senatem RP w formacie Zgromadzenia Parlamentarnego Ukraina-Polska w celu rozwiązania kwestii transportu ukraińskiego zboża przez terytorium Polski – powiedziała Olena Kondratiuk, wicemarszałek ukraińskiego parlamentu.

22:30
21.02.2024

Rosjanie zaatakowali dzielnicę Myrhorod dronami szturmowymi

Rosyjskie siły okupacyjne zaatakowały obwód Połtawy za pomocą bezzałogowych statków powietrznych, w rejonie Myrhorodu doszło do eksplozji – poinformował szef obwodowej administracji wojskowej Połtawy Philip Pronin. „Okupanci zaatakowali obwód połtawski kilkoma grupami bezzałogowych statków powietrznych. W obwodzie myrhorodskim słychać było odgłosy eksplozji. Według wstępnych informacji nie było ofiar ani uszkodzeń, nie było też zniszczeń” – napisał na kanale Telegram.

21:51
21.02.2024

Mieszkanka Charkowa korygowała ataki powietrzne na dzielnice mieszkalne miasta

Śledczy Służby Bezpieczeństwa Ukrainy zatrzymali 34-letnią mieszkankę regionu, która została poinformowana o podejrzeniu o zdradę stanu popełnioną w stanie wojennym. „Na początku stycznia 2024 roku bezrobotna mieszkanka Charkowa nawiązała za pośrednictwem komunikatora Telegram kontakt z przedstawicielem rosyjskich służb specjalnych. Otrzymała od niego zadanie zebrania danych wywiadowczych na temat konkretnych miejsc i szkód, które mogłyby wyrządzić rosyjskie siły zbrojne w centrum miasta. Za pracę dla wroga otrzymała zaliczkę” – podała służba prasowa Charkowskiej Prokuratury Okręgowej.

21:29
21.02.2024

Rosyjskie naloty na Orychów na Zaporożu

Armia rosyjska zrzuciła bomby lotnicze na Orychów, obwód zaporoski i inne miejsca na linii frontu. Poinformował o tym Iwan Fiodorow, szef zaporoskiej administracji. „Wróg nadal niszczy miasta i wsie na pierwszej linii frontu. O 19:30 przeprowadził dwa naloty na Orichow. Uderzył w niezamieszkały budynek w centrum miasta, przez co wybuchł tam pożar. Uszkodził też inne pobliskie budynki” – napisał Fiodorow.

20:51
21.02.2024

Kanada bada możliwość przekazania Ukrainie wycofanych ze służby rakiet przeciwlotniczych

Kanada nadal bada, na ile przydatne będą dla Ukrainy wycofane ze służby rakiety powietrze-powietrze CRV7 i jak je bezpiecznie transportować – powiedział kanadyjski minister obrony Bill Blair. Według niego Kanada rozważała możliwość przekazania Ukrainie tych rakiet już na początku inwazji na pełną skalę, „ale w tamtym czasie zdolność Ukrainy do ich użycia była bardzo ograniczona”. „Jednak później zobaczyliśmy, że Ukraińcy znaleźli genialne sposoby wykorzystania innych technologii, w szczególności dronów, dzięki którym ta broń może być dla nich użyteczna” – powiedział Blair.

20:29
21.02.2024

Ukraina oczekuje od UE pomocy o wartości 5 miliardów euro

Ukraina oczekuje, że w najbliższej przyszłości dobiegną końca dyskusje w UE na temat utworzenia specjalnego funduszu wojskowego i kraj będzie mógł otrzymać pomoc wojskową w wysokości 5 miliardów euro – tak oświadczył przedstawiciel Ukrainy przy UE Wsiewołod Czycow w komentarzu dla agencji Ukrinform.

19:54
21.02.2024

Konferencja na temat przyszłej drogi Ukrainy

25 lutego odbędzie się duża konferencja na temat przyszłej drogi Ukrainy, w której wezmą udział „wszyscy czołowi członkowie rządu, kierownictwo wojskowe i polityczne oraz premier” – zapowiedział sekretarz prasowy prezydenta Ukrainy Siergiej Nikiforow. „25 lutego przygotowujemy coś wyjątkowego. To będzie konferencja, szczera rozmowa o naszej drodze do przodu, naszej drodze w 2024 roku. Będą wszyscy najważniejsi prelegenci ze strony rządu, kierownictwo wojskowe i polityczne, premier i przewodniczący Rady Najwyższej, SBU, GUR, Ministerstwo Strategii i Przemysłu, Ministerstwo Infrastruktury, Biuro Prezydenta i oczywiście sam prezydent” – zapowiedział Nikiforow.

19:34
21.02.2024

Odsetek ukraińskich uchodźców pragnących wrócić do ojczyzny spadł z 77% do 65%

Większość ankietowanych ukraińskich uchodźców i osób wewnętrznie przesiedlonych (odpowiednio 65% i 72%) w dalszym ciągu wyraża chęć powrotu kiedyś do domu, ale ich odsetek spadł. Świadczy o tym badanie Agencji Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR) „Life in Waiting: Intentions and Perspectives of Refugees, Returning Refugees and IDPs from Ukraine”. Jako główny czynnik utrudniający powrót anikietowani wymieniali niebezpieczeństwo na Ukrainie. Inne problemy to brak możliwości ekonomicznych i mieszkań.

19:01
21.02.2024

Kanada przeznaczy 23 mln dolarów na amunicję dla Ukrainy

Kanada przyłączy się do inicjatywy Czech i przeznaczy 30 mln dolarów kanadyjskich (około 23 mln dolarów amerykańskich) na zakup amunicji dla Ukrainy poza NATO. „Kanada dała jasno do zrozumienia, że ​​jest gotowa wesprzeć inicjatywę Republiki Czeskiej dotyczącą pilnego wysłania na Ukrainę dziesiątków tysięcy amunicji artyleryjskiej z różnych krajów. Choć szczegóły są nadal przedmiotem dyskusji, źródła obronne podają, że rząd federalny może przeznaczyć na realizację planu nawet 30 mln dolarów” – informuje CBC News.

18:33
21.02.2024

Iran dostarczył Rosji ok. 400 rakiet

Iran dostarczył Rosji dużą liczbę potężnych rakiet balistycznych ziemia-ziemia – poinformowała agencja Reuters. Trzy irańskie źródła podają, że Iran dostarczył około 400 rakiet, w tym broń balistyczną krótkiego zasięgu Fateh-110, takich jak Zolfaghar. Eksperci twierdzą, że ten mobilny pocisk jest w stanie atakować cele w odległości od 300 do 700 km. W ten sposób pogłębia się współpraca wojskowa między dwoma krajami objętymi sankcjami przez USA.

18:12
21.02.2024

Rosja utrzymuje na terytorium Ukrainy 470-tysięczną grupę sił lądowych

Lądowa część grupy armii Federacji Rosyjskiej znajdująca się na terytorium Ukrainy liczy około 470 tysięcy żołnierzy. Poinformował o tym w rozmowie z agencją Interfax-Ukraine zastępca szefa Głównego Zarządu Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy generał dywizji Wadym Skibicki.

17:59
21.02.2024

Rosyjski bloger popełnił samobójstwo w okopach. Dowódcy zmusili go do kłamstwa w sprawie wojny

Bloger i sierżant armii rosyjskiej Andriej Morozow popełnił samobójstwo w okopach na Ukrainie. W ostatnim poście pisał, że dowództwo zmusiło go do usunięcia wpisu o rosyjskich stratach pod Awdijiwką i manewrze nowego głównodowodzącego Ukrainy, który wyciągnął swoich żołnierzy z okrążenia.

Czytaj więcej

Rosyjski bloger popełnił samobójstwo w okopach. Dowódcy zmusili go do kłamstwa w sprawie wojny
17:19
21.02.2024

Ukraińska maszyna do rozminowywania jest przygotowywana do produkcji seryjnej

Ukraiński model maszyny do rozminowywania, wyposażony w bezzałogowy system sterowania, który pod względem właściwości nie ustępuje zagranicznym odpowiednikom, przechodzi przygotowania do certyfikacji, po czym zostanie wprowadzony do produkcji seryjnej – powiedziała minister ds. gospodarki Ukrainy Julia Swyridenko.\

16:48
21.02.2024

Prezydent Zełenski do Donalda Tuska: Dość nieporozumień, przyjedź na granicę!

Proszę Ciebie, Donaldzie, Panie Premierze, żebyś też przybył na granicę. Andrzeju, Panie Prezydencie, proszę Ciebie o wsparcie tego dialogu. To jest bezpieczeństwo narodowe – z takim apelem wystąpił prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

Czytaj więcej

Prezydent Zełenski do Donalda Tuska: Dość nieporozumień, przyjedź na granicę!
16:02
21.02.2024

Ukraiński wywiad wojskowy wskazuje gdzie Rosjanie koncentrują obecnie swoje siły

Główne wysiłki rosyjskiej armii koncentrują się obecnie w rejonie Awdijiwki, Kupiańska i Łymanu — informuje Wadym Skibicki, szef wywiadu wojskowego Ukrainy.

15:33
21.02.2024

Dywizjon S-400 pojawił się na Krymie

Informacje taką przekazują ukraińscy partyzanci.

15:07
21.02.2024

Minister rolnictwa Ukrainy rozmawiał z ministrem rolnictwa Rumunii o tranzycie ukraińskich produktów rolnych przez Rumunię

Do rozmowy doszło w czasie, gdy polscy rolnicy blokują granicę z Ukrainą domagając się embarga na ukraińską żywność.

14:48
21.02.2024

Zmienia się nastawienie Ukraińców do Polski

Na Ukrainie spadła liczba osób uważających Polskę za kraj przyjazny - wynika z sondażu.

Czytaj więcej

Coraz mniej Ukraińców uważa Polskę za kraj zdecydowanie przyjazny Ukrainie
14:37
21.02.2024

Kreml likwiduje Qiwi Bank. Cios w oligarchów, chaos wśród klientów

Dziś Bank Rosji niespodziewanie anulował licencję Qiwi Banku, wywołując panikę na rynku. Oficjalny powód: obsługa szarej strefy. Pieniądze zgromadzone na tzw. portfelach Qiwi może stracić nawet 15 mln klientów.

Czytaj więcej

Tąpnięcie na rosyjskim rynku finansowym. Kreml zamyka bank oligarchów
14:32
21.02.2024

11 dzieci wróciło we wtorek na tereny kontrolowane przez Ukrainę (WIDEO)

Dzieci były wcześniej deportowane do Rosji oraz na terytoria okupowane. Bliscy powitali je na granicy z Białorusią w obwodzie wołyńskim. Dzieci mogły trafić do domów dzięki wysiłkom negocjacyjnym Kataru. Ukraina szacuje, że od początku rosyjskiej inwazji do Rosji deportowano 20 tys. ukraińskich dzieci.

14:01
21.02.2024

Rolnicy zapowiadają blokadę dróg do terminala w Świecku

Rozmowy z gminą dzisiaj. Jutro decyzja.

Czytaj więcej

Rolnicy chcą zablokować dojazd do terminalu granicznego w Świecku
13:57
21.02.2024

Polskie MSZ zaniepokojone antyukraińskim hasłami na protestach rolników

Ministerstwo Spraw Zagranicznych wezwało organizatorów protestów rolników do eliminowania ze swojego ruchu inicjatorów pojawienia się w trakcie blokad rolniczych haseł antyukraińskich oraz wysławiających prezydenta Rosji Władimira Putina.

Czytaj więcej

Antyukraińskie hasła na protestach rolników. MSZ apeluje do organizatorów
13:45
21.02.2024

Mateusz Morawiecki apeluje o embargo na żywność z Ukrainy

Były premier apeluje jednocześnie, by „uważać na ruskie onuce” w czasie protestów rolników.

13:18
21.02.2024

Wołodymyr Zełenski zapowiada podjęcie "szybkich kroków" w związku z protestem polskich rolników na granicy

„Przeanalizowaliśmy sytuację w szczegółach i ustaliliśmy kolejne kroki. Będą bardzo szybkie” - napisał Zełenski po rozmowie z szefem MSZ, Dmytro Kułebą, wicepremier Ołhą Stefaniszyną oraz ministrem rolnictwa Mykołą Solskim.

Czytaj więcej

Protest rolników w Polsce. Wołodymyr Zełenski: Kroki podejmiemy bardzo szybko
13:01
21.02.2024

Reuters: Ukraina ma coraz mniej żołnierzy

Ukraińska armia ma poważne problemy z wystarczającą liczbą ludzi w swoich szeregach – zauważa agencja Reutera. Coraz mniej jest między innymi żołnierzy 59. Samodzielnej Brygady Piechoty Zmotoryzowanej Dowództwa Operacyjnego Sił Zbrojnych Ukrainy. „Ukraińska armia staje w obliczu ponurej rzeczywistości: brakuje jej żołnierzy i amunicji, by stawić czoła rosyjskim najeźdźcom” – czytamy.

Czytaj więcej

Reuters: Ukraina ma coraz mniej żołnierzy. Rosja ją miażdży
12:57
21.02.2024

Litewski rząd 1 marca zamknie dwa kolejne przejścia na granicy z Białorusią

Od 1 marca na granicy Litwy z Białorusią działać będą tylko dwa przejścia.

12:55
21.02.2024

Wielka Brytania nakłada sankcje na kierownictwo kolonii karnej, w której zmarł Aleksiej Nawalny

Sankcjami został objęty dyrektor kolonii karnej i pięciu jego zastępców. Żaden z nich nie może już wjeżdżać na terytorium Wielkiej Brytanii, a ich aktywa znajdujące się na Wyspach zostaną zamrożone.

12:42
21.02.2024

Ministerstwo Obrony Rosji: W ciągu doby strąciliśmy 99 ukraińskich dronów i 12 pocisków HIMARS

Resort obrony Rosji podał, że drony i pociski HIMARS były strącane nad okupowanymi częściami obwodów ługańskiego, zaporoskiego, donieckiego i chersońskiego.

12:37
21.02.2024

Tu zdaniem hejterów chciał zamieszkać Wołodymyr Zełenski. Luksusowa willa nad oceanem na licytacji

Posiadłość nad oceanem na Florydzie w USA trafiła na sprzedaż. Pod koniec 2023 roku prezydentowi Ukrainy zarzucono, że kupił tę willę i zamierza w niej zamieszkać po ewentualnej porażce Ukrainy w wojnie z Rosją. Zarzuty okazały się sfabrykowanymi kłamstwami, a właściciele wspomnianej willi nad oceanem zapewniają, że nie mieli pojęcia o kampanii fejkowych informacji, która przetoczyła się przez social media.

Czytaj więcej

Hejterzy twierdzili, że kupił ją Zełenski. Luksusowa willa w USA na sprzedaż
12:36
21.02.2024

Nieudany test brytyjskiego pocisku Trident

Pocisk, zdolny przenosić głowice atomowe, miał spaść do wody tuż obok okrętu podwodnego, który go wystrzelił.

Czytaj więcej

Wielka Brytania: Pocisk mający odstraszać Rosjan mógł zabić ministra obrony
12:04
21.02.2024

Amerykanie zapowiadają nowe sankcje wobec Rosji (WIDEO)

Sankcje mają zostać ogłoszone w piątek.

11:55
21.02.2024

Alarm powietrzny na Ukrainie w związku z poderwaniem się ciężkiego myśliwca MiG-31K

Myśliwce MiG-31K mogą przenosić pociski hipersoniczne Kindżał.

11:42
21.02.2024

Dwie osoby ranne w wyniku ataku drona na miejscowość Dobropillia w obwodzie donieckim

Informacje takie przekazuje doniecka prokuratura obwodowa.

11:09
21.02.2024

Przewodnicząca PE: Rosja płaci za swoje działania

„Dwa lata po tym jak (spadły) pierwsze rosyjskie pociski, nasza decyzja o wspieraniu Ukrainy jest silniejsza niż kiedykolwiek” - napisała w serwisie X Roberta Metsola po decyzji o przyjęciu przez UE 13 pakietu sankcji wobec Rosji.

10:48
21.02.2024

Wołodymyr Zełenski uczcił we wtorek ofiary Majdanu (WIDEO)

Chodzi o tzw. Rewolucję Godności — proeuropejskie protesty w stolicy Ukrainy, które były brutalnie pacyfikowane przez  administrację Wiktora Janukowycza i które, ostatecznie, doprowadziły do jego odejścia z urzędu.

10:46
21.02.2024

Ursula von der Leyen: Jest zgoda na 13. pakiet sankcji wobec Rosji

Wcześniej sprzeciw wobec przyjęcia tego pakietu zgłaszały Węgry.

Czytaj więcej

Jest 13. pakiet sankcji UE wobec Rosji. Co zawiera?
10:31
21.02.2024

Szkolenie ukraińskich pilotów na F-16

CNN podało, że pierwsza grupa ukraińskich pilotów ma latem 2024 r. ukończyć szkolenie z obsługi samolotów F-16.

10:19
21.02.2024

Ostrzał na terenie dziesięciu obwodów Ukrainy

W ciągu ostatniej doby rosyjski ostrzał odnotowano na terenie dziesięciu obwodów Ukrainy - wynika z informacji przekazanych przez obwodowe administracje wojskowe.

10:00
21.02.2024

Ostrzał w obwodzie donieckim

W wyniku rosyjskiego uderzenia w rejonie pokrowskim (obwód doniecki) rannych zostało czterech pracowników Państwowej Służby Ukrainy ds. Sytuacji Nadzwyczajnych (DSNS) - podały ukraińskie służby.

09:48
21.02.2024

Rosyjska agentka zatrzymana na Ukrainie

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy podała, że zatrzymała agentkę rosyjskich służb specjalnych, która pomagała wojskom rosyjskim w precyzyjnych atakach na infrastrukturę w Charkowie oraz zbierała informacje na temat tras ruchu jednostek Sił Zbrojnych Ukrainy.

09:27
21.02.2024

Putin odznaczył żołnierzy

Prezydent Rosji Władimir Putin wręczył odznaczenia państwowe jednostkom wojskowym Sił Powietrzno-Kosmicznych Federacji Rosyjskiej. Główny Ośrodek Szkolenia Bojowego i Przekwalifikowania Personelu Lotnictwa Wojskowego został odznaczony Orderem Suworowa. Odznaczenie to jest w Rosji przyznawane m.in. za udane działania przeciwko siłom wroga na lądzie i w powietrzu. Putin wyróżnił też Brygadę Lotnictwa Wojskowego oraz pułk śmigłowców.

09:16
21.02.2024

Alarm powietrzny we wschodniej Ukrainie

"Rakieta nad obwodem połtawskim, kurs na południowy zachód!" - poinformowało w serwisie Telegram dowództwo ukraińskich sił powietrznych. We wschodniej Ukrainie ogłoszony został alarm powietrzny. 

09:02
21.02.2024

W obwodzie donieckim wojska rosyjskie zabiły cywila, ośmiu innych raniły

„20 lutego Rosjanie zabili 1 mieszkańca obwodu donieckiego – w Konstantynówce. W ciągu dnia kolejnych osiem osób w regionie zostało rannych” – przekazał na Telegramie Wadym Fiłaszkin, szef administracji wojskowej obwodu donieckiego. Według niego od początku inwazji armia rosyjska zabiła w regionie co najmniej 1868 cywilów, a co najmniej 4589 zostało rannych - i to nie uwzględniając ofiar z Mariupola i Wołnowachy.

08:32
21.02.2024

Austria kupi dla armii 225 pojazdów opancerzonych za 1,8 mld euro

Ministerstwo Obrony Austrii podpisało kontrakt o wartości 1,8 miliarda euro na zakup 225 pojazdów opancerzonych Pandur EVO 6x6 dla sił zbrojnych. Umowa została podpisana w obecności kanclerza Karla Nehammera i minister obrony Klaudii Tanner. To największy zakup dla austriackich wojsk lądowych w ostatnich 20 latach. - Inwestujemy w obronę, a tym samym w bezpieczeństwo naszego kraju. Demokracja nastawiona na obronność wymaga niezawodnych sił zbrojnych, odpowiadających naszemu neutralnemu statusowi - powiedział w czasie ceremonii kanclerz.

08:11
21.02.2024

W nocy nad Ukrainą strącono 13 dronów-kamikadze i jeden pocisk Ch-59

Ponadto Rosjanie atakowali cele na Ukrainie pociskami S-300 i pociskami Ch-22. 

08:01
21.02.2024

Na Morzu Czarnym jest obecnie jeden rosyjski okręt

Znajdujący się na wodach Morza Czarnego okręt nie jest uzbrojony w pociski Kalibr — podaje Dowództwo Marynarki Wojennej Ukrainy.

07:56
21.02.2024

W ciągu doby Rosjanie atakowali 17 miejscowości w obwodzie zaporoskim

Iwan Fedorow, gubernator obwodu informuje o „516 uderzeniach” w ciągu doby na obwód zaporoski (chodzi o ostrzał artyleryjski, rakietowy i ataki dronów).

07:54
21.02.2024

Ukraińcy zestrzelili kolejnego rosyjskiego Su-34

Siły Powietrzne Sił Zbrojnych Ukrainy zestrzeliły rosyjski samolot myśliwsko-bombowy Su-34 - poinformował na Telegramie Mykoła Ołeszczuk, dowódca ukraińskiego lotnictwa. „Rosyjskiego niedźwiedzia zjemy w małych kawałkach” - napisał.

07:30
21.02.2024

Obwód chersoński ostrzelany 47 razy w ciągu doby

W wyniku ostrzału ranne zostały cztery osoby — informuje gubernator obwodu, Ołeksandr Prokudin.

06:58
21.02.2024

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał nowe dane o stratach Rosji

Od 24 lutego 2022 roku Rosja miała stracić na Ukrainie ok. 406 080 żołnierzy, 6 516 czołgów, 12 338 pojazdów opancerzonych, 9 826 zestawów artyleryjskich, 992 wyrzutnie rakiet, 678 zestawy przeciwlotnicze, 338 samolotów, 325 śmigłowców, 7 560 bezzałogowych statków powietrznych, 1 903 pociski manewrujące, 25 jednostek nawodnych, 1 okręt podwodny, 12 861 pojazdów (w tym cystern) i 1 558 jednostek sprzętu specjalnego.

06:43
21.02.2024

W nocy Rosjanie ostrzelali Marhaniec z ciężkiej artylerii

Informacje takie przekazuje Serhij Łysak, gubernator obwodu dniepropietrowskiego.

06:40
21.02.2024

Szef Sztabu Generalnego Federacji Rosyjskiej odznaczył żołnierzy walczących o Awdijiwkę

Gen. Walerij Gierasimow wizytował stanowisko dowodzenia zgrupowania wojsk „Centrum”, które odpowiadało za działania w rejonie zajętej przez Rosjan Awdijiwki. W czasie wizytacji gen. Gierasimow odznaczył żołnierzy walczących o miasto w ukraińskim Donbasie.

06:14
21.02.2024

Szef MSZ Estonii: Wychodzi na jedno, czy Rosja uderzy w Polskę czy w kraje bałtyckie

- Będzie chciała przetestować NATO i jeśli by się okazało, że zwycięży, zawali się system bezpieczeństwa dla nas wszystkich — mówi Markus Tsahkna, szef MSZ Estonii.

Czytaj więcej

Szef estońskiego MSZ: dla Putina Polska to „ruski mir”
06:11
21.02.2024

W 12 krajach UE przeprowadzono badanie dotyczące nastrojów związanych z wojną na Ukrainie

Wnioski są pesymistyczne. 20 proc. badanych uważa, że wojnę wygra Rosja, 10 proc. - że Ukraina.

Czytaj więcej

Badanie: Czy Europejczycy wierzą w zwycięstwo Ukrainy w wojnie? Przeważa pesymizm
06:05
21.02.2024

66 potyczek na froncie w ciągu doby

Informacje takie podaje Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. Z jego komunikatu wynika, że w ciągu doby Rosjanie przeprowadzili pięć ataków rakietowych, 125 ataków powietrznych i 124 ostrzały artyleryjskie pozycji sił zbrojnych Ukrainy i obszarów zamieszkanych.

05:32
21.02.2024

Siergiej Ławrow w Brazylii

Szef MSZ Rosji weźmie udział w spotkaniu rady ministrów spraw zagranicznych państw G20 w Rio de Janeiro — poinformowała rzeczniczka MSZ Rosji, Maria Zacharowa.

05:30
21.02.2024

W nagraniu umieszczonym w sieci Joe Biden apeluje o przyjęcie ustawy udostępniającej środki na pomoc dla Ukrainy

W nagraniu Biden zapewnił, że Amerykanie są „narodem, na którym można polegać i który przeciwstawia się Putinowi”. Wezwał jednocześnie do przyjęcia przez Kongres ustawy, która udostępni administracji USA dodatkowe 60 mld dolarów na pomoc dla Ukrainy.

Czytaj więcej

Biden: Dlaczego Trump nie może powiedzieć, że Putin odpowiada za śmierć Nawalnego?
05:04
21.02.2024

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy publikuje nagranie podsumowujące 727. dzień wojny

Nagranie opublikowano na profilu Sztabu na Facebooku.

04:34
21.02.2024

USA ogłoszą w piątek nowy pakiet sankcji wobec Rosji w związku ze śmiercią Nawalnego

Ogłoszenie „dużego pakietu sankcji” wobec Rosji w przededniu rocznicy rosyjskiej inwazji na Ukrainę zapowiedział rzecznik Rady Bezpieczeństwa przy Białym Domu, John Kirby. Sankcje będą związane ze śmiercią w kolonii karnej rosyjskiego opozycjonisty, Aleksieja Nawalnego.

04:30
21.02.2024

Na zlecenie służb specjalnych Rosji w Estonii wybito szybę w samochodzie szefa MSW

Estońska służba bezpieczeństwa zatrzymała 10 osób podejrzanych o uszkodzenie samochodu szefa MSW Estonii, Lauriego Läänemetsa i redaktora portalu Delfi, Andrija Szumakowa. Część zatrzymanych ma podwójne, rosyjskie i estońskie obywatelstwo. Władze Estonii mówią o hybrydowych działaniach Rosji podejmowanych przeciwko ich państwu.

04:26
21.02.2024

Szef MSZ Rosji spotkał się z prezydentem Wenezueli

Siergiej Ławrow w czasie wizyty w Wenezueli wraz z przedstawicielami wenezuelskich władz ogłosił „dynamiczny rozwój partnerstwa strategicznego” obu krajów. Ławrow został przyjęty m.in. przez prezydenta Wenezueli, Nicolasa Maduro.

04:24
21.02.2024

USA poinformowały sojuszników, że Rosja może umieścić broń atomową w kosmosie

Bloomberg, powołując się na swoje źródła podał, że Stany Zjednoczone poinformowały sojuszników, że jeszcze w tym roku Rosja może umieścić broń atomową lub głowicę imitującą broń atomową w kosmosie. Ma to związek z rozwijaniem przez Rosję potencjału w zakresie strącania satelitów za pomocą broni atomowej.

Czytaj więcej

USA informują sojuszników, że Rosja może wkrótce umieścić broń atomową na orbicie
04:22
21.02.2024

Ministerstwo Obrony Rosji odznaczyło żołnierzy, którzy walczyli o Awdijiwkę

Odznaczenia państwowe żołnierzom, którzy zasłużyli się w walkach o Awdijiwkę wręczył wiceminister obrony Rosji, Wiktor Goremykin. Uroczystość miała miejsce w okupowanym przez Rosjan mieście.  Odznaczonych zostało 15 żołnierzy 90. Dywizji Pancernej.

04:20
21.02.2024

Tak wyglądała sytuacja na froncie na Ukrainie w 727. dniu wojny

Tak wyglądała sytuacja na froncie na Ukrainie w 727. dniu wojny

Tak wyglądała sytuacja na froncie na Ukrainie w 727. dniu wojny

PAP

04:18
21.02.2024

Wczorajszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 727