Robert Biskupski

Napoje energetyczne z restrykcjami jak alkohol

Grzywna lub ograniczenie wolności za sprzedaż napojów energetyzujących młodzieży i duże obostrzenia w ich reklamie – takie przepisy proponuje grupa posłów PiS i niezależnych. Projekt zmiany ustawy o zdrowiu publicznym trafił do Parlamentu.

Akademia Kaliska uniwersytetem?

Projekt ustawy o utworzeniu Uniwersytetu Kaliskiego im. Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego złożyła w sejmie grupa posłów. Jeśli ustawa zostanie uchwalona, uczelnia od 1 października 2023 zmieni swoją nazwę.

MEiN wprowadza nowe branże i zawody

Administrator produkcji filmowej i telewizyjnej, animator rynku książki i technik aranżacji wnętrz to tylko niektóre nowe zawody, dla których Ministerstwo Edukacji i Nauki planuje wprowadzić podstawy programowe.

„Państwo w państwie”. Pożyczki bez możliwości oddania

Przedsiębiorca udzielał pożyczek, których nie dało się realnie oddać w terminie. Dzięki temu przejmował atrakcyjne nieruchomości.

Lekcje na platformie internetowej? „To dobre narzędzia”

Spółka związana z Uniwersytetem Warszawskim uruchamia platformę z pakietami kursów z języka polskiego, angielskiego i matematyki. Samorządy i szkoły chętnie korzystają z takich narzędzi. Uważają, że najbardziej potrzebne są kursy z przedmiotów zawodowych.

Edukacyjne startupy z dziurą finansową

Z ankiety przeprowadzonej wśród 300 startupów wynika, że niektóre branże są w tym segmencie „szczególnie niedofinansowane”. Za najbardziej niedowartościowaną założyciele startupów uznają edukację (22 proc. wskazań).

Studenckie portfele trochę grubsze. Więcej osób otrzyma stypendia socjalne

Od 1 stycznia wzrósł próg dochodu do stypendium socjalnego dla studentów. Dzięki nowym przepisom większa liczba studentów może ubiegać się o stypendium socjalne.

Auto „jak nowe” tylko silnik do remontu

W maju 2019 r. pani Marta kupiła swojemu synowi używany samochód. W ogłoszeniu przedstawiony był jako auto w „idealnym stanie, jak nowe”. Sprzedawca – w rozmowie telefonicznej – zapewniał, że tak właśnie jest. Gwarantował oryginalność przebiegu i lakieru na karoserii.

Zakrapiana impreza z funduszu socjalnego

Do redakcji dotarły nagrania przedstawiające bawiących się urzędników gminy Wiązownica. Impreza odbyła się w październiku w Poroninie i wzięło w niej udział kilkudziesięciu urzędników, w tym ci, którzy obejmują najważniejsze funkcje w gminie.

Stypendia bardziej prostudenckie? Jest projekt zmian w ustawie

Zmianę zasad naliczania stypendiów na uczelniach proponują posłowie Lewicy. Projekt ustawy, którzy złożyli w Sejmie, trafił do konsultacji.