Wojna na Ukrainie. Plan pokojowy Kijowa. Kułeba: Rosja musi się wycofać

Podczas zorganizowanego w Waszyngtonie Szczytu dla Demokracji szef MSZ Ukrainy przedstawił kluczowe punkty ukraińskiego planu pokojowego. - Pokój za wszelką cenę to iluzja - mówił.

Publikacja: 28.03.2023 17:17

Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba

Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba

Foto: president.gov.ua

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 398

- Rosja dąży do zniszczenia Ukrainy, ale jej agresja nie dotyczy tylko Ukrainy. Rosja dąży również do zniszczenia porządku światowego opartego na prawie międzynarodowym i Karcie Narodów Zjednoczonych - powiedział Dmytro Kułeba.

Szef MSZ Ukrainy wyraził pogląd, że od rozpoczęcia rosyjskiej inwazji Ukraińcy walczą nie tylko o swoją przyszłość, lecz bronią "wspólnych demokratycznych wartości". - W tej walce bronimy całego demokratycznego świata - przekonywał Kułeba.

Czytaj więcej

Rosja: Dymisja generała odpowiedzialnego za ofensywę w obwodzie donieckim?

Minister spraw zagranicznych Ukrainy przekonywał, że żadne państwo nie pragnie pokoju tak bardzo jak Ukraina. - Ale pokój za wszelką cenę to iluzja - oświadczył.

- Chcę podkreślić, że naród ukraiński zaakceptuje pokój tylko wtedy, gdy zagwarantuje on całkowite zaprzestanie rosyjskiej agresji, całkowite wycofanie wojsk rosyjskich z terytorium Ukrainy oraz przywrócenie integralności terytorialnej naszego państwa w uznanych przez społeczność międzynarodową granicach - powiedział Kułeba.

- Chcę, żeby to było jasne: Rosja musi wycofać się z każdego metra kwadratowego terytorium Ukrainy - podkreślił szef ukraińskiej dyplomacji zaznaczając, że nie powinno być wątpliwości co do tego, co oznacza słowo "wycofanie".

Czytaj więcej

Sprawa zboża z Ukrainy w Polsce. Minister rolnictwa mówi, że to nie on jest winien

Sekretarz stanu USA Antony Blinken odpowiedział, że choć apele o zawieszenie broni brzmią zachęcająco ("kto nie chciałby, aby działa ucichły?"), to mogą być pułapką i grozić zamrożeniem konfliktu oraz pozwolić Rosji na skonsolidowanie swoich zdobyczy terytorialnych kosztem Ukrainy.

Konflikty zbrojne
Rozpoczęła się kontrofensywa Ukrainy? Władze w Kijowie zabierają głos
Konflikty zbrojne
Gen. Milley ostrożnie ocenia szanse ukraińskiej kontrofensywy
Konflikty zbrojne
Rosjanie porzucili ponad 10 ton amunicji w obwodzie charkowskim
Konflikty zbrojne
Rosja: Wojna najemników z regularną armią
Konflikty zbrojne
Putin zapowiedział powszechną mobilizację. Kreml: Atak hakerów
Konflikty zbrojne
Prigożyn wzywa Szojgu na front. "Zagrzeje do boju, albo bohatersko zginie"