06:42
26.03.2023

Relacja z niedzielnych wydarzeń

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 396
00:02
25.03.2023

Kończymy relację

Kolejne doniesienia z Ukrainy będziemy podawali od rana.

23:42
25.03.2023

Bachmut płonie

Nocne zdjęcia z płonącego miasta zamieściła w internecie Defence of Ukraine.

23:24
25.03.2023

Niemcy zamierzają wydalić ponad 30 rosyjskich dyplomatów

O planach poinformował Focus, powołując się na wypowiedź minister spraw zagranicznych Niemiec Annaleny Baerbock. Niemieckie organy bezpieczeństwa uważają, że rosyjscy dyplomaci mogą wykorzystywać swój immunitet do nielegalnego werbowania niemieckich informatorów.

23:00
25.03.2023

Ukraiński HIMARS zniszczył stanowisko dowodzenia sił rosyjskich w Swatowie

Ukraińskie siły zaatakowały stanowisko dowodzenia sił rosyjskich w Swatowie. Wykorzystali do tego HIMARS-y. W sieci pojawiło się nagranie z uderzenia.

22:39
25.03.2023

Rosyjscy żołnierze: "Za nami jest śmierć, przed nami jest śmierć"

W internecie pojawiło się nagranie, na którym rosyjscy żołnierze z oddziału "Burza" zwracają się z apelem o pomoc do Putina. "Nasze dowództwo wysyła nas na karabiny maszynowe, moździerze, czołgi" - skarżą się rosyjscy żołnierze. Informują, że zginął dowódca ich kompanii i nieustannie dochodzi do zmian w dowództwie. "Za nami jest śmierć, przed nami jest śmierć. Zagrozili, że nas zastrzelą, jeśli nie pójdziemy naprzód. Chcą nas zniszczyć po drodze jako świadków zbrodniczego zaniedbania dowództwa". Zwracają uwagę na przypadki wyłudzania pieniędzy przez dowództwo i na fatalną opiekę medyczną. "Rzucili nas do okopów jak meneli, jesteśmy zawaleni trupami".

22:02
25.03.2023

Grupa Wagnera krytykuje rosyjski rząd

Sztab generalny ukraińskich sił zbrojnych poinformował, że szturmująca Bachmut rosyjska firma najemnicza Grupa Warnera i jej twórca Jewgienij Prigozyn skrytykowali rosyjski rząd. "Ogromna większość rosyjskich ofiar w tym małym sektorze to najemnicy Grupy Wagnera" - napisano na Twitterze sztabu i przytoczono nagranie.

21:21
25.03.2023

Siły ukraińskie odparły ponad 50 ataków wroga

Rosyjskie oddziały koncentrują swoje główne wysiłki na prowadzeniu działań ofensywnych na kierunkach łymańskim, bachmuckim, awdijiwskim i marjinskim, poinformował sztab generalny ukraińskich sił zbrojnych. Ukraińscy żołnierze odparli ponad 50 ataków rosyjskich sił zbrojnych.

20:51
25.03.2023

Zełenski: Ukraina stała się silniejsza, a wróg bardziej odizolowany

W sobotnim wieczornym przemówieniu prezydent Ukrainy podsumował wydarzenia ostatniego tygodnia. "Prawie skończył się kolejny tydzień obrony, kolejny tydzień, kiedy Ukraina stała się silniejsza, a wróg jeszcze bardziej odizolowany"- powiedział Zełenski. Przypomniał, że w ostatnich dniach zapadły decyzje o nowych pakietach wsparcia obrony Ukrainy: w Stanach Zjednoczonych, na Litwie, w Finlandii i w Niemczech." Krok po kroku robimy wszystko co możliwe i wszędzie, aby rosyjski terroryzm przegrał w każdym z elementów swojej agresji na Ukrainę" - dodał.

20:20
25.03.2023

Kurczab-Redlich: Rosjanie od lat są poddawani praniu mózgów

- Nie mogę oskarżać Rosjan za to, że żyją w takim państwie, którego historia ani właściwie na moment nie dała im przerywnika na demokrację - mówiła Krystyna Kurczab-Redlich, dziennikarka i autorka książek o Rosji. - Od 22 lat Rosjanie są poddawani absolutnemu praniu mózgów. Od 22 lat nie istnieje wolna telewizja i wolne media. Od 22 lat w każdej stacji telewizyjnej są nie tylko przedstawiciele Kremla, ale są przedstawiciele służb specjalnych.

19:59
25.03.2023

Szef MAEA odwiedzi Zaporoską Elektrownię Jądrową

Rafael Grossi poinformował, że w przyszłym tygodniu ponownie pojedzie do Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej na Ukrainie, okupowaną przez Rosjan od początku inwazji. Rafael Grossi podkreślił, że mimo obecności ekspertów MAEA, sytuacja w elektrowni jest niepewna. "Zagrożenia dla bezpieczeństwa nuklearnego są zbyt oczywiste i konieczne są teraz działania, by zapobiec awarii o potencjalnych skutkach radiologicznych dla zdrowia i otoczenia ludzi na Ukrainie i poza jej granicami" - powiedział.

19:27
25.03.2023

Putin: Rosja rozmieści taktyczną broń nuklearną na Białorusi

Władimir Putin zagroził, że Rosja rozmieści taktyczną broń nuklearną na Białorusi. Rosyjski dyktator powiedział w wywiadzie dla telewizji Rossija 24, że zawarł porozumienie w tej sprawie z Mińskiem i że rozmawiał z Aleksandrem Łukaszenką.

Czytaj więcej

Putin grozi rozmieszczeniem taktycznej broni nuklearnej na Białorusi
18:51
25.03.2023

Rosjanie ostrzelali Czasiw Jar i Toreck

Rosyjskie wojska ostrzelały miasta Czasiw Jar i Toreck w obwodzie donieckim. Wskutek ostrzałów zginęły dwie osoby - poinformował Andrij Jermak, szef biura prezydenta Ukrainy.

18:24
25.03.2023

Wiceminister obrony Ukrainy: Nie informujcie o zbliżającej się kontrofensywie Sił Zbrojnych Ukrainy

"Cisza pozwoliła wojsku zyskać na czasie i wykonać swoją pracę. Przypominam, że strategiczne plany wojskowe mają prawo upubliczniać w naszym kraju trzy osoby: prezydent, minister obrony oraz Naczelny Dowódca Sił Zbrojnych" - napisała w mediach społecznościowych wiceminister obrony Ukrainy Hanna Malar. "Nie należy na antenie zadawać ekspertom pytań: co z kontrofensywą, nie trzeba pisać blogów i postów na ten temat. Nie trzeba w ogóle publicznie omawiać planów militarnych naszej armii".

17:43
25.03.2023

 W Dnipro zmarł ciężko ranny polski ochotnik

W sobotę rano w szpitalu w Dnipro zmarł ciężko ranny polski ochotnik. Inny ranny polski ochotnik trafił do Kijowa. Stan rannego polskiego wolontariusza poprawił się na tyle, by wkrótce wrócił do Polski - poinformował w mediach społecznościowych minister w KPRM Michał Dworczyk.

17:07
25.03.2023

Morawiecki: Będziemy stawiali w Polsce nowe linie technologiczne do produkcji amunicji

Premier Mateusz Morawiecki oświadczył, że w Brukseli jest tajemnicą poliszynela, że w Europie nie ma amunicji, tak potrzebnej Ukrainie. Polska będzie starała się "zwielokrotnić produkcję tak szybko, jak to możliwe".

Czytaj więcej

Morawiecki: W Brukseli jest tajemnicą poliszynela, że w Europie nie ma amunicji
16:30
25.03.2023

ONZ zarzuca Ukrainie złe traktowanie jeńców. MSZ Ukrainy reaguje

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy uważa, że Misja Monitorująca Prawa Człowieka ONZ postąpiła niedopuszczalnie, „decydując się na zrównanie Ukrainy jako ofiary z Rosją , która jest agresorem” – podaje agencja UNIAN, w reakcji na cykliczny raport o sytuacji w zakresie praw człowieka na Ukrainie oraz raport o traktowaniu jeńców wojennych. Raporty dotyczą okresu sześciu miesięcy, do 31 stycznia 2023. Misja ONZ wskazała w dokumencie na naruszenia praw rosyjskich jeńców wojennych przez stronę ukraińską.

15:58
25.03.2023

Zamrożone aktywa Banku Rosji mają pracować dla Ukrainy

Komisja Europejska chce, by zamrożone przez Unię aktywa banku centralnego Rosji zostały zainwestowane, a zyski przeznaczone na wsparcie Ukrainy.

Czytaj więcej

Unia zarabia na zamrożonym majątku Rosji, ile? 2,6 procent
15:25
25.03.2023

Jermak: Sankcje na Rosję są gwarancją bezpieczeństwa

"Surowe sankcje na Rosję to gwarant bezpieczeństwa. Trzeba objąć sankcjami podmioty, które Moskwa wykorzystuje do pozyskiwania elementów potrzebnych do produkcji uzbrojenia" - napisał w mediach społecznościowych szef biura prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, Andrij Jermak."Nie powinno być żadnego osłabiania sankcji wobec Rosji. Surowe sankcje dają bezpieczeństwo".

14:48
25.03.2023

Ponad jedna trzecia Ukraińców zna kogoś zabitego lub rannego

Według sondażu 37 proc. Ukraińców powiedziało, że ma krewnego lub znajomego (wojskowego lub cywilnego) rannego lub zabitego od początku pełnowymiarowej inwazji Rosji.

Badanie zostało przeprowadzone przez Centrum Razumkowa, polityczny think tank z siedzibą w Kijowie.

Sondaż wykazał również, że 28 proc. respondentów ma bliskich krewnych lub członków rodziny, którzy uciekli z kraju po pełnowymiarowej inwazji i pozostali tam.

Spośród tych, których krewni mieszkają za granicą, 47 proc. odpowiedziało, że w Polsce, 18,5 proc. - w Niemczech, a 9 proc.- w Czechach.

14:17
25.03.2023

Rosjanie ostrzelali punkt wydawania pomocy w Chersoniu

W wyniku ataku dwie osoby zostały ranne.

14:15
25.03.2023

Zełenski: Nie otrzymałem propozycji pokojowej od Xi

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przekazał nie otrzymał od Chin propozycji mediacji pokojowej. 

- Nie otrzymałem od Chin propozycji mediacji. Nie dostałem propozycji spotkania - powiedział.

14:14
25.03.2023

Prigożyn twierdzi, że ułaskawiono kilka tysięcy więźniów

Skazańcy mieli być ułaskawiani za dołączenie do armii na co najmniej sześć miesięcy.

Czytaj więcej

Prigożyn: 5 tys. więźniów ułaskawionych po odbyciu służby w rosyjskiej armii
13:37
25.03.2023

Erdogan rozmawiał z Putinem

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan odbył rozmowę telefoniczną z prezydentem Rosji Władimirem Putinem i podziękował mu za "pozytywne nastawienie" w sprawie przedłużenia umowy w sprawie eksportu zboża na Morzu Czarnym.

Erdogan podkreślił znaczenie zakończenia konfliktu między Rosją a Ukrainą za pomocą negocjacji tak szybko, jak to możliwe - poinformowało biuro prezydenta Turcji.

12:54
25.03.2023

Zełenski: Brakuje broni, by rozpocząć kontrofensywę

Prezydent Ukrainy poinformował, że armia nadal czeka na wsparcie z Zachodu. Bez niego nie będzie w stanie rozpocząć zapowiadanej wiosennej kontrofensywy.

Czytaj więcej

Zełenski: Ukraina nie może jeszcze rozpocząć kontrofensywy z powodu braku broni
12:32
25.03.2023

Morawiecki w rozmowie z "Wall Street Journal" apeluje do sojuszników Ukrainy

Premier liczy na szybkie przekazanie myśliwców Ukrainie przez sojuszników z Zachodu.

Czytaj więcej

Morawiecki dla "Wall Street Journal": Broń z Chin dla Rosji? NATO musiałoby zareagować
11:46
25.03.2023

Wołodin: Zakazać pracy MTK w Rosji

Przewodniczący Dumy Państwowej Wiaczesław Wołodin zaproponował prawny zakaz wszelkiej działalności Międzynarodowego Trybunału Karnego (MTK) w Rosji i ukaranie za jego wspieranie.

Czytaj więcej

Duma wzywa do zakazu działalności MTK w Rosji
11:18
25.03.2023

Ministerstwo Zdrowia: Wojna zniszczyła lub uszkodziła placówki medyczne na Ukrainie o wartości 2,5 mld dolarów 

Rosyjskie ataki zniszczyły lub uszkodziły co najmniej 978 placówek medycznych na Ukrainie od początku inwazji na pełną skalę - poinformowało Ministerstwo Zdrowia, powołując się na raport Banku Światowego. Raport nie jest publicznie dostępny.

Według ministerstwa, na Ukrainie uszkodzono lub zniszczono 650 pojazdów pogotowia ratunkowego i 596 aptek.

Najbardziej dotkniętym obszarem jest obwód doniecki, gdzie wartość zniszczonej infrastruktury wynosi 768 mln dolarów. Infrastruktura służby zdrowia w obwodzie charkowskim doznała szkód o wartości 618 mln dolarów, a w obwodzie czernihowskim infrastruktura medyczna o wartości 259 mln dolarów.

10:46
25.03.2023

Marnotrawienie środków, kłótnie, oszustwa. Nie wszyscy zagraniczni ochotnicy służą ukraińskiej armii

Negatywne przykłady zagranicznego wsparcia dla obrońców Ukrainy przedstawi "New York Times".

Czytaj więcej

Ciemna strona ochotników z USA na Ukrainie. Kłamstwa, kłótnie i marnotrawienie pieniędzy
10:12
25.03.2023

Kułeba zapowiada "zakulisową walkę dyplomatyczną" o wykonanie decyzji MTK o aresztowaniu Putina 

Minister spraw zagranicznych Dmytro Kułeba przewiduje, że po wydaniu przez Międzynarodowy Trybunał Karny nakazu aresztowania prezydenta Rosji Władimira Putina rozpocznie się "ogromna zakulisowa bitwa dyplomatyczna" o wdrożenie tej decyzji z udziałem wszystkich państw, które ratyfikowały Statut Rzymski.

09:36
25.03.2023

Sztab Generalny Ukrainy: Rosja straciła 169 890 żołnierzy od 24 lutego 

Wojsko podało, że tylko w ciągu ostatniej doby siły rosyjskie straciły 720 osób.

Według raportu, Rosja straciła również 3580 czołgów, 6932 opancerzone wozy bojowe, 5483 pojazdy i zbiorniki paliwa, 2623 systemy artyleryjskie, 520 systemów rakietowych wielokrotnego startu, 221 systemów obrony powietrznej, 305 samolotów, 291 śmigłowców, 2214 dronów i 18 łodzi.

09:13
25.03.2023

Nieudane próby ataku. Rosjanie przywracają plan defensywny

Rosja stara się ustabilizować linię frontu i przywraca defensywny plan operacyjny - informuje w swoim sobotnim raporcie wywiad wojskowy Wielkiej Brytanii.

Czytaj więcej

Brytyjski wywiad: Rosja wraca do planu defensywnego po nieprzekonującej próbie ataku
08:47
25.03.2023

Rosja planuje wcielić do armii kolejnych 400 tys. osób

Kreml szuka sposobu, by zwiększyć liczebność armii i jednocześnie nie ogłaszać kolejnej mobilizacji.

Czytaj więcej

Kreml chce powołać do armii kolejnych 400 tys. Rosjan
08:11
25.03.2023

Reznikow dziękuje premierowi Szwecji za pomoc obronną dla Ukrainy 

Minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow podziękował premierowi Szwecji Ulfowi Kristerssonowi za udzieloną pomoc wojskową.

"Łączą nas nasze narodowe barwy i wspólny cel: przywrócenie sprawiedliwości i pokoju w Europie. Archery, leopardy, RBS-97 i amunicja pomogą ukraińskiej armii wykonać swoje zadanie" - napisał Reznikow.

07:47
25.03.2023

Austriacy zapowiadają, że aresztują Putina, jeśli pojawi się w kraju

Austria wypełni swoje zobowiązania i aresztuje oraz dokona ekstradycji prezydenta Rosji do Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze - zapowiadają władze kraju.

Czytaj więcej

Austria aresztuje Putina, jeśli prezydent Rosji przyleci do kraju
07:25
25.03.2023

Mieszkańcy gminy Chersoń zostali wezwani do ewakuacji

Powodem jest ciągły ostrzał prowadzony przez Rosjan. Na niektóre obszary nie może dotrzeć ukraińska pomoc.

Czytaj więcej

Rada Chersonia wzywa mieszkańców do ewakuacji
06:49
25.03.2023

Wojsko Ukrainy przeprowadziło 17 ataków na rosyjskie pozycje, zniszczono rosyjski śmigłowiec Mi-24 

W ciągu ostatniej doby ukraińskie wojsko uderzyło w 17 miejsc, gdzie znajdowały się rosyjskie oddziały, zestrzeliło sześć rosyjskich dronów i śmigłowiec Mi-24 oraz zniszczyło jednostkę artyleryjską - poinformował na porannej odprawie Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. 

06:38
25.03.2023

Biden: Chiny nie zwiększyły jeszcze wsparcia militarnego dla Rosji mimo sygnałów ostrzegawczych

Prezydent USA Joe Biden powiedział, że pomimo sygnałów, że Chiny rozważają zwiększenie wsparcia militarnego dla Rosji, kraj ten jak dotąd nie ruszył w tym kierunku.

- Nie znaczy, że nie będą, ale jeszcze tego nie zrobiły - powiedział Biden. 

06:17
25.03.2023

Podsumowanie piątkowych wydarzeń

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 394