Kto zostanie nowym sekretarzem generalnym NATO? Joe Biden ma swojego faworyta

W październiku skończy się, przedłużana dwukrotnie, kadencja Jensa Stoltenberga na stanowisku sekretarza generalnego NATO. "Politico" pisze, że Joe Biden, prezydent USA, ma swojego faworyta do objęcia tego stanowiska.

Publikacja: 22.02.2024 05:51

Kadencja Jensa Stoltenberga kończy się w październiku 2024 roku

Kadencja Jensa Stoltenberga kończy się w październiku 2024 roku

Foto: KAI PFAFFENBACH, REUTERS

Joe Biden — jak podaje nieoficjalnie „Politico” - ma wspierać kandydaturę byłego premiera Holandii, Marka Rutte, na stanowisko sekretarza generalnego NATO.

Nowego sekretarza generalnego NATO poznamy przed szczytem Sojuszu w Waszyngtonie?

Rutte był już wcześniej wymieniany wśród faworytów do objęcia tego stanowiska. Spekulowano jednak, że na czele Sojuszu mogłaby stanąć również, po raz pierwszy w historii, kobieta. W tym kontekście wymieniano premier Estonii, Kaję Kallas, premier Danii, Mette Frederiksen i wicepremier Kanady, Chrystię Freeland.

Poparcie Bidena dla Rutte czyni z niego faworyta wyścigu o stanowisko sekretarza generalnego NATO.

„Politico” informowało wcześniej, że 2/3 członków NATO popiera kandydaturę byłego premiera Holandii na stanowisko sekretarza generalnego Sojuszu.

Czytaj więcej

Rosjanie zajęli Awdijiwkę. Wołodymyr Zełenski: Ale po co?

Jak pisze „Politico” rośnie presja, by wskazać Rutte jako nowego sekretarza generalnego NATO przed szczytem Sojuszu, który odbędzie się w lipcu, w Waszyngtonie, w 75. rocznicę stworzenia NATO.

W czasie monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa Rutte nie chciał rozmawiać o swojej kandydaturze. Wcześniej, w październiku 2023 roku przyznał, że mógłby być zainteresowany stanowiskiem sekretarza generalnego Sojuszu. 

Joe Biden ma wspierać kandydaturę byłego premiera Holandii, Marka Rutte, na stanowisko sekretarza generalnego NATO

Wybór nowego sekretarza generalnego musi odbyć się jednogłośnie — co oznacza, że Rutte musi zdobyć poparcie wszystkich 31. członków NATO. „Politico” zwraca uwagę, że wyzwaniem może być uzyskanie akceptacji Węgier i Turcji dla jego kandydatury.

Holandia rządzona przez Marka Rutte zdecydowała się przekazać 24 myśliwce F-16 Ukrainie

Jeszcze pod rządami Ruttego Holandia podjęła decyzję o przekazaniu Ukrainie 24 myśliwców F-16 — najwięcej spośród wszystkich państw tworzących tzw. koalicję lotniczą, której celem jest dostarczenie zachodnich myśliwców Ukrainie. Holandia przekazała też Ukraińcom czołgi, zestawy artyleryjskie, amunicję i zestawy przeciwrakietowe Patriot.

W Monachium Rutte mówił, że Europa musi zainwestować więcej w swoją obronność i zwiększyć produkcję broni nie oglądając się na to, kto zostanie nowym prezydentem USA. 

Joe Biden — jak podaje nieoficjalnie „Politico” - ma wspierać kandydaturę byłego premiera Holandii, Marka Rutte, na stanowisko sekretarza generalnego NATO.

Nowego sekretarza generalnego NATO poznamy przed szczytem Sojuszu w Waszyngtonie?

Pozostało 92% artykułu
1 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Rozszerzenie UE w polu zainteresowania nowego polskiego komisarza
Polityka
Kamala Harris na prezydenta USA? Barack Obama przerwał milczenie
Polityka
Unia Europejska przekaże Ukrainie zyski z zamrożonych aktywów Rosji. Ursula von der Leyen: Nie ma lepszego symbolu
Polityka
Mariusz Kamiński w europarlamencie. „Panie komisarzu, pan jest głuchy i ślepy?”
Materiał Promocyjny
Mity i fakty – Samochody elektryczne nie są ekologiczne
Polityka
Nigeryjski pomysł na protesty. Policja konfiskuje opony w całym kraju