Współpracownik Putina: Rosja może zniszczyć każdego, także USA

Sekretarz Rady Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej, Nikołaj Patruszew oświadczył, że w przypadku, gdy egzystencja Rosji będzie zagrożona, wówczas Rosja może "zniszczyć każdego przeciwnika, także USA".

Publikacja: 27.03.2023 13:30

Władimir Putin

Władimir Putin

Foto: AFP

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 397

- Zapominając o lekcjach historii, niektórzy na Zachodzie myślą o zemście, która ma doprowadzić do zwycięstwa militarnego nad Rosją - powiedział w rozmowie z "Rossiskają Gazietą" Patruszew, bliski współpracownik Władimira Putina, który stwierdził też, że kraje NATO są stronami konfliktu na Ukrainie, ponieważ dostarczają ukraińskiej armii broń i dane wywiadowcze oraz wprost stawiają sobie cel, jakim jest doprowadzenie do porażki Rosji na polu walki.

- Rosja jest cierpliwa i nie zastrasza nikogo swoją przewagą militarną. Ale ma nowoczesne, wyjątkowe bronie zdolne zniszczyć każdego wroga, w tym USA, w przypadku zagrożenia swojej egzystencji - podkreślił.

Czytaj więcej

Kreml: Sankcje nic nie dadzą, rozmieścimy broń atomową na Białorusi

Rosyjska doktryna militarna przewiduje, że gdy zagrożona jest egzystencja Federacji Rosyjskiej wówczas Moskwa może użyć broni atomowej nawet gdyby przeciwnik nie użył takiej broni przeciwko niej. Rosja posiada największy na świecie arsenał broni atomowej (drugim największym arsenałem takiej broni dysponują USA).

Amerykańscy politycy są zakładnikami własnej propagandy

Nikołaj Patruszew, sekretarz Rady Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej

Patruszew mówił też w wywiadzie, że jest "krótkowzroczną głupotą" sądzenie, że w przypadku bezpośredniego konfliktu USA są zdolne przeprowadzić prewencyjne uderzenie rakietowe na Rosję, po którym Rosja nie będzie w stanie odpowiedzieć.

- Z jakiegoś powodu amerykańscy politycy są zakładnikami własnej propagandy i pozostają pewni, że w przypadku bezpośredniego konfliktu z Rosją USA będą zdolne przeprowadzić prewencyjne uderzenie rakietowe, po którym Rosja nie będzie w stanie odpowiedzieć. To krótkowzroczna głupota, to bardzo groźne - podkreślił Patruszew.

Konflikty zbrojne
Sky News: Zdobycie Bachmutu kosztowało Rosjan życie 60 tys. ludzi
Materiał Promocyjny
Naszpikowane technologiami Volkswageny na wyciągnięcie ręki w niezwykłym finansowaniu
Konflikty zbrojne
Zamknięty schron w Kijowie. Zełenski zapowiada "nokaut"
Konflikty zbrojne
NATO zobowiązuje się do przygotowania Ukrainy do zakończenia wojny
Konflikty zbrojne
17 milionów dolarów spada na ziemię. Rosja używa iskanderów
Materiał Promocyjny
ESG - Raportowanie w praktyce – IV edycja
Konflikty zbrojne
Parlament Europejski przyjął ustawę o produkcji amunicji dla Ukrainy
Konflikty zbrojne
Zełenski apeluje do sojuszników. "Patrioty to patrioty"