Rosjanie nie śpią na froncie? Mają urządzenie, które rzekomo regeneruje ich w 20 minut

Rosyjscy inżynierowie opracowali „kompleks biostymulacyjny”, który pozwala zrelaksować się w 20 minut jak podczas snu trwającego 4-6 godzin — twierdzi rosyjska korporacja państwowa Rostec.

Publikacja: 22.02.2024 14:47

Rosjanie nie śpią na froncie? Mają urządzenie, które rzekomo regeneruje ich w 20 minut

Foto: Rostec

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 729

„Kompleks stymulacji biorytmu holdingu Ruselectronics (należącego do) państwowej korporacji Rostec jest z powodzeniem stosowany w rehabilitacji personelu wojskowego, w tym w strefie Specjalnej Operacji Wojskowej (jak w rosyjskiej nowomowie propagandowej określa się inwazję na Ukrainę – red). Urządzenie pozwala w 20-minutowej sesji osiągnąć głęboki relaks ciała, porównywalny do 4-6 godzin snu” – czytamy w komunikacie, opublikowanym przez Państwową Korporację Promocji Rozwoju, Produkcji i Eksportu Produktów Zaawansowanych Technologii „Rostec”.

Rosyjscy naukowcy twierdzą, że urządzenie „za pomocą programowalnych efektów świetlnych i dźwiękowych normalizuje stan emocjonalny człowieka w czasie przeciążenia zawodowego”. Jednocześnie „Łagodzi napięcie nerwowe i zmęczenie, zwiększa odporność na stres, zapobiega zmęczeniu, zwiększa witalność i wydajność” — twierdzą twórcy.

Kompleks stymulacji biorytmu. Co wymyślili Rosjanie?

„Kompleks”, opracowany przez inżynierów z Przedsiębiorstwa Badawczo-Produkcyjnego „Polet” w Niżnym Nowogrodzie, składa się z maski z wbudowanym ekranem przekazującym sygnały świetlne, słuchawek oraz panelu sterującego do regulacji czasu zabiegu i jego intensywności.

„Początkowo kompleks był opracowywany dla pilotów wojskowych, ale sprzęt znalazł szersze zastosowanie. Przykładowo teraz Rytm-Polet jest aktywnie wykorzystywany przez wojsko, w tym w strefie Specjalnej Operacji Wojskowej” — mówi Aleksiej Komiakow, dyrektor generalny firmy, cytowany w komunikacie.

Propagandowa agencja RIA Nowosti podaje, że produkt prezentowany jest wśród innych rosyjskich wynalazków, opracowanych na potrzeby wojny z Ukrainą, na stoisku obwodu niżnonowogrodzkiego podczas wystaw i forum „Rosja”, które odbywają się w Ogólnorosyjskim Centrum Wystawowym w Moskwie.

Czytaj więcej

Władimir Putin poleciał bombowcem do przeprowadzania ataków atomowych

Nie ma na razie żadnego potwierdzenia z bezstronnych źródeł, że „kompleks biostymulacji” w istocie spełnia swoją funkcję i działa tak, jak twierdzą Rosjanie.

Konflikty zbrojne
Decyzja zapadła. "Reakcja na atak Iranu jest koniecznością, ale Izrael zachowa rozsądek"
Konflikty zbrojne
Wojna w Gazie. Putin i Raisi wzywają strony konfliktu do "rozsądnej powściągliwości"
Konflikty zbrojne
Izraelskie ataki w Strefie Gazy. Celem Rafah i Beit Hanoun
Konflikty zbrojne
Prezydent Ukrainy Zełenski podpisał ustawę o mobilizacji
Konflikty zbrojne
Zełenski o ataku na elektrociepłownię: Skończyły nam się rakiety