Wielka Brytania: Pocisk mający odstraszać Rosjan mógł zabić ministra obrony

W czasie testu pocisku Trident, brytyjskiego pocisku balistycznego wystrzeliwanego z pokładu okrętu podwodnego (SLBM), zdolnego do przenoszenia głowicy atomowej, doszło do wstydliwego dla marynarki wojennej Wielkiej Brytanii incydentu - informują "The Times" i "The Sun".

Publikacja: 21.02.2024 12:34

Grant Shapps obserwował nieudany test pocisku Trident

Grant Shapps obserwował nieudany test pocisku Trident

Foto: REUTERS, DAVID MOIR, JOHANNA GERON

Pierwszy od ośmiu lat test pocisku będącego elementem brytyjskiego systemu odstraszania atomowego, który ma powstrzymywać przed agresją na Wielką Brytanię m.in. Rosję, zakończył się upadkiem pocisku do morza. Wywołało to pytania o to czy system brytyjskiego odstraszania atomowego jest nadal godny zaufania. 

Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii: W realnej sytuacji problem by się nie pojawił, testu nie trzeba powtarzać

Wystrzelony z pokładu okrętu podwodnego HMS Vanguard pocisk spadł do morza tuż po wystrzeleniu u wybrzeży Florydy w czasie pierwszego od ośmiu lat testu tego typu pocisku.

To drugi z rzędu zakończony niepowodzeniem test pocisku Trident, po tym, jak problem pojawił się w czasie testu tej broni w 2016 roku.

Brytyjskie media podkreślają, że Grant Shapps, minister obrony Wielkiej Brytanii i admirał Ben Key, dowódca brytyjskiej marynarki wojennej, znajdowali się na pokładzie okrętu HMS Vanguard, z którego wystrzelono pocisk.

Czytaj więcej

NATO rozpoczyna największe ćwiczenia od 1988 roku. Odbędą się m.in. w Polsce

Źródła w Ministerstwie Obrony Wielkiej Brytanii twierdzą, że gdyby wystrzelenie pocisku miało miejsce w „realnej sytuacji”, wówczas rakieta zachowałaby się prawidłowo, więc nie ma powodu, by przeprowadzać drugi test, którego koszt to ok. 17 mln funtów.

Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii przyznało we wtorek w nocy, że doszło do „anomalii” w czasie ćwiczeń z udziałem okrętu HMS Vanguard.

„The Sun” pisze, że incydent miał miejsce 30 stycznia. To właśnie ten tabloid ujawnił, że minister Shapps był na pokładzie okrętu, z którego wystrzelono pocisk.

Wielka Brytania: Dlaczego pocisk Trident, który może przenosić głowice atomowe, spadł do morza?

Wielka Brytania ma cztery okręty podwodne, które mogą być uzbrojone w pociski z głowicą atomową. Doktryna odstraszania atomowego wymaga, by przynajmniej jeden z nich był na morzu, aby odstraszać przed atakiem na Wielką Brytanię przeciwników tego kraju, m.in. Rosję. Okręt taki miałby dokonać ataku odwetowego, gdyby Wielka Brytania lub któryś z jej sojuszników był celem ataku atomowego.

„The Sun” pisze, że w czasie testu rakieta Trident została wystrzelona spod wody w powietrze za pomocą sprężonego gazu z wyrzutni. Jednak w drugiej fazie nie zadziałały dopalacze i 60-tonowy pocisk, uzbrojony w atrapy głowic atomowych, spadł do Oceanu Atlantyckiego.

Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii przyznało we wtorek w nocy, że doszło do „anomalii” w czasie ćwiczeń z udziałem okrętu HMS Vanguard.

Jeden ze świadków pisze, że pocisk spadł tuż obok okrętu podwodnego, który go wystrzelił.

W środę oświadczenie w tej sprawie ma wydać Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii.

HMS Vanguard, który przeszedł remont (jego koszt to 500 mln funtów) przechodzi ostatnie testy przed powrotem do realizowania patroli z bronią atomową na pokładzie.

Rzecznik resortu obrony Wielkiej Brytanii nie chce ujawniać szczegółów incydentu — mówi jedynie, że „anomalia była jednostkowa” więc nie wpływa na ocenę niezawodności całego systemu odstraszania.

W 2016 roku pocisk Trident wystrzelony z pokładu HMS Vengeance poleciał w niewłaściwym kierunku.

System Trident był wcześniej z powodzeniem testowany ponad 190 razy.

Polityka
Izrael musi odpowiedzieć na atak Iranu. Netanjahu już to zapowiada
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Polityka
Iran zajął statek towarowy w Cieśninie Ormuz. Izrael grozi konsekwencjami
Polityka
Niemiecka prasa o decyzji Sejmu: mały krok do liberalizacji aborcji
Polityka
Mateusz Morawiecki popiera powrót do kompromisu aborcyjnego. „Nie jestem naiwny”
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Polityka
Obelgi, groźby i ataki. Samorządowcy rezygnują z polityki