Rosjanie zajęli Awdijiwkę. Wołodymyr Zełenski: Ale po co?

Prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski, w rozmowie z Fox News bagatelizował znaczenie utraty Awdijiwki przez Ukrainę.

Publikacja: 22.02.2024 05:30

Wołodymyr Zełenski w czasie wizyty w obwodzie charkowskim

Wołodymyr Zełenski w czasie wizyty w obwodzie charkowskim

Foto: REUTERS

Głównodowodzący ukraińską armią, gen. Ołeksandr Syrski, poinformował 17 lutego, że ukraińska armia wycofuje się z Awdijiwki, by uniknąć okrążenia.

Z późniejszych relacji m.in. BBC i „NYT” wynikało, że decyzja o ewakuacji mogła być spóźniona, a wielu ukraińskich obrońców Awdijiwki zostało odciętych przez Rosjan i wziętych do niewoli.

Wołodymyr Zełenski o utracie Awdijiwki: Ukraina osiągnęła na wojnie znacznie więcej niż Rosja

W środę Fox News opublikował fragmenty wywiadu z Zełenskim, przeprowadzonego w obwodzie charkowskim, który ma być w całości wyemitowany w czwartek, w przededniu drugiej rocznicy wybuchu wojny Rosji z Ukrainą.

Zdobycie Awdijiwki przez Rosjan to największy sukces militarny rosyjskiej armii na Ukrainie od maja 2023 roku i zajęcia Bachmutu. Kreml zapowiada dalszą ofensywę Rosji w Donbasie.

Czytaj więcej

Biden wulgarnie o Putinie. Mówi też, że jest większe zagrożenie niż wojna atomowa

Zełenski w rozmowie z Fox News przyznał, że rok 2023 był „skomplikowany” dla Ukrainy, wskazując zwłaszcza na końcówkę zeszłego roku.

Jednocześnie ukraiński prezydent wskazywał na zdobycze ukraińskie, zwłaszcza w obwodzie charkowskim.

- W ciągu tych dwóch lat odzyskaliśmy część obwodu charkowskiego. Teraz jesteśmy w tym obwodzie... i odblokowaliśmy Morze Czarne. Są szlaki zbożowe (na morzu) i zniszczyliśmy mnóstwo okrętów rosyjskiej floty (chodzi o Flotę Czarnomorską - red.) - wyliczał ukraińskie sukcesy Zełenski. Obwód charkowski został niemal w całości wyzwolony w czasie ukraińskiej kontrofensywy jesienią 2022 roku.

- Tego dokonaliśmy przez ostatnie dwa lata. A co oni mogli zrobić? Tylko to jedno miejsce (Awdijiwkę - red.). Ale po co? - pytał ukraiński prezydent.

Tak wyglądała sytuacja na froncie na Ukrainie w 727. dniu wojny

Tak wyglądała sytuacja na froncie na Ukrainie w 727. dniu wojny

PAP

Rosyjscy analitycy wojskowi uważają, że zdobycie Awdijiwki, nazywanej bramką do Doniecka z racji swojego strategicznego położenia i przesunięcie linii frontu o ok. 8,6 km uchroni okupowany od 2014 roku Donieck przed ukraińskim ostrzałem.

Wołodymyr Zełenski wzywa do przyspieszenia dostaw pomocy z Zachodu Ukrainie

Zełenski w wywiadzie udzielonym Fox News wyraża też niezadowolenie ze spowolnienia dostaw zachodniej pomocy dla Ukrainy, nie wymieniając przy tym USA, gdzie ustawa umożliwiająca przekazanie dodatkowych 60 mld dolarów na wsparcie Ukrainy utknęła w Kongresie.

Jeśli nie ma się prawdziwej tarczy ochronnej i równie potężnej artylerii z amunicją, oczywiście traci się ludzi

Wołodymyr Zełenski, prezydent Ukrainy

- Musimy działać szybciej. To oznacza pozbycie się całej biurokracji. Inaczej nie będziemy mieli szans — mówi.

W kontekście amerykańskiej pomocy dla Ukrainy Zełenski, który udzielał wywiadu m.in. na oddziale szpitalnym, na którym leżą ukraińscy żołnierze, mówił, że jest ona „kluczowa”. - Więc bez niej (...) będziemy mieli coraz więcej takich bohaterskich chłopców, którzy będą w szpitalach. Jeśli nie ma się prawdziwej tarczy ochronnej i równie potężnej artylerii z amunicją, oczywiście traci się ludzi — stwierdził w kontekście deficytów, z którymi — bez kolejnych pakietów wsparcia z USA — boryka się ukraińska armia.

Ustawa, która umożliwi administracji Joe Bidena udzielanie dalszej pomocy wojskowej Ukrainie dzięki przekazaniu na ten cel 60 mld dolarów została przyjęta przez Senat USA, ale obecnie utknęła w Izbie Reprezentantów, w której większość ma Partia Republikańska.

Konflikty zbrojne
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 781
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Konflikty zbrojne
USA nie pomogą Izraelowi w uderzeniu na Iran. "Nie chcemy wojny"
Konflikty zbrojne
Ukraińskie wojsko: Sytuacja na froncie wschodnim uległa pogorszeniu
Konflikty zbrojne
Iran zaatakował Izrael. Wystrzelił w jego stronę ponad 300 dronów i rakiet. Niemal wszystkie zostały zneutralizowane
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Konflikty zbrojne
Zachodni politycy ostro potępiają wydarzenia na Bliskim Wschodzie