Putin: Państwa Zachodu wzorem faszystowskich Niemiec budują nową oś

Zachód zaczyna budować nowy blok militarny podobny do "osi" Berlin-Rzym-Tokio z czasów II wojny światowej – powiedział prezydent Władimir Putin w rozmowie z dziennikarzem kanału telewizyjnego Rossija 24.

Publikacja: 26.03.2023 16:10

Putin: Państwa Zachodu wzorem faszystowskich Niemiec budują nową oś

Foto: AFP

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 396

Putin stwierdził, że że w ubiegłym roku NATO uzgodniło nową koncepcję strategiczną, w której jednoznacznie wyrażono zamiar rozwijania stosunków z państwami regionu Azji i Pacyfiku – Nową Zelandią, Australią, Koreą Południową i innymi.

 - Dlatego sami zachodni analitycy mówią – nie my, oni to mówią – że Zachód zaczyna budować nową oś, podobną do tej, którą stworzyły jeszcze w latach trzydziestych faszystowskie reżimy w Niemczech, Włoszech i militarystycznej Japonii – podkreślił Putin.

Jednocześnie Putin zapewnił, że Rosja nie tworzy sojuszu wojskowego z Chinami i "nie zagraża żadnemu państwu".

- Tak, mamy też współpracę w zakresie współpracy wojskowo-technicznej. Nie ukrywamy tego. U nas wszystko jest przejrzyste. Nie ma nic tajnego- powiedział prezydent. Według niego Rosja i Chiny prowadzą wspólne ćwiczenia, ale podobne odbywają się także z innymi krajami..

Putin oświadczył też, że odpowiedzialne za konflikt na Ukrainie są państwa Zachodu, które go inicjowały i podżegały, a obecne dostawy broni według prezydenta Rosji są przekroczeniem "wszystkich możliwych czerwonych, a nawet bordowych linii".

- Zbrojny pucz konstytucyjny – od tego wszystko się zaczęło. Byliśmy zmuszeni chronić ludność Krymu, w każdym razie ostatecznie poparliśmy Donbas. Zachód udaje, że nie ma z tym nic wspólnego. To oni są inicjatorami tego konfliktu i podżegaczami, przekazując miliony sztuk broni i amunicji - mówił Putin.

Zdaniem rosyjskiego dyktatora państwa Zachodu podżegają konflikt na Ukrainie już od 2014 roku, kiedy to "przyczyniły się" do "zamachu stanu" i obalenia Wiktora Janukowycza.

Konflikty zbrojne
Brytyjski minister: Ukraina może zająć Krym do końca roku
Materiał Promocyjny
Gdy zapadną egipskie ciemności
Konflikty zbrojne
Atak na Rosję: co z szafirami
Konflikty zbrojne
Prigożyn oskarża rosyjską armię o zaminowanie dróg ewakuacyjnych dla jego żołnierzy
Konflikty zbrojne
Prezydent Zełenski: Ukraina nie wciągnie żadnego kraju NATO w wojnę
Konflikty zbrojne
Wielka Brytania widzi Ukrainę w NATO. Rosja: Kraje Europy grają, jak USA zapłacą
Konflikty zbrojne
Legion "Wolność Rosji" "wyzwala Rosję". Walki w obwodzie biełgorodzkim?