Duma wzywa do zakazu działalności MTK w Rosji

Przewodniczący Dumy Państwowej Wiaczesław Wołodin zaproponował, aby prawnie zakazać jakiejkolwiek działalności Międzynarodowego Trybunału Karnego (MTK) na terytorium Rosji i karać jego wspieranie. Wołodin powiedział również, że należy zawrzeć z zaprzyjaźnionymi krajami dwustronne porozumienia o wzajemnym braku współpracy z MTK.

Publikacja: 25.03.2023 11:44

Wiaczesław Wołodin, przewodniczący rosyjskiej Dumy

Wiaczesław Wołodin, przewodniczący rosyjskiej Dumy

Foto: duma.gov.ru

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 395

17 marca Międzynarodowy Trybunał Karny  wydał nakazy aresztowania Marii Lwowej-Biełowej, odpowiedzialnej za plan wywozu ukraińskich dzieci do Rosji. MTK stwierdził, że Lwowa-Biełowa, wraz z Władimirem Putinem, jest odpowiedzialna za zbrodnię wojenną polegającą na bezprawnej deportacji.

MTK twierdzi, że istnieją "uzasadnione podstawy, by sądzić", że Putin ponosi bezpośrednią odpowiedzialność za nadzór nad deportacjami i że zaniedbał on sprawowanie władzy nad rosyjskimi żołnierzami i cywilami dokonującymi zbrodni w okupowanych regionach Ukrainy od początku wojny.

Czytaj więcej

Austria aresztuje Putina, jeśli prezydent Rosji przyleci do kraju

W swoim oświadczeniu przewodniczący rosyjskiej Dumy Państwowej Wiaczesław Wołodin podkreślił, że w rosyjskiej konstytucji zapisano pierwszeństwo prawa krajowego przed prawem międzynarodowym. "Biorąc pod uwagę doświadczenia międzynarodowe, słuszne jest kontynuowanie tej drugi" - powiedział.

Jego zdaniem prezydent Rosji powinien otrzymać prawo do podejmowania wszelkich działań w celu ochrony obywateli kraju w przypadku decyzji podejmowanych przez struktury międzynarodowe, które są sprzeczne z normami konstytucji Rosji.

Wołodin przypomniał, że w 2002 roku USA uchwaliły "Hague Invasion Act", który chroni obywateli i sojuszników USA przed aresztowaniem i zatrzymaniem na podstawie nakazów sądu, którego USA nie są stroną, w tym MTK. Ponadto ustawa ta umożliwia Waszyngtonowi rozpoczęcie interwencji zbrojnej w przypadku postawienia przed sądem amerykańskiego personelu wojskowego, urzędników i polityków.

Polityka
Ukraina musi poczekać w kolejce do NATO
Polityka
Lex Tusk w unijnej debacie
Polityka
Debata w PE. "Poważne wątpliwości co do zgodności lex Tusk z przepisami UE"
Polityka
Łotwa ma nowego prezydenta. Parlament wybrał szefa MSZ
Materiał Promocyjny
ESG - Raportowanie w praktyce – IV edycja
Polityka
"Zmarł nagle". Nie żyje deputowany do Dumy z partii Putina
Polityka
Kobieta, która oskarżyła Bidena o molestowanie, wyjechała do Rosji. "Boi się"