Reklama

Awdijiwka jak Bachmut. "Miasto jak z postapokaliptycznego filmu"

Rosjanie zintensyfikowali ostrzał Awdijiwki, miasta w obwodzie donieckim, położonego ok. 90 km na południowy zachód od oblężonego Bachmutu - wynika ze słów Witalija Barabasza, stojącego na czele wojskowej administracji miasta.

Publikacja: 27.03.2023 05:20

Awdijiwka ma być ostrzeliwana przez Rosjan coraz intensywniej

Awdijiwka ma być ostrzeliwana przez Rosjan coraz intensywniej

Foto: AFP

arb

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 397

- Z przykrością muszę powiedzieć, że Awdijiwka staje się coraz bardziej miastem, które wygląda jak miejsce z postapokaliptycznych filmów - powiedział Barabasz.

W niedzielę rosyjskie pociski uderzyły w dwa wielopiętrowe budynki mieszkalne w mieście, które leży zaledwie 10 km od północnych przedmieść Doniecka, stolicy obwodu donieckiego, która od 2014 roku jest kontrolowana przez prorosyjskich separatystów.

Ukraińska armia ostrzegała już w ubiegłym tygodniu, że Awdijiwka może stać się "drugim Bachmutem". Walki o Bachmut trwają od miesięcy i są najbardziej krwawą bitwą piechoty w Europie od zakończenia II wojny światowej. Obie strony ponoszą tam ciężkie straty, jednak Rosjanom, mimo ponawianych szturmów na miasto, nie udało się zdobyć Bachmutu ani okrążyć broniących go ukraińskich sił.

Reklama
Reklama

Czytaj więcej

Rosyjskie bomby atomowe na Białorusi. Czy Kreml naruszy układ o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej?

Sztab Generalny armii Ukrainy w niedzielę poinformował o odparciu 85 rosyjskich ataków w ciągu 24 godzin wzdłuż całego frontu wschodniego, w tym w rejonie Bachmutu.

Z kolei Ministerstwo Obrony Rosji poinformowało w niedzielę o ostrzelaniu celów wojskowych w obwodach charkowskim, donieckim, zaporoskim i chersońskim.

Resort obrony Rosji poinformował też o strąceniu w niedzielę ukraińskiego drona na południe od Moskwy. W wyniku ataku z użyciem drona przez Ukrainę trzy osoby miały zostać ranne.

Sztab Generalny armii Ukrainy podaje w raporcie, że w związku z dużymi stratami ponoszonymi przez rosyjskie wojska, Rosjanie są zmuszani przekształcać szpitale cywilne w okupowanych częściach Ukrainy w szpitale polowe. Taka sytuacja miała mieć miejsce w Nowowasyliwce, miejscowości w obwodzie zaporoskim, gdzie w szpitalu cywilnym leczonych jest obecnie ok. 200 rosyjskich żołnierzy, a szpital przestał przyjmować na leczenie cywilów.

Konflikty zbrojne
Jak dużej pomocy finansowej potrzebuje Ukraina? Na armię wydaje niemal 30 proc. PKB
Konflikty zbrojne
Rosja nadal przegrywa z Ukrainą wojnę na morzu
Konflikty zbrojne
Minister obrony Rosji: Są dowody, że NATO przygotowuje się na wojnę z nami
Konflikty zbrojne
Dyrektor Instytutu Wschodniej Flanki: Trwały pokój na Ukrainie? Nie liczyłbym. Rosjanom na tym nie zależy
Konflikty zbrojne
Rosja za wszelką cenę chce zwiększyć produkcję zbrojeniową. Z czym ma problem?
Materiał Promocyjny
Lojalność, która naprawdę się opłaca. Skorzystaj z Circle K extra
Reklama
Reklama
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
Reklama
Reklama