Rosja: Dymisja generała odpowiedzialnego za ofensywę w obwodzie donieckim?

Pojawiły się pogłoski o dymisji generała Rustama Muradowa, dowódcy rosyjskiego Wschodniego Zgrupowania Wojsk, walczącego w Donbasie - odnotowuje think tank z USA, Instytut Studiów nad Wojną (ISW).

Publikacja: 28.03.2023 06:42

Gen. Rustam Muradow

Gen. Rustam Muradow

Foto: Mil.ru, CC BY 4.0 <https://creativecommons.org/licenses/by/4.0>, via Wikimedia Commons

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 398

ISW odnotowuje, że o dymisji Muradowa piszą rosyjscy blogerzy wojskowi, ale informacje te nie znalazły jak dotąd oficjalnego potwierdzenia.

Jeden z blogerów pisze, że gen. Muradow jest na "urlopie", co ma być równoznaczne z jego odwołaniem. Inni chwalą decyzję o odwołaniu generała ze stanowiska, ale podkreślają, że od samej dymisji ważniejsze będzie to, kto zastąpi Muradowa.

Muradow dowodził Wschodnim Zgrupowaniem Wojsk Rosji na Ukrainie od 6 października 2022 roku - przypomina ISW.

Czytaj więcej

Rosja niszczyła pociskami hipersonicznymi pozorowane cele na Morzu Japońskim

Od tego czasu generał był odpowiedzialny za serię nieudanych operacji ofensywnych elementów zgrupowania w zachodniej części obwodu donieckiego.

Część blogerów wojskowych oskarża generała Muradowa o odpowiedzialność m.in. za duże straty poniesione w czasie szturmu na Pawliwkę między październikiem a listopadem 2022 roku i przedłużające się, zakończone niepowodzeniem walki o Wuhłedar.

Rosyjskie władze i część blogerów wojskowych skupiają się na identyfikowaniu i karaniu pojedynczych dowódców za porażki jednostek

Fragment analizy ISW

ISW pisze też - powołując się na niezależny rosyjski magazyn "Ważnyje Istorie" - iż źródła zbliżone do rosyjskiego Sztabu Generalnego wskazują, że Sztab oskarża gen. Muradowa o nieudolność skutkującą niepowodzeniami na polu bitwy i dużymi stratami w zachodniej części obwodu donieckiego, w tym doprowadzenie do zniszczenia batalionu ochotniczego z Tatarstanu.

Jeden z blogerów wojskowych pisze też, że rosyjskie władze rozważają dymisję dowódcy Zachodniego Okręgu Wojskowego Federacji Rosyjskiej gen. Jewgienija Nikiforowa, któremu podlegają wojska walczące w rejonie Kupiańska, Swatowego i Kreminnej na wschodzie Ukrainy.

ISW odnotowuje przy tym, że "rosyjskie władze i część blogerów wojskowych skupiają się na identyfikowaniu i karaniu pojedynczych dowódców za porażki jednostek, zamiast zbadać i zareagować na problemy związane z rosyjskim systemem dowodzenia i kontroli oraz strukturą" armii. 

Konflikty zbrojne
Wielka Brytania widzi Ukrainę w NATO. Rosja: Kraje Europy grają, jak USA zapłacą
Materiał Promocyjny
Gdy zapadną egipskie ciemności
Konflikty zbrojne
Legion "Wolność Rosji" "wyzwala Rosję". Walki w obwodzie biełgorodzkim?
Konflikty zbrojne
Strona ukraińska podaje informacje o rosyjskich stratach w Bachmucie
Konflikty zbrojne
Protest przeciw wojnie w Watykanie. Nagi mężczyzna w Bazylice Św. Piotra
Konflikty zbrojne
Think tank o sytuacji w obwodzie biełgorodzkim: Kolejny atak Rosjan na Rosję
Konflikty zbrojne
Sky News: Zdobycie Bachmutu kosztowało Rosjan życie 60 tys. ludzi