Zełenski: Ukraina nie może jeszcze rozpocząć kontrofensywy z powodu braku broni

Ukraina nie może rozpocząć kolejnej kontrofensywy z powodu braku broni, w tym ciężkiego sprzętu i odrzutowców - powiedział prezydent Wołodymyr Zełenski japońskiej gazecie "Yomiuri Shimbun".

Publikacja: 25.03.2023 12:53

Wołodymyr Zełenski

Wołodymyr Zełenski

Foto: AFP

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 395

- Nie możemy wysłać ich (naszych wojsk) w takich warunkach - ocenił ukraiński prezydent. 

W styczniu Kyryło Budanow, szef Głównego Zarządu Wywiadu Ukrainy, powiedział, że Ukraina planuje dużą kontrofensywę na wiosnę, przy czym "najostrzejsze" walki spodziewane są w marcu. 

Zełenski przyznał, że sytuacja na wschodzie Ukrainy "nie jest dobra" z powodu "braku amunicji", gdyż siły rosyjskie wystrzeliwują dziennie trzy razy więcej pocisków niż oddziały ukraińskie. - Czekamy na amunicję od naszych partnerów - powiedział.

16 marca sekretarz obrony USA Lloyd Austin poinformował, że "Ukraina nie ma czasu do stracenia" przed zbliżającą się kontrofensywą. - Musimy szybko i w pełni wywiązać się z naszych zobowiązań - powiedział Austin, cytowany przez portal Politico.

Czytaj więcej

Morawiecki dla "Wall Street Journal": Broń z Chin dla Rosji? NATO musiałoby zareagować

- To obejmuje dostarczenie naszych sił pancernych na pole walki i zapewnienie, że ukraińscy żołnierze otrzymają szkolenia, części zamienne i wsparcie konserwacyjne, których potrzebują, aby używać tych nowych systemów tak szybko, jak to możliwe".

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy poinformował w piątek wieczorem, że rosyjskie wojska koncentrowały swoje główne działania we wschodniej części obwodu donieckiego, w miastach Bachmut, Awdijiwka i Marjinka.

Bitwa o Bachmut trwa już od ośmiu miesięcy, a obie strony poniosły w niej ciężkie straty. Ukraina nadal utrzymuje miasto. 

23 marca Ołeksandr Syrski, dowódca Wojsk Lądowych Ukrainy, napisał, że siły ukraińskie w Bachmucie przygotowują się do "wykorzystania" ogromnych strat i zmęczenia sił rosyjskich.

Konflikty zbrojne
Brytyjski minister: Ukraina może zająć Krym do końca roku
Materiał Promocyjny
Gdy zapadną egipskie ciemności
Konflikty zbrojne
Atak na Rosję: co z szafirami
Konflikty zbrojne
Prigożyn oskarża rosyjską armię o zaminowanie dróg ewakuacyjnych dla jego żołnierzy
Konflikty zbrojne
Prezydent Zełenski: Ukraina nie wciągnie żadnego kraju NATO w wojnę
Konflikty zbrojne
Wielka Brytania widzi Ukrainę w NATO. Rosja: Kraje Europy grają, jak USA zapłacą
Konflikty zbrojne
Legion "Wolność Rosji" "wyzwala Rosję". Walki w obwodzie biełgorodzkim?