04:36
27.03.2023

Najnowszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 397
00:15
27.03.2023

Kończymy relację

O najnowszych wydarzeniach na Ukrainie będziemy informować od rana.

00:02
27.03.2023

Francja wzywa do anulowania umowy o rozmieszczeniu rosyjskiej broni jądrowej na Białorusi

"Francja potępia oświadczenie rosyjskiego prezydenta w sprawie porozumienia między Rosją a Białorusią o rozmieszczeniu tam broni jądrowej' - brzmi komunikat francuskiego MSZ.

"Po naruszeniu przez Rosję traktatu o siłach jądrowych średniego zasięgu, co doprowadziło do jego wypowiedzenia, oraz po ogłoszeniu w lutym ubiegłego roku zawieszenia udziału Rosji w traktacie o siłach jądrowych średniego zasięgu, porozumienie to stanowi dalszą erozję międzynarodowej architektury kontroli zbrojeń i stabilności strategicznej w Europie" - czytamy.

23:44
27.03.2023

Wybitny historyk zasadził drzewo na rynku Lwowa

"Wygramy wojnę i Pan Profesor będzie czytał tu swój wykład o wolności" - napisał mer miasta Andrij Sadowy.

23:21
26.03.2023

Rosja werbuje chętnych na front

Kreml zaprzeczył, że planowane są kolejne powołania do tego, co w Rosji nazywa się "specjalną operacją wojskową" na Ukrainie, a co w rzeczywistości jest trwającą ponad rok wojną.

Czytaj więcej

Rosja znów werbuje ochotników do armii. Kusi bonusami
23:00
26.03.2023

Liczba rosyjskich żołnierzy na Białorusi spadła do ok. 4 tys

Liczba ta jest o ponad połowę mniejsza niż liczba wojsk, jakie Rosja miała na Białorusi w styczniu, kiedy około 10 tys. żołnierzy stacjonowało w pobliżu granicy z Ukrainą, podtrzymując groźbę nowego ataku na Ukrainę z północy.

Rzecznik Państwowej Straży Granicznej Ukrainy Andrij Demczenko przekazał, że rosyjscy żołnierze pozostający na Białorusi zajmują się głównie szkoleniem wojskowym, a resztę Rosja przerzuciła z powrotem na swoje terytorium i na linię frontu we wschodniej Ukrainie

22:38
26.03.2023

Litwa wzywa do nałożenia kolejnych sankcji na Rosję

Litwa zaapeluje o nowe sankcje w odpowiedzi na rosyjski plan rozmieszczenia taktycznej broni jądrowej na Białorusi - poinformowało w niedzielę litewskie ministerstwo spraw zagranicznych

„Wspólnie ze swoimi euroatlantyckimi partnerami Litwa zdecyduje, jak zareagować na militarne plany reżimów rosyjskiego i białoruskiego. Jako jeden ze środków reakcji Litwa wezwie do przyjęcia nowych sankcji” – napisano w oświadczeniu resortu.

22:19
26.03.2023

Władze Awdijiwki wzywają mieszkańców do natychmiastowej ewakuacji

Od niedzieli miejskie media zostaną wyłączone, ponieważ „miasto jest  codziennie ostrzeliwane i niszczone” – przekazał w poście na Telegramie Witalij Barabasz, szef administracji wojskowej Awdijiwki.

„Perspektywy dla miasta są bardzo złe. Codziennie mamy do czynienia z rozpadającymi się wielopiętrowymi budynkami. W ciągu ostatnich kilku tygodni nie było dnia, w którym nie bylibyśmy ostrzeliwani” – napisał Barabasz.

22:00
26.03.2023

Ukraińcy wzięli rewanż za kocioł pod Iłowajśkiem

Na froncie zginął dziś major Dmitrij Lisicki.

Czytaj więcej

Śmierć rosyjskiego oficera. "Rewanż za kocioł w Iłowajśku"
21:39
26.03.2023

Minister obrony Litwy: Rozmieszczenie broni jądrowej na Białorusi świadczy jedynie o obawach Putina

- Społeczeństwo międzynarodowe nie powinno się niepokoić wypowiedziami Putina o umieszczeniu broni jądrowej na Białorusi, ponieważ ochrona państw NATO przed zagrożeniem taką bronią jest gwarantowana niezależnie od jej lokalizacji - powiedział Arvydas Anušauskas

Dodał, że stanowisko USA wobec zamiarów Putina jest dość umiarkowane, ponieważ rozmieszczenie to nie zmieni żadnego z planów Ameryki w zakresie odstraszania nuklearnego.

Podkreślił też, że ponieważ przygotowanie miejsca do rozmieszczenia taktycznej broni jądrowej w ciągu trzech miesięcy jest praktycznie niemożliwe, do jej rozmieszczenia zostanie wykorzystana istniejąca infrastruktura na Białorusi, która została uzgodniona rok temu.

Tymczasem NATO nazwało atomową retorykę Rosji "niebezpieczną i nieodpowiedzialną".

21:17
26.03.2023

Szef MAEA udaje się na kolejna kontrolę do Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej

Rafael Mariano Grossi, dyrektor generalny Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej, zapowiedział, że wkrótce przybędzie do okupowanej przez Rosję elektrowni jądrowej w Zaporożu, aby „z pierwszej ręki ocenić sytuację bezpieczeństwa jądrowego w obiekcie”.

20:51
26.03.2023

Siedmioro dzieci pozostaje na pierwszej linii frontu

7 dzieci pozostaje w niemal zrównanym z ziemią i nieustannie ostrzeliwanym przez Rosjan mieście Awdijiwka w obwodzie donieckim.

- Niestety, dzieci nadal pozostają w mieście. Są nieodpowiedzialni rodzice, którzy ukrywają swoje dzieci i nie chcą wyjeżdżać z miasta – powiedział 26 marca szef administracji miasta Witalij Barabasz.

20:29
26.03.2023

Chóry z całego świata śpiewały w Madrycie na rzecz pokoju na Ukrainie

Chóry z całego świata połączyły swoje głosy, by zaśpiewać w niedzielę o pokój na Ukrainie. Prawie 300 śpiewaków zgromadziło się w Madrycie, gdzie inicjatywa rozpoczęła się rok temu.

W tym roku dołączyły chóry z 81 lokalizacji w dziewięciu krajach, a do śpiewaków z Argentyny, Brazylii, Kolumbii, Danii, Niemiec, Portugalii i Wenezueli dołączyło tysiąc śpiewaków z Ukrainy.

AFP

20:12
26.03.2023

Ukraina przegrała z Anglią w eliminacjach do Mistrzostw Europy 0:2

19:44
26.03.2023

Szkolenie ukraińskich psów w Hiszpanii

Psy są szkolone w wykrywaniu broni, amunicji i materiałów wybuchowych.

19:27
26.03.2023

Rosja zintensyfikowała ostrzał artyleryjski we wschodniej Ukrainie

W ostatnich tygodniach nasiliły się ostrzały artyleryjskie w pobliżu miast Kupiańsk i Łyman na wschodzie Ukrainy - poinformował w niedzielę rzecznik ukraińskiej armii Serhij Czerewaty.

Tylko w ciągu ostatniego dnia w tym rejonie doszło do 370 ataków artyleryjskich i z systemów rakietowych.

19:13
26.03.2023

Godzina policyjna w Kijowie krótsza o godzinę

Od 26 marca godzina policyjna w stolicy Ukrainy zacznie obowiązywać o północy, a nie o 23:00. Zakończy się o tej samej godzinie, co poprzednio - o 5:00.

W tym czasie mieszkańcom bez specjalnych zezwoleń obowiązuje zakaz przebywania poza domem oraz poruszania się po mieście pieszo lub jakimkolwiek środkiem transportu.

Zgodnie ze zmianami, które weszły w życie w dniu wejścia Ukrainy w czas letni, komunikacja naziemna będzie kursować o godzinę dłużej do 23:30, a metro do 23:00.

Ta sama zmiana godzin policyjnych została wprowadzona również w obwodzie kijowskim, podczas gdy w obwodzie chersońskim godzina policyjna zacznie się teraz o 20:00.

18:53
26.03.2023

Gen. Skrzypczak: W ciągu kilku tygodni zarysuje się przewaga Ukraińców

- Ale pod warunkiem, że przeprowadzą jakąś ofensywę okrążającą Rosjan w Donbasie - ocenił były dowódca Wojsk Lądowych.

Czytaj więcej

Gen. Skrzypczak: Taka operacja pozbawiłaby Rosjan możliwości prowadzenia wojny
18:37
26.03.2023

Borrell: Rosyjska broń atomowa na Białorusi to eskalacja. To jej wybór

Transfer na Białoruś rosyjskiej broni nuklearnej oznaczałoby nieodpowiedzialną eskalację i zagrożenie dla bezpieczeństwa Europy - ocenił na Twitterze Josep Borrell, wysoki przedstawiciel Unii Europejskiej do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa. Zwrócił uwagę, że „Białoruś może jeszcze to powstrzymać, to jej wybór”. Zapowiedział też, że UE „jest gotowa odpowiedzieć dalszymi sankcjami” wobec Mińska.

18:21
26.03.2023

Rosyjska broń atomowa na Białorusi? USA: Nie ma żadnych oznak

- Stany Zjednoczone nie dostrzegają żadnych sygnałów świadczących o tym, że Rosja przeniosła jakąkolwiek broń nuklearną - powiedział w niedzielę rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby, po tym jak Moskwa ogłosiła, że rozmieści taktyczną broń nuklearną na Białorusi.

18:06
26.03.2023

Zimbabwe zaprasza turystów z Rosji. „Jest bezpiecznie, na ulicy nikt nie kradnie telefonów”

Wiceminister informacji, mediów i telekomunikacji Zimbabwe Nick Mangwana w rozmowie z rosyjską agencją propagandową RIA Nowosti powiedział, że Rosjanie nie powinni bać się przyjeżdżać do jego kraju na wakacje. - Wiem, że stereotypy na temat Afryki na Zachodzie są negatywne. Ludzie myślą, że żyjemy w dżungli, śpimy na drzewach i jemy dzikie zwierzęta. To nieprawda, a prawdziwy wizerunek trzeba promować – poprzez filmy, produkty promocyjne - mówił. Mangwana zaapelował do Rosjan, aby przyjeżdżali do Zimbabwe i nie bali się o bezpieczeństwo. - Tu jest bezpiecznie, można chodzić po ulicach z telefonem i nie bać się, że zostanie się okradzionym. Myślę, że po uruchomieniu bezpośrednich lotów sytuacja w zakresie turystyki powinna się poprawić. Byłem na wakacjach w Grecji i Turcji i spotkałem wielu Rosjan. Chcielibyśmy, żeby oprócz chińskich i japońskich turystów przyjeżdżali do nas też turyści z Rosji - powiedział.

17:47
26.03.2023

Polskie MSZ reaguje na groźby Putina

"Decyzja Putina jest dalszym krokiem w kierunku wciągania Białorusi w tryby rosyjskiej machiny wojennej" - napisał wiceminister Łukasz Jasina.

Czytaj więcej

MSZ: Rosyjskie groźby potwierdzają zasadność polityki NATO
17:31
26.03.2023

Rosjanie przyznali, że na Kiriejewsk spadł dron. Ale nie powiedzieli, czyj

Na kanale Baza na Telegramie można przeczytać, że promień zniszczeń to 500 m, średnica krateru po wybuchu wynosi od 10 do 15 metrów, a głębokość od 6 do 8 metrów.

Czytaj więcej

Tajemnicza eksplozja 200 km od Moskwy. Spadł dron z amunicją?
17:14
26.03.2023

Putin spotka się z członkami rządu

Władimir Putin w najbliższym tygodniu spotka się z członkami - powiedział propagandysta Paweł Zarubin w programie „Moskwa. Kreml. Putin”, emitowanym na antenie telewizji Rossija 1. Ponadto rosyjski przywódca ma odbyć spotkanie z członkami Rady Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej.

16:53
26.03.2023

Rosjanie twierdzą, że zestrzelili ukraiński Mi-8

Rosyjskie Ministerstwo Obrony przekazało, że najeźdźcy zdołali w niedzielę zestrzelić ukraiński śmigłowiec Mi-8 w pobliżu wsi Dymitrow w obwodzie donieckim. W komunikacie podano też twierdzenia, jakoby Rosjanie przechwycili w ciągu ostatniej doby „siedem pocisków HIMARS i czternaście ukraińskich dronów”. Ze strony ukraińskiej nie ma potwierdzenia tych doniesień.

16:39
26.03.2023

Putin: „Nic niezwykłego” w planach nuklearnych

Prezydent Rosji zaprzeczył, by jego decyzja o przeniesieniu broni atomowej na Białoruś była czymś dziwnym.

Stwierdził, że „Stany Zjednoczone robią to od dziesięcioleci” i dodał: „Uzgodniliśmy, że zrobimy to samo bez naruszania warunków traktatu o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej”.

16:36
26.03.2023

Pogorszył się stan Andrieja Kudriaszowa. Rosyjski żużlowiec cierpi na rozległego raka skóry

Andriej Kudriaszow nie mógł w zeszłym roku ścigać się w polskich ligach, po tym jak światowa federacja FIM zawiesiła licencje rosyjskich zawodników, a Polski Związek Motorowy dodatkowo zabronił startów również Rosjanom posiadającym polskie obywatelstwo.

Czytaj więcej

Rosyjski żużlowiec z polskim obywatelstwem przejdzie amputację nogi. Ma rozległego raka skóry
16:22
26.03.2023

Putin obwinia Zachód za podżegnie konfliktu na Ukrainie

Według Putina odpowiedzialne za konflikt na Ukrainie są państwa Zachodu, które go inicjowały i podżegały, a obecne dostawy broni według prezydenta Rosji są przekroczeniem "wszystkich możliwych czerwonych, a nawet bordowych linii".

Czytaj więcej

Putin: Państwa Zachodu wzorem faszystowskich Niemiec budują nową oś
16:11
26.03.2023

Eksplozja w obwodzie tulskim. Rozbił się dron?

Dwie osoby zostały ranne, a trzy budynki mieszkalne zostały częściowo uszkodzone na przedmieściach Kiriejewska w obwodzie tulskim. Doszło tam do wybuchu - poinformował regionalny komitet bezpieczeństwa, ale nie wskazał, co było jego przyczyną i czy eksplozja ma związek z działaniami wojennymi. Jednak według nieoficjalnych doniesień, dostępnych na Telegramie, przyczyną mogło być rozbicie się drona - nie wiadomo, której ze stron. Kiriejewsk w linii prostej dzieli ok. 400 km od terenów, kontrolowanych przez Ukrainę. Położony jest bliżej Moskwy, niż granicy ukraińskiej.

15:54
26.03.2023

Eksplozja miny morskiej uszkodziła budynki w  obwodzie odeskim

Według Rady Miejskiej Odessy, 26 marca mina morska detonowała, uderzając w  obiekty nadbrzeżne.

Eksplozja uszkodziła kilka pobliskich budynków, nie ma ofiar śmiertelnych. Kolejna mina została zlokalizowana i zniszczona w pobliżu jednej z plaż.

15:36
26.03.2023

Rosyjskie Ministerstwo ds. Sytuacji Nadzwyczajnych instruuje, co należy zrobić w czasie ataku jądrowego

15:13
26.03.2023

Rosyjskie media: Grupa Wagnera przejęła kontrolę nad zakładami przetwórstwa metali nieżelaznych AZOM w Bachmucie

Najemnicy Wagnera mają pełną kontrolę nad terytorium AZOM-u, zakładu przetwórstwa metali nieżelaznych – powiedział korespondent RIA Novosti w filmie, na którym uchwycono bojowników Wagnera w całym zakładzie.

Informację podaje CNN, zastrzegając, że nie jest w stanie zweryfikować jej prawdziwości.

14:59
26.03.2023

Ukraina apeluje o pilne posiedzenie Rady Bezpieczeństwa ONZ w sprawie „nuklearnego szantażu Kremla”

Ukraina wezwała do zwołania nadzwyczajnego posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ w związku z ogłoszeniem przez Rosję rozmieszczenia taktycznej broni jądrowej na Białorusi.

Ukraiński MSZ powiedział: "Ukraina oczekuje skutecznych działań przeciwdziałających nuklearnemu szantażowi Kremla ze strony Wielkiej Brytanii, Chin, Stanów Zjednoczonych i Francji... Żądamy niezwłocznego zwołania w tym celu nadzwyczajnego posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ."

14:45
26.03.2023

NATO: Rosyjska retoryka nuklearna „niebezpieczna i nieodpowiedzialna”

NATO skrytykowało Rosję za jej „niebezpieczną i nieodpowiedzialną” retorykę nuklearną dzień po tym, jak prezydent Rosji Władimir Putin powiedział, że Rosja rozmieści taktyczną broń nuklearną na Białorusi -  donosi Reuters.

Rzecznik NATO powiedział w niedzielę: "NATO jest czujne, a my ściśle monitorujemy sytuację. Nie zauważyliśmy żadnych zmian w nastawieniu nuklearnym Rosji, które skłoniłyby nas do dostosowania własnego. Odniesienie Rosji do współdzielenia broni jądrowej przez NATO jest całkowicie mylące. Sojusznicy NATO działają z pełnym poszanowaniem swoich zobowiązań międzynarodowych. Rosja konsekwentnie łamie swoje zobowiązania w zakresie kontroli zbrojeń, ostatnio zawieszając swój udział w Traktacie Nowy START." 

14:30
26.03.2023

Putin: Rosja i Chiny nie tworzą sojuszu wojskowego

Rosja i Chiny nie tworzą sojuszu wojskowego - powiedział prezydent Rosji Władimir Putin w wywiadzie telewizyjnym wyemitowanym w niedzielę, stwierdzając, że współpraca wojskowa obu krajów była przejrzysta.

Putin powiedział również, że mocarstwa zachodnie budują nową „oś”, przypominającą sojusz Niemiec i Japonii z czasów II wojny światowej.

14:10
26.03.2023

Wraz z nadejściem wiosny ukraińska armia szykuje się do natarcia. Ale gdzie?

Czytaj więcej

Wojna w Ukrainie: zagadka ukraińskiego kontrataku
13:49
26.03.2023

Szijjártó: Dążenie Węgier do pokoju nie oznacza, że Rosja może zatrzymać ziemię ukraińską

Węgierski minister spraw zagranicznych Péter Szijjártó mówi w wywiadzie dla AP, że promowanie przez jego kraj pokoju w Ukrainie nie oznacza zgody na zachowanie przez Rosję okupowanego przez nią terytorium.

„Zatrzymanie wojny i siedzenie przy stole nie oznacza, że akceptujesz status quo” – powiedział minister.

„Kiedy wojna się skończy i rozpoczną się rozmowy pokojowe, nie jest konieczne, aby granice znajdowały się tam, gdzie przebiegają linie frontu. Znamy to również z naszej własnej historii…” – powiedział Szijjarto. „Zawieszenie broni musi nastąpić teraz”.

13:28
26.03.2023

Jermak: Rosyjski nalot uderzył w budynki mieszkalne w Awdijiwce

Szef sztabu prezydenta Wołodymyra Zełenskiego Andrij Jermak poinformował 26 marca, że rosyjski nalot uderzył w dwa wielopiętrowe budynki w Awdijiwce, mieście w obwodzie donieckim.

12:58
26.03.2023

Podolak: Putin „łamie traktat o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej”

W sobotę Putin ogłosił, że Rosja rozmieści taktyczną broń nuklearną na sąsiedniej i sojuszniczej Białorusi „bez naruszania naszych międzynarodowych umów o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej".

Doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak napisał na Twitterze: "Wypowiadając się na temat taktycznej broni jądrowej na Białorusi, przyznaje, że boi się przegranej i jedyne, co może zrobić, to straszyć taktyką…

Po drugie po raz kolejny stwierdza swój udział w przestępstwie. Łamanie układu o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej…"

12:35
26.03.2023

Finowie sprzedali nieczynną fabrykę w Rosji

Fiński koncern Nokian Tyres sprzedał Rosjanom za połowę wartości fabrykę opon w rejonie Petersburga. Od czasu rosyjskiej agresji na Ukrainę zakłady stały nieczynne.

Czytaj więcej

Fińskie opony pożegnały Rosję. Etyczna postawa Nokiana
12:13
26.03.2023

Wybuch miny morskiej zniszczył budynki w obwodzie odeskim

Według Rady Miasta Odessy, 26 marca uległa detonacji mina morska, uderzając w niektóre obiekty na wybrzeżu w obwodzie odeskim. Władze poinformowały, że eksplozja uszkodziła kilka pobliskich budynków, ale nie było ofiar.

11:52
26.03.2023

Ukraina: Białoruś jest "nuklearnym zakładnikiem" Rosji

W niedzielę Kijów oświadczyłł, że Rosja przetrzymuje Mińsk jako „nuklearnego zakładnika” po tym, jak prezydent Rosji Władimir Putin ogłosił rozmieszczenie taktycznej broni jądrowej na sojuszniczej Białorusi.

„Kreml wziął Białoruś jako nuklearnego zakładnika” – napisał na Twitterze sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy Ołeksij Daniłow, dodając, że jest to „krok w kierunku wewnętrznej destabilizacji kraju”.

11:30
26.03.2023

Argentyna postanowiła wykorzystać sytuację międzynarodową związaną z wojną w Ukrainie

Czytaj więcej

Falklandy/Malwiny. Wojna w Ukrainie pomoże Argentynie sięgnąć po sporne wyspy?
11:05
26.03.2023

Macedonia Północna rozważy przekazanie Ukrainie 12 śmigłowców bojowych

Rząd Macedonii Północnej rozważy decyzję o przekazaniu Ukrainie 12 śmigłowców bojowych Mi-24 na spotkaniu 29 marca, po zakończeniu analizy propozycji przez Sztab Generalny - powiedziała minister obrony Macedonii Północnej Sławjanka Pietrowska. Dodała, że decyzja nie wpłynie na zdolności bojowe armii Macedonii Północnej.

„Cały przekazany do tej pory sprzęt jest na prośbę Ukraińców. To jest sprzęt, z którego umiejętnie korzysta ukraińska armia. Zgodnie z naszymi planami modernizacyjnymi, ten sprzęt jest już na skraju przydatności." - powiedziała.

Dodała, że MON zakupi osiem nowych śmigłowców wielozadaniowych. Do tej pory kraj otrzymał pięć propozycji od różnych krajów i firm.

Pod koniec lipca 2022 roku Ministerstwo Obrony Macedonii Północnej zapowiedziało przekazanie Ukrainie czołgów T-72 i samolotów Su-25.

10:43
26.03.2023

Orlando Bloom odwiedził Ukrainę

Brytyjski aktor i ambasador dobrej woli UNICEF Orlando Bloom jest w Ukrainie.

„Przyjechałem dziś na Ukrainę w pierwszą podróż od 2016 roku. Nigdy nie spodziewałbym się eskalacji wojny w całym kraju, odkąd tam byłem. Ale dzisiaj miałem szczęście usłyszeć śmiech dzieci we wspieranym przez UNICEF ośrodku Spilno, bezpiecznej, ciepłej i pielęgnującej przestrzeni, w której dzieci mogą się bawić, uczyć i otrzymywać wsparcie psychospołeczne” – napisał Bloom w social mediach.

Według niego w Ukrainie jest ponad 180 takich ośrodków.

„Ten, który dziś odwiedziłem, został zbudowany głęboko w metrze, aby zapewnić im bezpieczeństwo. Przez kilka godzin każdego dnia rodzice mogą przyprowadzić swoje małe dzieci i dać im poczucie normalności, aby grać w gry i być po prostu dziećmi. Jest tu też dużo materiałów artystycznych i rzemieślniczych, które pozwalają im na twórczą ekspresję, z dala od presji dorastania w strefie działań wojennych. Dzieci na Ukrainie potrzebują powrotu do dzieciństwa" - napisał Bloom.

10:21
26.03.2023

Premier Hiszpanii poruszy kwestię integralności terytorialnej Ukrainy podczas wizyty w Chinach

Hiszpański premier Pedro Sanchez będzie naciskał na sprawiedliwy pokój w wojnie na Ukrainie podczas wizyty państwowej w Chinach w przyszłym tygodniu. Sanchez powiedział to dziennikarzom na spotkaniu Ibero-American Summit w Republice Dominikany.

„Najważniejsze jest to, że kiedy ten pokój zostanie osiągnięty w Ukrainie, będzie sprawiedliwy i trwały… a kiedy mówimy o sprawiedliwym, mam na myśli to, że integralność terytorialna Ukrainy, która została naruszona przez Putina, jest szanowana” – powiedział Sanchez.

Sanchez planuje odwiedzić Pekin pod koniec marca. Podczas wizyty ma on rozmawiać z chińskim przywódcą Xi Jinpingiem o wojnie Rosji z Ukrainą.

09:51
26.03.2023

Atak rakietowy na Kramatorsk

Siły rosyjskie zaatakowały rakietami  Kramatorsk w obwodzie donieckim około północy i użyły wielokrotnych wyrzutni rakiet Grad, artylerii i amunicji kasetowej do ostrzeliwania Awdijiwki - podał szef Donieckiej Obwodowej Administracji Wojskowej Pawło Kyrylenko.

„Około północy Rosjanie rozpoczęli atak rakietowy na Kramatorsk, uderzając w obszar przemysłowy. Według informacji operacyjnych nie ma ofiar. Na osi Doniecka trwa intensywny ostrzał Awdijiwki artylerią i Gradami, w tym amunicją kasetową w nocy i rano. Pociski trafiły na teren czterech ulic i Zakładów Koksowniczych Awdijiwka" - napisał.

09:23
26.03.2023

Brytyjski wywiad o dronach używanych przez Rosję

Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii twierdzi, że od początku marca 2023 r. Rosja prawdopodobnie wystrzeliła co najmniej 71 zaprojektowanych przez Iran samolotów bezzałogowych z serii Shahed (OWA-UAVS) do jednokierunkowego ataku na cele w całej Ukrainie.

Rosja prawdopodobnie odpala drony z dwóch osi: z Kraju Krasnodarskiego na wschodzie i z obwodu briańskiego na północnym wschodzie.

08:58
26.03.2023

Obwód chersoński 49 razy znalazł się pod ostrzałem Rosji, dziewięciu cywilów zostało rannych

25 marca wojska rosyjskie 49 razy otworzyły ogień do obwodu chersońskiego - podał szef Chersonskiej Obwodowej Administracji Wojskowej Ołeksandr Prokudin.

Rosja wystrzeliła 210 pocisków z ciężkiej artylerii i wieloprowadnicowych systemów rakietowych Grad (MLRS).

Sam Chersoń trzykrotnie znalazł się pod ostrzałem wroga. Trzynaście rosyjskich pocisków trafiło w dzielnice mieszkalne, domy jednorodzinne i bloki mieszkalne, a także w lokalną szkołę.

„Niestety, zgłoszono ofiary. Dziewięć osób zostało rannych” – zaznaczył Prokudin.

Ponadto z okupowanych terenów obwodu chersońskiego ewakuowano kolejnych 91 osób.

08:27
26.03.2023

Liczba zabitych rosyjskich żołnierzy w Ukrainie wzrosła do ok. 170 550 żołnierzy

Rosja straciła już na Ukrainie ok. 170 550 żołnierzy (+660 w ciągu ostatniej doby) - podał Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

W okresie od 24 lutego 2022 r. do 26 marca 2023 r. łączne straty bojowe przeciwnika obejmowały także 3595 czołgów (+15 w ciągu ostatniego dnia), 6947 bojowych wozów opancerzonych (+15), 2631 systemów artyleryjskich (+8), 522 rakiety wielokrotnego startu (+2), 277 zestawów przeciwlotniczych (+1), 305 samolotów, 291 śmigłowców, 5486 pojazdów silnikowych i zbiorników paliwa (+3), 18 okrętów wojennych/łodzi, 2216 bezzałogowych statków powietrznych (+2), 282 specjalne jednostki wyposażenia (+3). W sumie zestrzelono 911 wrogich pocisków manewrujących.

08:06
26.03.2023

Oman proponuje utworzenie na swoim terytorium ukraińskiego hubu zbożowego

Sułtanat Omanu proponuje utworzenie na swoim terytorium centrum zbożowego lub zbożowo-żywnościowego dla nieprzerwanych dostaw ukraińskiego zboża do krajów Rogu Afryki - powiedział Maksym Subch, specjalny przedstawiciel Ukrainy na Bliski Wschód i Afrykę w rozmowie z Ukrinform.

„Podczas mojej wizyty [na początku marca] Oman zaproponował Ukrainie, aby poważnie rozważyła kwestię stworzenia ukraińskiego centrum zbożowego lub zbożowo-żywnościowego na terytorium Sułtanatu. Strona ommańska powiedziała też, że jeśli zostanie utworzony, Ukraina mogłaby być absolutnie spokojna o regularne dostawy naszego zboża do krajów Rogu Afryki” – powiedział Subch.

Dodał, że Ukraina mogłaby uzyskać dostęp do jednego z najnowocześniejszych hubów logistycznych w regionie Oceanu Indyjskiego. Ponadto Oman utrzymuje doskonałe stosunki polityczne z takimi krajami jak Tanzania, Kenia, Somalia, Uganda, Rwanda i Etiopia.

Wcześniejsze doniesienia mówiły, że Ukraina planuje w tym roku otworzyć swoją ambasadę w Omanie.

07:45
26.03.2023

Armia Ukrainy uderzyła w trzy rosyjskie stanowiska dowodzenia i pięć skupisk personelu

W ciągu ostatnich 24 godzin ukraińskie jednostki rakietowe i artyleryjskie uderzyły w trzy rosyjskie stanowiska dowodzenia i pięć  skupisk personelu, amunicji i sprzętu wojskowego. Siły Powietrzne Ukrainy przeprowadziły 11 nalotów na grupy wroga. Dodatkowo ukraińskie wojsko zestrzeliło rosyjskie bezzałogowe statki powietrzne (UAV) Orlan-10 i Supercam  - podał Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

07:26
26.03.2023

ISW: Putin prawdopodobnie próbował rozmieścić rosyjską broń nuklearną na Białorusi jeszcze przed 24 lutego 2022

Prezydent Rosji Władimir Putin najprawdopodobniej podjął decyzję o rozmieszczeniu rosyjskiej broni nuklearnej na Białorusi przed inwazją na Ukrainę w lutym 2022 roku - napisał Instytut Studiów nad Wojną w swoim najnowszym raporcie. aktualizacja.

07:00
26.03.2023

Reuters: Pentagon nie widzi żadnych oznak, że Rosja planuje użyć broni nuklearnej

Departament Obrony USA powiedział 25 marca, że nic nie wskazuje na to, by Rosja przygotowywała się do użycia broni jądrowej po tym, jak Kreml ogłosił, że planuje rozmieścić taktyczną broń jądrową na Białorusi.

06:39
26.03.2023

Ponad 300 cyberataków zarejestrowanych w Ukrainie w okresie styczeń-luty

Ukraiński zespół reagowania na incydenty komputerowe (CERT-UA), organ Państwowych Specjalnych Służb Łączności, zarejestrował ponad 300 cyberataków w pierwszych dwóch miesiącach 2023 roku.

06:18
26.03.2023

Pożar magazynu w rosyjskim Omsku

Duży pożar wybuchł późnym wieczorem 25 marca w magazynie tworzyw sztucznych w rosyjskim mieście Omsk na zachodniej Syberii - poinformowało rosyjskie Ministerstwo ds. Sytuacji Nadzwyczajnych.

06:00
25.03.2023

Relacja z sobotnich wydarzeń

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 395