Rosyjskie bomby atomowe na Białorusi. Czy Kreml naruszy układ o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej?

Rosyjski prezydent zapowiedział rozmieszczenie rosyjskiej broni atomowej na terytorium Białorusi.

Publikacja: 26.03.2023 21:20

Rosyjskie bomby atomowe na Białorusi. Czy Kreml naruszy układ o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej?

Foto: kremlin.ru

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 396

– Aleksander Łukaszenko dawno już prosił o to, by na terytorium Białorusi rozmieścić rosyjską taktyczną broń jądrową – wytłumaczył swą decyzję rosyjski prezydent.

Białoruski dyktator kilkakrotnie mówił, że potrzebuje takiej broni, bo USA i Zachód „nakładają sankcje (na Białoruś), duszą, gdzie tylko mogą”. Teraz znajdzie się ona u niego, ale nadal będzie rosyjska i to Kreml będzie decydował, kiedy i przeciw komu jej użyć.

Czytaj więcej

Putin: Państwa Zachodu wzorem faszystowskich Niemiec budują nową oś

Putin poinformował również, że do 1 lipca zostanie zakończona budowa specjalnych magazynów do przechowywania głowic nuklearnych. Jednocześnie trwa szkolenie załóg białoruskich samolotów przeznaczonych do przenoszenia tej broni.

Armia Łukaszenki posiada już rosyjskie rakiety Iskander, które też mogą przenosić głowice atomowe. W takie same zestawy uzbrojona jest rosyjska armia w obwodzie kaliningradzkim.

Czytaj więcej

Wojna w Ukrainie: zagadka ukraińskiego kontrataku

Ładunki jądrowe formalnie pozostaną rosyjską własnością, dlatego według Putina Kreml nie naruszył jednego z ostatnich traktatów rozbrojeniowych – układu o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej z 1968 roku.

– Moskwa rzuca (na stół) jeszcze jedną kartę, sądząc, że taktyczna broń jądrowa na Białorusi może stać się powodem do rozmów (z USA), by przekonać Waszyngton do przyjęcia rosyjskich podbojów w Ukrainie. W przeciwnym razie nie będą rozwiązywane żadne problemy atomowe, które są tak ważne dla Waszyngtonu. Reakcja USA pokazuje jednak, że nie zamierzają grać w gry Putina – powiedział niezależnemu rosyjskiemu wydaniu Meduza ekspert ds. rosyjskiej polityki atomowej z kanadyjskiego Queen’s University Maksim Starczak.

Waszyngton bowiem już poinformował, że nie widzi powodów, by rozpatrywać zmiany w rozmieszczeniu własnej taktycznej broni jądrowej znajdującej się w Europie.

Konflikty zbrojne
Powódź po zniszczeniu zapory: Pięć ofiar, ponad 2,5 tys. ewakuowanych
Konflikty zbrojne
Brytyjski wywiad: Wojska Ukrainy prowadzą "znaczące operacje" na froncie
Konflikty zbrojne
Członkowie komisji Kongresu wezwali Biały Dom do natychmiastowego dostarczenia Ukrainie pocisków ATACMS
Konflikty zbrojne
Rosja buduje wspólnie z Iranem fabrykę dronów. Produkcja może ruszyć na początku roku
Konflikty zbrojne
Generał Waldemar Skrzypczak: Główne uderzenie na południe będzie oznaczać duże straty dla Ukrainy