04:37
24.03.2023

Najnowszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 394
00:24
24.03.2023

Kończymy relację

O najnowszych wydarzeniach na Ukrainie będziemy informować od rana.

00:12
24.03.2023

Zełenski o zniszczeniach w obwodzie chersońskim

- Na wyzwolonym terytorium obwodu chersońskiego ponad 50 wiosek zostało prawie całkowicie zniszczonych przez rosyjskich najeźdźców, ale ludzie wracają nawet do takich wiosek - powiedział prezydent w wieczornym wystąpieniu.

- Jestem wdzięczny wszystkim, którzy pomagają przywrócić normalność życia po rosyjskim złu. Wszystkim, którzy nawet na tak trudnych terenach dalej pracują i dają pracę, wszystkim, którzy pomagają naszym żołnierzom - mówił Zełenski.

23:55
24.03.2023

Daniłow: Walka o wolność nie jest ograniczona czasowo

Ołeksij Daniłow, sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy, twierdzi, że kontrofensywa Ukrainy nie może być ograniczona czasowo.

W tym tygodniu prezydent Republiki Czeskiej Petr Pavel, który jest także byłym generałem NATO, powiedział, że wierzy, że Ukraina ma „tylko jedną próbę” rozpoczęcia poważnej kontrofensywy i że powinno to nastąpić „w ciągu kilku miesięcy”.

-Jeśli zdecyduje się rozpocząć wielką kontrofensywę i zakończy się niepowodzeniem, pozyskanie środków na następną będzie niezwykle trudne  – powiedział w rozmowie z „Rzeczpospolitą”.

Daniłow nie odniósł się do żadnych konkretnych komentarzy, ale powiedział, że jest to „najnowszy trend informacyjny".

"Najnowszym trendem informacyjnym jest mówienie o „jedynej i prawie ostatniej" szansie Sił Zbrojnych Ukrainy na przeprowadzenie kontrofensywy. Nasza ofensywa będzie trwała do granic 1991 roku i podobnie jak walka o wolność nie jest ograniczona czasowo" - napisał Daniłow.

23:42
23.03.2023

Alarmy przeciwlotnicze w obwodach zaporoskim, dniepropietrowskim, donieckim i charkowskim

23:26
23.03.2023

Syn gubernatora Kraju Krasnodarskiego uciekł z aresztu domowego we Włoszech

Uss został aresztowany w październiku 2022 roku na podstawie międzynarodowego nakazu aresztowania wydanego przez prokuraturę federalną dla wschodniego dystryktu Nowego Jorku.

Od tej pory przebywał w areszcie domowym. Uciekł z niego dwadzieścia cztery godziny po tym, jak sąd apelacyjny w Mediolanie wydał zgodę na jego ekstradycję do Stanów Zjednoczonych.

Czytaj więcej

Włochy. Syn rosyjskiego gubernatora uciekł z aresztu domowego. Grozi mu deportacja do USA
23:00
23.03.2023

Alarm powietrzny w Kijowie

W czterech obwodach - charkowskim, połtawskim, kijowskim i części kirowohradzkiego - oraz w stolicy Ukrainy ogłoszony został alert powietrzny, Od ponad godziny obowiązuje on także w obwodach czernichowskim i sumskim.

22:34
23.03.2023

Arszak Makiczian i jego rodzina bez obywatelstwa i z zakazem wjazdu do Rosji

Rodzina Makiczianów uważa, że prześladowania, z którymi się spotykają, to po prostu odwet rosyjskich władz za aktywizm Arszaka i próba uciszenia go.

Czytaj więcej

Antywojenny działacz i jego rodzina z półwiecznym zakazem wjazdu do Rosji
22:22
23.03.2023

Co za sankcjami wobec Białorusi? Klincz w UE

Białoruskie nawozy są obłożone sankcjami, ale większość państw UE apeluje, żeby wprowadzić wyjątki. Po to, żeby ten produkt mógł bez problemu płynąć do państw trzecich. Na to nie zgadza się przede wszystkim Litwa, popierana przez Polskę. W rezultacie zamrożone zostały prace nad nowym pakietem sankcji dla Białorusi, który miałby być zbieżny z restrykcjami nałożonymi na Rosję. Bo większość mówi tak dla nowego pakietu, ale pod warunkiem złagodzenia starych sankcji na nawozy. A mniejszość się na to nie zgadza.

21:58
23.03.2023

Ukraina przechwyciła dwa rosyjskie pociski manewrujące wystrzelone w kierunku Odessy

Dowództwo Sił Powietrznych Ukrainy Południe poinformowało w czwartek wieczorem, że „siły obrony powietrznej zestrzeliły dwa pociski kierowane powietrze-ziemia Kh-59 wystrzelone przez rosyjskie myśliwce Su-35 znad Morza Czarnego w rejonie Odessy”.

To już drugi raz w tym tygodniu, kiedy pociski Kh-59 zostały wystrzelone w rejon Odessy.

21:36
23.03.2023

Siły Zbrojne Słowacji żegnają cztery MiG-29. Nagranie

21:15
23.03.2023

Prigożyn traci zainteresowanie wojną na Ukrainie?

Jewgienij Prigożyn, założyciel  Grupy Wagnera, ma tracić zainteresowanie wojną na Ukrainie.

Prigożyn zyskał na znaczeniu ze względu na rolę jego sił w konflikcie, ale Bloomberg, powołując się na swoje źródła pisze, że konflikt  z wyższymi rosyjskimi dowódcami wojskowymi spowodowały zmianę.

Twórca Grupy Wagnera ma skupić się znów na Afryce, gdzie w Sudanie, Republice Środkowoafrykańskiej i Mali wciąż pozostają jego najemnicy.

20:52
23.03.2023

Putin zaproszony na szczyt w RPA

Minister spraw zagranicznych Republiki Południowej Afryki Naledi Pandor potwierdziła, że Władimir Putin jest zaproszony na szczyt gospodarczy, którego odbędzie się tego lata – pomimo wydania nakazu aresztowania.

Putin został w zeszłym tygodniu objęty nakazem aresztowania przez Międzynarodowy Trybunał Karny (MTK), w związku z oskarżeniem o zbrodnie wojenne za udział w uprowadzeniach dzieci z Ukrainy.

Zobowiązuje to 123 państwa członkowskie MTK do aresztowania Putina, jeśli przekroczy granice ich terytoriów,  i przewiezienia go do Hagi na rozprawę.

Rząd RPA, członka MTK, musi przedyskutować swoją reakcję w tej sytuacji - przekazała Pandor.

20:36
23.03.2023

Nowozelandczyk Kane Te Tai ps. Żółw, zginął na froncie w obwodzie donieckim

Ukraińskie władze potwierdziły śmierć Kane Te Tai, a ambasada Nowej Zelandii w Polsce próbowała dowiedzieć się więcej szczegółów, podało Ministerstwo Spraw Zagranicznych i Handlu Nowej Zelandii.

Czytaj więcej

Nowozelandzki weteran zginął w walkach pod Wuhłedarem
20:13
23.03.2023

Raiffeisen Bank na liście sponsorów wojny

Narodowa Agencja ds. Zapobiegania Korupcji Ukrainy (NAPC) wpisała austriacką grupę bankową Raiffeisen Bank International (RBI) na listę „międzynarodowych sponsorów wojny" za kontynuowanie pracy w Rosji oraz uznania Ługańska i Doniecka za część Rosji.

Czytaj więcej

Austriacki bank wpisany na listę sponsorów rosyjskiej wojny
19:56
23.03.2023

Przywódcy EU zatwierdzili plan zakupu i przyspieszonego przekazania 1 miliona amunicji Ukrainie

Opowiedzieli się także za nowymi sankcjami wobec Rosji.

19:35
23.03.2023

Szwajcaria prowadzi dochodzenie ws. wozów bojowych

"Ze zdjęć udostępnionych przez media na ukraińskiej stronie internetowej „trudno jest wyciągnąć jakiekolwiek wiarygodne wnioski na temat rodzaju pojazdu i jego lokalizacji”

Czytaj więcej

Szwajcarskie wozy bojowe na froncie? Rząd bada, kto złamał zakaz reeksportu
19:17
23.03.2023

Nowa Kachowka nadal okupowana przez Rosjan

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy przekazał, że wydany przez niego komunikat o całkowitym wycofaniu się Rosjan z Nowej Kachowki w obwodzie chersońskim został opublikowany „w wyniku niewłaściwego wykorzystania dostępnych danych”.

Czytaj więcej

Rosyjskie wojska opuściły Nową Kachówkę? Sztab Generalny wycofuje się z własnego komunikatu
18:59
23.03.2023

Islandia uznała Hołodomor za ludobójstwo

Islandzki rząd poparł rezolucję uznającą Hołodomor za ludobójstwo narodu ukraińskiego, poinformował 23 marca minister spraw zagranicznych Thórdís Kolbrún Reykfjörd Gylfadóttir

18:24
23.03.2023

Prezydent Finlandii podpisał ustawę ws. wejścia do NATO

Prezydent Finlandii Sauli Niinisto podpisał ustawę czyniącą jego kraj częścią Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego (NATO).

W zeszłym roku Finlandia starała się o przystąpienie do sojuszu wojskowego w odpowiedzi na wojnę Rosji na Ukrainie, a 1 marca w parlamencie w Helsinkach uchwalono ustawę zawierającą traktaty założycielskie NATO.

Węgry i Turcja, jedyni członkowie NATO, którzy jeszcze nie ratyfikowali członkostwa Finlandii, zasygnalizowali, że wkrótce to zrobią.

18:04
23.03.2023

Ukraiński Sztab Generalny: Rosjanie wycofali się z Nowej Kachowki

Nowa Kachowka znajduje się w obwodzie chersońskim. Większość zajętych w tym regionie terenów ukraińska armia wyzwoliła w listopadzie zeszłego roku, ale jego część na lewym brzegu Dniepru wciąż była okupowana.

Czytaj więcej

Rosyjskie wojska opuściły Nową Kachówkę? Sztab Generalny wycofuje się z własnego komunikatu
17:43
23.03.2023

W przyszłym tygodniu Hiszpania wyśle Ukrainie leopardy 2A4

Do końca przyszłego tygodnia Hiszpania wyśle pierwszą dostawę nowoczesnych czołgów Leopard 2A4.

6 takich maszyn  przechodzi ostateczną kontrolę w fabryce broni w pobliżu Sewilli w południowej Hiszpanii.

Hiszpańska minister obrony Margarita Robles odwiedziła fabrykę w czwartek i powiedziała, że cztery kolejne czołgi Leopard, które mają trafić na Ukrainę, wkrótce przybędą tam w celu inspekcji i testów.

17:21
23.03.2023

Dwaj żołnierze Ukraińskich Sił Zbrojnych skazani przez sąd samozwańczej DRL

Andriej Najden i Daniła Kołenow zostali skazania na 25 lat więzienia.

16:58
23.03.2023

Bank Światowy: Powojenna odbudowa Ukrainy będzie kosztować 411 miliardów dolarów

Szacowany koszt odbudowy Ukrainy po inwazji Rosji sięgnął 411 miliardów dolarów, według zaktualizowanej oceny Banku Światowego.

Zaktualizowany kosztorys obejmuje szkody poniesione w okresie jednego roku po inwazji Rosji na Ukrainę 24 lutego 2022 roku. Oznacza to wzrost w stosunku do szacunków banku w czerwcu 2022 roku, które szacowano na 349 miliardów dolarów.

Koszt odbudowy to wspólna ocena rządu Ukrainy, Grupy Banku Światowego, Komisji Europejskiej i Organizacji Narodów Zjednoczonych.

16:37
23.03.2023

ISW: W Rosji właściciele barów zamykają lokale, zmuszani do działań "prowojennych"

Fontanka, serwis informacyjny z Petersburga, poinformował wczoraj, że 20 barów zostało zamkniętych w ramach dochodzenia po doniesieniach, że podsycają antyspołeczne zachowania młodych ludzi, w tym „ogólnoustrojowe picie” i zażywanie narkotyków.

Institute for the Study of War twierdzi jednak, że podany powód jest „niewiarygodny”, biorąc pod uwagę normalne rosyjskie podejście do intensywnego picia.

ISW twierdzi, że rosyjska Federalna Służba Bezpieczeństwa dokonała niedawno nalotu na dwa popularne bary w mieście i „zmusiła klientów do prowadzenia działań prowojennych” – co skłoniło co najmniej jednego rosyjskiego biznesmena rezygnacji z prowadzenia lokali.

16:07
23.03.2023

Premier Rosji: Rosja to ludzie, a razem jesteśmy wielką siłą

Miszustin raportuje przed Dumą działalność rządu w 2022. Według słów premiera sankcje na niespotykana dotąd skalę dotknęły Moskwę, w której wywołały masowe bezrobocie.

Czytaj więcej

Premier Rosji: Głównym celem zachodnich sankcji jest zwykły rosyjski naród
15:47
23.03.2023

Minister obrony Finlandii przeciwny wysłaniu Ukrainie hornetów

- Moim zdaniem potrzebujemy mysliwców Hornet do zabezpieczenia naszego własnego kraju– powiedział Antti Kaikkonen na konferencji prasowej w Helsinkach.

Minister ocenia "niekorzystnie" pomysł przekazania Ukrainie hornetów w ciągu kilku najbliższych lat.

Finlandia wymienia swoją starą flotę myśliwców Hornet na myśliwce F-35, które zamówiła w 2021 r., ale dostawa przewidziana jest za dwa-trzy lata.

15:22
23.03.2023

Białoruś zaprzecza doniesieniom ws. charge d'affaires

"Uważamy to za kolejną prowokację informacyjną mającą na celu wywołanie napięcia w stosunkach dwustronnych" - oświadczyło MSZ Białorusi, odnosząc się do doniesień w sprawie wezwania charge d'affaires przez polskie MSZ. Polski resort nie skomentował dotąd sprawy.

Czytaj więcej

Nieoficjalnie: Szef ambasady Białorusi wezwany do MSZ. Usłyszał ostry protest
15:00
23.03.2023

Słowacja wysłała pierwsze cztery myśliwce na Ukrainę

Słowacja przekazała Ukrainie pierwsze cztery z 13 obiecanych myśliwców - poinformowało ministerstwo obrony.

Resort przekazał, że pozostałe samoloty zostaną dostarczone w nadchodzących tygodniach.

Czytaj więcej

Pierwsze słowackie MiG-29 poleciały na Ukrainę
14:52
23.03.2023

Prezydent Rosji ustanowił order "Za Odwagę"

Order ma być przyznawany za odwagę "wykazaną w czasie walki i innych operacji mających na celu ochronę Ojczyzny i interesów państwowych Federacji Rosyjskiej, a także utrzymanie lub przywrócenie międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa". Order może być przyznawany Rosjanom, a także obywatelom innych niż Rosja państw i bezpaństwowcom.

14:49
23.03.2023

MSZ Białorusi zaprzecza informacjom o wezwaniu białoruskiego dyplomaty przez polski MSZ

Wcześniej RMF FM poinformował nieoficjalnie, że do MSZ wezwany został chargé d'affaires ambasady Białorusi w Polsce, w związku z rozbiciem w naszym kraju rosyjskiej siatki szpiegowskiej.

14:46
23.03.2023

Szef MSWiA: Poczobut zostanie wypuszczony - otworzymy przejście w Bobrownikach

- Jeżeli Andrzej Poczobut jutro zostanie zwolniony, pojutrze będzie otwarte przejście w Bobrownikach - oświadczył minister spraw wewnętrznych i administracji.

Czytaj więcej

Polska może otworzyć przejście w Bobrownikach. Kamiński podał warunek
14:38
23.03.2023

Powstaje gra o wojnie Rosji z Ukrainą

Produkcja „Death From Above” to zręcznościowy symulator drona. Część wpływów z gry ma trafić do ukraińskich organizacji charytatywnych.

Czytaj więcej

Niszczenie czołgów z drona. Powstaje gra o inwazji Rosji na Ukrainę
14:36
23.03.2023

Łomanowski: Miedwiediew chciałby wrócić ze swego zesłania w kremlowskiej Radzie Bezpieczeństwa do bieżącej polityki

Dmitrij Miedwiediew dyskretnie zgłosił się na „następcę Putina”, którego wcześniej „ultrasi” upatrywali właśnie w Prigożinie. Teraz Miedwiediew z jednej uspokaja kremlowską elitę, że w razie czego mógłby kontynuować politykę putinowską, a z drugiej nie byłby tak toksyczny dla świata (jak sam Putin) i nie ma kryminalnej przeszłości (jak Prigożin) - pisze Andrzej Łomanowski, dziennikarz działu świat.

Czytaj więcej

Władimir Putin może jechać na Węgry. Nie zostanie aresztowany
14:33
23.03.2023

Szef kancelarii Orbana krytycznie o nakazie aresztowania Putina

- Takie decyzje nie są najbardziej fortunne, ponieważ zmierzają ku dalszej eskalacji, a nie ku pokojowi - to moja osobista, subiektywna opinia - stwierdził Gergely Gulyas.

Czytaj więcej

Władimir Putin może jechać na Węgry. Nie zostanie aresztowany
14:08
23.03.2023

Czechy nie będą wydawać wiz i pozwoleń na pobyt Rosjanom i Białorusinom do 31 marca 2024 roku

Rząd Czech zawiesił wydawanie wiz Rosjanom i Białorusinom pod koniec 2022 roku. Obecnie zdecydował o przedłużeniu tej decyzji.

14:03
23.03.2023

Prezydent Finlandii podpisał ustawę ratyfikującą traktat o wstąpieniu Finlandii do NATO

Finlandia czeka obecnie już tylko na ratyfikację decyzji o rozszerzeniu NATO przez Turcję i Węgry - pozostali członkowie Sojuszu wyrazili już zgodę na jego rozszerzenie.

13:53
23.03.2023

Sprawa siatki szpiegowskiej. MSZ wzywa szefa ambasady Białorusi

Chargé d'affaires ambasady Białorusi w Warszawie usłyszał w MSZ ostry protest w związku z prowadzeniem przez białoruskich obywateli działalności szpiegowskiej - podało RMF FM.

Czytaj więcej

Nieoficjalnie: Szef ambasady Białorusi wezwany do MSZ. Usłyszał ostry protest
13:28
23.03.2023

W ciągu doby w rejonie Bachmutu doszło do 35 potyczek Ukraińców z Rosjanami

Rosjanie - w ciągu doby - ostrzelali ten odcinek frontu 222 razy. Ukraińcy, odpierając rosyjskie ataki, zabili 107 Rosjan, a 137 ranili - poinformował rzecznik Wschodniego Zgrupowania Sił Zbrojnych Ukrainy, płk Serhij Czerewaty.

13:04
23.03.2023

Co Kreml sprzeda "przyjaznym krajom"?

Rosja musi przeorientować swój eksport.

Czytaj więcej

Kreml przekierowuje eksport. Co kupią od Rosji „przyjazne kraje”?
12:58
23.03.2023

Czy Finlandia przekaże Ukrainie myśliwce F/A-18 Hornet?

Ukraina miała zwrócić się do Finlandii z prośbą o zorganizowanie trójstronnych rozmów na ten temat z udziałem Ukrainy, Finlandii i USA. Sanna Marin pytana o taką prośbę mówi, że "nie może ujawniać treści poufnych rozmów między przedstawicielami różnych państw".

Czytaj więcej

Ukraina chce rozmawiać z Finlandią i USA o przekazaniu jej myśliwców F/A-18?
12:57
23.03.2023

Książę William rozmawiał z prezydentem Andrzejem Dudą o pomocy humanitarnej dla Ukrainy

Czytaj więcej

Książę William w Polsce. Z prezydentem Dudą rozmawiał o pomocy dla Ukrainy
12:35
23.03.2023

Zełenski przebywa z wizytą w obwodzie chersońskim

Wizyta ma miejsce dzień po wizycie prezydenta Ukrainy w Donbasie, w pobliżu linii frontu.

12:18
23.03.2023

Czy po Ukraińcach w Polsce można dziedziczyć na podstawie prawa ukraińskiego?

Rzecznik generalny TSUE Manuel Camposa Sancheza-Bordony zaproponował w czwartek TSUE odpowiedź na to pytanie, czy Ukraińcy mieszkający w Polsce mogą wybrać prawo ukraińskie jako podstawę dziedziczenia po nich majątku.

Czytaj więcej

Jaki testament może napisać Ukrainiec w Polsce
12:09
23.03.2023

Putin rozmawiał telefonicznie z sułtanem Omanu

Do rozmowy miało dojść z inicjatywy Hajsama ibn Tarika Al Sa’ida. To pierwsza taka rozmowa od czasu nawiązania relacji dyplomatycznych między Rosją a Omanem.

11:52
23.03.2023

Premier Rosji: Płaca minimalna wzrośnie w Rosji w 2024 roku o 18,5 proc.

Rosyjski premier zapowiedział też podwyższenie emerytur - o 13,5 proc. w skali roku.

11:35
23.03.2023

Rosjanie będą mogli na własną rękę szukać złota

Da to reżimowi dodatkowe dochody na prowadzoną wojnę w Ukrainie.

Czytaj więcej

Rosjanie dostaną swoje Klondike, będą kopać złoto legalnie
11:33
23.03.2023

Na Morzu Czarnym są obecnie trzy rosyjskie okręty uzbrojone w pociski Kalibr

Informacje takie przekazuje Dowództwo Marynarki Wojennej Ukrainy. Z ośmiu rosyjskich okrętów na wodach Morza Czarnego

11:14
23.03.2023

Kosowo dołącza do sankcji USA wobec Grupy Wagnera

Premier Kosowa, Albin Kurti ogłosił, że jego kraj dołącza do amerykańskich sankcji wobec Grupy Wagnera, która w styczniu została uznana przez Departament Skarbu USA za międzynarodową organizację przestępczą. Kurti podkreślił, że najemnicy z Grupy Wagnera "zagrażają suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy".

10:40
23.03.2023

Rosjanie wznowili działanie portu w Mariupolu

O wznowieniu działania portu poinformował Petro Andriuszczenko, doradca ukraińskiego mera okupowanego miasta. Do portu w Mariupolu miały wpłynąć pierwsze statki towarowe z Rosji.

10:29
23.03.2023

Nieoficjalne doniesienia o następcy Cichockiego

Nowym ambasadorem Polski w Kijowie ma zostać Jarosław Guzy, w latach 90. doradca szefa MON, prywatnie mąż szefowej telewizji Biełsat - podało RMF FM.

Czytaj więcej

Nieoficjalnie: Wiadomo, kto będzie nowym ambasadorem Polski na Ukrainie
10:08
23.03.2023

Na Ukrainie odwołany został alarm powietrzny

Ogłoszony rano alarm trwał ok. dwóch godzin.

09:51
23.03.2023

Rosyjska Federacja Piłkarska poinformowała, że 26 marca Rosja zagra z Irakiem

Mecz zostanie rozegrany w Sankt Petersburgu na stadionie Gazprom Arena o 18 czasu moskiewskiego.

09:34
23.03.2023

Minister obrony Holandii poinformowała o wysłaniu 60 dodatkowych instruktorów wojskowych do Niemiec

Kajsa Ollongren napisała na Twitterze, że Holandia wyśle do Niemiec 60 dodatkowych instruktorów wojskowych, którzy będą szkolić ukraińskich żołnierzy. Już wcześniej w szkoleniach Ukraińców brało udział 230 instruktorów z Holandii.

09:16
23.03.2023

Zboże z Ukrainy. Kowalczyk: KE oprócz deklaracji o korytarzach solidarnościowych niewiele zrobiła

Polska musiała przyjąć ukraińskie zboże - przekonywał w radiowej Jedynce minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk. Oświadczył, że zamierza przedstawić propozycje "eksportowe, kredytowe i magazynowe" w związku ze sprawą zboża.

Czytaj więcej

Sprawa zboża z Ukrainy w Polsce. Minister rolnictwa mówi, że to nie on jest winien
09:11
23.03.2023

Dmitrij Miedwiediew zapowiada wyprodukowanie w Rosji 1 500 czołgów w 2023 roku

- Nasi wrogowie wierzą, że nasz przemysł zostanie zdławiony. Tak jest, wykorzystamy wszystko - toczą się niekończące się rozmowy: "pociski się skończą, czołgi się skończą, rakiety się skończą" - mówił były prezydent Rosji, Dmitrij Miedwiediew, w rozmowie z rosyjskimi agencjami informacyjnymi. - Tylko w tym roku wyprodukujemy 1 500 czołgów - stwierdził następnie.

08:47
23.03.2023

Alarm powietrzny na Ukrainie

Na terenie całej Ukrainy ogłoszono alarm powietrzny - podała agencja Interfax-Ukraina.

08:35
23.03.2023

Straż Graniczna: Od 24 lutego do Polski z Ukrainy wjechało 10,581 mln osób

22 marca granicę Ukrainy z Polską przekroczyło 20,6 tys. osób wjeżdżających do Polski. Na Ukrainę wyjechało tego dnia z Polski 20,5 tys. osób, a od 24 lutego - 8,699 mln osób.

08:17
23.03.2023

W mieście Rzyszczów zginęło 9 osób

Zakończyło się usuwanie gruzów na terenie szkoły zawodowej w Rzyszczewie w obwodzie kijowskim. W sumie ratownicy odkryli ciała 9 osób - podała Państwowa Służba Ukrainy ds. Sytuacji Nadzwyczajnych odnosząc się do skutków ataku rosyjskiego drona, do którego doszło poprzedniej doby.

08:00
23.03.2023

Od początku wojny zginęło 465 dzieci

Prokuratura Generalna Ukrainy podała, że od początku inwazji w wyniku zbrojnej agresji wojsk rosyjskich na Ukrainie zginęło 465 dzieci, a 940 zostało rannych.

07:53
23.03.2023

Dowódca wojsk lądowych Ukrainy: W Bachmucie Rosjanie słabną

"Rosjanie słabną w Bachmucie. Wkrótce to wykorzystamy" - zapowiedział na swoim kanale w serwisie Telegram dowódca ukraińskich wojsk lądowych, gen. Ołeksandr Syrski.

07:30
23.03.2023

W ciągu doby Rosjanie 54 razy ostrzelali obwód chersoński

Na obwód chersoński miało spaść 319 pocisków - podaje Ołeksandr Prokudin, gubernator obwodu chersońskiego. Chersoń, stolica obwodu, został ostrzelany w ciągu doby pięć razy. W wyniku ostrzałów jedna osoba zginęła a dwie zostały ranne.

07:27
23.03.2023

Mer okupowanego Melitopola: Eksplozja w mieście. Ranny kolaborujący "policjant"

O eksplozji informuje na swoim kanale w serwisie Telegram Iwan Fedorow. Jak czytamy w Melitopolu eksplodował improwizowany ładunek wybuchowy. W wyniku eksplozji ranny został jeden z funkcjonariuszy kolaborującej z Rosjanami policji.

07:25
23.03.2023

W ciągu doby w wyniku działań wojennych w obwodzie donieckim zginęło dwóch cywilów

Informacje takie przekazuje na swoim kanale w serwisie Telegram gubernator obwodu donieckiego, Pawło Kyryłenko. Ofiary śmiertelne rosyjskich działań to mieszkańcy Awdijiwki.

07:19
23.03.2023

Białoruś sformowała nowy pułk przeciwlotniczy przy granicy z Ukrainą

Ministerstwo Obrony Białorusi poinformowało o sformowaniu pułku przeciwlotniczego w Łunińcu, w obwodzie brzeskim.

06:53
23.03.2023

Sztab Generalny armii Ukrainy podał nowe dane o stratach Rosji

Od 24 lutego 2022 roku Rosja miała stracić na Ukrainie ok. 168 150 żołnierzy, 3 570 czołgów, 6 898 pojazdów opancerzonych, 2 608 zestawów artyleryjskich, 511 wyrzutni rakiet, 273 zestawy przeciwlotnicze, 305 samolotów, 290 śmigłowców, 2 203 bezzałogowe statki powietrzne, 909 pocisków manewrujących, 18 jednostek nawodnych, 5 452 pojazdy (w tym cysterny), 273 jednostki sprzętu specjalnego.

06:52
23.03.2023

Think tank: Rosja może wykorzystać czołgi T-54/T-55, bo części zamienne do nich są dostępne i tanie

Czołgi T-54 weszły do użycia w armii ZSRR w drugiej połowie lata 40-tych XX wieku a czołgi T-55 - w 1958 roku. Czołgi T-54 uczestniczyły m.in. w tłumieniu powstania węgierskiego w 1956 roku.

Czytaj więcej

Do czego Rosja chce wykorzystać czołgi produkowane tuż po II wojnie światowej?
06:32
23.03.2023

Miedwiediew przekonuje, że aresztowanie Putina w Niemczech zaowocowałoby wojną Rosji z Niemcami

W wywiadzie udzielonym rosyjskim agencjom informacyjnym Dmitrij Miedwiediew odniósł się do słów ministra sprawiedliwości Niemiec, Marco Buschmanna, który stwierdził, że gdyby Putin przyjechał do Niemiec, zostałby aresztowany, po tym jak nakaz aresztowania rosyjskiego przywódcy wydał Międzynarodowy Trybunał Karny.

Czytaj więcej

Miedwiediew: Aresztowanie Putina to wypowiedzenie wojny Rosji
06:17
23.03.2023

Według rosyjskich władz „rehabilitacją nazizmu” zajmuje się laureat Pokojowej Nagrody Nobla, organizacja Memoriał

Badająca zbrodnie komunizmu została zdelegalizowana prawie rok temu (na pięć miesięcy przed otrzymaniem Nagrody), ale śledczy wykonują bezpośrednie polecenia kremlowskich przywódców.

Czytaj więcej

Kreml próbuje dobić organizację nagrodzoną Pokojową Nagrodą Nobla
06:01
23.03.2023

Sztab Generalny armii Ukrainy: W ciągu doby rosyjska armia przeprowadziła 48 ataków powietrznych na cele na Ukrainie

Jak podaje ukraiński Sztab Generalny Rosjanie atakowali obiekty cywilne i infrastrukturę krytyczną w obwodach kijowskim i żytomierskim. Przeciwko celom na Ukrainie Rosjanie wysłali 21 dronów-kamikadze Shahed-136, które wystartowały z obwodu briańskiego w Rosji. Ponadto Rosjanie przeprowadzili 75 ostrzałów rakietowych i artyleryjskich celów na Ukrainie.

05:34
23.03.2023

Miedwiediew: Zachód będzie ingerował w wybory prezydenckie w Rosji

W rozmowie z dziennikarzami rosyjskich agencji informacyjnych były prezydent Rosji, Dmitrij Miedwiediew, wyraził przekonanie, że Zachód będzie ingerował w wybory prezydenckie w Rosji, "tak jak robił to zawsze" od czasu upadku ZSRR.

05:18
23.03.2023

Miedwiediew twierdzi, że Zachód nie docenił determinacji Rosji i jej prezydenta

- Konsekwencje są znacznie bardziej skomplikowane niż byłyby, gdyby podpisali z nami dokument (ws. gwarancji bezpieczeństwa w grudniu (2021 roku) - stwierdził były rosyjski prezydent.

Czytaj więcej

Były prezydent Rosji: Atomowa apokalipsa coraz bliżej
04:56
23.03.2023

Ukraiński analityk wojskowy: Ukraińskie siły mniej lub bardziej ustabilizowały sytuację w Bachmucie

- Rosjanie nie są w stanie nic zrobić - ocenił Ołeh Żdanow.

Czytaj więcej

Rosjanie utknęli w Bachmucie. "Mogli posunąć się o kilkaset metrów"
04:30
23.03.2023

Szefowa MSZ Kanady: Jeśli Chiny chcą pokoju, powinny przekonać Rosję, by opuściła Ukrainę

Melanie Joly, szefowa MSZ Kanady oświadczyła, że jeśli Chiny "naprawdę chcą pokoju, powinny powiedzieć Rosji, by opuściła Ukrainę". Jak dodała mówiła o tym szefowi MSZ Chin w czasie rozmowy w lutym. - Wszyscy chcemy pokoju. Kanada zawsze opowiada się za pokojem. Rosyjska inwazja na Ukrainę narusza Kartę Narodów Zjednoczonych. Więc aby nadszedł pokój, Rosja musi odejść (z Ukrainy) - podkreśliła.

04:29
23.03.2023

Od początku wojny sądy wojskowe w Rosji wydały wyroki w 247 sprawach o dezercję i odmowę wykonania rozkazów

Łącznie do sądów wojskowych w Rosji trafiło 536 takich spraw. 289 czeka jeszcze na rozstrzygnięcie - podaje rosyjski, niezależny serwis Mediazona. 

04:23
23.03.2023

W lutym 2023 roku Rosjanie zniszczyli na Ukrainie infrastrukturę wartą 6 mld dolarów

Od 24 lutego 2022 roku wartość strat zadanych przez Rosjan Ukrainie, w związku z niszczeniem infrastruktury, wyniosła 143,8 mld dolarów - wyliczają badacze z Kijowskiej Szkoły Ekonomicznej.

04:20
23.03.2023

Premier Rosji, Michaił Miszustin, przedstawi w czwartek Dumie raport na temat prac rosyjskiego rządu w 2022 r.

Agencja Interfax zauważa, że raport z pracy rządu zostanie po raz pierwszy przedstawiony Dumie tak wcześnie - w przeszłości miało to miejsce najwcześniej w kwietniu.

04:18
23.03.2023

Wczorajszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 392