Prezydent Zełenski do Donalda Tuska: Dość nieporozumień, przyjedź na granicę!

Proszę Ciebie, Donaldzie, Panie Premierze, żebyś też przybył na granicę. Andrzeju, Panie Prezydencie, proszę Ciebie o wsparcie tego dialogu. To jest bezpieczeństwo narodowe – z takim apelem wystąpił prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

Publikacja: 21.02.2024 16:57

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski

Foto: Thibault Camus / POOL / AFP

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 728

„Chcę zwrócić się do wszystkich, którzy pamiętają, co oznacza pełny sens słowa solidarność. Słowo, które tak bardzo zmieniło historię całej naszej Europy na lepsze. Tak było. I pod wieloma względami nadal tak jest” – napisał prezydent Zełenski na platformie X.

Ukraińskie zboże sprawą polityczną

Zastrzegł jednak, że obecnie można zauważyć nadmierny wpływ polityki, przez którą wspólne osiągnięcia mogą zacząć się rozsypywać. „Tak samo rozsypywać się jak ukraińskie zboże - które niestety świat zobaczył na polskich drogach - chamsko wyrzucone z samochodów i wagonów. Jest to zboże, które z wielkimi trudnościami uprawiają nasi rolnicy pomimo wszystkich trudności związanych z bezlitosną rosyjską agresją” – podkreślił.

Czytaj więcej

Michał Szułdrzyński: Protest rolników. Wysypanie ukraińskiego zboża na tory to wizerunkowa katastrofa dla Polski

Prezydent Ukrainy przekonuje, że jego kraj chce wspólnie i sprawiedliwie rozwiązać sytuację na granicy – „całkowicie pragmatycznie”.

„Chciałbym zwrócić się do polskiego społeczeństwa i wyrazić ukraińską wdzięczność każdemu, kto odróżnia polityczne manipulacje od fundamentalnych kwestii bezpieczeństwa narodowego. Chciałbym zwrócić się do rządu polskiego - do Pana Premiera Tuska i ministrów. Poleciłem naszemu rządowi, w najbliższym czasie, do dwudziestego czwartego lutego, przybył na granicę między naszymi państwami. Szef rządu Ukrainy, cały nasz rząd, od logistyki do sektora rolnego, i oczywiście minister obrony Ukrainy - ponieważ ta blokada na granicy, niestety, zwiększa zagrożenia dla dostaw broni dla naszych żołnierzy na froncie” – napisał.

Osobisty apel prezydenta Zełenskiego

Zwrócił się też z bezpośrednim apelem do polskich polityków: „Proszę Ciebie, Donaldzie, Panie Premierze, żebyś też przybył na granicę. Andrzeju, Panie Prezydencie, proszę Ciebie o wsparcie tego dialogu. To jest bezpieczeństwo narodowe. Nie możemy tego odkładać. Najbliższe dni dają nam szansę” – zapowiedział.

Ukraina apeluje do Komisji Europejskiej, aby jej przedstawiciel wziął udział w tym spotkaniu

Wolodymyr Zełenski, prezydent Ukrainy

Prezydent Ukrainy podkreślił, że jest gotów być na granicy razem z ukraińskim rządem. „Chcę teraz zaapelować do Komisji Europejskiej — trzeba utrzymać jedność w Europie. To jest fundamentalny interes Unii Europejskiej. Dlatego Ukraina apeluje do Komisji Europejskiej, aby jej przedstawiciel wziął udział w tym spotkaniu” – zaapelował. „Dość Moskwy na naszych ziemiach. Dość nieporozumień. Nie możemy się wzajemnie upokarzać, nie możemy upokarzać ani ukraińskich, ani polskich rolników. Potrzebujemy jedności. Potrzebujemy rozwiązań - między nami, Ukrainą a Polską, i na poziomie całej Europy” – dodał.

Polityka
Izrael musi odpowiedzieć na atak Iranu. Netanjahu już to zapowiada
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
rozmowa
Premier Grecji: Wspieramy Ukrainę, ale nie jesteśmy gotowi do przekazania jej samolotów F-16
Polityka
Iran zajął statek towarowy w Cieśninie Ormuz. Izrael grozi konsekwencjami
Polityka
Niemiecka prasa o decyzji Sejmu: mały krok do liberalizacji aborcji
Polityka
Mateusz Morawiecki popiera powrót do kompromisu aborcyjnego. „Nie jestem naiwny”