Putin grozi rozmieszczeniem taktycznej broni nuklearnej na Białorusi

Magazyn na rosyjską broń nuklearną na Białorusi będzie gotowy do 1 lipca, poinformował Władimir Putin w wywiadzie dla telewizji Rossija 24.

Publikacja: 25.03.2023 20:40

Putin grozi rozmieszczeniem taktycznej broni nuklearnej na Białorusi

Foto: AFP

Władimir Putin zagroził, że Rosja rozmieści taktyczną broń nuklearną na Białorusi. Oznajmił, że "taki krok nie będzie naruszeniem układu o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej", ponieważ "amerykańska broń nuklearna już jest rozmieszczona na terytoriach ich europejskich sojuszników".

Putin poinformował, że magazyn na rosyjską broń nuklearną na Białorusi będzie gotowy do 1 lipca.

Nie wiadomo, o jakie uzbrojenie chodzi, ale mogą to być ładunki mniejszej mocy i rakiety nośne o zasięgu do 500 kilometrów. Oznaczałoby to, że zagrożone jest terytorium Polski i sąsiednich krajów.

Putin oświadczył też, że Rosja już wyposażyła Białoruś w kompleksy rakietowe Iskander zdolne do przenoszenia głowic jądrowych. Jeśli taka broń rzeczywiście pojawi się na Białorusi, to będzie oznaczało złamanie przez reżim Łukaszenki porozumienia o nierozmieszczaniu i nierozprzestrzenianiu broni jądrowej, do którego Mińsk przystąpił po rozpadzie Związku Radzieckiego.

W wywiadzie Putin dał też do zrozumienia, że ten krok to odpowiedź Moskwy na doniesienia, iż Wielka Brytania chce przekazać Ukrainie pociski zawierające zubożony uran. Londyn zdementował te informacje, twierdząc, że takie pociski nie mają nic wspólnego z bronią jądrową.

Czytaj więcej

Ukraina dostanie pociski ze zubożonym uranem. Moskwa grozi, Londyn odpowiada

Zubożony uran to produkt odpadowy procesu wzbogacania uranu. Stosuje się go w przemyśle zbrojeniowym do produkcji pocisków przeciwpancernych, bo pozwala na skuteczne przebicie pancerza czołgu.

Od początku agresji Rosji na Ukrainę Białoruś udostępnia rosyjskiej armii swoje terytorium, infrastrukturę wojskową, transportową i logistyczną. W początkowej fazie wojny z terytorium Białorusi Rosjanie przeprowadzili m.in. atak na Kijów.

Konflikty zbrojne
Macron: Powinniśmy byli słuchać ostrzeżeń Europy Wschodniej
Konflikty zbrojne
Duma chce zmienić prawo. Legalne kontrakty wojskowe dla skazańców
Konflikty zbrojne
Rosyjskie niezależne media: Polska zamierza deportować byłego oficera FSB
Konflikty zbrojne
Zełenski mianował kontrowersyjnego urzędnika gubernatorem obwodu odeskiego
Materiał Promocyjny
ESG - Raportowanie w praktyce – IV edycja
Konflikty zbrojne
Drony znów atakują Rosję. Pożar rafinerii w Kraju Krasnodarskim
Konflikty zbrojne
Po ataku dronów: Moskwa stała się miastem przyfrontowym