Fińskie myśliwce F/A-18 Hornet dla Ukrainy? Nie przed 2026 rokiem

Prezes i dyrektor generalny fińskiej grupy Patria, Esa Rautalinko, prezes zarządu Fińskiego Stowarzyszenia Przemysłu Obronnego uważa, że chociaż fińskie myśliwce F/A-18 Hornet mogłyby nadawać się do użycia po tym jak wyjdą ze służby w fińskich Siłach Powietrznych, to jednak Finlandia będzie ich potrzebować do 2026 roku.

Publikacja: 24.03.2023 09:16

Myśliwiec F/A-18

Myśliwiec F/A-18

Foto: David Smith, CC BY 2.0 <https://creativecommons.org/licenses/by/2.0>, via Wikimedia Commons

Dziennik "Helsingin Sanomat" napisał w czwartek, że Ukraina zwróciła się do Finlandii o zorganizowanie trójstronnych rozmów ws. dostaw myśliwców F/A-18 Hornet na Ukrainę. Oprócz Ukrainy i Finlandii stroną rozmów miałyby być też USA, kraj, w którym wyprodukowano myśliwce.

F/A-18 z Finlandii dla Ukrainy?

W czasie wizyty w Kijowie przed kilkoma tygodniami premier Sanna Marin stwierdziła, pytana o możliwość przekazania myśliwców F/A-18, że kwestia ta może być przedmiotem dyskusji.

Czytaj więcej

Ukraina chce rozmawiać z Finlandią i USA o przekazaniu jej myśliwców F/A-18?

Pytana w Brukseli o publikację "Helsingin Sanomat" Marin odparła, że "nie może ujawniać poufnych rozmów między przedstawicielami państw". - Generalnie mogę powiedzieć, że Ukraina poprosiła Finlandię o pomoc, tak jak inne kraje UE i kraje partnerskie, aby pozyskać systemy uzbrojenia z naszego kraju - podkreśliła szefowa fińskiego rządu.

Esa Rautalinko przyznaje, że po wycofaniu myśliwców F/A-18 ze służby w Siłach Powietrznych Ukrainy myśliwce te nadawałyby się do użycia. Prezes koncernu Patria wyraził jednak wątpliwość czy Ukraina mogłaby z nich skorzystać skoro - jak przypomniał - pierwsze myśliwce F-35, które mają zastąpić myśliwce F/A-18 dotrą do Finlandii w 2026 roku a ostatnie - w 2030 roku. Do tego czasu Finlandia będzie potrzebować myśliwców F/A-18.

Ponadto - jak mówił Rautalinko - przekazanie myśliwców wiązałoby się z koniecznością ich modernizacji. 

Finlandia jeszcze przez kilka lat będzie potrzebować myśliwców F/A-18

Polskie i słowackie myśliwce MiG-29 dla Ukrainy

Deklarację ws. przekazania Ukrainie myśliwców - poradzieckich MiG-ów - złożyły jako pierwsze z państw Europy Polska i Słowacja.

Andrzej Duda mówił po raz pierwszy o gotowości Polski do wysłania poradzieckich myśliwców MiG-29 Ukrainie w rozmowie z CNN 8 marca. Premier Mateusz Morawiecki dopytywany potem o tę wypowiedź stwierdził, że Polska ma przekazać Ukrainie myśliwce w ciągu 4-6 tygodni.

- Chodzi o (samoloty) MiG-29, które wciąż są jeszcze samolotami czynnymi w obronie powietrznej naszego kraju. Rzeczywiście taka decyzja została podjęta na szczeblu władz państwowych. Można śmiało powiedzieć, że dosłownie w tym momencie wysyłamy te MiG-i na Ukrainę. My tych MiG-ów mamy jeszcze obecnie kilkanaście. To są MiG-i, które przejęliśmy na początku lat 90-tych po armii NRD. To są ostatnie lata ich funkcjonowania zgodnie z ich możliwościami technicznymi - mówił 16 marca prezydent Duda w czasie konferencji prasowej z prezydentem Czech, Petrem Pavelem. - W ciągu najbliższych dni przekazujemy cztery samoloty na Ukrainę w pełnej sprawności. Pozostałe samoloty są serwisowane, przygotowywane - dodał nie wymieniając jednak dokładnej liczby samolotów MiG-29, które Polska przekaże Ukrainie.

Czytaj więcej

Pierwsze słowackie MiG-29 poleciały na Ukrainę

- Nie utracimy jakieś znaczącej zdolności jako Siły Powietrzne. Ważniejsze jest to, czy jesteśmy w stanie zagospodarować potencjał ludzki. Samolot to jest rzecz drugorzędna - mówił w rozmowie z "Rzeczpospolitą" gen. rez. Tomasz Drewniak, były Inspektor Sił Powietrznych, ekspert Fundacji Stratpoints pytany o przekazanie myśliwców MiG-29 Ukrainie.

17 marca decyzję o przekazaniu Ukrainie myśliwców MiG-29 ogłosił premier Słowacji, Eduard Heger. Już wcześniej pojawiały się informacje, że Słowacja jest gotowa przekazać Ukrainie 10 z 11 wycofanych ze służby poradzieckich myśliwców.

Biały Dom stwierdził, że decyzja o przekazaniu MiG-ów Ukrainie to suwerenna decyzja Polski, ale administracja Joe Bidena nie zmienia zdania ws. przekazania Ukrainie myśliwców F-16, których Stany Zjednoczone na razie nie zamierzają Ukrainie przekazywać.

- To nasza suwerenna decyzja. Inne kraje mogą decydować za siebie - stwierdził John Kirby, rzecznik Rady Bezpieczeństwa przy Białym Domu.

Dziennik "Helsingin Sanomat" napisał w czwartek, że Ukraina zwróciła się do Finlandii o zorganizowanie trójstronnych rozmów ws. dostaw myśliwców F/A-18 Hornet na Ukrainę. Oprócz Ukrainy i Finlandii stroną rozmów miałyby być też USA, kraj, w którym wyprodukowano myśliwce.

F/A-18 z Finlandii dla Ukrainy?

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Konflikty zbrojne
Mobilizacja na Ukrainie. Wojsko czeka na tych, którzy wyjechali za granicę
Konflikty zbrojne
Departament Stanu potwierdza. Rakiety dalekiego zasięgu na Ukrainie na polecenie Joe Bidena
Konflikty zbrojne
Komisja Europejska szykuje 14. pakiet sankcji. Kary dla przewoźników ropy i broni
Konflikty zbrojne
Prof. Andrzej Zybertowicz: Polska w Nuclear Sharing? W tym przypadku Rosja ma powody, żeby się niepokoić
Konflikty zbrojne
Ukraina zaatakowała Rosję rakietami dalekiego zasięgu. USA wysłały je "w tajemnicy"