Ukraińska armia szykuje się do kontrofensywy. Zełenski: Wojna może trwać lata

Prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski ostrzegł, że bez szybszych dostaw uzbrojenia na Ukrainę, wojna może trwać całe lata.

Publikacja: 24.03.2023 04:59

Ukraińscy artylerzyści

Ukraińscy artylerzyści

Foto: AFP

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 394

Zełenski oświadczył, że Europa musi zwiększyć i przyspieszyć dostawy broni na Ukrainę. Po raz kolejny wezwał do dostarczenia Ukrainie pocisków dalekiego zasięgu i nowoczesnych myśliwców oraz nałożenia dodatkowych sankcji na Rosję.

- Jeśli Europa będzie czekać, zło będzie mieć czas, by się przegrupować i przygotować na lata wojny - powiedział Zełenski w przesłaniu do europejskich przywódców, którzy spotkali się w Brukseli na szczycie UE.

Czytaj więcej

Przed szczytem w Brukseli. Potas z Białorusi dzieli Unię Europejską

Zełenski mówił jednocześnie, że ukraińskie państwo przetrwało próbę wojny. - Nasze instytucje działają - pomimo wszystko. System finansowy, banki, wszystkie usługi publiczne, sfera socjalna. Jest kluczowe, aby nie przedłużać zbliżania Ukrainy i UE. To ważne zarówno dla ochrony Ukrainy, jak i ochrony systemu europejskiego - przekonywał liderów państw UE Zełenski. 

Ukraińska armia gotowa, by przejść do kontrataku?

Na szczycie UE przywódcy państw członkowskich zatwierdzili plan wysłania Ukrainie w 2023 roku miliona pocisków artyleryjskich.

Tymczasem dowódca ukraińskich wojsk lądowych, gen. Ołeksandr Syrski zapowiedział, że ukraińscy żołnierze wkrótce przejdą do kontrataku, po tym jak udało im się powstrzymać rosyjską ofensywę zimową.

Gen. Syrski ocenił, że najemnicy z Grupy Wagnera, którzy byli trzonem sił szturmujących w ostatnich tygodniach Bachmut, ponieśli duże straty, a ich siły zaczynają się wyczerpywać.

"Wkrótce wykorzystamy tę szansę, tak jak zrobiliśmy to w ubiegłym roku pod Kijowem, Charkowem, Bałakliją i Kupiańskiem" - napisał Syrski na swoim kanale w serwisie Telegram, nawiązując do ukraińskich kontrofensyw, które zakończyły się sukcesami i odbiciem części terytorium zajętego po 24 lutego 2022 roku przez Rosjan.

Czytaj więcej

Prigożyn napisał do Szojgu z prośbą o pomoc. Ostrzegł przed ukraińską kontrofensywą

Już w poniedziałek twórca Grupy Wagnera, Jewgienij Prigożyn, opublikował list do ministra obrony Rosji, Siergieja Szojgu, w którym ostrzega, że Ukraina chce odciąć najemników z Grupy Wagnera od jednostek rosyjskiej armii.

Bachmut: Ukraińcy wygrają najkrwawszą bitwę od zakończenia II wojny światowej?

Mniejsza intensywność walk w rejonie Bachmutu może oznaczać, że Rosjanie przerzucają wojska na inne odcinki frontu - zauważa Reuters. Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii w czwartek odnotowało, że Rosjanie poczynili pewne postępy na północnym odcinku frontu, odzyskując kontrolę nad podejściami do miasteczka Kreminna. Walki trwają też na południe od Bachmutu, w rejonie Awdijiwki.

Ołeh Żdanow, ukraiński analityk wojskowy uważa, że to właśnie Awdijiwka staje się obecnie głównym celem Rosjan.

Czytaj więcej

Rosjanie utknęli w Bachmucie. "Mogli posunąć się o kilkaset metrów"

Dodaje, że rosyjskie jednostki są też aktywniejsze na północy - w obwodach charkowskim i ługańskim oraz na południu, w obwodach zaporoskim i chersońskim. 

Gdyby próba zajęcia Bachmutu ostatecznie zakończyła się dla Rosjan niepowodzeniem, miałoby to znaczenie symboliczne - Rosjanie od miesięcy próbowali zająć to miasto, a bitwa o nie była najbardziej krwawą bitwą piechoty w Europie od czasu zakończenia II wojny światowej. Zajęcie Bachmutu miało umożliwić Rosjanom rozwinięcie ofensywy w kierunku Słowiańska i Kramatorska.

Konflikty zbrojne
Prezydent Zełenski: Jesteśmy gotowi do kontrofensywy
Materiał Promocyjny
Gdy zapadną egipskie ciemności
Konflikty zbrojne
"Pokojowy" spot rządu Orbana. Ukraina bez Krymu
Konflikty zbrojne
Brytyjski minister: Ukraina może zająć Krym do końca roku
Konflikty zbrojne
Atak na Rosję: co z szafirami
Konflikty zbrojne
Prigożyn oskarża rosyjską armię o zaminowanie dróg ewakuacyjnych dla jego żołnierzy
Konflikty zbrojne
Prezydent Zełenski: Ukraina nie wciągnie żadnego kraju NATO w wojnę