Fabryka opon fińskiego koncernu oponiarskiego Nokian Tyres, który po rosyjskiej agresji na Ukrainę wycofał się z rynku w II kw. 2022 r, stała się własnością Tatniefti. Ponadto Tatneft otrzymał 100 proc. udziałów w spółce Hakka Invest, która zarządza majątkiem Nokian Tyres. Zmiany w Jednolitym Państwowym Rejestrze Podmiotów Prawnych Rosji nastąpiły 24 marca.

Początkowo zakładano, że Nokian Tyres sprzeda biznes Tatneft za 400 mln euro, jednak ostatecznie biznes oponiarski firmy — Nokian Tiers LLC, Hakka Invest LLC i Nokian Tyres LLC — został sprzedany za 285 mln euro, informuje Kommersant.

W związku z wycofaniem się z rynku rosyjskiego w drugim kwartale 2022 r., Nokian Tyres zanotowała obniżenie wartości rosyjskich aktywów w wysokości 280,7 mln euro. Jeżeli dodać do tego inwestycje Nokian w obwodzie leningradzkim - 530 mln euro do 2013 r. i ponad 300 mln euro w latach 2014-2021, to straty były dużo większe. Pomimo to fiński koncern zaraz po rosyjskiej napaści na Ukrainę zaprzestał produkcji.

Decyzja Nokiana jest zgodna z etyką biznesową prowadzoną przez fiński koncern - żadnych biznesów z rosyjskim agresorem, niezależnie od wielkości strat. W 2021 r. około 80 proc. opon Nokiana wyprodukowanych do samochodów osobowych, pochodziło z fabryki w Rosji. Pomimo to koncern nie wahał się szybko wyjść z rosyjskiego rynku.