04:37
28.03.2023

Najnowszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 398
00:19
28.03.2023

Kończymy relację

O najnowszych wydarzeniach na Ukrainie będziemy informować od rana,

00:03
28.03.2023

Siły Powietrzne Sił Zbrojnych Ukrainy udostępniły nagranie zestrzelenia rosyjskiego drona nad terytorium Ukrainy.

Siły Powietrzne Ukrainy poinformowały, że rosyjski dron został zestrzelony przez myśliwce z Dowództwa Powietrznego Centrum.

23:44
28.03.2023

Eksplozje w Kijowie

W Kijowie późnym wieczorem czasu lokalnego odnotowano liczne eksplozje – poinformował burmistrz miasta Witalij Kliczko na swoim oficjalnym kanale na Telegramie.

Wybuchy zaobserwowano w dzielnicach mieszkalnych Obołoń i Światoszyński.

Na miejscu są wszystkie służby ratunkowe.

23:20
27.03.2023

Białoruski propagandysta straszy bronią nuklearną

Azaronak, ośmielony wizją rozmieszczenia rosyjskiej broni nuklearnej, stwierdził, że Białoruś jako "państwo nuklearne" będzie mogło takiej broni użyć w przypadku zaatakowania swojego terytorium.

Czytaj więcej

Białoruski propagandysta straszy: Warszawa się stopi. Wilno zatonie
22:57
27.03.2023

Płonie fabryka samochodów ciężarowych w Mińsku

Na portalach społecznościowych ludzie publikują filmiki, na których widać gęste kłęby czarnego dymu, jakby płonęły hałdy opon, unoszące się nad zakładami MAZ.

Czytaj więcej

Płoną Mińskie Zakłady Samochodowe. Było kilka wybuchów
22:49
27.03.2023

Ukraina weźmie udział w  Szczycie na rzecz Demokracji

- Przygotowujemy się już do ważnego międzynarodowego wydarzenia, które odbędzie się w tym tygodniu z inicjatywy prezydenta  Bidena i Stanów Zjednoczonych – powiedział prezydent Zełenski w cowieczornym wystąpieniu.  - Nasze stanowisko z sprawie poparcia wolności będzie brzmiało głośno, jak zawsze.

Zełenski nie podał dodatkowych szczegółów na temat wydarzenia.

22:32
27.03.2023

Prezydenci Polski i Ukrainy odbyli rozmowę telefoniczną

"Na koniec tego pracowitego dnia rozmawiałem z prezydentem Andrzejem Dudą" - napisał Zełenski.

Prezydent Ukrainy relacjonował, że rozmowa dotyczyła przebiegu walk na froncie, najpilniejszych potrzeb Ukrainy i "wspólnych wysiłków dyplomatycznych" na najbliższą przyszłość.

"Przygotowujemy się do ważnych wydarzeń" - napisał Zełenski.

22:26
27.03.2023

Kraksa na Moście Krymskim

Kraksę spowodowały rosyjskie pojazdy opancerzone Achmat

Powodem była nadmierna prędkość i niezachowanie bezpiecznej odległości podczas jazdy.

22:22
27.03.2023

Alarm przeciwlotniczy w obwodzie kijowskim

Podczas ostrzeżenia o nalocie w obwodzie kijowskim uruchomiono system obrony powietrznej, trwa zagrożenie atakiem dronów.Korespondenci ukraińskiej telewizji publicznej „Suspilne” donoszą o wybuchu w Dnieprze, gdzie również ogłoszono alarm.

21:59
27.03.2023

RB ONZ spotka się w sprawie planów Putina

Posiedzenie Rady Bezpieczeństwa ONZ w związku z planami Federacji Rosyjskiej w sprawie broni jądrowej na Białorusi odbędzie się 28 lub 29 marca.

21:38
27.03.2023

Rada Bezpieczeństwa ONZ nie przyjęła rosyjsko-chińskiej rezolucji w sprawie śledztwa w sprawie wybuchów na Nord Stream

"Za" przyjęciem rezolucji głosowały jedynie Chiny, Rosja i Brazylia.

Nikt nie głosował przeciw, pozostali członkowie rady Bezpieczeństwa ONZ wstrzymali się od głosu.

21:17
27.03.2023

Dostawa zachodnich czołgów i amunicja dotarły na Ukrainę

"Jeszcze rok temu takie starania partnerów byłyby nie do pomyślenia. Cały cywilizowany świat opiera się teraz rosyjskiemu agresorowi, a Ukraina zwycięży" - napisał szef resortu obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow.

Czytaj więcej

Zachodnie czołgi i amunicja dotarły na Ukrainę
20:58
27.03.2023

Od początku wojny w Polsce zatrzymano 20 osób podejrzanych o współpracę z Rosją

Od początku pełnoskalowej inwazji Rosji na Ukrainę w 2022 roku polskie służby zatrzymały już 20 osób podejrzanych o współpracę z rosyjskim lub białoruskim wywiadem - przekazał pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP Stanisław Żaryn.

20:42
27.03.2023

Polska zwiększy produkcję amunicji

Premier Mateusz Morawiecki poinformował, że Polska zwiększy produkcję amunicji zarówno na swój użytek, jak i dla Ukrainy.

20:18
27.03.2023

Rosja wprowadza nowy podatek dla zagranicznych inwestorów

Firmy i osoby z krajów, które rosyjski reżim uznał za nieprzyjazne, zapłacą dodatkowy haracz od sprzedaży swoich rosyjskich aktywów. Stawia to w szczególnie trudnej sytuacji firmy, które jak francuski Leroy Merlin czy austriacki Raiffeisen Bank ponad rok zwlekały z opuszczeniem Rosji.

Czytaj więcej

Kreml uderza w zagranicznych inwestorów. Ucierpią Leroy Merlin i Raiffeisen Bank
20:00
27.03.2023

Przedstawiciel wojskowych służb prasowych: Od 23 marca Rosja używa broni chemicznej

Wróg używa amunicji chemicznej, zrzucając materiały wybuchowe zawierające chloropikrynę z bezzałogowych statków powietrznych. I to nie jest pierwszy dzień, kiedy to się dzieje, trwa to od 23 marca. Wtedy była próba takiej opcji – jeden taki materiał wybuchowy, następnie, 24 marca, były dwa, a wczoraj zrzucono sześć - powiedział Ołeksij Dmytraszkiwski,
przedstawiciel ukraińskich wojskowych służb prasowych.

19:39
27.03.2023

Awdijiwka zamknięta dla wolontariuszy i prasy

Witalij Barabasz, szef administracji wojskowej  Awdjiwki, powiedział 27 marca, że w związku z pogarszającą się sytuacją w mieście dziennikarzom i ochotnikom zabroniono wstępu do miasta.

19:16
27.03.2023

Rosyjskie media: Szef policji w Mariupolu ranny w próbie zamachu

Reżimowa agencja RIA Nowosti poinformowała, że Michaił Moskwin przeżył eksplozję swojego samochodu.

RIA pisze, że ładunek wybuchowy umieszczony pod samochodem Moskwina eksplodował, gdy stał blisko niego i nie wymaga on hospitalizacji.

18:58
27.03.2023

WSJ: Rosja dostarcza cyberbroń do Iranu w zamian za drony

Według The Wall Street Journal, Rosja zaczęła dostarczać urządzenia i oprogramowanie monitorujące do Teheranu. O ile wcześniej Kreml ograniczał się do dostarczania jedynie oprogramowania „zabezpieczającego”, o tyle po tym, jak Iran zaczął dostarczać drony i amunicję, decyzja została zmieniona.

WSJ twierdzi, że Rosja przekazała już urządzenia podsłuchowe i inwigilacyjne oraz wykrywacze kłamstw. Ponadto Moskwa mogła udostępniać Iranowi bardziej zaawansowane oprogramowanie do hakowania telefonów komórkowych i inne oprogramowanie.

18:38
27.03.2023

W ataku rakietowym na Słowiańsk zginęły co najmniej 2 osoby

Co najmniej dwie osoby zginęły, a 29 zostało rannych w poniedziałkowym ataku - poinformował szef Donieckiej Obwodowej Administracji Wojskowej Pawło Kyrylenko.

18:19
27.03.2023

Finlandia bliżej NATO. Węgry ratyfikowały wniosek

Decyzja ws. Szwecji została odłożona "na później".

Czytaj więcej

Węgry ratyfikowały wniosek Finlandii do NATO. Decyzja ws. Szwecji odłożona
17:58
27.03.2023

Armenia przystąpi do Statutu Rzymskiego? Rosja głęboko oburzona

24 marca przewodniczący Trybunału Konstytucyjnego Armenii Arman Dilanjan stwierdził, że trybunał uznał obowiązki zapisane w Rzymski Statucie Międzynarodowego Trybunału Karnego za zgodne z ustawą zasadniczą. Decyzja jest ostateczna i weszła w życie z chwilą ogłoszenia. Natychmiast swoje oburzenie zaczęła wyrażać Moskwa. Według propagandowej agencji RIA Nowosti, która powołuje się na „źródło w MSZ Rosji”, zamiar przystąpienia Armenii do Rzymskiego Statutu „jest dla Rosji nie do przyjęcia”, ze względu na „niedawne nielegalne i prawnie nieważne” nakazy aresztowania, które MTK wydał wobec Władimira Putina i Marii Lwowej-Biełowej.

Według „źródła z MSZ” Armenia została „ostrzeżona o skrajnie negatywnych konsekwencjach tych ewentualnych kroków dla stosunków dwustronnych z Moskwą”.

17:35
27.03.2023

Ukraina przekazała Rosji pięciu ciężko rannych żołnierzy

17:15
27.03.2023

Rosja ma problem z eksportem do Azji. Przyczyną korupcja na kolei

Koszty rozbudowy Kolei Transsyberyjskiej i Magistrali Bajkalsko-Amurskiej zostały zawyżone, terminy znacznie opóźnione, a dokumentacja jest niskiej jakości. Tymczasem budowane trasy są kluczowe w przestawianiu rosyjskiego eksportu z Europy na Azję.

Czytaj więcej

Korupcja pogrąża największą inwestycję kolejową Rosji
16:58
27.03.2023

Niemieckie czołgi Leopard 2 przekazane Ukrainie

Tygodnik "Der Spiegel" donosi, że 18 czołgów bojowych Leopard 2, którymi Niemcy obiecały wesprzeć Kijów, zostało przekazanych na granicy z Ukrainą.

Trafiło tam także około 40 wozów bojowych Marder.

W styczniu niemiecki rząd ogłosił, że dostarczy Ukrainie czołgi Leopard 2. Decyzja Berlina utorowała drogę innym krajom do reeksportu na Ukrainę  niemieckich leopardów.

16:40
27.03.2023

Patruszew: USA chcą zrobić z Japończyków kamikadze

Militaryzacja Japonii przy wsparciu Stanów Zjednoczonych wskazuje, że jej mieszkańcy ponownie chcą wcielić się w role kamikadze, umierając w imię interesów innych - wypalił Nikołaj Patruszew, sekretarz Rady Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej, w wywiadzie udzielonym dziennikowi „Rossijskaja Gazieta”.

- Waszyngton pcha Tokio w kierunku nowej militaryzacji (...) Premier Japonii Fumio) Kishida ogłosił, że jego kraj nabywa 400 pocisków manewrujących Tomahawk od Stanów Zjednoczonych. Oprócz uzbrojenia Japonii, Waszyngton próbuje ożywić ducha japońskiego militaryzmu, który, jak się wydaje, został wytępiony w 1945 roku - perorował Patruszew. - Można odnieść wrażenie, że (Amerykanie) po raz kolejny chcą zrobić kamikadze z mieszkańców wyspiarskiego państwa, umierających w interesie innych – przekonywał współpracownik Władimira Putina.

16:18
27.03.2023

Szef MAEA rozmawiał w Zaporożu z Zełenskim

„Spotkałem się dziś z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim w mieście Zaporoże i odbył bogatą wymianę zdań na temat ochrony Zaporoskiej Elektrowni Atomowej i jej personelu” - poinformował na Twitterze Rafalel Grossi, dyrektor generalny Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej. Zadeklarował przy tym „pełne poparcie dla ukraińskich obiektów jądrowych”. Grossi ma jeszcze w tym tygodniu odwiedzić okupowaną przez Rosjan elektrownię.

15:59
27.03.2023

Rzędy grobów wagnerowców. Cmentarz w Goriaczim Kliuczu zarezerwowany dla najemników

Według niektórych źródeł na cmentarzu spoczywają szczątki wagnerowców, których odebrania odmówili bliscy zabitych najemników.

Czytaj więcej

Cmentarz w Goriaczim Kliuczu zarezerwowany dla wagnerowców
15:46
27.03.2023

Błyskawicznie rośnie rola Ukrainy w polskim eksporcie

Eksport Polski do Ukrainy podskoczył w ub.r. aż o 55 proc., w dużej mierze za sprawą paliw i broni. Wzrost importu z Ukrainy nieco zwolnił. Łącznie miało to pozytywny wpływ na wzrost PKB Polski.

Czytaj więcej

Gwałtowny skok polskiego eksportu do Ukrainy. Co sprzedajemy?
15:29
27.03.2023

Zełenski odwiedził wysunięte pozycje Ukraińców na Zaporożu

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski odwiedził wysunięte pozycje wojsk na Zaporożu i wręczył żołnierzom odznaczenia państwowe. -  Jestem zaszczycony, że mogę być tutaj dzisiaj obok naszej armii. Dziękuję każdemu z naszych żołnierzy za obronę Ukrainy, naszej suwerenności, naszych miast, naszych dzieci. Na pewno wygramy - powiedział w nagraniu, opublikowanym na Facebooku.

15:13
27.03.2023

Szynkowski vel Sęk: Zachód powinien spokojnie odpowiedzieć Rosji

- Zachód powinien spokojnie zareagować na decyzję Rosji o rozmieszczeniu taktycznej broni jądrowej na Białorusi - powiedział polski minister ds. Unii Europejskiej.

Szymon Szynkowski vel Sęk ocenił, że działania Rosji mają na celu eskalację napięcia, ale Zachód nie może dać się zastraszyć rosyjskim propagandystom.

14:58
27.03.2023

Bielecki: Czy w razie ograniczonego rosyjskiego ataku jądrowego, Amerykanie byliby gotowi umierać za nasz kraj?

W Europie USA mają ledwie 100 bomb z ładunkiem atomowym rozmieszczonych w Niemczech, Holandii, Belgii, Włoszech i Turcji. Inaczej niż Kreml, Biały Dom zwiedziony ideą „pokojowej dywidendy” niemal zupełnie zlikwidował tę kategorię uzbrojenia - zauważa dziennikarz działu zagranicznego, Jędrzej Bielecki. 

Czytaj więcej

Jędrzej Bielecki: Putin będzie mógł szantażować Polskę
14:57
27.03.2023

Rosja będzie domagać się odszkodowania za uszkodzenie gazociągów Nord Stream?

Przedstawiciel rosyjskiego MSZ nie wskazał, kto miałby wypłacić odszkodowanie. Zarzucił państwom Zachodu, że sprzeciwiają się przygotowanemu przez Rosję projektowi rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ, wzywającemu do niezależnego międzynarodowego śledztwa w sprawie wybuchów.

Czytaj więcej

Wybuchy na Nord Stream. Rosja może domagać się odszkodowań
14:54
27.03.2023

W Odessie usunięto tablicę upamiętniającą rosyjskiego generała Aleksandra Suworowa

Już wcześniej w mieście zdemontowano pomnik generała.

14:49
27.03.2023

W sześciu obwodach Ukrainy skończył się sezon grzewczy

Ołeksij Czernyszow, kierujący spółką Naftohaz Ukrainy, poinformował na swoim profilu na Facebooku, że w obwodach chersońskim, odeskim, mikołajowskim, dniepropietrowskim, wołyńskim i winnickim zakończył się sezon grzewczy a ogrzewanie zostało już wyłączone. Zapowiedział jednocześnie, że wkrótce sezon grzewczy zakończy się również w innych obwodach Ukrainy.

14:20
27.03.2023

Nadal wielu chętnych na rosyjski diesel

Turcja, Maroko, Brazylia, Tunezja i… Arabia Saudyjska zwiększyły w marcu import diesla z Rosji, do poziomu najwyższego od siedmiu lat.

Czytaj więcej

Oni wspierają agresora. Rekordowy import rosyjskiego diesla
14:09
27.03.2023

Rosjanie: Strąciliśmy ukraiński śmigłowiec Mi-8

Rzecznik resortu obrony Rosji, gen. Igor Konaszenkow, poinformował o strąceniu w ciągu doby ukraińskiego śmigłowca Mi-8 nad obwodem zaporoskim i zniszczeniu przez Rosjan ukraińskiego składu amunicji w obwodzie charkowskim.

13:41
27.03.2023

Rosjanie ostrzelali Berysław, miasto w obwodzie chersońskim

W wyniku ostrzału doszło do uszkodzenia obiektów miejskiej infrastruktury.

13:31
27.03.2023

Nikołaj Patruszew: Rosja może zniszczyć każdego

- Rosja jest cierpliwa i nie zastrasza nikogo swoją przewagą militarną. Ale ma nowoczesne, wyjątkowe bronie zdolne zniszczyć każdego wroga, w tym USA, w przypadku zagrożenia swojej egzystencji - oświadczył sekretarz Rady Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej w rozmowie z dziennikiem "Rossijskaja Gazieta".

Czytaj więcej

Współpracownik Putina: Rosja może zniszczyć każdego, także USA
12:52
27.03.2023

Dwie ofiary ostrzelania Słowiańska przez Rosjan

Według stanu na godzinę 13:00 czasu lokalnego dwie osoby zginęły, a 29 zostało rannych, w wyniku ostrzelania Słowiańska przez Rosjan - poinformował na swoim profilu na Facebooku gubernator obwodu donieckiego, Pawło Kyryłenko. Kyryłenko zamieścił też zdjęcia ilustrujące skutki rosyjskiego ostrzału. Władze Słowiańska podają, że wśród rannych w ostrzale jest dziecko.

12:47
27.03.2023

Morawiecki potwierdził, że PGZ przygotowuje się do uruchomienia nowych linii technologicznych zwiększających możliwości produkcji amunicji artyleryjskiej

Zdaniem premiera dofinansowanie przez Unię Europejską produkcji zbrojeniowej w Polsce i oczekiwanych większych zamówień strategicznych broniącego się przed rosyjską agresją Kijowa nie będzie się ograniczać wyłącznie do firm należących do polskiego państwowego holdingu PGZ. Morawiecki powiedział też, że liczy na inicjatywę podmiotów prywatnych, które pilnie podjęłyby produkcję amunicji.

Czytaj więcej

Premier Morawiecki: zwiększymy moc fabryk amunicji
12:24
27.03.2023

Szef kancelarii Zełenskiego rozmawiał z Orlando Bloomem o deportacji ukraińskich dzieci do Rosji

Brytyjski aktor odwiedził Kijów jako ambasador dobrej woli UNICEF-u.

12:13
27.03.2023

Kreml zapowiada, że sankcje nie zmienią decyzji Moskwy ws. rozmieszczenia broni jądrowej na Białorusi

UE zagroziła już wprowadzeniem nowych sankcji, jeśli Białoruś nie zmieni zdania i zgodzi się na rozmieszczenie taktycznej broń jądrowej na swoim terytorium. "Rozmieszczenie rosyjskiej rosyjskiej broni atomowej przez Białoruś będzie oznaczać nieodpowiedzialną eskalację i zagrożenie bezpieczeństwa europejskiego. Białoruś może to powstrzymać, to jej wybór. UE jest gotowa odpowiedzieć dalszymi sankcjami" - napisał na Twitterze szef unijnej dyplomacji, Josep Borrell.

Czytaj więcej

Kreml: Sankcje nic nie dadzą, rozmieścimy broń atomową na Białorusi
12:03
27.03.2023

Zełenski: Rosjanie ostrzelali Słowiańsk

Wojska agresora ostrzelały Słowiańsk (obwód doniecki) - napisał w mediach społecznościowych prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Dodał, że jedna osoba zginęła oraz że są ranni. Zapewnił, że na miejscu trwa akcja służb. "Wróg musi wiedzieć: Ukraina nie wybaczy (...) tych zabitych i rannych. Wszyscy rosyjscy terroryści zostaną pokonani. Wszyscy zaangażowani w tę agresję poniosą odpowiedzialność" - dodał Zełenski.

11:52
27.03.2023

Szef MSZ Iranu spotka się w Moskwie z Siergiejem Ławrowem

Hosejn Amir Abdollahijan, szef MSZ Iranu zapowiedział w poniedziałek, że wkrótce zamierza spotkać się z szefem MSZ Rosji, Siergiejem Ławrowem. Wypowiedź Abdollahijana w tym temacie cytuje irańska agencja Mehr.

11:26
27.03.2023

Stefanczuk jedzie do Wielkiej Brytanii

Szef parlamentu Ukrainy Rusłan Stefanczuk 27 i 28 marca złoży wizytę w Wielkiej Brytanii - podał Ukrinform. Przewodniczący ukraińskiej Rady Najwyższej ma spotkać się m.in. z obecnym i byłym premierem Wielkiej Brytanii, Rishim Sunakiem i Borisem Johnsonem.

10:53
27.03.2023

Premier Japonii: Widziałem rosyjską agresję na własne oczy

Premier Japonii, Fumio Kishida, miał powiedzieć w czasie ceremonii rozdania dyplomów w Narodowej Akademii Obrony w pobliżu Tokio, że "widział rosyjskie przestępstwa na własne oczy, co "wzmocniło jego determinację, by doprowadzić do zakończenia tej agresji tak szybko, jak to możliwe".

10:27
27.03.2023

Zamach na szefa kolaboracyjnej policji w Mariupolu

Agencja TASS podaje, że w okupowanym przez Rosjan Mariupolu doszło do zamachu na życie szefa kolaboracyjnej policji, Michaiła Moskwina, którego samochód wyleciał w powietrze. Moskwin miał przeżyć zamach, doznał niegroźnych obrażeń.

10:18
27.03.2023

Ukraińskie teatry wystawiły w 2022 roku 50 premier

Informacje takie przekazuje minister kultury i polityki informacyjnej Ukrainy, Ołeksandr Tkaczenko, na swoim profilu na Facebooku.

09:59
27.03.2023

W ciągu tygodnia Rosjanie ostrzelali obwód czernihowski 19 razy

Informacje o ostrzale obwodu czernihowskiego przekazał na swoim kanale w serwisie Telegram gubernator obwodu, Wiaczesław Czaus. W wyniku ostrzałów zginął jeden cywil.

09:34
27.03.2023

W Mołdawii rozpoczęły się ćwiczenia z udziałem armii Mołdawii, Rumunii, USA i Wielkiej Brytanii

O rozpoczęciu ćwiczeń JCET-2023 informuje Ministerstwo Obrony Mołdawii. Ćwiczenia potrwają od 27 marca do 7 kwietnia.

09:24
27.03.2023

Dowódca wojsk lądowych Ukrainy: Bitwa o Bachmut trwa

Gen. Ołeksandr Syrski, dowódca wojsk lądowych Ukrainy stwierdził, że "najbardziej intensywna faza walk o Bachmut trwa". "Sytuacja jest stale trudna. Wróg ponosi znaczące straty w zasobach ludzkich, broni i sprzęcie wojskowym, ale nadal prowadzi działania ofensywne. Nasi obrońcy w ekstremalnie trudnych warunkach heroicznie powstrzymują wroga (...) i nie pozwalają mu realizować jego planów" - podkreślił. Gen. Syrski stwierdził też, że obrona Bachmutu wynika z "militarnej konieczności" i wiąże się z wykorzystaniem potencjału obronnego miasta oraz wzniesionych w jego rejonie fortyfikacji.

08:57
27.03.2023

Nikołaj Patruszew: Kraje NATO są stroną konfliktu na Ukrainie

Sekretarz Rady Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej, Nikołaj Patruszew, w rozmowie z rosyjskimi mediami stwierdził, że "kraje NATO są stroną konfliktu (na Ukrainie)". - Uczyniły z Ukrainy jeden wielki obóz wojskowy. Wysyłają broń i amunicję ukraińskim oddziałom, dostarczają im informacji wywiadowczych, w tym danych z satelitów - podkreślił. Patruszew mówił też, że "instruktorzy i doradcy z NATO szkolą ukraińską armię i najemników do walki w szeregach ukraińskich batalionów". - Próbując przedłużyć konfrontację militarną tak długo, jak to możliwe, nie ukrywają swojego głównego celu - porażki Rosji na polu bitwy - dodał.

08:50
27.03.2023

Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii: Rosyjska flota zagrożona atakami bezzałogowych pojazdów

Resort obrony Wielkiej Brytanii w swoim najnowszym raporcie na temat sytuacji na Ukrainie pisze o ataku z użyciem dronów morskich i bezzałogowego statku powietrznego na port w Sewastopolu. "Nawet jeśli nowe ataki nie uszkodzą militarnych zasobów (Rosji), zagrożenie ze strony dronów morskich ogranicza działania rosyjskiej Floty Czarnomorskiej" - ocenia Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii.

08:41
27.03.2023

Od początku wojny zginęło 465 dzieci

Prokuratura Generalna Ukrainy podała, że od początku inwazji w wyniku zbrojnej agresji wojsk rosyjskich na Ukrainie zginęło 465 dzieci, a 942 zostało rannych.

08:34
27.03.2023

Straż Graniczna: Od 24 lutego do Polski z Ukrainy wjechało 10,6 mln osób

26 marca granicę Ukrainy z Polską przekroczyło 25,2 tys. osób wjeżdżających do Polski. Na Ukrainę wyjechało tego dnia z Polski 27 tys. osób, a od 24 lutego - 8,8 mln osób.

08:21
27.03.2023

Ostrzał w obwodzie charkowskim

Ostatniego dnia rosyjscy okupanci ostrzelali 17 punktów na terenach przygranicznych - podał w mediach społecznościowych szef charkowskiej obwodowej administracji państwowej Ołeh Syniehubow. Dodał, że uszkodzone zostały zabudowania cywilne, nie było ofiar w ludziach.

08:05
27.03.2023

Doniesienia o eksplozji w Melitopolu

Rano w okupowanym Melitopolu doszło do eksplozji - podał lojalny wobec Kijowa mer Melitopola Iwan Fedorow. "W mieście było kilka eksplozji. Dowiadujemy się, co tym razem robi wróg. Czekamy na dobre wieści od Sił Zbrojnych" - napisał w mediach społecznościowych.

07:43
27.03.2023

Na Morzu Czarnym jest rosyjski okręt podwodny uzbrojony w pociski Kalibr

Informacje takie przekazuje Natalia Humeniuk, rzeczniczka Dowództwa Operacyjnego "Południe".

07:35
27.03.2023

W ciągu doby, w wyniku ostrzału obwodu donieckiego, zginął jeden cywil

Informacje takie przekazał na swoim kanale w serwisie Telegram gubernator obwodu donieckiego, Pawło Kyryłenko.

07:25
27.03.2023

Z ostrzeliwanej Awdijiwki ewakuowani zostaną pracownicy służb komunalnych

Informacje takie przekazuje na swoim profilu na Facebooku szef wojskowej administracji miasta, Witalij Barabasz. Ewakuacja ma związek z intensywnym ostrzałem Awdijiwki przez Rosjan do jakiego dochodzi w ostatnich dniach.

07:13
27.03.2023

Obwód chersoński ostrzelany 20 razy w ciągu doby

Ołeksandr Prokudin, gubernator obwodu chersońskiego pisze na swoim kanale w serwisie Telegram, że obwód chersoński został ostrzelany 20 razy w ciągu doby. Na terenie obwodu chersońskiego miało spaść w ciągu doby 97 pocisków. Ranne w wyniku ostrzału zostały cztery osoby.

07:10
27.03.2023

Sztab Generalny armii Ukrainy podał nowe dane o rosyjskich stratach

Od 24 lutego Rosja miała stracić na Ukrainie ok. 171 160 żołnierzy, 3 595 czołgów, 6 953 pojazdy opancerzone, 2 638 zestawów artyleryjskich, 523 wyrzutnie rakiet, 277 zestawów przeciwlotniczych, 305 samolotów, 291 śmigłowców, 2 216 bezzałogowych statków powietrznych, 911 pocisków manewrujących, 18 jednostek nawodnych, 5 493 pojazdy (w tym cysterny), 285 jednostek sprzętu specjalnego.

06:49
27.03.2023

Rosjanie informują o zniszczeniu czterech ukraińskich oddziałów prowadzących rozpoznanie w rejonie Kupiańska

Siergiej Żybiński, kierujący biurem prasowym rosyjskiego Zgrupowania Wojsk "Zachód" poinformował o rozbiciu przez rosyjską armię czterech oddziałów z 14 i 92. Samodzielnych Brygad Zmechanizowanych i 103. Brygady Obrony Terytorialnej prowadzących rozpoznanie w rejonie Kupiańska. Jak dodał Zgrupowanie Wojsk "Zachód" nie pozwoliło na przerzut rezerw ukraińskiej armii w rejon miejscowości Hrianykiwka.

06:45
27.03.2023

ISW: Seria udanych ukraińskich kontrataków konieczna, by zakończyć wojnę na Ukrainie

"Liczne ukraińskie zwycięstwa na szczeblu operacyjnym są kluczowe, aby stworzyć perspektywę wynegocjowanego porozumienia obecnego konfliktu lub zmuszenia Putina do zaakceptowania niekorzystnych realiów przy braku formalnego porozumienia" - czytamy w analizie Instytutu Studiów nad Wojną (ISW).

Czytaj więcej

Putin nigdy nie pogodzi się z przegraną na Ukrainie? Analiza think tanku
06:16
27.03.2023

Żona Alesia Bialackiego: Czytając Orwella myśleliśmy, że to coś nieprawdopodobnego. Dzisiaj to obserwujemy na Białorusi

Niestety, totalitaryzm na świecie nie jest czymś nowym, ale najgorsze jest to, że ciągle się odradza. Człowiek jeszcze nie wymyślił patentu na to, by zapobiegać totalitaryzmom, dyktaturom. Dlatego jest tak ważne, by społeczeństwa analizowały swoją historie, wyciągały właściwe wnioski, by nie powtarzały błędów - mówi Natalia Pinczuk, małżonka Alesia Bialackiego, więzionego laureata Pokojowej Nagrody Nobla, w rozmowie z Rusłanem Szoszynem. 

Czytaj więcej

Dyktator knebluje usta Białorusinom
05:46
27.03.2023

Sztab Generalny armii Ukrainy: Zwłoki 100 Rosjan trafiły do kostnicy w miejscowości Trojićke w ciągu doby

Ukraiński Sztab Generalny w swoim najnowszym raporcie pisze, że w miejscowości Trojićke, w obwodzie ługańskim, do lokalnej kostnicy w ciągu jednej doby trafiło ok. 100 ciał rosyjskich żołnierzy. Ponadto do placówek medycznych w tej samej miejscowości na leczenie miało trafić tego dnia 140 rannych rosyjskich żołnierzy.

05:20
27.03.2023

Rosjanie coraz intensywniej ostrzeliwują Awdijiwkę

W niedzielę rosyjskie pociski uderzyły w dwa wielopiętrowe budynki mieszkalne w mieście, które leży zaledwie 10 km od północnych przedmieść Doniecka, stolicy obwodu donieckiego, która od 2014 roku jest kontrolowana przez prorosyjskich separatystów.

Czytaj więcej

Awdijiwka jak Bachmut. "Miasto jak z postapokaliptycznego filmu"
04:56
27.03.2023

Orlando Bloom, znany aktor i ambasador dobrej woli UNICEF, odwiedził Kijów

W stolicy Ukrainy Bloom spotkał się m.in. z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim. Brytyjczyk podkreślił, że była to jego pierwsza wizyta na Ukrainie od 2016 roku. - Nigdy nie spodziewałem się, że wojna rozszerzy się na cały kraj, gdy byłem tu po raz ostatni - podkreślił aktor.

04:29
27.03.2023

Zełenski apeluje do Ukraińców, by rozpowszechniali prawdę o agresji Rosji

- Jest bardzo ważne, aby każdy, kto może wywierać wpływ na przestrzeń informacyjną, brał udział w pracy informacyjnej. To dotyczy nie tylko dziennikarzy. To dotyczy każdego, kto może rozpowszechniać prawdę o agresji. Kto jest w stanie przypominać światu o tym, co Ukraińcy i Ukrainki przechodzą w czasie okupacji, jakie straty ponoszą... O tym, że Ukraina walczy o wolność i sprawiedliwość dla wszystkich narodów zagrożonych przez rosyjską tyranię. Świat musi usłyszeć to tak intensywnie, jak rok temu, że agresja przeciw Ukrainie trwa. Musi usłyszeć, że zakończenie wojny w tym roku, wyzwolenie Ukrainy od rosyjskiego zła w tym roku, jest wspólnym zadaniem cywilizowanego świata. Ponieważ cywilizowany oznacza, w szczególności, zdeterminowany, by bronić cywilizacji - mówił w wieczornym wystąpieniu prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski.

04:24
27.03.2023

Litwa będzie domagać się nowych sankcji wobec Rosji w związku z "nuklearnym szantażem"

MSZ Litwy wydało oświadczenie, w którym zapowiada, że po tym, jak Rosja zapowiedziała rozmieszczenie taktycznej broni atomowej na Białorusi, Wilno będzie domagać się wprowadzenia nowych sankcji wobec Moskwy.

04:20
27.03.2023

Rosyjski dyplomata: Nie można rozmawiać o układzie START, gdy USA chcą zadać Rosji "strategiczną porażkę"

Michaił Uljanow, stały przedstawiciel Federacji Rosyjskiej przy organizacjach międzynarodowych w Wiedniu, w rozmowie z dziennikiem "Izwiestia" mówił, że "aby doszło do wznowienia dialogu ws. układu START (traktat o redukcji zbrojeń strategicznych - red.) konieczne jest porzucenie przez USA wrogiej polityki wobec Rosji". - W warunkach, w których USA bezpośrednio stawiają kolektywnemu Zachodowi zadanie, by zadać 'strategiczną porażkę' naszemu krajowi, 'business as usual' jeśli chodzi o kwestie wagi strategicznej, jest całkowicie niemożliwy" - podkreślił Uljanow.

04:17
27.03.2023

Ukraińscy czołgiści zakończyli szkolenie w Wielkiej Brytanii

Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii informuje, że grupa ukraińskich czołgistów zakończyła szkolenie na Wyspach i wróciła na Ukrainę. Czołgiści rozpoczęli szkolenie w Wielkiej Brytanii wkrótce po tym, jak brytyjski premier, Rishi Sunak, poinformował w styczniu, że Wielka Brytania przekaże Ukrainie 14 swoich czołgów podstawowych, Challenger II.

Czytaj więcej

Ukraińscy czołgiści skończyli szkolenie na brytyjskich challengerach
04:16
27.03.2023

Wczorajszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 396