Białoruś: Do przyjęcia rosyjskich rakiet jądrowych zmusiły nas działania NATO

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Białorusi oświadczyło, że do umieszczenia na swoim terytorium rosyjskiej broni jądrowej zmusiły je agresywne działania państw NATO, które zagrażają bezpieczeństwu Białorusi.

Publikacja: 28.03.2023 10:17

Białoruś: Do przyjęcia rosyjskich rakiet jądrowych zmusiły nas działania NATO

Foto: AdobeStock

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 398

Rosyjski prezydent zapowiedział rozmieszczenie rosyjskiej broni atomowej na Białorusi. – Aleksander Łukaszenko dawno już prosił o to, by na terytorium Białorusi rozmieścić rosyjską taktyczną broń jądrową – wytłumaczył swą decyzję Władimir Putin.

We wtorek białoruskie MSZ oświadczyło, że powodem przyjęcia rakiet są decyzje podejmowane przez państwa członkowskie NATO.

Władze w Mińsku powiedziały również, że plany dotyczące umieszczenia na Białorusi rosyjskiej taktycznej broni jądrowej nie naruszają międzynarodowych umów o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej, ponieważ Białoruś nie będzie miała nad nią kontroli.

Czytaj więcej

Rosyjskie bomby atomowe na Białorusi. Czy Kreml naruszy układ o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej?

"Współpraca wojskowa między Białorusią a Rosją odbywa się w ścisłej zgodności z prawem międzynarodowym. Szkolenie białoruskich pilotów zdolnych do pilotowania samolotów z określoną amunicją, modernizacja takich samolotów, jak również rozmieszczenie głowic jądrowych na terytorium Białorusi bez przekazania Mińskowi kontroli nad nimi, a także dostęp do odpowiedniej technologii, w żaden sposób nie stoją w sprzeczności z postanowieniami artykułów I i II układu o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej" - oświadczyło MSZ.

Ministerstwo oświadczyło, że zostało zmuszone do odpowiedzi, ponieważ "jednostronnym środkom przymusu w polityce i gospodarce towarzyszy gromadzenie potencjału wojskowego na terytorium sąsiednich państw - członków NATO w bliskiej odległości od naszych granic. Biorąc pod uwagę te okoliczności oraz wynikające z nich uzasadnione obawy i zagrożenia w dziedzinie bezpieczeństwa narodowego, Białoruś podejmuje działania przymusowego reagowania w celu wzmocnienia własnego bezpieczeństwa i zdolności obronnych."

Czytaj więcej

Rusłan Szoszyn: Drugi Kim, tyle że tuż obok nas

Zaznaczono również, że Białoruś uważa działania Zachodu za "bezpośrednią i rażącą ingerencję w wewnętrzne sprawy niezależnego państwa, mającą na celu zmianę kursu geopolitycznego i zmianę wewnętrznego systemu politycznego Białorusi."

Polityka
Izba Reprezentantów poparła zawieszenie limitu długu w USA. Teraz Senat
Polityka
Starzejący się Waszyngton
Polityka
Czy Węgry zostaną pozbawione prawa kierowania Unią Europejską?
Polityka
Mocna reakcja Unii Europejskiej na "lex Tusk"
Materiał Promocyjny
ESG - Raportowanie w praktyce – IV edycja
Polityka
Ukraina musi poczekać w kolejce do NATO
Polityka
Lex Tusk w unijnej debacie