Zełenski: SBU przechodzi radykalne zmiany. Koniec rosyjskich manipulacji

W swoim codziennym wieczornym wystąpieniu prezydent Wołodymyr Zelenski powiedział, że Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) jest w trakcie radykalnej transformacji, która pozwoli jej właściwie chronić kraj.

Publikacja: 25.03.2023 00:01

Zełenski: SBU przechodzi radykalne zmiany. Koniec rosyjskich manipulacji

Foto: AFP

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 394

- Służba Bezpieczeństwa Ukrainy przechodzi fundamentalną wewnętrzną transformację. SBU w pełni zmobilizowała się do realnej ochrony państwa i obecnie daje Ukrainie takie wyniki, z których każdy z nas może być tylko dumny - powiedziała głowa państwa.

Prezydent Wołodymyr Zełenski zwolnił 6 marca zastępcę szefa Służby Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) Ołeksandra Jakuszewa, kierowników dwóch departamentów oraz szefów SBU w dwóch obwodach Ukrainy. W ciągu ostatniego roku kancelaria prezydenta zwolniła kilku urzędników, w tym kilku wysokiego szczebla, za podejrzenia o zdradę stanu i współpracę z rosyjskimi służbami bezpieczeństwa.

Ta czystka była w dużej mierze postrzegana jako próba pokazania przez ukraińskie władze, że walczą z korupcją, ponieważ Zachód zapewnia Kijowowi bezprecedensową pomoc.

W swoim przemówieniu Zełenski powiedział, że SBU walczy obecnie zarówno z wrogami zewnętrznymi, jak i wewnętrznymi, i "kładzie historyczny kres wszelkim próbom Rosji manipulowania Ukrainą poprzez agentów".

- Dziś podziękowałem wszystkim pracownikom SBU i jestem pewien, że służba ta da Ukrainie jeszcze więcej wyników w obronie państwa - powiedział prezydent.

Konflikty zbrojne
Macron: Powinniśmy byli słuchać ostrzeżeń Europy Wschodniej
Konflikty zbrojne
Duma chce zmienić prawo. Legalne kontrakty wojskowe dla skazańców
Konflikty zbrojne
Rosyjskie niezależne media: Polska zamierza deportować byłego oficera FSB
Konflikty zbrojne
Zełenski mianował kontrowersyjnego urzędnika gubernatorem obwodu odeskiego
Materiał Promocyjny
ESG - Raportowanie w praktyce – IV edycja
Konflikty zbrojne
Drony znów atakują Rosję. Pożar rafinerii w Kraju Krasnodarskim
Konflikty zbrojne
Po ataku dronów: Moskwa stała się miastem przyfrontowym