USA informują sojuszników, że Rosja może wkrótce umieścić broń atomową na orbicie

USA poinformowały sojuszników, że jeszcze w tym roku Rosja może umieścić na orbicie broń atomową lub głowicę imitującą broń atomową - informuje agencja Bloomberg powołując się na źródło znające okoliczności sprawy.

Publikacja: 21.02.2024 05:01

Rosyjska broń atomowa na orbicie mogłaby zagrozić satelitom (grafika ilustracyjna)

Rosyjska broń atomowa na orbicie mogłaby zagrozić satelitom (grafika ilustracyjna)

Foto: Adobe Stock

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 728

Umieszczenie na orbicie broni atomowej przez Rosję ma mieć związek z pracami nad systemem uzbrojenia przeznaczonym do niszczenia satelitów. Taka broń mogłaby zakłócić funkcjonowanie zarówno łączności zachodnich sił zbrojnych, jak i cywilnego systemu GPS.

Rosyjska broń atomowa na orbicie: Rosja oficjalnie zaprzecza

Prezydent Władimir Putin mówił we wtorek, że Rosja sprzeciwia się rozmieszczaniu broni atomowej w kosmosie, a resort obrony Rosji zaprzeczał doniesieniom, iż Rosja pracuje nad umieszczeniem broni atomowej na orbicie.

Biały Dom i Biuro Dyrektora Wywiadu Narodowego USA odmówiły komentarza w sprawie doniesień Bloomberga.

Pierwsze doniesienia o tym, że Rosja może umieścić broń atomową na orbicie pojawiły się, gdy przewodniczący komisji ds. wywiadu Izby Reprezentantów 14 lutego w komunikacie ostrzegł przed „poważnym zagrożeniem dla bezpieczeństwa narodowego”.

Czytaj więcej

Aleksandr Łukaszenko mówi o III wojnie światowej. "Obawy nie są bezpodstawne"

Umieszczania broni atomowej na orbicie zakazuje konwencja z 1967 roku, której stroną są USA i Rosja. Traktat o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej zakazuje umieszczania na orbicie Ziemi jakichkolwiek obiektów przenoszących broń atomową lub inne rodzaje broni masowego zniszczenia".

Czym grozi umieszczenie przez Rosję broni atomowej na orbicie?

W sobotę „New York Times” napisał, bez wskazywania źródeł informacji, że wśród przedstawicieli amerykańskiego wywiadu w ostatnich tygodniach krążyło ostrzeżenie przed przygotowywanym przez Rosji w sekrecie wystrzeleniem satelity wojskowego. Kluczowym pytaniem było czy operacja ta ma posłużyć na umieszczeniu na orbicie broni atomowej.

Traktat o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej z 1967 roku zakazuje umieszczania na orbicie Ziemi jakichkolwiek obiektów przenoszących broń atomową

Teraz Bloomberg podaje, że Rosja może umieścić broń atomową lub głowicę imitującą głowicę atomową na orbicie nawet w tym roku. Bloomberg cytuje jednocześnie anonimowe źródła, które twierdzą, że USA nie uważają, by Rosja zamierzała zdetonować głowicę atomową na orbicie, ale istnieje ryzyko przypadkowej detonacji, która mogłaby uszkodzić nawet 1/3 satelitów na orbicie.

Polityka
Donald Tusk w setce najbardziej wpływowych ludzi magazynu "Time"
Polityka
Kontrowersyjna ustawa uchwalona. „Zagraniczni agenci” znów destabilizują Gruzję
Polityka
Rosja: Zmiana na czele Sądu Najwyższego, pierwsza od 1991 r. Szefową koleżanka Putina
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Polityka
Francja zaprasza na rocznicę D-Day Rosję – ale nie Władimira Putina