Szef MSZ Estonii za dostarczeniem myśliwców F-16 Ukrainie

Szef MSZ Estonii, Urmas Reinsalu, w rozmowie z RBC-Ukraina stwierdził, że zachodni sojusznicy Ukrainy powinni aktywniej dostarczać uzbrojenie Kijowowi, w szczególności zachodnie myśliwce.

Publikacja: 28.03.2023 07:10

Myśliwce F-16

Myśliwce F-16

Foto: US DoD

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 398

- Jeśli chodzi o F-16, to piloci są pilotami: nie mówimy o statkach kosmicznych. Mamy (ukraińskich) pilotów samolotów, zostaną przeszkoleni w krótkim czasie. I jest bardzo ważne, że te F-16 mogą być także systemem obrony powietrznej, ponieważ mogą być wykorzystane do strącania rosyjskich pocisków S-300 - mówił Reinsalu, który opowiedział się za dostarczeniem zachodnich myśliwców Ukrainie.

Według Reinsalu myśliwce F-16 mogłyby zapewnić Ukrainie przewagę w określonym aspekcie na polu walki, ale - ze strategicznej perspektywy - Zachód musi poczynić "większe inwestycje w ukraińskie zwycięstwo".

Szef MSZ Estonii apeluje o szybsze dostawy broni na Ukrainę

- Pytanie brzmi czy filozofia postępowania krok po kroku jeśli chodzi o wsparcie militarne jest rozsądna z punktu widzenia bilansu kosztów i skuteczności. Materialny aspekt wydatków to jedna rzecz, ale jest też efekt wydatków dla dobra ludzkości, ponieważ to tylko przedłuża wojnę - stwierdził minister.

Czytaj więcej

Rosja: Dymisja generała odpowiedzialnego za ofensywę w obwodzie donieckim?

Zdaniem Reinsalu zbyt wolne dostawy broni dla Ukrainy oznaczają "duże straty wśród Ukraińców", ponieważ "strategia (Władimira) Putina przewiduje inwestycje z jego strony w kontynuowanie wojny".

Dotychczas jedynymi państwami NATO, które zdecydowały się na przekazanie myśliwców Ukrainie - to Polska i Słowacja, które zdecydowały się przekazać Kijowowi poradzieckie myśliwce MiG-29.

Polska i Słowacja przekazują Ukrainie myśliwce MiG-29

Andrzej Duda mówił po raz pierwszy o gotowości Polski do wysłania poradzieckich myśliwców MiG-29 Ukrainie w rozmowie z CNN 8 marca. Premier Mateusz Morawiecki dopytywany potem o tę wypowiedź stwierdził, że Polska ma przekazać Ukrainie myśliwce w ciągu 4-6 tygodni.

- Chodzi o (samoloty) MiG-29, które wciąż są jeszcze samolotami czynnymi w obronie powietrznej naszego kraju. Rzeczywiście taka decyzja została podjęta na szczeblu władz państwowych. Można śmiało powiedzieć, że dosłownie w tym momencie wysyłamy te MiG-i na Ukrainę. My tych MiG-ów mamy jeszcze obecnie kilkanaście. To są MiG-i, które przejęliśmy na początku lat 90-tych po armii NRD. To są ostatnie lata ich funkcjonowania zgodnie z ich możliwościami technicznymi - mówił 16 marca prezydent Duda w czasie konferencji prasowej z prezydentem Czech, Petrem Pavelem. - W ciągu najbliższych dni przekazujemy cztery samoloty na Ukrainę w pełnej sprawności. Pozostałe samoloty są serwisowane, przygotowywane - dodał nie wymieniając jednak dokładnej liczby samolotów MiG-29, które Polska przekaże Ukrainie.

Czytaj więcej

Fińskie myśliwce F/A-18 Hornet dla Ukrainy? Nie przed 2026 rokiem

- Nie utracimy jakieś znaczącej zdolności jako Siły Powietrzne. Ważniejsze jest to, czy jesteśmy w stanie zagospodarować potencjał ludzki. Samolot to jest rzecz drugorzędna - mówił w rozmowie z "Rzeczpospolitą" gen. rez. Tomasz Drewniak, były Inspektor Sił Powietrznych, ekspert Fundacji Stratpoints pytany o przekazanie myśliwców MiG-29 Ukrainie.

17 marca decyzję o przekazaniu Ukrainie myśliwców MiG-29 ogłosił premier Słowacji, Eduard Heger. Już wcześniej pojawiały się informacje, że Słowacja jest gotowa przekazać Ukrainie 10 z 11 wycofanych ze służby poradzieckich myśliwców.

Biały Dom stwierdził, że decyzja o przekazaniu MiG-ów Ukrainie to suwerenna decyzja Polski, ale administracja Joe Bidena nie zmienia zdania ws. przekazania Ukrainie myśliwców F-16, których Stany Zjednoczone na razie nie zamierzają Ukrainie przekazywać.

- To nasza suwerenna decyzja. Inne kraje mogą decydować za siebie - stwierdził John Kirby, rzecznik Rady Bezpieczeństwa przy Białym Domu.

Konflikty zbrojne
Rosja zaatakowała Kijów w Dzień Dziecka. Wśród ofiar są dzieci
Konflikty zbrojne
Ukraina otrzyma od USA więcej pocisków do zestawów Patriot
Konflikty zbrojne
Scenariusz dalszej wojny zaczyna pisać Kijów
Konflikty zbrojne
Macron: Powinniśmy byli słuchać ostrzeżeń Europy Wschodniej
Materiał Promocyjny
ESG - Raportowanie w praktyce – IV edycja
Konflikty zbrojne
Duma chce zmienić prawo. Legalne kontrakty wojskowe dla skazańców
Konflikty zbrojne
Rosyjskie niezależne media: Polska zamierza deportować byłego oficera FSB