Kreml: Sankcje nic nie dadzą, rozmieścimy broń atomową na Białorusi

Reakcja Zachodu, w tym możliwe sankcje wobec Federacji Rosyjskiej, nie wpłyną na plany Moskwy w zakresie rozmieszczenia broni jądrowej na Białorusi - zapowiedział rzecznik rosyjskiego prezydenta, Dmitrij Pieskow.

Publikacja: 27.03.2023 12:13

Aleksandr Łukaszenko i Władimir Putin

Aleksandr Łukaszenko i Władimir Putin

Foto: PAP/EPA

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 397

- Taka reakcja, oczywiście, nie może zmienić planów Rosji. Prezydent (Putin) wyjaśnił wszystko w sobotnim wywiadzie. Nie ma nic do dodania - tak Pieskow odpowiedział na pytanie czy na decyzję Moskwy ws. rozmieszczenia przez Rosję taktycznej broni jądrowej na Białorusi, może wpłynąć reakcja Zachodu, w tym groźby w zakresie nałożenia sankcji na Federację Rosyjską.

Magazyn na rosyjską broń nuklearną na Białorusi będzie gotowy do 1 lipca, poinformował Władimir Putin w wywiadzie dla telewizji Rossija 24. Putin podkreślił, że rozmieszczenie taktycznej broni jądrowej na Białorusi "nie będzie naruszeniem układu o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej", ponieważ "amerykańska broń nuklearna już jest rozmieszczona na terytoriach ich europejskich sojuszników".

Czytaj więcej

Putin grozi rozmieszczeniem taktycznej broni nuklearnej na Białorusi

Putin mówił w sobotę, że Aleksandr Łukaszenko od dawna podnosił kwestię możliwości rozmieszczenia taktycznej broni jądrowej na terytorium jego kraju.

- Aleksandr Grigoriewicz ma rację, mówi: posłuchajcie, jesteśmy najbliższymi sojusznikami. Dlaczego Amerykanie robią to (rozmieszczają broń jądrową - red.) u swoich sojuszników, uczą, przy okazji, ich załogi, ich pilotów, wykorzystania tego rodzaju broni jeśli zajdzie potrzeba - powiedział rosyjski prezydent.

10 białoruskich samolotów jest gotowych, by użyć broni atomowej

Władimir Putin, prezydent Rosji

- Zgodziliśmy się, że zrobimy to samo - bez naruszenia naszych zobowiązań. Podkreślam, bez naruszenia naszych międzynarodowych zobowiązań z zakresu nieproliferacji broni jądrowej, pomogliśmy już naszym białoruskim kolegom i wyposażyliśmy ich samoloty, samoloty Białoruskich Sił Powietrznych. 10 samolotów jest gotowych, by użyć tego typu broni - przekonywał Putin.

UE zagroziła już wprowadzeniem nowych sankcji, jeśli Białoruś nie zmieni zdania i zgodzi się na rozmieszczenie taktycznej broń jądrowej na swoim terytorium. "Rozmieszczenie rosyjskiej rosyjskiej broni atomowej przez Białoruś będzie oznaczać nieodpowiedzialną eskalację i zagrożenie bezpieczeństwa europejskiego. Białoruś może to powstrzymać, to jej wybór. UE jest gotowa odpowiedzieć dalszymi sankcjami" - napisał na Twitterze szef unijnej dyplomacji, Josep Borrell.

Konflikty zbrojne
Nieudany atak Ukraińców w obwodzie zaporoskim. Think tank: Nie zaskoczyli Rosjan
Konflikty zbrojne
Płynie woda, zmywa front. Okupanci okazali się tak samo zaskoczeni powodzią, jak i Ukraińcy
Konflikty zbrojne
Pierwsze próby przełamania rosyjskiej obrony. Ukraina napotkała silny opór i ponosi straty
Konflikty zbrojne
Ukraińcy wysłali na front pierwsze leopardy 2A4. Rosjanie mieli zniszczyć czołg
Konflikty zbrojne
Helpdesk.media zbiera pieniądze na pomoc ofiarom zniszczenia zapory na Dnieprze