00:36
25.03.2023

Kontynuacja relacji

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 395
00:23
25.03.2023

Biden: Na to, co robią Chiny i Rosja, trzeba spojrzeć z odpowiedniej perspektywy

Prezydent Joe Biden powiedział w piątek, że nie jest zaniepokojony spotkaniem prezydenta Chin Xi Jinpinga i prezydenta Rosji Władimira Putina, do którego doszło na początku tego tygodnia w Moskwie.

Czytaj więcej

Biden bagatelizuje siłę sojuszu Rosja-Chiny: Myślę, że ogromnie to wyolbrzymiamy
00:11
25.03.2023

Portugalia wesprze śledztwo Ukrainy ws. rosyjskich zbrodni wojennych

Portugalia wyśle ponad 80 tys. dolarów na Ukrainę, aby wesprzeć śledztwo tego kraju w sprawie zbrodni wojennych popełnionych przez wojska rosyjskie, w szczególności etap dokumentowania zbrodni, poinformował EurActiv.com

Na wniosek prokuratury Portugalia może również wysłać na Ukrainę ekspertów ze swoich głównych sił śledczych, Policji Sądowej (PJ), oraz z  Narodowego Instytutu Medycyny Sądowej do udziału w śledztwie.

23:49
24.03.2023

Zełenski: SBU przechodzi fundamentalną wewnętrzną transformację

Zełenski powiedział, że SBU walczy obecnie zarówno z wrogami zewnętrznymi, jak i wewnętrznymi, i "kładzie historyczny kres wszelkim próbom Rosji manipulowania Ukrainą poprzez agentów".

Czytaj więcej

Zełenski: SBU przechodzi radykalne zmiany. Koniec rosyjskich manipulacji
23:28
24.03.2023

ISW: Prigożyn zmienia retorykę

Prigożyn stwierdził, że "śmieszne jest myślenie", iż rosyjscy urzędnicy nie wiedzieli, że NATO przyjdzie na pomoc Kijowowi.

Czytaj więcej

ISW: Prigożyn podważa narrację Kremla o "nazistowskiej" Ukrainie
23:04
24.03.2023

Senatorowie obydwu amerykańskich partii piszą do prezydenta Bidena ws. rosyjskich zbrodni wojennych

Prowadzenie międzynarodowych dochodzeń jest ważne, aby "Putin i inni wokół niego wiedzieli bez żadnych wątpliwości, że odpowiedzialność i sprawiedliwość za ich zbrodnie są w drodze" - napisali senatorowie w liście.

Czytaj więcej

Senatorowie naciskają na Bidena. Chcą przekazania MTK dowodów na rosyjskie zbrodnie
22:43
24.03.2023

Rosja wraca do telegramów Stalina

Dmitrij Miedwiediew, zastępca szefa Rady Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej, odczytał jeden z telegramów Stalina na posiedzeniu grupy roboczej Rosyjskiej Komisji Wojskowo-Przemysłowej ds. kontroli produkcji broni, sprzętu wojskowego, specjalnego i uzbrojenia - pisze reżimowa agencja TASS.

Czytaj więcej

Miedwiediew telegramami Stalina zagrzewa fabryki do produkcji broni
22:18
24.03.2023

Kadyrow odznaczony medalem „Zasłużony Działacz Praw Człowieka Republiki Czeczenii”

Przywódca Czeczenii Ramzan Kadyrow został odznaczony medalem „Zasłużony Działacz Praw Człowieka Republiki Czeczeńskiej”, Odznaczenie wręczył urzędnik piastujący funkcję rzecznika praw człowieka Republiki Czeczenii, Mansur Sołtajew. Kadyrow został wyróżniony za - jak przekazano w komunikacie „wybitne zasługi w ochronie konstytucyjnych praw i wolności obywateli, odwagę i przestrzeganie zasad w zabezpieczaniu interesów narodowych narodu czeczeńskiego, przestrzeganie tradycyjnych wartości i wierność obowiązkom”.

22:00
24.03.2023

Alarmy przeciwlotnicze we wschodniej Ukrainie

Alarm ogłoszono w obwodach sumskim, połtawskim, dniepropietrowskim, zaporoskim, donieckim, charkowskim.

21:43
24.03.2023

GCU udzieliła gwarancji finansowych w celu wsparcia Ukrainy

Grupa Wierzycieli Ukrainy (GCU) poinformowała dziś, że udzieliła gwarancji finansowych w celu wsparcia zatwierdzenia przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) programu wyższej transzy kredytowej, która ma pomóc w odbudowie gospodarki Ukrainy.

Do grupy wierzycieli Ukrainy należą Kanada, Francja, Niemcy, Japonia, Wielka Brytania i Stany Zjednoczone.

21:22
24.03.2023

IKEA sprzedała swoją ostatnią fabrykę w Rosji

Szwedzka firma IKEA sfinalizowała transakcję sprzedaży swojej ostatniej rosyjskiej fabryki w obwodzie nowogrodzkim, informuje Kommersant. Według publikacji łączna kwota wszystkich transakcji wyniosła około 15 miliardów rubli.

20:54
24.03.2023

MSZ: Austria zdecydowana aresztować Putina i odstawić go do Hagi

""Austria jest stroną Statutu Rzymskiego. Oznacza to, że podobnie jak wszystkie inne umawiające się strony, jest zobowiązana do współpracy z MTK: nakazy aresztowania wydane przez Trybunał muszą zostać wykonane, a osoby poszukiwane przez Trybunał muszą zostać aresztowane" - przekazało austriackie MSZ.

Oznacza to, że Austria wypełni swoje zobowiązania jako strona Statutu Rzymskiego  - aresztuje i dokona ekstradycji Władimira Putina do Międzynarodowego Trybunału Karnego, jeśli prezydent Rosji zdecyduje się przekroczyć jej granice.

20:35
24.03.2023

Gen. Skrzypczak: Skąd Rosjanie wezmą załogi do wiekowych czołgów?

Zdaniem byłego dowódcy Wojsk Lądowych najeźdźcy „sięgają po takich, którzy na tych czołgach pełnili służbę, czyli sięgają po 50-latków, może starszych, którzy będąc w wojsku tymi czołgami się posługiwali”

Czytaj więcej

Gen. Skrzypczak ostrzega przed „niezwykle celną armatą” w wiekowych czołgach T-55 Rosjan
20:14
24.03.2023

Obrońcy praw człowieka przekazali UEFA 17 500 podpisów za wykluczeniem reprezentacji Białorusi z meczów eliminacyjnych Euro-2024

Według organizacji praw człowieka Libereco, 30 członków Szwajcarskiej Rady Narodowej, 46 członków Bundestagu i ponad 100 posłów do Parlamentu Europejskiego wysłało ten sam apel do #UEFA w zeszłym miesiącu.

19:55
24.03.2023

Zełenski utworzył administrację wojskową w trzech zajętych przez Rosjan miastach

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podpisał dekret o utworzeniu administracji wojskowej w Siewierodoniecku, Popasnej i Hirśke w obwodzie ługańskim. Wszystkie trzy miasta znajdują się od zeszłego roku pod rosyjską okupacją.

19:33
24.03.2023

Dworczyk: Zginął żołnierz ukraiński - obywatel Polski

„Lekko ranny wolontariusz dotarł do Polski. Wolontariusz ciężko ranny został przewieziony z Dniepru do Kijowa. Niestety to nie jest dobry czas. Dziś zginął kolejny żołnierz Ukrainy - obywatel Polski, a dwóch kilka dni temu rannych wciąż jest w stanie poważnym” - napisał na Twitterze minister Michał Dworczyk.

W sobotę polska inicjatywa pomocowa „Nehemiasz” podała, że jej dwaj wolontariusze zostali ranni w wyniku rosyjskiego ostrzału na wschodzie Ukrainy i znajdują się w szpitalu w Dnieprze.

19:17
24.03.2023

Akcje UBS spadają po oskarżeniach o pomoc rosyjskim oligarchom

Doniesienia w sprawie objęcia UBS amerykańskim dochodzeniem, dotyczącym naruszania nałożonych na Rosję sankcji, przeceniły akcje szwajcarskiego banku.

Czytaj więcej

Przecena akcji banków. UBS pomagał rosyjskim oligarchom?
18:56
24.03.2023

Szwecja, Dania, Finlandia i Norwegia tworzą wspólną obronę powietrzną

Zgodnie z oświadczeniami sił zbrojnych czterech krajów, dowódcy sił powietrznych czterech państw podpisali deklarację o zamiarze używania swoich myśliwców jako jednej floty, w oparciu o znane już sposoby działania w ramach NATO.

Czytaj więcej

Cztery kraje skandynawskie tworzą wspólną obronę powietrzną
18:35
24.03.2023

Ukraina spodziewa się zebrać w tym roku 45 mln ton plonów

W tym roku Ukraina będzie w pełni zaopatrzona w zboże i żywność - planowane zbiory to 45 mln ton zboża i roślin strączkowych - poinformował na posiedzeniu rządu premier Ukrainy Denys Szmyhal. Zbiory pszenicy spodziewane są na poziomie 16,6 mln ton. Szymhal podkreślił, że krajowa konsumpcja wynosi ok. 5 mln ton. Dlatego, jak zaznaczył premier, Ukraina „będzie w pełni zaopatrzona w zboże i żywność, podobnie jak w zeszłym roku”.

18:15
24.03.2023

Ukrpoczta wydała znaczek "Nie za pomnimy, nie wybaczymy"

W rocznicę wyzwolenia trzech miast obwodu kijowskiego Ukrpoczta wyda znaczek „Nie zapomnimy! Nie wybaczymy! Bucza. Irpień. Hostomel”

17:53
24.03.2023

Atomowa propozycja Francji dla Węgier to policzek dla Rosji

Francja jest gotowa zastąpić Rosatom w rozbudowie elektrowni jądrowej Paks na Węgrzech. Negocjacje już trwają. Zgoda Węgier otworzy drogę do sankcji Unii wobec rosyjskiego sektora jądrowego.

Czytaj więcej

Paryż chce wymierzyć Rosji atomowy policzek. Odbije jej kluczowego klienta
17:30
24.03.2023

ONZ przedstawia raport dotyczący jeńców wojennych

Raport Biura Wysokiego Komisarza ONZ ds. Praw Człowieka (OHCHR) opiera się na wywiadach z około 400 jeńcami wojennymi, z których połowa to Ukraińcy, którzy zostali zwolnieni, a druga połowa to Rosjanie przetrzymywani w niewoli na Ukrainie.

Czytaj więcej

Raport. ONZ potępia zabijanie ukraińskich i rosyjskich jeńców wojennych
17:11
24.03.2023

Leroy Merlin w końcu wychodzi z Rosji

Zatrudniająca w Rosji 45 tysięcy ludzi i posiadająca 111 hipermarketów w 65 miastach Rosji francuska sieć budowlana Leroy Merlin ogłosiła, że opuszcza federację. Sklepy zostaną przekazane lokalnym zarządom.

Czytaj więcej

Potężna francuska sieć opuszcza Rosję. Pomógł międzynarodowy bojkot?
16:57
24.03.2023

Robocze spotkanie Putina z Wołodinem

Rzecznik prasowy Kremla Dmitrij Pieskow poinformował o „roboczym spotkaniu” Władimira Putina z przewodniczącym Dumy Państwowej Wiaczesławem Wołodinem. „Omawiano różne kwestie związane z obecnymi i przyszłymi pracami legislacyjnymi niższej izby parlamentu” – powiedział Pieskow.

16:34
24.03.2023

Rosja chce utworzenia stref buforowych

Dmitrij Miedwiediew stwierdził, że gdyby nie udało się takich stref stworzyć, Rosja "musiałaby wkroczyć dalej na Ukrainę, zajmując stolicę Kijowa, a nawet Lwów na zachodzie Ukrainy".

Czytaj więcej

Rosja chce zdemilitaryzowanych stref buforowych na Ukrainie
16:13
24.03.2023

Tzw. separatyści wydali znaczki i pocztówki poświęcone grupie Wagnera

Państwowe przedsiębiorstwo Poczta Donbasu, działające na terenie samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej, wydało „pamiątkowy zestaw” - koperty i pocztówki - na cześć grupy Wagnera. „Nasze nowe wydawnictwo jest wyrazem wdzięczności dla bohaterów naszych czasów” - czytamy w opublikowanym komunikacie. Według tzw. separatystów wagnerowcy „zdobyli miłość ludzi i stali się bez przesady fenomenem specjalnej operacji wojskowej (jak w rosyjskiej nowomowie propagandowej określa się inwazję na Ukrainę”.

Poczta Donbasu

15:49
24.03.2023

Departament Skarbu USA poinformował o nałożeniu nowej transzy sankcji na trzy podmioty i dziewięć osób z Białorusi

"Autorytarny reżim Łukaszenki opiera się na przedsiębiorstwach państwowych i kluczowych urzędnikach w celu generowania znacznych dochodów, które umożliwiają represyjne działania wobec narodu białoruskiego. Pozostajemy zobowiązani do obciążania reżimu Łukaszenki kosztami tłumienia demokracji i wspierania wybranej przez Putina wojny" - brzmi fragment komunikatu Departamentu Skarbu.

Jednym z przedmiotów objętych restrykcjami jest luksusowy samolot pozostający w dyspozycji Aleksandra Łukaszenki.

15:35
24.03.2023

Lwowa-Biełowa o połączeniu ukraińskich dzieci z rodzinami

- Nie było możliwe natychmiastowe zapewnienie wszystkim bezpiecznej podróży powrotnej, ponieważ linia frontu znacznie się zmieniła, rodzice i dzieci znaleźli się po różnych stronach - twierdzi rosyjska komisarz ds. dzieci Maria Lwowa-Biełowa, na którą MTK wydał nakaz aresztowania.

Czytaj więcej

Lwowa-Biełowa: Rosja konsekwentnie pomaga łączyć ukraińskie dzieci z rodzinami
15:16
24.03.2023

Reuters: Von der Leyen i Macron odwiedzą Chiny

Agencja Reuters ustaliła, że przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen i prezydent Francji Emmanuel Macron na początku kwietnia odwiedzą Chiny.

Wizyta będzie miała  miejsce wkrótce po wizycie prezydenta Chin Xi Jinpinga w Moskwie.

14:57
24.03.2023

Międzynarodowy Czerwony Krzyż: Cywile, którzy utknęli w Bachmucie, żyją w straszliwych warunkach

- Domy są niszczone siłą ognia, dachy są rozrywane, budynki mieszkalne są podziurawione... stałe zagrożenie eksplodującymi pociskami, bombami - a niektórzy ludzie nadal żyją w schronach, starając się przetrwać te intensywne walki - relacjonował przedstawiciel Międzynarodowego Czerwonego Krzyża, który dostarczał pomoc humanitarną do miasta. 

Czytaj więcej

Międzynarodowy Czerwony Krzyż: 10 tys. cywilów w rejonie Bachmutu
14:44
24.03.2023

Rosjanie ostrzelali rejon granicy w obwodzie czernihowskim

W wyniku ostrzału z moździerzy miejscowości Horodyszcze zginął jeden z jej mieszkańców - informuje ukraińskie Dowództwo Operacyjne "Północ".

14:35
24.03.2023

Wilno ma pomóc w odbudowie Mariupola po wyzwoleniu miasta

Porozumienie o współpracy w tym zakresie podpisali merowie Wilna i Mariupola, o czym informuje mariupolska rada miejska na swoim kanale w serwisie Telegram.

14:27
24.03.2023

Rosjanie ostrzelali Orichiw, miejscowość w obwodzie zaporoskim

W wyniku ostrzału ranna została jedna osoba - informuje zaporoska obwodowa administracja wojskowa na swoim kanale w serwisie Telegram.

14:16
24.03.2023

Morawiecki: Przed Wielkanocą Polska otrzyma do 300 mln euro rekompensaty za broń przekazaną Ukrainie

Premier mówił o tym po zakończeniu szczytu UE w Brukseli.

Czytaj więcej

Morawiecki: Polska otrzyma od UE rekompensatę za broń przekazaną Ukrainie
13:45
24.03.2023

Rosjanie ostrzelali Chersoń. Jedna osoba nie żyje

55-letni mężczyzna zmarł w wyniku doznanych obrażeń po ostrzelaniu Chersonia przez Rosjan - poinformował Ołeksandr Prokudin, gubernator obwodu chersońskiego.

13:29
24.03.2023

Białoruś oskarża Polskę o celowe opóźnianie odprawy samochodów wjeżdżających do Polski z Białorusi

Anton Byczowski, przedstawiciel Komitetu Granicy Państwowej Białorusi mówił o tym w rozmowie z agencją BiełTA. Zdaniem Byczowskiego sytuacja na granicy, w związku z tworzącymi się korkami, staje się coraz bardziej "napięta".

13:06
24.03.2023

Rzecznik resortu obrony Rosji mówi o zniszczeniu "polskiej haubicy" na południu Ukrainy

Gen. Igor Konaszenkow, rzecznik resortu obrony Rosji poinformował o zniszczeniu "polskiej armatohaubicy Krab" na południu Ukrainy - w rejonie południowej części obwodu donieckiego i obwodu zaporoskiego.

12:59
24.03.2023

Premier Japonii wręczył Zełenskiemu prezenty symbolizujące pokój i zwycięstwo

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski otrzymał od japońskiego premiera Fumio Kishidy lampę origami z żurawiami oraz niestandardowych rozmiarów shamoji – łopatkę do ryżu.Jak powiedział Hirokazu Matsuno, sekretarz gabinetu premiera Kishidy, prezenty „mają pokazać wsparcie dla prezydenta Ukrainy oraz symbolizować japońskie pragnienie pokoju”.

Czytaj więcej

Premier Japonii dał Zełenskiemu lampę i łyżkę do ryżu. "Symbol pokoju"
12:46
24.03.2023

Jacobs zmieni nazwę, ale nie opuści Rosji

Holenderski koncern kawowy JDE Peet's może wycofać się z używania flagowej marki Jacobs w Rosji.

Czytaj więcej

Znana marka wciąż zarabia w Rosji. Najwyżej zmieni nazwę
12:40
24.03.2023

Na Morzu Czarnym są cztery rosyjskie okręty uzbrojone w pociski Kalibr

Cztery okręty (w tym jeden podwodny) uzbrojone łącznie w 24 pociski Kalibr, znajdują się obecnie na wodach Morza Czarnego - poinformował gen. Serhij Popko, szef Kijowskiej Miejskiej Administracji Wojskowej.

12:30
24.03.2023

52 proc. mężczyzn w Rosji nie dożywa 65 roku życia

- 81 proc. mężczyzn w Rosji umiera nagłą śmiercią - powiedział Oleg Apolichin, specjalista z rosyjskiego Ministerstwa Zdrowia. - Większość mężczyzn w Rosji umiera między 40 a 60 rokiem życia - dodał. 74 proc. Rosjan ma umierać w miejscu pracy. Główną przyczyną zgonów mężczyzn w Rosji mają być choroby serca i choroby onkologiczne.

12:06
24.03.2023

Rosyjski generał: Brytyjska amunicja ze zubożonym uranem może skazić Ukrainę na wieki

- Po użyciu pocisków ze zubożonym uranem, znaczne obszary upraw rolnych na Ukrainie zostaną skażone a radioaktywne substancje będą rozprzestrzenianie na pozostałą część kraju przez pojazdy - dodał. Gen. Igor Kiryłow wyraził obawę, że "doprowadzi to do spadku eksport produktów rolnych z terytorium Ukrainy na dekady, jeśli nie na wieki".

Czytaj więcej

Rosyjski generał "martwi się" o zdrowie ukraińskich żołnierzy i cywilów
11:43
24.03.2023

Orderem Męstwa odznaczono w Rosji żołnierzy, którzy udaremnili atak morskich dronów na Sewastopol

Ministerstwo Obrony Rosji przypomina, że rankiem 22 marca doszło do próby ataku dronów morskich na okręty Floty Czarnomorskiej w porcie w okupowanym Sewastopolu. Drony miały zostać zniszczone przez żołnierzy Floty Czarnomorskiej, którzy ostrzelali je z broni ręcznej.

11:17
24.03.2023

Szef kancelarii prezydenta Zełenskiego publikuje nagranie skutków ostrzału Białopola

W nocy Rosjanie przeprowadzili zmasowany ostrzał pogranicza w obwodzie sumskim. W wyniku ostrzału zginęły co najmniej dwie osoby.

11:11
24.03.2023

Estonia wydala rosyjskiego dyplomatę

Charge d'affaires ambasady Rosji w Estonii został wezwany przez estoński MSZ i poinformowany, że pracownik rosyjskiej ambasady mający status dyplomaty, został uznany za persona non grata w Estonii w związku z naruszeniem zasad Konwencji Wiedeńskiej. Pracownik ten ma opuścić Estonię do 29 marca.

11:03
24.03.2023

Rosjanie stracili 64 zabitych i 119 rannych na froncie w rejonie Kupiańska i Łymanu

Informacje takie przekazuje Serhij Czerwaty, rzecznik Wschodniego Zgrupowania SIł Zbrojnych Ukrainy. Czerewaty poinformował też - na antenie ukraińskiej telewizji - że ukraińscy żołnierze wzięli na tym odcinku frontu dwóch jeńców. Rzecznik Wschodniego Zgrupowania Sił Zbrojnych podkreślił, że na tym odcinku frontu Rosjanie "używają większej liczby regularnych jednostek armii i więcej pojazdów opancerzonych". W czasie walk w ciągu ostatnich kilku tygodni Rosjanie stracili tu ponad 10 czołgów T-90 i T-80. Tylko w ciągu doby Rosjanie stracili dwa działa D-30 i dwa bojowe wozy piechoty.

10:58
24.03.2023

Ciała 83 poległych żołnierzy wróciły na Ukrainę

Informację taką przekazał Ołeh Kotenko, ukraiński komisarz ds. osób zaginionych.

10:56
24.03.2023

Miedwiediew o Ukrainie w UE: To w 100 proc. kłamstwa

- Wyobraźcie sobie, na przykład, że walki się skończą. Ukraina będzie nie tylko państwem-bankrutem, jest państwem w pełni zależnym od zagranicy, jest państwem upadłym. Czy nadal będą ich wspierać? Nie wiem - mówił były prezydent Rosji.

Czytaj więcej

Miedwiediew straszy Ukrainę bronią atomową. "Jeśli spróbują odbić Krym..."
10:30
24.03.2023

Raiffeisen nie zamierza opuścić Rosji

Europejski Bank Centralny zażądał, aby grupa bankowa Raiffeisen Bank International zakończyła działalność w Rosji.

Czytaj więcej

Raiffeisen Bank nie porzuci Rosji. Za dobrze zarabia na wojnie
10:27
24.03.2023

Nie wiadomo czy Putin pojedzie do RPA, gdzie mógłby zostać aresztowany

- Decyzja ws. podróży prezydenta Rosji, Władimira Putina, na szczyt grupy BRICS w RPA nie została jeszcze podjęta - przyznał rzecznik Kremla, Dmitrij Pieskow. W ubiegłym tygodniu Międzynarodowy Trybunał Karny wydał nakaz aresztowania Władimira Putina, a RPA należy do krajów, które uznają jurysdykcję MTK. Władze RPA mają prowadzić konsultacje z Rosją ws. zaistniałej sytuacji.

10:20
24.03.2023

Gen. Mark Milley: Decyzja o próbie odbicia Krymu powinna należeć do Ukraińców

- Strategicznie stanem końcowym powinno być utrzymanie globalnego, opartego na prawie porządku, który został ustanowiony w 1945 roku - odparł gen. Mark Milley, przewodniczący Połączonego Kolegium Szefów Sztabów, pytany o to jaki jest strategiczny cel USA przy wspieraniu walczącej z Rosją Ukrainy. 

Czytaj więcej

Najważniejszy amerykański generał: Wojna na Ukrainie ważna dla interesu USA
09:59
24.03.2023

Caritas Polska rozszerza pomoc dla Ukrainy

Ze względu na niezwykle trudną sytuację, Caritas, największa organizacja dobroczynna w Polsce, zdecydowała, że wspieranie potrzebujących na Ukrainie będzie jednym z priorytetowych kierunków działań organizacji w tym roku. W ramach programu Rodzina Rodzinie organizacja Caritas Polska obejmie bezpośrednią pomocą gotówkową kolejnych 500 najbardziej potrzebujących rodzin w regionie Charkowa.

Czytaj więcej

Caritas Polska rozszerza pomoc dla Ukrainy. Jak wesprzeć potrzebujących?
09:53
24.03.2023

W nocnych atakach Rosji na Ukrainę zginęło dziewięć osób

Rannych miało zostać co najmniej 26 osób.

09:34
24.03.2023

W nocy Rosjanie zaatakowali cele na Ukrainie przy użyciu dronów kamikadze Shahed-136/131

Informacje takie przekazuje Dowództwo Sił Powietrznych na swoim kanale w serwisie Telegram. Ponadto północne pogranicze Ukrainy i Rosji zostało ostrzelane przez myśliwce Su-35 z użyciem bomb kierowanych.

09:26
24.03.2023

Liczba ofiar ostrzału Konstantynówki przez Rosjan wzrosła do pięciu

Miasto w obwodzie donieckim zostało ostrzelane przy użyciu zestawów przeciwlotniczych S-300.

09:19
24.03.2023

Dwie osoby zginęły w wyniku zmasowanego ostrzału pogranicza między Rosją a Ukrainą w obwodzie sumskim

Dziewięć osób zostało rannych w wyniku ostrzału przeprowadzonego przy użyciu różnych rodzajów uzbrojenia - pisze sumska obwodowa administracja wojskowa na swoim kanale w serwisie Telegram.

09:13
24.03.2023

Dlaczego Rosjanie sięgają po kilkudziesięcioletnie czołgi?

- Rosjanie mają naprawdę duży potencjał także nowoczesnej broni, ale mają gigantyczne zasoby broni jeszcze z lat 60. i 70., i je wykorzystują, dlatego że ich podstawowa strategia to jest zniszczenie ludności cywilnej, zniszczenie całej struktury obywatelskiej, zniszczenie narodu ukraińskiego - powiedział w radiowej Jedynce były minister obrony Antoni Macierewicz.

Czytaj więcej

Antoni Macierewicz mówi, że zapadła decyzja o olbrzymim znaczeniu dla Polski
08:45
24.03.2023

Miedwiediew: Krytykowanie żołnierzy walczących za kraj jest niemoralne

- Wychodzę z prostej zasady: można i trzeba krytykować władzę. Jeśli chcecie, proszę bardzo. Nie można krytykować żołnierzy, którzy walczą za swój kraj. To niemoralne i, od pewnego czasu, jest to też przestępstwo w świetle Kodeksu karnego - mówił Dmitrij Miedwiediew, były prezydent Rosji, w czasie rozmowy z dziennikarzami i użytkownikami serwisu VKontakte.

08:41
24.03.2023

Straż Graniczna: Od 24 lutego do Polski z Ukrainy wjechało 10,604 mln osób

Z danych Straży Granicznej wynika, że tylko w ciągu ostatniej doby z Ukrainy do Polski wjechało 23,2 tys. osób. Tego samego dnia z Polski na Ukrainę wyjechało 20,8 tys. osób, a od 24 lutego - 8,719 mln osób.

08:15
24.03.2023

Ok. 1 w nocy Rosjanie ostrzelali Konstantynówkę, miasto w obwodzie donieckim

W wyniku ostrzału przy użyciu zestawów przeciwlotniczych S-300 zginęły trzy osoby, po tym jak jedna z rakiet uderzyła w lokalny "Punkt Niezłomności" (miejsce, w którym mieszkańcy - w przypadku przerw w zasilaniu i ogrzewaniu - mogą uzyskać dostęp do prądu lub ogrzać się - red.). Wszystkie ofiary ostrzału to kobiety, uciekinierki z linii frontu w rejonie Bachmutu.

07:58
24.03.2023

W nocy rosyjskie myśliwce Su-35 zaatakowały cele w obwodzie sumskim

Jurij Ignat, rzecznik Dowództwa Sił Powietrznych Ukrainy poinformował, że 10 myśliwców Su-35 zaatakowało w nocy cele w obwodzie sumskim przy użyciu bomb kierowanych. 

07:54
24.03.2023

Brytyjski resort obrony: Rosja szkoli żołnierzy na Białorusi, bo jej instruktorzy wojskowi walczą na Ukrainie

Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii, w swoim najnowszym raporcie z frontu pisze, że wojna na Ukrainie dokonała "poważnej dyslokacji rosyjskiego systemu szkolenia wojskowego", ponieważ większość rosyjskich instruktorów wojskowych walczy na Ukrainie, w związku z czym wielu rosyjskich żołnierzy szkoli się obecnie na Białorusi.

07:31
24.03.2023

W ciągu doby obwód chersoński został ostrzelany 74 razy

Ołeksandr Prokudin, gubernator obwodu chersońskiego podał, że na obwód chersoński w ciągu doby spadły 423 pociski. Sam Chersoń został ostrzelany cztery razy. W wyniku ostrzału śmierć poniosła jedna osoba.

07:30
24.03.2023

W ciągu doby w wyniku działań wojennych w obwodzie donieckim zginęło trzech cywilów

Informacje takie przekazuje gubernator obwodu donieckiego, Pawło Kyryłenko.

07:23
24.03.2023

Sztab Generalny armii Ukrainy podał nowe dane o stratach Rosji

Od 24 lutego Rosja miała stracić na Ukrainie ok. 169 170 żołnierzy, 3 574 czołgi, 6 921 pojazdów opancerzonych, 2 616 zestawów artyleryjskich, 511 wyrzutni rakiet, 276 zestawów przeciwlotniczych, 305 samolotów, 290 śmigłowców, 2 208 bezzałogowych statków powietrznych, 911 pocisków manewrujących, 18 jednostek nawodnych, 5 464 pojazdy (w tym cysterny) i 277 jednostek sprzętu specjalnego.

07:06
24.03.2023

Pięć dronów kamikadze Shahed trafiło w cele w Krzywym Rogu

Gubernator obwodu dniepropietrowskiego, Serhij Łysak poinformował, że z sześciu dronów-kamikadze wysłanych przeciwko celom w Krzywym Rogu, zestrzelony został jeden a pięć trafiło w cele.

06:54
24.03.2023

Miedwiediew: Specjaliści NATO na Ukrainie mogą być celem dla rosyjskiej armii

Jeśli na Ukrainie pojawią się specjaliści z NATO, których zadaniem będzie serwisowanie i obsługa broni dostarczonej Kijowowi, wówczas staną się oni uprawnionym celem dla rosyjskiej armii - oświadczył były prezydent Rosji, zastępca sekretarza Rady Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej, Dmitrij Miedwiediew w rozmowie z dziennikarzami i użytkownikami serwisu VKontakte.

06:35
24.03.2023

Ukraiński wywiad: Pociski precyzyjne stanowią mniej niż 10 proc. pocisków, które zostały Rosjanom

Wadym Skibicki ocenił, że Rosjanie mogą zmienić taktykę swoich ataków rakietowych na cele na Ukrainie, które od października koncentrowały się na infrastrukturze cywilnej - głównie energetycznej.

Czytaj więcej

Ukraiński wywiad: Rosjanom kończą się pociski precyzyjne
06:11
24.03.2023

Patriarcha Bartłomiej: Przywódcy Cerkwi i państwa rosyjskiego współdziałali w przestępczej agresji

83-letni patriarcha Konstantynopola stwierdził też, że Kreml „wykorzystuje Cerkiew jako instrument w osiąganiu swych celów”. Ale nie zdejmuje to odpowiedzialności z przywódców Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej. – Nasz dialog powinien być skoncentrowany na sposobach przeciwdziałania i neutralizacji możliwości Patriarchatu Moskiewskiego podrywania jedności (prawosławnych) i teologicznym uzasadnianiu przestępczych działań – dodał.

Czytaj więcej

Spór w Cerkwi. Konstantynopol znów przeciw Moskwie
06:05
24.03.2023

W ciągu doby Rosjanie przeprowadzili cztery ataki rakietowe na cele na Ukrainie

Celem jednego z ataków rakietowych był Kramatorsk. Ponadto - jak informuje Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy - w ciągu doby Rosjanie przeprowadzili 37 ataków z powietrza i 82 ostrzały artyleryjskie celów na Ukrainie.

05:19
24.03.2023

Sztab Generalny armii Ukrainy: Rosjanie zwiększają liczbę łóżek w szpitalach polowych

W swoim najnowszym raporcie na temat sytuacji na froncie Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podaje, że w związku ze stratami ponoszonymi codziennie przez okupantów, przeciwnik zwiększa liczbę łóżek dostępnych w szpitalach polowych działających w okupowanej części obwodu ługańskiego. W miejscowości Trojićke liczba takich łóżek miała zostać podwojona - z 200 do 400. Jednocześnie wszyscy ranni oficerowie leżący w szpitalu zostali przetransportowani śmigłowcami do Rosji między 17 a 18 marca - wynika z raportu strony ukraińskiej.

05:00
24.03.2023

Dowódca wojsk lądowych Ukrainy zapowiada przejście do kontrataku

"Wkrótce wykorzystamy tę szansę, tak jak zrobiliśmy to w ubiegłym roku pod Kijowem, Charkowem, Bałakliją i Kupiańskiem" - napisał gen. Ołeksandr Syrski na swoim kanale w serwisie Telegram, nawiązując do ukraińskich kontrofensyw, które zakończyły się sukcesami i odbiciem części terytorium zajętego po 24 lutego 2022 roku przez Rosjan.

Czytaj więcej

Ukraińska armia szykuje się do kontrofensywy. Zełenski: Wojna może trwać lata
04:30
24.03.2023

Zełenski: W obwodzie chersońskim, w niektórych wioskach, zniszczonych zostało ponad 90 proc. budynków

Wołodymyr Zełenski, prezydent Ukrainy, który w czwartek odwiedził obwód chersoński, mówił w wieczornym wystąpieniu, że na wyzwolonych ziemiach obwodu chersońskiego ponad 50 wiosek zostało niemal całkowicie zniszczonych przez Rosjan. - W niektórych miejscach ponad 90 proc. budynków zostało zniszczonych. Ale nawet do takich wiosek wracają ludzie, to dowód, że życie wciąż zwycięża - podkreślił. 

04:27
24.03.2023

W nocy Rosjanie zaatakowali Krzywy Róg z użyciem dronów kamikadze

Ołeksandr Wikuł stojący na czele administracji wojskowej Krzywego Rogu poinformował, że w nocy doszło do ataku na miasto z użyciem dronów kamikadze Shahed. Z wpisu Wikuła wynika, że niektóre drony dosięgnęły celów.

04:24
24.03.2023

Ambasador Rosji: Dwustronne relacje gospodarcze między Rosją a Wielką Brytania zostały "wyzerowane"

Andriej Kielin, ambasador Rosji w Wielkiej Brytanii, w rozmowie z dziennikiem "Izwiestia" stwierdził, że w 2022 roku dwustronne relacje gospodarcze między Rosją a Wielką Brytanią zostały "wyzerowane". - Nowe dane będą znane latem. Ale wiadomo, że do czerwca 2022 roku import do Wielkiej Brytanii z Rosji został ograniczony o 97 proc., a import węglowodorów - o 100 proc. Eksport z Wielkiej Brytanii do naszego kraju spadł o 90 proc. Wyjątkiem jest zakup brytyjskich produktów medycznych i farmakologicznych, które nie zostały objęte sankcjami - wyjaśnił ambasador.

04:18
24.03.2023

Duńska Agencja Energii poinformowała, że zamierza podjąć z dna obiekt, który odkryto w pobliżu gazociągu Nord Stream 2

Do udziału w podniesieniu niezidentyfikowanego obiektu odkrytego w pobliżu gazociągu Nord Stream 2 zaproszono Nord Stream 2 AG - konsorcjum spółek będące operatorem gazociągu. Obiekt ma kształt cylindryczny, ma wysokość ok. 40 cm, a średnicę - ok. 10 cm. Obiekt jest prawdopodobnie morską boją dymną i - według duńskich ekspertów - nie stanowi obecnie zagrożenia.

04:17
24.03.2023

Wczorajszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 393