Rosjanie utknęli w Bachmucie. "Mogli posunąć się o kilkaset metrów"

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy ocenia, że potencjał militarny Rosjan w rejonie linii frontu w Bachmucie zmniejsza się.

Publikacja: 23.03.2023 04:55

Ukraińscy żołnierze w rejonie Bachmutu

Ukraińscy żołnierze w rejonie Bachmutu

Foto: AFP

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 393

Bachmut od miesięcy jest głównym celem rosyjskiego zgrupowania wojsk walczącego w Donbasie. Zdobycie tego miasta przez Rosjan umożliwiłoby im rozwinięcie ofensywy w kierunku Słowiańska i Kramatorska oraz zbliżyłoby Rosję do osiągnięcia jej głównego obecnie militarnego celu na Ukrainie, czyli dotarcia do administracyjnych granic obwodu donieckiego.

Walki o Bachmut przybrały na intensywności na początku 2023 roku, gdy rosyjskiej armii i najemnikom z Grupy Wagnera udało się uczynić pewne postępy na tym odcinku frontu. Rosjanie wyparli ukraińskich obrońców ze wschodniej części miasta, osiągnęli też pewne sukcesy na północ i południe od Bachmutu. Nie udało im się jednak zamknąć pierścienia okrążenia wokół miasta.

Czytaj więcej

Kreml próbuje dobić organizację nagrodzoną Pokojową Nagrodą Nobla

W ostatnich dniach intensywność walk o Bachmut miała jednak spaść co tłumaczy się dużymi stratami rosyjskich jednostek walczących w tym rejonie i wyczerpaniem potencjału ofensywnego rosyjskiej armii.

W środę wizytę w rejonie linii frontu w Donbasie złożył prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski, który wręczył odznaczenia obrońcom Bachmutu.

- Ukraińskie siły mniej lub bardziej ustabilizowały sytuację w Bachmucie - Rosjanie nie są w stanie nic zrobić - ocenił ukraiński analityk wojskowy, Ołeh Żdanow.

- Mogli posunąć się o kilkaset metrów na północy i południu miasta, ale tak naprawdę nic to nie dało - dodał.

W nocy z wtorku na środę Rosjanie przeprowadzili atak powietrzny na cele na Ukrainie z użyciem dronów-kamikadze - ukraińska armia zestrzeliła 16 z 21 dronów Shahed wysłanych w kierunku celów na Ukrainie.

Osiem osób zginęło, a siedem zostało rannych po tym jak w Rzyszczowie (rejon obuchowski w obwodzie kijowskim) dron uszkodził dwa budynki internatów i placówkę edukacyjną.

Z kolei w Zaporożu, po ataku rakietowym, uszkodzone zostały dwa sąsiadujące ze sobą bloki mieszkalne. W ataku zginęła jedna osoba a 33 zostały ranne.

Nagranie z momentu, w którym rakieta trafia blok mieszkalny w Zaporożu, opublikował na swoim koncie na Twitterze prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski.

Reuters podaje, że według szacunków międzynarodowych ekspertów odbudowa Ukrainy - według stanu na dziś - kosztowałaby 411 mld dolarów, a więc 2,6 razy tyle ile wyniósł w 2022 roku PKB Ukrainy.

Konflikty zbrojne
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 468
Konflikty zbrojne
Ukraińcy: Rosjanie wysadzili tamę na Dnieprze w Nowej Kachowce
Konflikty zbrojne
ISW: Kadyrow jest gotów bronić obwodu biełgorodzkiego. Chce uniknąć walk na froncie
Konflikty zbrojne
Australia przekaże 41 myśliwców F/A-18 Hornet Ukrainie?
Konflikty zbrojne
Bloomberg: Polska prosi Wielką Brytanię o wsparcie w obronie nieba
Konflikty zbrojne
Wojna w Ukrainie. Kontrofensywa czy starcie o kilka wiosek