04:35
30.03.2023

Najnowszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 400
00:26
30.03.2023

Kończymy relację

O najnowszych wydarzeniach na Ukrainie będziemy informować od rana.

00:13
30.03.2023

Z Bachmutu ewakuowano dziewczynkę, która od 6 miesięcy żyła w piwnicy

Członkowie ukraińskiej policji ewakuowali z Bachmutu 7-letnią Hanię wraz z rodziną. Dziewczynka od 6 miesięcy mieszkała w piwnicy i nie widziała dziennego światła.

23:59
30.03.2023

Gen. Mark Milley: Chiny, Rosja i Iran  przez najbliższe lata będą stałym problemem

Taką opinię wyraził przewodniczący Kolegium Połączonych Szefów Sztabów gen. Mark Milley przed Komisją Sił Zbrojnych Izby Reprezentantów

23:42
30.03.2023

Śmigłowce Mi-8 dla Ukrainy? Chorwacja rozważa

- Rząd chorwacki od samego początku wspiera Ukrainę finansowo, technicznie i materialnie oraz udziela wsparcia politycznego. A jednym z kroków do tego wsparcia politycznego jest decyzja, którą obecnie rozważa nasz rząd. Jednym z punktów tej decyzji są śmigłowce i mam nadzieję, że w niedalekiej przyszłości uda nam się je na Ukrainę przerzucić – powiedział szef chorwackiego MON Mario Banožić  podczas niezapowiedzianej wizyty na Ukrainie

Czytaj więcej

Chorwacja rozważa przekazanie Ukrainie śmigłowców Mi-8
23:14
29.03.2023

Erdogan: Putin może odwiedzić Turcję pod koniec kwietnia

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan powiedział w komentarzu dla telewizji ATV, że Putin może odwiedzić Turcję 27 kwietnia, aby wziąć udział w otwarciu pierwszej elektrowni atomowej Akkuyu, zbudowanej przez "Rosatom" w Turcji.

Erdogan powiedział również, że nie pozwoli krajom zachodnim wciągnąć Turcji w wojnę przeciwko Rosji.

22:56
29.03.2023

Prezydent Argentyny: Wojna na Ukrainie wyrządziła niezmierzone szkody światowej gospodarce

- Widzimy poważny problem, jaki stworzyła rosyjska inwazja na Ukrainę – powiedział Alberto Fernandez w środę podczas wizyty w Białym Domu. - Musimy współpracować i zjednoczyć wysiłki, aby wojna się zakończyła, aby przestała kończyć życie ludzkie, aby światowa gospodarka mogła się odbudować.

22:37
29.03.2023

Brytyjski wywiad: Ukraińcy odepchnęli Rosjan od szlaku zaopatrzenia w Bachmucie

Brytyjski wywiad wojskowy poinformował, że żołnierze ukraińscy skutecznie odepchnęli siły rosyjskie od głównego szlaku zaopatrzeniowego do Bachmutu, a ataki rosyjskie w mieście słabną.

W ubiegłym tygodniu Moskwa przeprowadziła również nowy atak na Awdijewkę, mniejsze miasto położone dalej na południe. Brytyjski wywiad twierdzi, że ​​​​ta kampania również nie przyniosła zysków, prowadząc jednocześnie do ogromnych strat w rosyjskich siłach zbrojnych.

22:15
29.03.2023

Szef Ministerstwa Obrony Wielkiej Brytanii szacuje rosyjskie straty

Rosja straciła ponad 220 000 żołnierzy zabitych i rannych w wojnie z Ukrainą - powiedział brytyjski minister obrony Ben Wallace na konferencji prasowej.

Czytaj więcej

CSIS: Miesięczne straty Rosji 35 razy większe niż w Afganistanie
21:56
29.03.2023

Putin mówi o sankcjach. "Bezprawne restrykcje"

Słowa te padły podczas spotkania Putina z członkami rządu.

Czytaj więcej

Putin przyznaje: Sankcje mogą negatywnie wpłynąć na gospodarkę Rosji
21:37
29.03.2023

Rosja. Eksplozja gazociągu w obwodzie swierdłowskim

Ukraiński Insider podaje, że płomienie widać z odległości kilkudziesięciu kilometrów

21:18
29.03.2023

Karol III: Wielka Brytania i Niemcy zjednoczone z Ukrainą przeciwko rosyjskiej agresji

Wielka Brytania i Niemcy są zjednoczone z Ukrainą w walce z niesprowokowaną inwazją Rosji, powiedział Karol III w Berlinie podczas swojej pierwszej zagranicznej wizyty jako monarcha.

 - Stoimy ramię w ramię w ochronie i rozwijaniu naszych wspólnych wartości demokratycznych. Jest to uosobieniem tak wyraźnie dzisiaj, gdy stoimy razem z Ukrainą w obronie wolności i suwerenności w obliczu niesprowokowanej agresji – powiedział król na uroczystym bankiecie, którego gospodarzem był prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier.

20:59
29.03.2023

Roman Abramowicz potajemnie finansował holenderski klub piłkarski Vitesse

Poinformował o tym brytyjski "The Guardian". Według doniesień biznesmen zainwestował w klub co najmniej 117 mln euro. Jak zauważają dziennikarze, to ogromna inwestycja, biorąc pod uwagę, że za cały sezon 2014-15 łączne obroty klubu wyniosły zaledwie 14 mln euro.

20:40
29.03.2023

Kanadyjski Viterra zaprzestaje kupowania rosyjskiego zboża

Według anonimowych rozmówców agencji Bloomberg, Viterra zamierza opuścić rosyjski rynek i ma zamiar szybko ogłosić tę decyzję. Viterra i Cargill są jednymi z sześciu największych na świecie eksporterów rosyjskiej pszenicy. Po tych informacjach kontrakty terminowe na pszenicę na giełdzie w Chicago podrożały w środę o 3,5 proc.

Czytaj więcej

Kolejny duży eksporter rosyjskiego zboża już nie będzie nim handlował
20:17
29.03.2023

Centrum Narodowego Oporu przygotowało mapę z obozami "reedukacji" ukraińskich dzieci

Jest to mapa z zaznaczonymi 45 obozami dziecięcymi i 12 obozami wojskowymi, które w całej Rosji działają na rzecz „reedukacji” ukraińskich dzieci. W ten sposób Rosja popełnia zbrodnię wojenną na ukraińskich dzieciach, mającą na celu wymazanie ich tożsamości narodowej.

20:00
29.03.2023

Pułkownikowi rosyjskiej Federalnej Służby Straży grozi 10 lat więzienia za zakup uszkodzonych systemów obrony przeciwlotniczej na moście krymskim

Komitet Śledczy i Federalna Służba Bezpieczeństwa zatrzymały pułkownika Siergieja Wołkowa, szefa Zarządu Marynarki Wojennej Federalnej Służby Wojsk Gwardii Narodowej Rosji, podejrzanego o dostarczanie wadliwej broni po celowo zawyżonych cenach. Jest oskarżony o dostarczanie niespełniającego norm sprzętu do walki z dronami w pobliżu mostu krymskiego.

19:40
29.03.2023

Prezydent Ukrainy rozmawiał z Georgią Meloni, premierem Włoch

"Rozmawialiśmy o naszych inicjatywach bilateralnych i międzynarodowych. Drogą do pokoju na Ukrainie jest całkowite wycofanie wojsk rosyjskich z terytorium naszego państwa i realizacja naszej formuły pokojowej" - napisał Wołodymyr Zełenski w mediach społecznościowych.

19:13
29.03.2023

Węgry twierdzą, że istnieje „wiele problemów", które powstrzymują poparcie kandydatury Szwecji do NATO

Rzecznik węgierskiego rządu Zoltán Kovács powiedział w środę, że istnieje "ogromna ilość problemów, które muszą zostać rozwiązane" zanim szwedzka oferta przystąpienia do NATO zostanie ratyfikowana.

Czytaj więcej

NATO. Rzecznik węgierskiego rządu o "trzech żalach" Budapesztu do Szwecji
18:58
29.03.2023

Niemcy przeznaczą miliardy euro na pomoc dla Ukrainy

Parlamentarna komisja budżetowa dała zielone światło na wydanie około ośmiu miliardów euro (8,7 miliarda dolarów) na bezpośredni zakup broni i sprzętu dla Ukrainy.

Czytaj więcej

Niemcy zobowiązują się do wielomiliardowej pomocy wojskowej dla Ukrainy
18:36
29.03.2023

Melitopol. Rosyjski ostrzał uszkodził infrastrukturę kolejową

Władimir Rogow, członek mianowanej przez Rosję wojskowo-cywilnej administracji w okupowanym Zaporożu na południowo-wschodniej Ukrainie, powiedział w środę, że sześć ukraińskich rakiet HIMARS uderzyło w infrastrukturę kolejową.

Rogow powiedział, że rosyjska obrona powietrzna zestrzeliła trzy rakiety, a pozostałe trzy trafiły w  linię kolejową, stację energetyczną i zajezdnię kolejową.

Nie ma ofiar.

18:14
29.03.2023

Eksplozje na okupowanym Krymie

Według lokalnych mediów odgłosy eksplozji słychać było w pobliżu bazy lotniczej w okolicach Symferopola.

Szef rosyjskich władz anektowanego Krymu Siergiej Aksenow poinformował, że na półwyspie został zestrzelony dron. 

17:55
29.03.2023

Patruszew spotkał się z premierem Indii w New Delhi

Sekretarz Rady Bezpieczeństwa Rosji i sojusznik Putina Nikołaj Patruszew spotkał się w New Delhi z premierem Indii Narendrą Modim, aby omówić „wspólne interesy” obu krajów – poinformowały rosyjskie agencje informacyjne.

Patruszew przebywał w Indiach na spotkaniu Szanghajskiej Organizacji Współpracy (SCO), regionalnej grupy zrzeszającej państwa z całej Azji Środkowej.

Według rosyjskich agencji informacyjnych Patruszew i Modi omawiali „kwestie rosyjsko-indyjskiej współpracy dwustronnej i wzajemnych interesów". Szczegółów nie podano.

17:31
29.03.2023

Reznikow o przypuszczalnym terminie ukraińskiej ofensywy

Minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow sprecyzował, że wyznaczenie terminu ofensywy będzie w dużej mierze zależało od m.in. warunków pogodowych.

Czytaj więcej

Zachodnie czołgi na Ukrainie. Reznikow podaje możliwy termin ofensywy
17:13
29.03.2023

Siły rosyjskie kopią nowe okopy w pobliżu Krymu

Siły rosyjskie na Krymie kopią nowe okopy wzdłuż dróg prowadzących do anektowanego regionu, donosi analityk Brady Africk z American Enterprise Institute.

Mapa pokazuje, jak rosły fortyfikacje na półwyspie i wzdłuż wschodniej flanki.

16:48
29.03.2023

W Rosji lawinowo wzrosło zainteresowanie "kursami mistycyzmu"

Analitycy przypisują rosnące zainteresowanie Rosjan mistycyzmem stresowi i niepewności spowodowanej rosyjską inwazją na Ukrainę.

Czytaj więcej

Rosjanie uciekają w mistycyzm. Lawinowo rośnie popularność kursów
16:31
29.03.2023

Ukraiński eksport odżywa

60 proc. ukraińskiego eksportu trafia teraz do krajów UE – mówi Oksana Oczeretiana, członkini zarządu ukraińskiej Agencji Wsparcia Eksportu (Export Credit Agency Ukraine).

Czytaj więcej

Oczeretiana: 60 proc. ukraińskiego eksportu trafia teraz do krajów UE
16:17
29.03.2023

W rosyjskim obwodzie briańskim zatrzymano trzech wicegubernatorów

Wszyscy trzej są podejrzani o korupcję.

Jeden z zatrzymanych był odpowiedzialny za budowę konstrukcji, które miały zapobiec przedostaniu się dywersantów.

15:51
29.03.2023

Ministerstwo Sportu Ukrainy potępia "częściową" zmianę stanowiska MKOl

Ministerstwo sportu Ukrainy potępiło w środę, jak stwierdziło, "częściową" zmianę stanowiska Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego (MKOl), aby umożliwić rosyjskim i białoruskim sportowcom rywalizację w międzynarodowych zawodach jako sportowcy neutralni.

„Konsekwentnie opowiadaliśmy się i nadal będziemy nalegać, aby w warunkach bezprecedensowej, niesprowokowanej agresji zbrojnej Federacji Rosyjskiej przy wsparciu Republiki Białorusi na Ukrainę, co jest sprzeczne z zasadami Karty Olimpijskiej, przedstawiciele państw agresorów nie byli obecni na międzynarodowych arenach sportowych”.

15:26
29.03.2023

Premier Hiszpanii spotka się z Xi Jinpingiem w Pekinie

Rozpoczynająca się w czwartek dwudniowa  Pedro Sancheza w Chinach wizyta ma miejsce w chwili, gdy Hiszpania przygotowuje się do objęcia rotacyjnej prezydencji w Unii Europejskiej, co nastąpi w lipcu, a celem Xi jest przedstawienie Chin jako mediatora w wojnie na Ukrainie.

Sanchez powiedział w zeszłym tygodniu, że zaproszenie Xi dowodzi „międzynarodowego uznania przyznanego Hiszpanii w czasach tak złożonych trudności geopolitycznych”.

W piątek Sanchez powiedział, że świat powinien słuchać „głosu” Chin, aby znaleźć wyjście z wojny na Ukrainie.

15:07
29.03.2023

Architekt z Sankt Petersburga skazany na 5,5 roku wiezienia

Architekt Oleg Biełousow został skazany na 5,5 roku za antywojenne wpisy w mediach społecznościowych.

14:58
29.03.2023

Ukraińskie muzeum organizuje wystawę eksponatów z zatopionego krążownika Moskwa

W rocznicę zatopienia krążownika, okrętu flagowego Floty Czarnomorskiej, w ukraińskim Narodowym Muzeum Historii Wojskowości zorganizowana zostanie wystawa eksponatów pochodzących z zatopionego okrętu. Wśród eksponatów będą m.in. koło ratunkowe i boja sygnałowa z zatopionego okrętu.

14:50
29.03.2023

Rosja wydała list gończy za jedną z założycielek Pussy Riot

Nadieżda Tołokonnikowa, twórczyni punkowej grupy Pussy Riot, aktywistka polityczna i rosyjska artystka wyrażająca sprzeciw wobec polityki Kremla, została umieszczona na liście osób, za którymi rosyjskie MSW wydało list gończy. Tołokonnikowa od kilku lat ma mieszkać w USA.

14:37
29.03.2023

Rosja przestała informować USA o swojej strategicznej broni atomowej

Wszelkie formy komunikacji przewidzianej przez umowę o redukcji zbrojeń strategicznych, New START, między USA a Rosją zostały wstrzymane - oświadczył wiceszef MSZ Rosji, Siergiej Riabkow. Riabkow sprecyzował, że Rosja nie będzie informować USA żadnych danych w tym zakresie - w tym m.in. nie będzie informować o testach strategicznej broni jądrowej.

14:32
29.03.2023

Morawiecki pisze do KE ws. ukraińskiego zboża na polskim rynku

Premier wyjaśnił, że w piśmie do Komisji Europejskiej zaproponował "wszelkie możliwe środki, łącznie z kontyngentami, cłami ochronnymi, różnymi przepisami, które ograniczą ten wwóz" do Polski.

Czytaj więcej

Morawiecki: Nie zgadzamy się, by zboże z Ukrainy trafiało na polski rynek
14:18
29.03.2023

Polska będzie budować koalicję państw nie zgadzających się z decyzją MKOl ws. sportowców z Rosji i Białorusi

W kontekście ewentualnego bojkotu igrzysk Morawiecki stwierdził, że Polska "nie będzie sama wycofywać swoich sportowców",

Czytaj więcej

Czy Polska zbojkotuje igrzyska z Rosjanami? Morawiecki: Sami się nie wycofamy
14:08
29.03.2023

Władimir Putin ogłosił, że płace realne w Rosji rosną

Prezydent Rosji na posiedzeniu rządu przyznał przy tym, że tempo wzrostu płac realnych w Rosji jest "umiarkowane", ale "istnieje". 

13:33
29.03.2023

Arabia Saudyjska robi krok w stronę członkostwa w Szanghajskiej Organizacji Współpracy

Do organizacji istniejącej od 2001 roku należą m.in. Chiny, Rosja, Indie i Pakistan.

Czytaj więcej

Arabia Saudyjska przystępuje do organizacji, w której są Rosja i Chiny
13:07
29.03.2023

Kiedy nastąpi ukraiński kontratak?

Eksperci wskazują, że pogoda nadal nie sprzyja użyciu czołgów z Zachodu na froncie (zachodnie czołgi są cięższe od rosyjskich ze względu na lepszy pancerz). – Nie ma najmniejszego sensu używanie ich obecnie – powiedział amerykańskiemu tygodnikowi "Newsweek" analityk Mark Cancian z waszyngtońskiego Center for Strategic and International Studies.

Czytaj więcej

Czołgi z Zachodu przyjechały. Czy teraz nastąpi ukraiński atak?
12:56
29.03.2023

Skąd UE importuje ropę naftową?

Rosja straciła wieloletni status największego dostawcy ropy na unijny rynek.

Czytaj więcej

Od kogo Unia Europejska kupuje najwięcej ropy? Niespodzianka
12:29
29.03.2023

MSZ wezwie rosyjskiego ambasadora, by zaprotestować przeciwko jego słowom

- Ministerstwo spraw zagranicznych wezwie rosyjskiego ambasadora, aby zaprotestować przeciwko tej oczywistej próbie mieszania się (w wewnętrzne sprawy Szwecji) - oświadczył szef MSZ Szwecji, Tobias Billstrom.

Czytaj więcej

Szwecja wzywa na dywanik ambasadora Rosji. Chodzi o słowa o "byciu celem"
12:23
29.03.2023

Rosyjskie firmy mają gigantyczny problem ze znalezieniem pracowników

Od końca lutego 2022 do dzisiaj z rosyjskiego rynku pracy zniknęło ponad pół miliona pracowników, głównie mężczyzn.

Czytaj więcej

Wojna uderza w gospodarkę. Rosjanom brakuje pracowników
12:19
29.03.2023

Kto zlecił zrzucenie bomb na cywilów w Mariupolu? Ukraińcy ustalili tożsamość Rosjanina

Ukraińscy aktywiści ustalili nazwisko rosyjskiego żołnierza, który podjął decyzję o zbombardowaniu celów cywilnych w Mariupolu. Opublikowali szczegółowe informacje na jego temat

Czytaj więcej

Zidentyfikowano Rosjanina, który zlecił atak bombowy na teatr w Mariupolu
12:14
29.03.2023

Zełenski publikuje zdjęcia ofiar rosyjskiej agresji

"Rok temu świat zobaczył prawdę o Rosji. Zobaczył, że sprowadza ona izby tortur, egzekucje i plądrowanie" - napisał Wołodymyr Zełenski na swoim kanale w serwisie Telegram.

12:10
29.03.2023

Kreml nie będzie doradzał Xi Jinpingowi ws. spotkania z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim

Dmitrij Pieskow, rzecznik Kremla stwierdził, że Chiny zdecydują samodzielnie o tym czy istnieje potrzeba, by Xi Jinping, prezydent Chin, spotkał się z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. - Kreml nie może doradzać w tej sprawie - dodał Pieskow. Wcześniej Zełenski zadeklarował, że chciałby spotkać się z Xi w Kijowie.

11:58
29.03.2023

Dyrektor generalny MAEA dotarł do Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej

Rosyjska agencja RIA poinformowała, że dyrektor generalny Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej dotarł do Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej, która od marca jest okupowana przez Rosjan.

11:55
29.03.2023

Rosja mocno traci na wojnie z Ukrainą

Ekonomiści z Uniwersytetu Europejskiego w St. Petersburgu oszacowali straty z powodu przestępczości w Rosji w 2021 roku na 1,75 bln rubli, czyli 1,3 proc. PKB.

Czytaj więcej

Wysoka cena strachu Rosjan. Równa 5,2 proc. PKB kraju
11:28
29.03.2023

Drony USA latają dalej od Ukrainy po incydencie nad Morzem Czarnym

Większa odległość od celów oznacza, że amerykańskie drony dostarczają mniej informacji.

Czytaj więcej

Amerykanie zmienili trasy dronów nad Morzem Czarnym po zderzeniu z rosyjskim myśliwcem
11:19
29.03.2023

Sześć czołgów Leopard 2 z Hiszpanii trafi na Ukrainę po Wielkiej Nocy

Informację taką publikuje "El Pais". Czołgi Leopard 2A4 z zasobów hiszpańskiej armii trafią na Ukrainę po naprawie i przywróceniu im zdolności bojowej.

11:15
29.03.2023

Amerykański gigant tego lata przestanie eksportować zboże z Rosji

Kreml zapewnia, że pozostanie to „bez wpływu na eksport zboża”.

Czytaj więcej

Gigant rolny z USA przestaje kupować zboże z Rosji
11:05
29.03.2023

Rosyjski szpieg uciekł z aresztu domowego. Pomogły prawdopodobnie rosyjskie służby

Rosjanin uciekł, gdy włoski sąd zgodził się na przekazanie go do Stanów Zjednoczonych.

Czytaj więcej

Rosyjskie służby specjalne prawdopodobnie pomogły synowi gubernatora uciec z Włoch
10:50
29.03.2023

Nikołaj Patruszew: państwa tworzące grupę Ramstein biorą udział w konflikcie zbrojnym po stronie Ukrainy

Sekretarz Rady Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej, który przebywa w Indiach na spotkaniu sekretarzy rad bezpieczeństwa państw Szanghajskiej Organizacji Współpracy, stwierdził, że państwa tworzące grupę Ramstein, czyli kraje tworzące koalicję państw wysyłających pomoc militarną Ukrainie (w tym gronie jest też Polska), "uczestniczą w konflikcie zbrojnym po stronie Ukrainy".

10:31
29.03.2023

Rosyjski dyplomata ostrzega, że Szwecja, wchodząc do NATO, zrobi "krok w otchłań"

- Jeśli komuś nadal wydaje się, że to (rozszerzenie NATO o Finlandię i Szwecję - red.) poprawi jakoś bezpieczeństwo Europy, niech będzie pewny, że nowi członkowie wrogiego bloku staną się usprawiedliwionym celem dla rosyjskich środków odwetowych, w tym tych natury wojskowej - powiedział ambasador Rosji w Szwecji.

Czytaj więcej

Szwecja wzywa na dywanik ambasadora Rosji. Chodzi o słowa o "byciu celem"
10:30
29.03.2023

Sąd skazał samotnie wychowującego ojca na dwa lata. Sprawa zaczęła się od antywojennego rysunku 12-latki

53-latek miał uciec z aresztu domowego w przeddzień ogłoszenia wyroku i nie był obecny w sądzie podczas ogłoszenia wyroku. Jego 12-letnia córka nadal przebywa w placówce opiekuńczej.

Czytaj więcej

Rosja: Córka pokazała antywojenny rysunek. Ojciec skazany na dwa lata kolonii karnej
10:08
29.03.2023

Awaryjne przerwy w dostawach prądu w Kijowie

Informacje takie przekazuje na swoim kanale Kijowska Miejska Administracja Wojskowa. Z jej komunikatu wynika, że przerwy w dostawach prądu mają związek z pogorszeniem się warunków pogodowych.

10:00
29.03.2023

MON zatwierdza umowę na dostawę 22 stacji radiolokacyjnych Bystra

Wartość umowy to 1,1 mld zł.

Czytaj więcej

Pilica+ z nowymi elementami. MON zatwierdził umowę na radary
09:51
29.03.2023

Na Morzu Czarnym są obecnie cztery rosyjskie okręty

Jeden z okrętów rosyjskich, które znajdują się obecnie na wodach Morza Czarnego, jest uzbrojony w cztery pociski Kalibr.

09:29
29.03.2023

Rolnicy z Bułgarii domagają się przywrócenia cła na żywność z Ukrainy

Między 29 a 31 marca bułgarscy rolnicy zorganizują protest - każdego dnia między 10 a 11 rano będą blokować cztery przejścia graniczne na północy kraju domagając się przywrócenia cła na produkty rolne z Ukrainy.

09:25
29.03.2023

Michał Kołodziejczak, lider AGROUnii, apeluje o przywrócenie ceł na produkty rolne z Ukrainy

- Jeszcze w styczniu Henryk Kowalczyk mówił, że zboże ukraińskie nie stanowi w Polsce takiego problemu, o jakim się mówi. I co się okazało? Okazało się, że było to nieprawdą. On miał informacje, że tego zboża przyjeżdża z Ukrainy o wiele za dużo, że ono nie wyjeżdża z kraju, że zalewa nasz rynek. Nie zrobił absolutnie nic. Nawarzyli piwa, które dziś piją rolnicy, a za chwilę będą pić wszyscy konsumenci - przekonywał w rozmowie z Jackiem Nizinkiewiczem Michał Kołodziejczak, lider AGROUnii.

Czytaj więcej

Kołodziejczak: Do Polski wjeżdża za dużo zboża z Ukrainy. Minister wiedział
09:11
29.03.2023

Trump zaleca modlitwę po informacji o rosyjskiej broni jądrowej na Białorusi

Były prezydent uważa, że decyzja Putina o rozmieszczeniu rosyjskiej broni jądrowej na terenie Białorusi to efekt braku kompetentnych polityków u władzy w USA.

Czytaj więcej

Putin przeniesie broń jądrową na Białoruś. Trump radzi, by się modlić
09:10
29.03.2023

Rosja twierdzi, że USA chcą ukryć prawdę o eksplozjach w rejonie Morza Bałtyckiego

Rosji nie udało się przeforsować na forum Rady Bezpieczeństwa ONZ rezolucji ws. niezależnego, międzynarodowego śledztwa w sprawie wrześniowych eksplozji na dnie Morza Bałtyckiego, które uszkodziły gazociągi Nord Stream i Nord Stream 2. Gazociągi łączą Rosję z Niemcami.

Czytaj więcej

Rosja: USA chcą ukryć prawdę o eksplozjach, które uszkodziły Nord Stream
08:52
29.03.2023

W ciągu doby Rosjanie ostrzelali cztery rejony w obwodzie charkowskim

W wyniku ostrzału ranny został jeden cywil - informuje Ołeh Synehubow, gubernator obwodu charkowskiego.

08:50
29.03.2023

Brytyjski resort obrony: Natarcia Rosjan w Bachmucie mniej intensywne niż w ostatnich tygodniach

Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii ocenia, że największym sukcesem Ukraińców było w ostatnim czasie odepchnięcie najemników z Grupy Wagnera od drogi 0506, która odgrywa kluczową rolę w zaopatrzeniu ukraińskich obrońców Bachmutu.

08:43
29.03.2023

Zełenski chce się spotkać z Xi Jinpingiem na Ukrainie

- Jesteśmy gotowi, by go tu przyjąć. Chcę z nim porozmawiać - mówi prezydent Zełenski.

Czytaj więcej

Zełenski zaprasza Xi Jinpinga na Ukrainę
08:24
29.03.2023

Czego potrzebuje ukraińska armia? Pentagon uważa, że F-16 nie są kluczowe

Zdaniem sekretarza obrony USA kluczowe jest obecnie dostarczenie na Ukrainę obrony powietrznej, broni dalekiego zasięgu i pojazdów opancerzonych.

Czytaj więcej

Pentagon wymienia główne potrzeby ukraińskiej armii. "F-16 nie pomogą na tym etapie"
08:17
29.03.2023

Ukraińcy zestrzelili we wtorek rosyjski Su-24M w pobliżu Bachmutu

28 marca jednostki przeciwlotnicze rakietowe Sił Powietrznych Ukrainy zestrzeliły rosyjski bombowiec Su-24M - informuje Ministerstwo Obrony.

07:55
29.03.2023

Wojna potrwa jeszcze długo. Putin przygotowuje do tego Rosjan

Po ponad roku od inwazji, która według rosyjskich planów miała trwać kilka tygodni, otoczenie Władimira Putina przygotowuje się do wieloletniego konfliktu.

Czytaj więcej

Putin przygotowuje Rosję do "wiecznej wojny" z Zachodem
07:42
29.03.2023

Sztab Generalny armii Ukrainy podał nowe dane o rosyjskich stratach

Od 24 lutego 2022 roku Rosja miała stracić na Ukrainie ok. 172 340 żołnierzy, 3 609 czołgów, 6 966 pojazdów opancerzonych, 2 659 zestawów artyleryjskich, 526 wyrzutni rakiet, 277 zestawów przeciwlotniczych, 306 samolotów, 291 śmigłowców, 2 239 bezzałogowych statków powietrznych, 911 pocisków manewrujących, 18 jednostek nawodnych, 5 507 pojazdów (w tym cystern), 288 jednostek sprzętu specjalnego.

07:24
29.03.2023

W wyniku ostrzału obwodu donieckiego przez Rosję w ciągu doby rannych zostało pięciu cywilów

Informacje takie przekazuje gubernator obwodu donieckiego, Pawło Kyryłenko.

07:19
29.03.2023

W ciągu doby Rosjanie ostrzelali obwód chersoński 34 razy

Informacje takie przekazuje na swoim kanale w serwisie Telegram gubernator obwodu chersońskiego, Ołeksandr Prokudin. Z jego wpisu wynika, że sam Chersoń został ostrzelany trzy razy - 17 pocisków spadło na dzielnice mieszkalne. W wyniku ostrzału ranna została jedna osoba.

07:05
29.03.2023

Sekretarz rosyjskiej Rady Bezpieczeństwa z wizytą w Indiach

Nikołaj Patruszew, sekretarz Rady Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej, rozpoczął wizytę roboczą w Indiach - podały służby prasowe Rady. W Indiach Patruszew weźmie udział w dorocznym spotkaniu sekretarzy rad bezpieczeństwa państw Szanghajskiej Organizacji Współpracy - wynika z komunikatu.

06:55
29.03.2023

ISW: Prigożyn udzielił wywiadu naśladując Władimira Putina

"Wywiad jest wart uwagi ze względu na jego unikalną formułę - w czasie wywiadu Prigożyn wydawał się odwzorowywać sposób, w jaki prezydent Władimir Putin nagrywa wyreżyserowane spotkania publiczne, albo aby zakpić po cichu z Putina albo zasugerować, że może zostać prezydentem Rosji, jak Putin" - pisze think tank z USA.

Czytaj więcej

ISW: Prigożyn naśladuje Putina. Chce zostać prezydentem?
06:32
29.03.2023

Ukraińska armia ostrzelała zajezdnie kolejową w okupowanym Melitopolu

Informacje takie przekazuje na swoim kanale ukraińska administracja Melitopola.

06:12
29.03.2023

Z frontu do Rosji wracają więźniowie, których zwerbowano latem i jesienią

Jewgienij Prigożyn przyznał, że już 5 tys. byłych kryminalistów wróciło z frontu. Ponieważ zarówno on sam, jak i jego werbownicy starali się zbierać z obozów w pierwszym rzędzie morderców i skazanych za pobicia oraz bójki, amnestionowani stanowią dość szczególną grupę. – Zachowują się grzeczniej niż pionierzy – zapewniał jednak jeden z przedstawicieli Wagnera. Rosyjska policja nie uwierzyła mu, w niektórych regionach nakazano ścisłe kontrolowanie wracających.

Czytaj więcej

Nikt nie chce bohaterów zza więziennych krat
06:11
29.03.2023

Nadal mamy duży, stały przyrost nowych rejestracji obywateli Ukrainy w bazie PESEL

W ciągu ostatniego miesiąca status cudzoziemca UKR (specjalny status nadawany przez Polskę od połowy marca ubiegłego roku tylko dla obywateli Ukrainy w związku z konfliktem wojennym na terytorium ich kraju) otrzymało ponad 22,2 tys. Ukraińców. I ma go już 1 mln 577 tys. 289 obywateli Ukrainy (dane z 27 marca).

Czytaj więcej

Ukraińcy chcą żyć i pracować w Polsce. Sięgają po numery PESEL
05:59
29.03.2023

Drastyczny odpływ z powodu wojny Ukraińców z polskich budów

Z prawie 373 tys. w roku 2021 liczba ta zmniejszyła się do niespełna 127 tys. w ubiegłym.

Czytaj więcej

Brak cudzoziemców może wyhamować polskie budowy
05:55
29.03.2023

Wicepremier Ukrainy mówi o dzieciach kradzionych przez Rosję

Rosja nie ukrywa, że wywozi tysiące ukraińskich dzieci do Rosji, ale przekonuje, że jest to program mający cel humanitarny, w ramach którego chroni sieroty i dzieci porzucone w strefie działań wojennych.

Czytaj więcej

Wicepremier Ukrainy do Rosjan: Nie adoptujcie dzieci, które są nam kradzione
05:39
29.03.2023

Sztab Generalny armii Ukrainy: Rosjanie odmawiają wykonywania rozkazów

W swoim najnowszym raporcie Sztab Generalny armii Ukrainy pisze o przypadkach odmowy wykonywania rozkazów przez Rosjan - do incydentów takich miało dojść 23 i 25 marca - w pierwszym przypadku chodziło o żołnierzy formacji ochotniczych - ok. 70 ochotników, po odmowie wykonania rozkazów, zostało rozbrojonych i zabranych do Makijiwki, w okupowanej części obwodu donieckiego. 25 marca wykonania rozkazów miała odmówić kompania rozpoznania działająca w rejonie Awdijiwki.

05:15
29.03.2023

Biden o możliwym rozmieszczeniu przez Rosję taktycznej broni jądrowej na Białorusi: Niepokojące

- Jeszcze tego nie zrobili - zastrzegł prezydent USA, pytany o zapowiedziane przez Rosję rozmieszczenie na Białorusi taktycznej broni jądrowej.

05:12
29.03.2023

Prorosyjscy separatyści twierdzą, że Rosjanie posuwają się naprzód w zachodniej części Bachmutu

Denis Puszylin, przywódca prorosyjskich separatystów z nielegalnie anektowanego przez Rosję obwodu donieckiego stwierdził, że "większość ukraińskich wojsk wycofała się z zakładów metalurgicznych w zachodnim Bachmucie, a rosyjskie wojska czynią tam postępy".

Czytaj więcej

Walki o Bachmut i Awdijiwkę. Sprzeczne doniesienia z frontu
04:54
29.03.2023

3 tys. żołnierzy i 300 sztuk sprzętu bierze udział w ćwiczeniach rosyjskich strategicznych sił rakietowych na Syberii

Rosyjskie Ministerstwo Obrony poinformowało, że ćwiczenia na Syberii odbywają się zgodnie z przyjętym harmonogramem ćwiczeń.

Czytaj więcej

Rosja: Załogi wyrzutni rakiet międzykontynentalnych ćwiczą na Syberii
04:31
29.03.2023

Zełenski dziękuje funkcjonariuszom straży granicznej walczącym w Donbasie

W swoim wieczornym wystąpieniu prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski, podziękował funkcjonariuszom straży granicznej walczącym w rejonie Bachmutu, Łymanu i Awdijiwki. - Chciałbym wyrazić szczególną wdzięczność obsługom moździerzy i rozpoznania powietrznego jednostek naszej straży granicznej na donieckim odcinku. Dobra robota, wojownicy! - podkreślił.

04:30
29.03.2023

Kanada udzieli Ukrainie w 2023 roku pożyczki o wartości 1,9 mld dol.

Taka propozycja pojawiła się w projekcie budżetu Kanady na rok fiskalny 2023. Pożyczka zostanie udzielona poprzez specjalne konto MFW utworzone w celu wspierania Ukrainy.

04:27
29.03.2023

Siergiej Ławrow spotka się w środę w Moskwie z szefem MSZ Iranu

O zaplanowanej na 29 marca wizycie roboczej w Moskwie ministra spraw zagranicznych Iranu, Hosejna Amira Abdollahijana, w czasie której spotka się on z szefem MSZ Rosji, Siergiejem Ławrowem, poinformowała rzeczniczka MSZ Rosji, Maria Zacharowa.

04:24
29.03.2023

Departament Handlu USA umieścił na czarnej liście dwie rosyjskie spółki

Departament Handlu USA ogłosił objęcie zakazem eksportu 11 osób prawnych z Mjanmy (Birmy), Chin, Nikaragui i Rosji. Wśród firm, które znalazły się na czarnej liście są rosyjskie Aviatech i Aviazpchast. W uzasadnieniu czytamy, że "działania tych firm są sprzeczne z interesem bezpieczeństwa narodowego i polityki zagranicznej USA".

04:20
29.03.2023

Kanada zamierza bezterminowo pozbawić Rosję i Białoruś klauzuli najwyższego uprzywilejowania w handlu

W propozycji kanadyjskiego budżetu na 2023 rok fiskalny czytamy, że "proponuje się zmienić taryfy celne, aby bezterminowo przedłużyć pozbawienie klauzuli najwyższego uprzywilejowania jeśli chodzi o stawki celne dla rosyjskiego i białoruskiego importu".

04:19
29.03.2023

Wczorajszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 398