"Żelazna kurtyna już istnieje". Putin zakazał urzędnikom wyjazdów za granicę bez zezwolenia

Najwyżsi rosyjscy urzędnicy, politycy, gubernatorzy, szefowie państwowych firm i szefowie największych banków spotykają się ze znacznymi ograniczeniami w podróżach zagranicznych - powiedzieli "The Moscow Times" obecni i byli urzędnicy Kremla, członkowie parlamentu i pracownicy największych firm.

Publikacja: 28.03.2023 13:00

Władimir Putin

Władimir Putin

Foto: AFP

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 398

- Żelazna kurtyna dla osób związanych z państwem już istnieje" - powiedział jeden z rozmówców z rosyjskiego rządu. - Nikt nie może nigdzie wyjechać bez indywidualnego pozwolenia - dodał.

Według źródeł, które wypowiadały się pod warunkiem zachowania anonimowości, zakaz wyjazdów niepublicznych dotyczy całego aparatu państwowego, a wyjątki są możliwe tylko w wyjątkowych przypadkach i są podejmowane indywidualnie.

- Ta decyzja została podjęta na samym szczycie kierownictwa Rosji - przez prezydenta Władimira Putina wraz z FSB i członkami Rady Bezpieczeństwa. To leży tylko w ich kompetencjach - mówi źródło w kierownictwie rosyjskiego parlamentu.

Służby bezpieczeństwa i Kreml obawiają się ucieczki urzędników, którym nie podoba się życie w "oblężonej twierdzy" i chcieliby zdystansować się od prezydenta, który decyzją Międzynarodowego Trybunału Karnego ma być aresztowany.

„Nowoje Wriemia” informuje, że niektórym osobom FSB zabrało paszporty, a wieloletni urzędnik Kremla potwierdził to "The Moscow Times".

Czytaj więcej

Białoruś: Do przyjęcia rosyjskich rakiet jądrowych zmusiły nas działania NATO

FSB prowadzi również listę gubernatorów i innych urzędników państwowych, którzy muszą uzyskać oddzielne pozwolenia na podróż. 

Rozmówcy przekazali, że nawet wysoko postawionym osobom przekazywano, że nie mogą wyjechać na urlop za granicę. To wywołuje zdenerwowanie wśród urzędników, którzy przyzwyczaili się do zachodnich standardów konsumpcji i otwartych granic.

Jeszcze przed wojną na podróż wymagano zgody bezpośredniego przełożonego, teraz praktyka stała się bardziej rygorystyczna: wysocy urzędnicy muszą uzyskać "podwójną zgodę" na każdy wyjazd zagraniczny - od bezpośredniego przełożonego i jego przełożonego.

Często oznacza to, że kwestią podróży zagranicznych zajmuje się szef sztabu Kremla Anton Wajno lub nawet Putin osobiście - powiedział "The Moscow Times" urzędnik Kremla i wieloletni znajomy prezydenta. 

Polityka
Djokovic wzywa do zatrzymania przemocy w Kosowie, które "jest sercem Serbii"
Polityka
Dania chce się zbroić. Wydatki na obronność wzrosną trzykrotnie
Polityka
KE reaguje na "lex Tusk". Komisarz: Nie zawahamy się podjąć działań
Polityka
Czarny Ląd czeka na rosyjskich żołnierzy
Materiał Promocyjny
ESG - Raportowanie w praktyce – IV edycja
Polityka
Hiszpania. Frankiści wracają do władzy
Polityka
Kosowo. Żołnierze NATO ranni w starciach z serbskimi demonstrantami