Kołodziejczak: Do Polski wjeżdża za dużo zboża z Ukrainy. Minister wiedział

Trzeba jak najszybciej wyłączyć ukraińskie zboże z obrotu w Polsce - mówił w rozmowie z Jackiem Nizinkiewiczem Michał Kołodziejczak, lider AGROUnii.

Publikacja: 29.03.2023 09:23

Kołodziejczak: Do Polski wjeżdża za dużo zboża z Ukrainy. Minister wiedział

Foto: Youtube

- Minister Henryk Kowalczyk zostawił rolników samych, szedł w zaparte. Tak naprawdę można dziś powiedzieć głośno, że zdradził, oszukał. Jeszcze w styczniu mówił, że zboże ukraińskie nie stanowi w Polsce takiego problemu, o jakim się mówi. I co się okazało? Okazało się, że było to nieprawdą. On miał informacje, że tego zboża przyjeżdża z Ukrainy o wiele za dużo, że ono nie wyjeżdża z kraju, że zalewa nasz rynek. Nie zrobił absolutnie nic. Nawarzyli piwa, które dziś piją rolnicy, a za chwilę będą pić wszyscy konsumenci - przekonywał Kołodziejczak.

Kołodziejczak oskarżył też polskiego komisarza ds. rolnictwa w UE, Janusza Wojciechowskiego o to, że "nie stoi po stronie polskich rolników". - To współtwórca przepisów "Zielonego ładu", Fit for 55, które wykończa produkcję rolniczą w Polsce, ale też przemysł. Za chwilę na podstawie tych przepisów będziemy składać sprawozdanie klimatyczne i inne, podatek od tego, czym palimy w domu, nie tylko rolnicy - wyliczał. 

A na co liczy Kołodziejczak w związku z okrągłym stołem ws. ukraińskiego zboża w Polsce, organizowanym przez ministra rolnictwa?

- Dziś przed nami jedno wielkie zadanie: co zrobić, aby tę sytuację rozwiązać. Ja nie mam ochoty rozmawiać z ministrem Kowalczykiem. Na co liczymy? Trzeba jak najszybciej wyłączyć ukraińskie zboże z obrotu w Polsce. Jeśli ono będzie wjeżdżało do Polski ma już być awizowane, ma mieć adres za granicą. To jest też istotne, aby te stosunki polsko-ukraińskie przetrwały w miarę normalne - stwierdził.

Czytaj więcej

Jacek Nizinkiewicz: Rolnicy mogą zaorać rządy PiS

- Jeśli dziś ludzie tracą konkretne pieniądze, to oni się będą denerwować, że te relacje wyglądają tak jak wyglądają. Pomoc nie może szkodzić, bo jeśli komuś szkodzi, to jest źle zorganizowana. Chcemy, by to zboże (z Ukrainy) wyjeżdżało od razu. Wiemy, że to zboże wywożone jest przez konkretne firmy z Ukrainy. To potężne, korporacyjne firmy. One muszą zainwestować w Polsce, chociażby w infrastrukturę na Morzu Bałtyckim, jeśli to zboże ma wypływać statkami. Trzeba zwiększyć przepustowość, nasze możliwości handlowe, trzeba szukać rynków na świecie na nasze zboże - dodał.

- Rolnicy muszą dostać rekompensatę, bo stracili konkretne pieniądze. Ktoś musi wziąć za to odpowiedzialność, jeśli mówiło się, że to zboże będzie drożeć, a stało się inaczej - mówił też Kołodziejczak.

Cło na produkty rolne z Ukrainy powinno zostać przywrócone

Michał Kołodziejczak, lider AGROUnii

Zdaniem Kołodziejczaka minister Kowalczyk powinien zwrócić się do UE z prośbą o współudział Unii w rekompensatach dla polskich rolników. - Bo to jest interes całej UE, żeby to było jakoś rozwiązane - podkreślił.

- Mówimy jasno: cło na produkty rolne z Ukrainy powinno zostać przywrócone - podsumował.

Polityka
TK cztery lata temu powinien umorzyć wniosek ws. ułaskawienia Kamińskiego
Materiał Promocyjny
Naszpikowane technologiami Volkswageny na wyciągnięcie ręki w niezwykłym finansowaniu
Polityka
Jacek Nizinkiewicz: PiS uruchomiło efekt domina
Polityka
4 czerwca - wielki marsz i święto wolności
Polityka
Górski & Cieślik: „Pójdźmy wszyscy marszem przed komisję”
Materiał Promocyjny
ESG - Raportowanie w praktyce – IV edycja
Polityka
Rusza kampania billboardowa o 800 Plus
Polityka
Echa "lex Tusk". Z rady przy prezydencie odchodzi marszałek woj. kujawsko-pomorskiego