Brytyjski wywiad: Rosja wraca do planu defensywnego po nieprzekonującej próbie ataku

Dążenie sił rosyjskich do ustabilizowania linii frontu wskazuje, że Rosja powraca do defensywnego planu operacyjnego po tym, jak próby ofensywne nie przyniosły rezultatów - informuje wywiad wojskowy Wielkiej Brytanii.

Publikacja: 25.03.2023 09:12

Brytyjski wywiad: Rosja wraca do planu defensywnego po nieprzekonującej próbie ataku

Foto: AFP

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 395

Brytyjczycy w swoim sobotnim raporcie na temat sytuacji na Ukrainie zwracają uwagę, że natarcie wojsk rosyjskich na miasto Bachmut w Donbasie w dużej mierze zostało wstrzymane.

Według brytyjskiego wywiadu jest to prawdopodobnie przede wszystkim efekt znacznego uszczuplenia sił rosyjskich. W raporcie podkreślono jednak, że prowadzone w ostatnich tygodniach zacięte walki doprowadziły również do dużych strat po stronie ukraińskiej.

"Sytuacja w Rosji prawdopodobnie pogorszyła się również z powodu napięć między rosyjskim Ministerstwem Obrony a Grupą Wagnera" - wskazują Brytyjczycy.

Czytaj więcej

Kreml chce powołać do armii kolejnych 400 tys. Rosjan

Rosja prawdopodobnie przeniosła swoją uwagę operacyjną na Awdijewkę, na południe od Bachmutu, oraz na sektor Kreminna-Swatowo na północy - obszary, w których Rosja prawdopodobnie dąży jedynie do stabilizacji linii frontu.

"Sygnalizuje to ogólny powrót do bardziej defensywnego planu operacyjnego po nieprzekonujących wynikach podejmowanych przez Rosję od stycznia 2023 roku prób przeprowadzenia ogólnej ofensywy" - stwierdzono w raporcie

Brytyjski wywiad informował wcześniej, że siły rosyjskie nieznacznie poprawiły swoją pozycję w pobliżu Kreminnej, ale generalnie były nastawione bardziej defensywnie niż ofensywnie.

Konflikty zbrojne
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 468
Konflikty zbrojne
Ukraińcy: Rosjanie wysadzili tamę na Dnieprze w Nowej Kachowce
Konflikty zbrojne
ISW: Kadyrow jest gotów bronić obwodu biełgorodzkiego. Chce uniknąć walk na froncie
Konflikty zbrojne
Australia przekaże 41 myśliwców F/A-18 Hornet Ukrainie?
Konflikty zbrojne
Bloomberg: Polska prosi Wielką Brytanię o wsparcie w obronie nieba
Konflikty zbrojne
Wojna w Ukrainie. Kontrofensywa czy starcie o kilka wiosek