04:36
29.03.2023

Najnowszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 399
00:40
29.03.2023

Kończymy relację

Kolejne doniesienia z Ukrainy będziemy podawali od rana.

00:38
29.03.2023

Władze Ukrainy dziękują Francji za rezolucję ws. Hołodomoru

Po uznaniu przez izbę francuskiego parlamentu Hołodomoru za ludobójstwo, prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podziękował Francji za szerzenie prawdy historycznej.

Czytaj więcej

"Sprawiedliwy krok". Ukraina dziękuje Francji za uchwałę ws. Wielkiego Głodu
00:22
29.03.2023

USA odpowiadają na decyzję Rosji ws. kontroli zbrojeń jądrowych

Rosja nie będzie przekazywała Stanom Zjednoczonym danych dotyczących swojego arsenału jądrowego, co do tej pory robiła co pół roku w ramach układu Nowy START. W ramach odpowiedzi Waszyngton poinformował Moskwę, że nie będzie dzielił się z Rosją analogicznymi danymi - przekazał przedstawiciel amerykańskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego (NSC).

23:58
29.03.2023

Nieoficjalnie: Po incydencie nad Morzem Czarnym Amerykanom trudniej zbierać dane

Decyzja Pentagonu o przeniesienie tras dronów rozpoznawczych nad Morzem Czarnym na południe, podjęta po uderzeniu rosyjskiego myśliwca Su-27 w amerykański dron MQ-9 Reaper, "zdecydowanie" ogranicza zdolność USA do zbierania danych wywiadowczych związanych z wojną na Ukrainie - powiedział CNN wysoki rangą przedstawiciel amerykańskiego wojska.

23:34
29.03.2023

Rosja. Ojciec skazany za antywojenny rysunek córki

Mężczyzna, którego 12-letnia córka wykonała w szkole antywojenny rysunek, został przez sąd w obwodzie tulskim skazany na 2 lata kolonii karnej za dyskredytowanie rosyjskiego wojska w mediach społecznościowych. Oskarżony nie stawił się na rozprawie, wyrok zapadł in absentia. Córka mężczyzny miała zostać umieszczona w domu dziecka. Dziewczynka nie była widziana od 1 marca, miejsce jej faktycznego pobytu nie jest znane.

23:05
28.03.2023

Zełenski po wizycie na północy Ukrainy: Biznes stopniowo wraca

W nagraniu opublikowanym w mediach społecznościowych prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski odniósł się do swojej wizyty na terenie obwodu sumskiego. Zaznaczył, że był w Ochtyrce, Trościańcu i Sumach. - Wrażenia są szczególne. Region jest blisko wroga. Zagrożenie jest stałe. Ostrzał naszej granicy jest ciągły - powiedział. - Ożywienie trwa, biznes stopniowo wraca, ludzie odbudowują swoje życie - podkreślił.

22:40
28.03.2023

Ukraińskie wojsko: Sytuacja pod Bachmutem - pod kontrolą

Wojska Lądowe Ukrainy podały, że na kierunku bachmuckim sytuacja jest "napięta, ale pod kontrolą". W komunikacie zaznaczono, że na linii frontu wraz z podległymi mu jednostkami przebywa gen. Ołeksandr Syrski, dowódca ukraińskich sił lądowych.

22:13
28.03.2023

Morawiecki o decyzji MKOl: Skandal

"Decyzja MKOL o przywróceniu rosyjskich sportowców do rywalizacji to skandal i zdrada prawdziwego ducha sportu" - ocenił premier Mateusz Morawiecki. Poinformował, że polecił ministrowi sportu i turystyki Kamilowi Bortniczukowi, aby przekazał MKOl "stanowczy sprzeciw".

"Zrobimy co w naszej mocy, żeby sport pozostał wolny od rosyjskich wpływów" - oświadczył w mediach społecznościowych Morawiecki.

Wcześniej Międzynarodowy Komitet Olimpijski przedstawił rekomendację w sprawie pozwolenia na starty Rosjanom i Białorusinom w sportach indywidualnych pod neutralną flagą.

21:59
28.03.2023

Bruksela nie tęskni za rosyjskim gazem, znalazła nowego dostawcę

Azerbejdżan sprzedaje swój surowiec do kilku krajów UE.

Czytaj więcej

Azerski gaz podbija Unię Europejską. Będzie nowa inwestycja
21:37
28.03.2023

Projekt "armia dronów". Ukraina wyposaża pierwsze kompanie

Ministerstwo Transformacji Cyfrowej Ukrainy podało, że w ramach projektu "armia dronów" wyposażane są trzy pierwsze kompanie uderzeniowe. Według tego źródła, żołnierze trzech kompanii przeszli szkolenie i otrzymali niezbędny sprzęt - bezzałogowe statki powietrzne produkcji ukraińskiej, samochody typu pick-up oraz zestawy Starlink do łączności internetowej.

21:18
28.03.2023

Koniec rosyjskiego LNG w Unii Europejskiej

Jest zgoda na usunięcie z unijnego rynku rosyjskiego LNG bez wprowadzania nowych sankcji.

Czytaj więcej

Jest zgoda na odcięcie rosyjskiego LNG od Unii Europejskiej
20:58
28.03.2023

Trybunał dla Putina? Stefanczuk o koalicji państw

- Tworzymy koalicję krajów, które zgodzą się podjąć inicjatywę o utworzeniu specjalnego trybunału (dla prezydenta Rosji Władimira Putina - red.) - powiedział przewodniczący ukraińskiego parlamentu, Rusłan Stefanczuk. Jego zdaniem, utworzenie trybunału jest "bardzo ważne", a decyzja w sprawie odpowiedniego mechanizmu zapadnie "wkrótce".

20:41
28.03.2023

Sztab Generalny Ukrainy o działaniach ukraińskiego lotnictwa

We wtorek ukraińskie Siły Powietrzne przeprowadziły pięć ataków na rejony koncentracji siły żywej i sprzętu wojskowego wojsk rosyjskich - podał Sztab Generalny Ukrainy.

20:20
28.03.2023

Ihnat: Ukraińcy zniszczyli ponad 1500 rosyjskich dronów Orłan-10

Od początku inwazji wojsk rosyjskich, siły zbrojne Ukrainy zniszczyły ponad 1500 rosyjskich bezzałogowych statków powietrznych typu Orłan-10, wykorzystywanych w celach rozpoznawczo-patrolowych - podał rzecznik ukraińskich Sił Powietrznych Jurij Ihnat. Rzecznik przyznał, że Rosjanie wciąż mają potencjał do przeprowadzania ataków z powietrza na cele na Ukrainie.

19:59
28.03.2023

Walki w obwodzie donieckim. SG Ukrainy: Odparto 24 ataki

Ukraińskie dowództwo podało, że wojska rosyjskie koncentrują swe główne siły na prowadzeniu działań ofensywnych na kierunku Łymanu, Bachmutu, Awdijiwki i Marjinki w obwodzie donieckim. "W centrum działań wojennych pozostają Biłohoriwka, Bachmut, Awdijiwka, Marjinka i ich okolice" - czytamy. Sztab Generalny Ukrainy podał, że w ciągu ostatniej doby na tych kierunkach odparto 24 ataki Rosjan.

19:40
28.03.2023

Ukraińskie dowództwo o rosyjskich atakach

W ciągu dnia wojska rosyjskie przeprowadziły 11 ataków z powietrza, 2 ataki rakietowe oraz ponad 10 ostrzałów za pomocą wieloprowadnicowych wyrzutni rakiet - podał ukraiński Sztab Generalny.

19:19
28.03.2023

"Zęby smoka" w pobliżu Mariupola

Na południowy zachód od Mariupola Rosjanie rozmieścili zęby smoka, czyli zapory przeciwczołgowe - podała w mediach społecznościowych mariupolska rada miejska.

18:58
28.03.2023

Szmyhal: W 2023 r. Ukraina otrzymała ok. 7 mld dol. od UE i USA

- Od początku 2023 roku Ukraina otrzymała prawie 5 mld dol. wsparcia od UE i ponad 2 mld dol. z USA - powiedział szef ukraińskiego rządu Denys Szmyhal, cytowany przez Ukrinform. Dodał, że dziś jego gabinet wydał zarządzenie w związku z drugą w tym roku transzą funduszy z USA (2,5 mld dol.).

18:39
28.03.2023

Obwód kijowski. Ponad 50 tys. osób chce odszkodowań za zniszczone mieszkania

W obwodzie kijowskim wnioski o odszkodowania za zniszczone mieszkania złożyły 55 102 osoby, a łączna powierzchnia lokali, o które chodzi, przekracza 4,5 mln m2 - podała Ołena Szulak, szefowa partii Sługa Narodu. Zaznaczyła, że najwięcej wniosków wpłynęło od mieszkańców Irpienia i Buczy.

18:12
28.03.2023

"Nieco zmniejszone" zagrożenie atakiem rakietowym na Ukrainie

Według danych ukraińskich, na Morzu Czarnym jest siedem rosyjskich okrętów, w tym okręt podwodny uzbrojony w maksymalnie cztery pociski manewrujące typu Kalibr. Ukraińskie Dowództwo Operacyjne "Południe" podało, że w związku z tym zagrożenie atakiem rakietowym pozostaje, choć jest "nieco zmniejszone".

17:48
28.03.2023

W Wielkanoc zakaz wstępu na część cmentarzy w obwodzie charkowskim

W obwodzie charkowskim nie ma planów zmiany godziny policyjnej w Wielkanoc - ogłosił szef lokalnej administracji Ołeg Syniehubow. Urzędnik oświadczył, że ze względu na zagrożenie minowe w miejscach, które znajdowały się pod rosyjską okupacją, w święta zabroniony będzie wstęp na cmentarze. Zakaz ma zostać zniesiony po rozminowaniu.

17:24
28.03.2023

Kułeba: Pokój za wszelką cenę to iluzja

- Rosja musi wycofać się z każdego metra kwadratowego terytorium Ukrainy - oświadczył szef MSZ Ukrainy.

Czytaj więcej

Wojna na Ukrainie. Plan pokojowy Kijowa. Kułeba: Rosja musi się wycofać
17:00
28.03.2023

Rekomendacja MKOl ws. sportowców z Rosji i Białorusi

Międzynarodowy Komitet Olimpijski przedstawił rekomendację w sprawie pozwolenia na starty Rosjanom i Białorusinom w sportach indywidualnych pod neutralną flagą.

Czytaj więcej

Rosjanie wracają do sportu. "Tak" dla sportowców, ale nie mundurowych
16:44
28.03.2023

SBU zatrzymała funkcjonariusza ukraińskiej straży granicznej

Ukraińskie służby zatrzymały inspektora Państwowej Służby Granicznej Ukrainy w obwodzie czernihowskim, który miał współpracować z rosyjską Federalną Służbą Bezpieczeństwa (FSB) i przekazywać Rosjanom informacje na temat ochrony północnych granic Ukrainy. Domniemany agent miał zostać zwerbowany przed rozpoczęciem przez wojska rosyjskie inwazji na Ukrainę.

16:25
28.03.2023

Zmiany w rządzie Ukrainy

Z ukraińskiego rządu odwołano trzech wiceministrów, w tym wiceszefa resortu ds. reintegracji terytoriów czasowo okupowanych Pawła Kozyriewa - podał Ukrinform. Dmytro Zawhorodny został powołany na stanowisko wiceministra edukacji i nauki.

16:01
28.03.2023

Szmyhal rozmawiał z przedstawicielami S&D

Delegacja Postępowego Sojuszu Socjalistów i Demokratów w Parlamencie Europejskim (S&D) spotkała się w Kijowie z szefem ukraińskiego rządu. Premier Ukrainy Denys Szmyhal poinformował, że rozmawiano m.in. na temat konfiskaty rosyjskich aktywów oraz zaostrzenia sankcji na Rosję.

15:39
28.03.2023

Zełenski wyróżnił Ochtyrkę

Prezydent Ukrainy Wołodymr Zełenski nadał Ochtyrce (obwód sumski) tytuł miasta-bohatera Ukrainy. Tytuł ten został przez Zełenskiego ustanowiony w marcu ubiegłego roku dla upamiętnienia czynów zbiorowego bohaterstwa i wytrwałości obywateli broniących miast podczas inwazji Rosji.

- W Ochtyrce oddajemy cześć kozackiej odwadze i niezłomności naszego narodu - oświadczył Zełenski, mówiąc o zniszczeniu kolumn rosyjskiego wojska i pokrzyżowaniu planów agresora.

15:18
28.03.2023

Niemcy kupują haubice

Niemcy kupią od przedsiębiorstwa Krauss-Maffei Wegmann 10 samobieżnych szybkostrzelnych haubic - podała agencja Bloomberg, informując o kontrakcie o wartości 185 mln euro. Zamówienie może zostać rozszerzone o 18 kolejnych sztuk (290 mln euro) - czytamy. W środę decyzję ma zaakceptować komisja budżetowa Bundestagu. Wcześniej Niemcy dostarczyły pewną liczbę haubic Ukrainie.

14:57
28.03.2023

Mark Hamill, filmowy Luke Skywalker, ostrzega Ukraińców przed atakami powietrznymi

"Nie bądźcie lekkomyślni. Wasza nadmierność siebie jest waszą słabością" - ostrzega aplikacja głosem rycerza Jedi.

Czytaj więcej

Luke Skywalker ostrzega przed atakami powietrznymi na Ukrainie
14:41
28.03.2023

Rosyjski gaz nie dostanie się do unijnych terminali

Kraje Unii mogą zablokować dostawy LNG z Rosji bez wprowadzania sankcji. Bruksela chce to szybko wprowadzić. Pięć państw, w tym Polska, oficjalnie opowiedziało się za.

Czytaj więcej

Terminale LNG w Unii nie dla rosyjskiego gazu
14:27
28.03.2023

Prezydent Wołodymyr Zełenski odwiedził miasto Trościaniec, w obwodzie sumskim

Przed rokiem, 26 marca, Trościaniec został wyzwolony z rąk Rosjan przez ukraińską obronę terytorialną. 

13:59
28.03.2023

Dowództwo Operacyjne "Północ" pokazuje szczątki drona Shahed zestrzelonego nad obwodem czernihowskim w nocy z 27 na 28 marca

W nocy Rosjanie wysłali przeciwko celom na Ukrainie 15 dronów-kamikadze. 14 z nich miało zostać strąconych.

13:39
28.03.2023

Polacy i Brytyjczycy zbudują dwie tymczasowe osady dla Ukraińców, którzy potrzebują schronienia

Wioski powstaną w centralnej i zachodniej Ukrainie.

Czytaj więcej

Polska i Wielka Brytania zbudują tymczasowe wioski na Ukrainie
13:38
28.03.2023

W Bachmucie ukraińscy strażnicy graniczni zniszczyli pozycje najemników z Grupy Wagnera

Jak czytamy na kanale Straży Granicznej w serwisie Telegram do zniszczenia pozycji najemników doszło w czasie walki w bliskim kontakcie.

13:21
28.03.2023

Rosja zniszczyła ukraińskie zakłady, w których zamówiła części do lodołamacza

Rosyjski atomowy lodołamacz o największej na świecie mocy kruszenia lodu podrożał tak, że nie wiadomo, czy w ogóle zostanie ukończony. Na dodatek najważniejsze części jednostki budowano w Ukrainie - w zakładach, które zniszczyła armia Kremla.

Czytaj więcej

Rosja zniszczyła zakłady na Ukrainie, gdzie zamówiła części do lodołamacza
13:09
28.03.2023

"Politico": Estonia dokonuje wymiany uzbrojenia na koszt UE, dostarczając przestarzały sprzęt Ukrainie a licząc sobie jak za nowy

Estońskie Ministerstwo Obrony wydało oświadczenie, w którym odrzuca te oskarżenia. "Artykuł opublikowany w 'Politico' zawiera fałszywe stwierdzenia i jest (...) próbą podkopania pomocy dla Ukrainy i jedności między sojusznikami" - czytamy w oświadczeniu.

Czytaj więcej

Estonia "wysyła złom na Ukrainę", a liczy sobie jak za nowy? Tallin zaprzecza
13:04
28.03.2023

Rosyjscy urzędnicy bez zgody nie wyjadą z kraju

"The Moscow Times" informuje, że kierownictwo FSB i Władimir Putin postanowili, że urzędnicy, politycy i przedstawiciele największych firm wyjadą z Rosji tylko po uzyskaniu indywidualnej zgody.

Czytaj więcej

"Żelazna kurtyna już istnieje". Putin zakazał urzędnikom wyjazdów za granicę bez zezwolenia
12:35
28.03.2023

Wołodymyr Zełenski pokazuje zdjęcia cerkwi zniszczonych przez Rosjan na Ukrainie

"Ale rakiety i artyleria państwa terrorysty nie złamią naszego człowieczeństwa i wiary. Ukraina wygra, życie wygra!" - napisał Zełenski na Twitterze.

12:29
28.03.2023

Trzy czołgi Leopard 2A6 z Portugalii są już na Ukrainie

Informacje takie przekazuje ministerstwo obrony Portugalii. Trzy portugalskie czołgi Leopard 2A6 miały dotrzeć na Ukrainę wraz z 18 czołgami tego typu z Niemiec.

12:20
28.03.2023

Kreml będzie domagał się śledztwa międzynarodowego ws. eksplozji, które uszkodziły gazociągi Nord Stream

Starania takie zapowiedział rzecznik Kremla, Dmitrij Pieskow, po tym jak Rosja nie zyskała poparcia dla swojej inicjatywy w tym zakresie na forum Rady Bezpieczeństwa ONZ.

11:58
28.03.2023

Pieskow: Zaangażowanie Niemiec w konflikt na Ukrainie stale rośnie

Rzecznik Kremla, Dmitrij Pieskow oświadczył, że "stale rośnie poziom zaangażowania Niemiec w konflikt na Ukrainie". - Niemcy biorą aktywny udział w uzbrajaniu Ukrainy, pompowaniu broni. Relacje między Rosją a Niemcami pozostawiają wiele do życzenia - stwierdził Pieskow po tym jak pojawiły się doniesienia, że Niemcy zamierzają zwiększyć skalę pomocy wojskowej dla Ukrainy.

11:25
28.03.2023

Funkcjonariusze Centrum Operacji Specjalnych "A" SBU z użyciem dronów zniszczyli zestaw przeciwlotniczy TOR-M2 i wyrzutnię rakiet Grad

Informacje takie przekazuje SBU na swoim kanale w serwisie Telegram.

11:18
28.03.2023

Ataki dronów zagrażają infrastrukturze energetycznej Rosji - twierdzi rosyjski minister

Do ataków z użyciem dronów dochodziło dotychczas zarówno na nielegalnie anektowanym przez Rosjan Krymie, jak i na obszarach graniczących z Ukrainą (obwody briański, biełgorodzki i kurski) a nawet kilkaset kilometrów od granic Ukrainy - najgłośniejszym takim atakiem były ataki na lotniska wojskowe w Riazaniu i Saratowie, na których stacjonowały rosyjskie bombowce strategiczne.

Czytaj więcej

Rosyjski minister obawia się ataków dronów. Nie wskazuje czyich
10:46
28.03.2023

Dowódca wojsk lądowych Ukrainy o Bachmucie: Chcemy zadać Rosjanom ciężkie straty

Gen. Ołeksandr Syrski, dowódca wojsk lądowych Ukrainy, na nagraniu umieszczonym w serwisie Telegram stwierdził, że "Rosjanie nie ustają w próbach otoczenia i zdobycia" Bachmutu. - Na dziś naszym głównym zdaniem jest osłabienie przeważających sił wroga i zadanie im ciężkich strat. To stworzy niezbędne warunki do pomocy w wyzwoleniu ukraińskich ziem i przyspieszeniu naszego zwycięstwa - dodał.

10:39
28.03.2023

Dowódca ukraińskich Sił Połączonych, gen. Serhij Najew, odznaczył rannych ukraińskich żołnierzy

Medale za odwagę otrzymali ranni ukraińscy żołnierze leczeni w szpitalu wojskowym w Czernihowie.

10:19
28.03.2023

Władze Białorusi twierdzą, że do przyjęcia rosyjskich pocisków jądrowych kraj został zmuszony przez działania Zachodu

MSZ Białorusi uważa, że rozmieszczenie pocisków na terenie kraju nie spowoduje złamania międzynarodowych umów.

Czytaj więcej

Białoruś: Do przyjęcia rosyjskich rakiet jądrowych zmusiły nas działania NATO
10:12
28.03.2023

W nocy z poniedziałku na wtorek Rosjanie ostrzelali Chersoń

W czasie ostrzału pociski moździerzowe i artyleryjskie spadły m.in. na budynek szpitala i poczty.

09:48
28.03.2023

Bułgaria przez pośredników może przekazać Ukrainie dużą ilość amunicji

Bułgarskie Ministerstwo Obrony zapowiedziało, że przekaże państwowym zakładom wojskowym VMZ starą amunicję o wartości prawie 175 mln euro. Zdaniem byłego ministra obrony celem jest przekazanie amunicji Ukrainie.

Czytaj więcej

Bułgaria może potajemnie wysłać na Ukrainę amunicję o wartości 189 mln dolarów
09:39
28.03.2023

Eksport ropy z Rosji do Indii wzrósł w 2022 roku 22-krotnie

Aleksandr Nowak, wicepremier Rosji poinformował, że w 2022 roku Rosja przekierowała eksport surowców energetycznych na rynki "przyjaznych krajów". - Jeśli weźmiemy pod uwagę dostawy ropy do Indii, w ubiegłym roku wzrosły 22-krotnie. Dostawy do Chińskiej Republiki Ludowej, na inne rynki także wzrosły - mówił.

09:37
28.03.2023

Minister obrony Ukrainy zapowiada, że brytyjskie czołgi wkrótce zaczną brać udział w misjach bojowych

Minister Obrony Ukrainy opublikował nagranie, na którym widać jak wchodzi do brytyjskiego czołgu, który następnie rusza z miejsca. Na czołgu powiewa ukraińska flaga. Na nagraniu widać co najmniej kilka czołgów.

Czytaj więcej

Brytyjskie czołgi Challenger II są już na Ukrainie
09:21
28.03.2023

Rankiem Rosjanie ostrzelali 20 razy przygraniczne tereny w obwodzie sumskim

Informacje takie przekazuje ukraińskie Dowództwo Operacyjne "Północ".

09:15
28.03.2023

Kołodziejczak przekonuje, że zniesienie cła na żywność z Ukrainy było czymś złym

- Dziś domagamy się tego, by żadne ukraińskie zboże nie trafiło na rynek polski - mówił lider AGROUnii.

Czytaj więcej

Kołodziejczak: Żadne zboże z Ukrainy nie powinno trafić na polski rynek
09:09
28.03.2023

MSZ Rosji: Moskwa uważa, że plan Erewania dotyczący MTK jest nie do przyjęcia

Rosjanie sprzeciwiają się przystąpieniu Armenii do Międzynarodowego Trybunału Karnego. MSZ grozi "skrajnie negatywnymi konsekwencjami"

Czytaj więcej

Rosja grozi Armenii "konsekwencjami" za przystąpienie do MTK
08:54
28.03.2023

Brytyjski resort obrony: Rosjanie skupiają się obecnie na okrążeniu Awdijiwki

Jak czytamy w najnowszym raporcie brytyjskiego Ministerstwa Obrony na temat sytuacji na Ukrainie, Rosjanie czynią obecnie priorytetem działania zmierzające do okrążenia Awdijiwki, miasta w obwodzie donieckim położonego w pobliżu Doniecka. Jak czytamy rosyjski 10. Pułk Czołgowy "stracił dużą część czołgów w czasie działań zmierzających do okrążenia Awdijiwki od południa". 10. Pułk Czołgowy należy do 3. Korpusu Armijnego, pierwszej dużej formacji wojskowej sformowanej w celu wsparcia rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

08:52
28.03.2023

Straż Graniczna: Od 24 lutego 2022 roku do Polski z Ukrainy wjechało 10,704 mln osób

Z danych polskiej Straży Granicznej wynika, że tylko w ciągu ostatniej doby do Polski z Ukrainy wjechało 22,3 tys. osób. Tego samego dnia z Polski na Ukrainę wyjechało 25,4 tys. osób, a od 24 lutego 2022 roku - niemal 8,821 mln osób.

08:33
28.03.2023

Rada Bezpieczeństwa ONZ omówi w tym tygodniu plany Rosji dotyczące rozmieszczenia broni jądrowej na Białorusi

Posiedzenie Rady Bezpieczeństwa ONZ w sprawie oświadczenia prezydenta Rosji Władimira Putina o rozmieszczeniu taktycznej broni jądrowej na Białorusi ma się odbyć w tym tygodniu - powiedział rzecznik sekretarza generalnego ONZ Stephane Dujarric.

08:30
28.03.2023

Rosjanie przeprowadzili atak na Białopole

W nocy rosyjskie wojsko przeprowadziło nalot na Białopole w obwodzie sumskim - poinformował szef kancelarii prezydenckiej Andrij Jermak.

W wyniku ataku jedna osoba została ranna.

08:00
28.03.2023

Rosjanie wysyłają wagnerowców w rejon Awdijiwki 

Grupy najemników mają wzmocnić ataki rosyjskiej armii.

Czytaj więcej

Rosjanie nasilają atak na Awdijiwkę. Do walki wysłano wagnerowców
07:35
28.03.2023

Szef kancelarii Zełenskiego: Logika rosyjskiego działania to terror wymierzony w infrastrukturę cywilną

Andrij Jermak skomentował w ten sposób nocny atak z wykorzystaniem dronów-kamikadze na cele na Ukrainie.

07:30
28.03.2023

Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii publikuje nagranie ze szkolenia ukraińskich czołgistów na challengerach

07:27
28.03.2023

Rosja wspiera Iran bronią cybernetyczną w zamian za wysyłanie dronów używanych na Ukrainie

Współpraca między Moskwą a Teheranem zacieśniła się po rozpoczęciu przez Władimira Putina inwazji na Ukrainę.

Czytaj więcej

Współpraca Rosji z Iranem. Moskwa przekazuje broń cybernetyczną w zamian za drony
07:16
28.03.2023

Obwód chersoński ostrzelany 60 razy w ciągu doby

Informacje takie przekazuje na swoim kanale w serwisie Telegram Ołeksandr Prokudin, gubernator obwodu chersońskiego. Sam Chersoń miał zostać ostrzelany osiem razy - 29 pocisków spadło na dzielnice mieszkalne. W wyniku ostrzału pięć osób zostało rannych.

07:13
28.03.2023

Sztab Generalny armii Ukrainy podał nowe dane o rosyjskich stratach

Od 24 lutego 2022 roku Rosja miała stracić na Ukrainie ok. 171 730 żołnierzy, 3 602 czołgi, 6 966 pojazdów opancerzonych, 2 653 zestawy artyleryjskie, 525 wyrzutni rakiet, 277 zestawów przeciwlotniczych, 305 samolotów, 291 śmigłowców 2 235 bezzałogowych statków powietrznych, 911 pocisków manewrujących, 18 jednostek nawodnych, 5 502 pojazdów (w tym cystern), 287 jednostek sprzętu specjalnego.

07:12
28.03.2023

Szef MSZ Estonii apeluje o szybsze dostawy broni na Ukrainę

Zdaniem Urmasa Reinsalu zbyt wolne dostawy broni dla Ukrainy oznaczają "duże straty wśród Ukraińców", ponieważ "strategia (Władimira) Putina przewiduje inwestycje z jego strony w kontynuowanie wojny".

Czytaj więcej

Szef MSZ Estonii za dostarczeniem myśliwców F-16 Ukrainie
06:48
28.03.2023

W nocy nad Kijowem i obwodem kijowskim zestrzelono 12 dronów-kamikadze

Informacje takie przekazuje Kijowska Miejska Administracja Wojskowa.

06:46
28.03.2023

Pożar w Dnieprze po ataku dronów

W nocy Rosjanie atakowali Dniepr przy użyciu dronów-kamikadze - poinformował gubernator obwodu dniepropietrowskiego, Serhij Łysak. Z jego wpisu na kanale w serwisie Telegram wynika, że dwa drony zostały strącone, ale jeden eksplodował na terenie prywatnego przedsiębiorstwa, gdzie - w wyniku eksplozji - doszło do dużego pożaru.

06:44
28.03.2023

Pojawiają się doniesienia o dymisji dowódcy rosyjskiego Wschodniego Zgrupowania Wojsk w walczącego w Donbasie

Gen. Rustam Muradow dowodził Wschodnim Zgrupowaniem Wojsk Rosji na Ukrainie od 6 października 2022 roku - przypomina ISW.

Czytaj więcej

Rosja: Dymisja generała odpowiedzialnego za ofensywę w obwodzie donieckim?
06:17
28.03.2023

„Forbes”: Ukraińcy wykupili w Chinach wszystkie dostępne na rynku części zamienne do niedrogich dronów typu FPV

Pojawiły się podejrzenia, że Kijów chce sformować 50-tysięczną flotę takich samobójców, by użyć ich na froncie.

Czytaj więcej

Ogromne stada dronów kamikadze. Ukraińcy skupili części w Chinach?
06:04
28.03.2023

Sztab Generalny armii Ukrainy: Rosjanie ograniczają swobodę poruszania się na okupowanych terenach

Ukraińska armia informuje, że na okupowanych przez Rosję częściach Ukrainy ogranicza się swobodę poruszania mieszkańców. "W szczególności w rejonie gorłówskim w obwodzie donieckim i rejonie kachowskim obwodu chersońskiego, do poszczególnych miejscowości nie można dostać się bez zarejestrowania się u władz lokalnych" - czytamy w raporcie Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy.

05:41
28.03.2023

W nocy Rosjanie wysłali 15 dronów-kamikadze przeciwko celom na Ukrainie

14 z tych dronów zostało zestrzelonych przez ukraińską armię - wynika z komunikatu Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy.

05:18
28.03.2023

Okręty rakietowe rosyjskiej Floty Pacyfiku zniszczyły pozorowany cel oddalony o 100 km

Załogi okrętów rakietowych rosyjskiej Flotylli Nadmorskiej, wchodzącej w skład Floty Pacyfiku, w czasie ćwiczeń na wodach Zatoki Piotra Wielkiego, zniszczyły pozorowany cel oddalony od nich o ok. 100 km - podaje służba prasowa rosyjskiej Floty Pacyfiku. Dwa okręty rakietowe, w ramach ćwiczeń, przeprowadziły wspólny atak rakietowy na pozorowany cel imitujący okręt wroga. Cel został trafiony dwoma pociskami manewrującymi Moskit.

Czytaj więcej

Rosja niszczyła pociskami hipersonicznymi pozorowane cele na Morzu Japońskim
04:57
28.03.2023

Zełenski oskarża Rosję o "radioaktywny szantaż"

- Bez natychmiastowego wycofania się rosyjskich żołnierzy i personelu z Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej i przylegających do niej terenów, wszelkie inicjatywy przywrócenia bezpieczeństwa nuklearnego są skazane na niepowodzenie - miał powiedzieć Wołodymyr Zełenski w czasie rozmowy z dyrektorem generalnym Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej Rafaelem Grossim.

Czytaj więcej

Zełenski: Ukraińska elektrownia atomowa jest zakładnikiem Rosji
04:28
28.03.2023

Zełenski: Nasi wojownicy wiedzą co zrobić, by wyprzeć Rosjan z naszej ziemi

- Dziś w Zaporożu odwiedziłem miejsce, w którym rosyjskie rakiety trafiły w budynek mieszkalny. Zwykłe domy... Spalone, częściowo zniszczone. Dziesiątki ludzi było rannych w wyniku tego szalonego rosyjskiego uderzenia. Terroryści wiedzieli dokładnie, gdzie celują swoimi rakietami. 37 osób rannych, dwie zginęły. Moje kondolencje dla tych, którzy stracili bliskich - mówił w wieczornym wystąpieniu prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski, który 27 marca odwiedził obwód zaporoski. - Oczywiście Rosja zostanie pociągnięta do odpowiedzialności za to uderzenie. Aby tak się stało współpracujemy maksymalnie z międzynarodowym wymiarem sprawiedliwości, mobilizujemy świat, by stworzyć Specjalny Trybunał ds. rosyjskiej agresji. Wszystko to się stanie. Terroryści zostaną skazani - podkreślił ukraiński prezydent. - Było bolesne patrzeć, co Rosja zrobiła naszemu Marhańcowi, naszemu Nikopolowi. Ale nasi wojownicy, każdy z nich, którzy są obecnie na frontowych pozycjach, które odwiedziłem dziś w obwodzie zaporoskim, wiedzą dokładnie co trzeba zrobić, aby wyprzeć wroga z naszej ziemi. I to się stanie - podsumował Zełenski. 

04:25
28.03.2023

Rosjanie zamierzają stworzyć ośrodek dla rosyjskich żołnierzy w okupowanym Berdiańsku

Berdiańska rada miejska na swoim kanale w serwisie Telegram podaje, że Rosjanie planują stworzyć ośrodek rehabilitachji dla rosyjskiej armii w okupowanym Berdiańsku, w którym jednocześnie będą mogły przebywać tysiące rosyjskich żołnierzy i członków ich rodzin. Ośrodek ma powstać na bazie lokalnego sanatorium. 

04:22
28.03.2023

Siergiej Ławrow może wziąć udział w kwietniowych posiedzeniach RB ONZ

Stały przedstawiciel Federacji Rosyjskiej przy ONZ, Wailij Nebenzia oświadczył, że szef MSZ Rosji, Siergiej Ławrow, zamierza wziąć udział w spotkaniach Rady Bezpieczeństwa ONZ w kwietniu. - Spodziewamy się, że minister Ławrow przybędzie i weźmie udział w serii spotkań - stwierdził Nebenzia. W kwietniu Rosja obejmie przewodnictwo nad obradami Rady Bezpieczeństwa.

04:18
28.03.2023

Ambasador Rosji: USA chcą sformować antyrosyjską koalicję w czasie Szczytu dla Demokracji

Anatolij Antonow, ambasador Federacji Rosyjskiej w USA, w rozmowie z "Newsweekiem" stwierdził, że celem organizowanego przez Joe Bidena Szczytu dla Demokracji jest sformowanie antyrosyjskiej koalicji "pod pozorem szczytnej idei rozwoju demokracji". Według niego USA „energicznie nakłaniają inne kraje do uwzględnienia w projekcie wspólnej deklaracji końcowej antyrosyjskiej retoryki”. Tegoroczny Szczyt dla Demokracji organizowany przez administrację Joe Bidena odbędzie się pod koniec marca. Do udziału zaproszono przywódców 121 państw świata, o osiem więcej niż podczas pierwszego takiego Szczytu w 2021 roku.

04:16
28.03.2023

Wczorajszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 397