Ukraina chce rozmawiać z Finlandią i USA o przekazaniu jej myśliwców F/A-18?

Dziennik "Helsingin Sanomat" twierdzi, że Ukraina zwróciła się do Finlandii o zorganizowanie trójstronnych rozmów ws. dostaw myśliwców F/A-18 Hornet na Ukrainę. Oprócz Ukrainy i Finlandii stroną rozmów miałyby być też USA, kraj, w którym wyprodukowano myśliwce.

Publikacja: 23.03.2023 12:54

Sanna Marin nie wykluczyła rozważenia przekazania Ukrainie myśliwców F/A-18

Sanna Marin nie wykluczyła rozważenia przekazania Ukrainie myśliwców F/A-18

Foto: AFP, LCPL John Mcgarity, USMC, Public domain, via Wikimedia Commons

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 393

Sanna Marin, premier Finlandii, pytana o to w Brukseli, gdzie rozpoczyna się szczyt UE stwierdziła, że "nie może ujawniać poufnych rozmów między przedstawicielami państw".

Sanna Marin: Będziemy pomagać Ukrainie

- Generalnie mogę powiedzieć, że Ukraina poprosiła Finlandię o pomoc, tak jak inne kraje UE i kraje partnerskie, aby pozyskać systemy uzbrojenia z naszego kraju - podkreśliła szefowa fińskiego rządu.

- Finlandia otrzymała prośby o różne rzeczy, których Ukraina potrzebuje i obecnie przygotowujemy 14 pakiet uzbrojenia dla Ukrainy - dodała.

Czytaj więcej

Petteri Orpo, kandydat na premiera Finlandii: Musimy się ocknąć po tym, co zrobiła Rosja

Marin zapewniła też, że jeśli chodzi o pomoc wojskową dla Ukrainy rząd działa w porozumieniu z prezydentem i "tak będzie też w przyszłości". - Linia Finlandii jest jednolita. Będziemy pomagać Ukrainie tak długo jak będzie potrzeba, a Ukraina ma wiele potrzeb jeśli chodzi o broń - tłumaczyła.

A czy Finlandia mogłaby przekazać Ukrainie część z posiadanych przez siebie 64 myśliwców F/A-18 Hornet, zanim pozyska maszyny, które je zastąpią?

64

Tyloma myśliwcami F/A-18 Hornet dysponuje Finlandia

- To sprawa, która musi być dokładnie przeanalizowana - stwierdziła Marin.

Szef MSZ Finlandii, Pekka Haavisto stwierdził z kolei, że Finlandia mogłaby przekazać pewną liczbę wychodzących ze służby myśliwców.

W czasie wizyty w Kijowie przed kilkoma tygodniami Marin stwierdziła, pytana o możliwość przekazania myśliwców F/A-18, że kwestia ta może być przedmiotem dyskusji. 

Haavisto nie potwierdził informacji, że Ukraina zwróciła się do Finlandii z prośbą o zorganizowanie trójstronnych rozmów z USA.

Polskie i słowackie myśliwce MiG-29 dla Ukrainy

Deklarację ws. przekazania Ukrainie myśliwców - poradzieckich MiG-ów - złożyły jako pierwsze z państw Europy Polska i Słowacja.

Andrzej Duda mówił po raz pierwszy o gotowości Polski do wysłania poradzieckich myśliwców MiG-29 Ukrainie w rozmowie z CNN 8 marca. Premier Mateusz Morawiecki dopytywany potem o tę wypowiedź stwierdził, że Polska ma przekazać Ukrainie myśliwce w ciągu 4-6 tygodni.

- Chodzi o (samoloty) MiG-29, które wciąż są jeszcze samolotami czynnymi w obronie powietrznej naszego kraju. Rzeczywiście taka decyzja została podjęta na szczeblu władz państwowych. Można śmiało powiedzieć, że dosłownie w tym momencie wysyłamy te MiG-i na Ukrainę. My tych MiG-ów mamy jeszcze obecnie kilkanaście. To są MiG-i, które przejęliśmy na początku lat 90-tych po armii NRD. To są ostatnie lata ich funkcjonowania zgodnie z ich możliwościami technicznymi - mówił 16 marca prezydent Duda w czasie konferencji prasowej z prezydentem Czech, Petrem Pavelem. - W ciągu najbliższych dni przekazujemy cztery samoloty na Ukrainę w pełnej sprawności. Pozostałe samoloty są serwisowane, przygotowywane - dodał nie wymieniając jednak dokładnej liczby samolotów MiG-29, które Polska przekaże Ukrainie.

- Nie utracimy jakieś znaczącej zdolności jako Siły Powietrzne. Ważniejsze jest to, czy jesteśmy w stanie zagospodarować potencjał ludzki. Samolot to jest rzecz drugorzędna - mówił w rozmowie z "Rzeczpospolitą" gen. rez. Tomasz Drewniak, były Inspektor Sił Powietrznych, ekspert Fundacji Stratpoints pytany o przekazanie myśliwców MiG-29 Ukrainie.

17 marca decyzję o przekazaniu Ukrainie myśliwców MiG-29 ogłosił premier Słowacji, Eduard Heger. Już wcześniej pojawiały się informacje, że Słowacja jest gotowa przekazać Ukrainie 10 z 11 wycofanych ze służby poradzieckich myśliwców.

Biały Dom stwierdził, że decyzja o przekazaniu MiG-ów Ukrainie to suwerenna decyzja Polski, ale administracja Joe Bidena nie zmienia zdania ws. przekazania Ukrainie myśliwców F-16, których Stany Zjednoczone na razie nie zamierzają Ukrainie przekazywać.

- To nasza suwerenna decyzja. Inne kraje mogą decydować za siebie - stwierdził John Kirby, rzecznik Rady Bezpieczeństwa przy Białym Domu.

Sanna Marin, premier Finlandii, pytana o to w Brukseli, gdzie rozpoczyna się szczyt UE stwierdziła, że "nie może ujawniać poufnych rozmów między przedstawicielami państw".

Sanna Marin: Będziemy pomagać Ukrainie

Pozostało 95% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Konflikty zbrojne
Kolejna zmiana w wojsku Ukrainy. Zełenski odwołał dowódcę
Konflikty zbrojne
Ukraina zniszczyła na lotnisku pod Moskwą rosyjski śmigłowiec
Konflikty zbrojne
Rosyjscy recydywiści wracają z wojny i zabijają
Konflikty zbrojne
ONZ: Odgruzowanie Strefy Gazy może zająć kilkanaście lat
Strefa Gazy
Nie żyje dziecko, która urodziło się po śmierci matki w izraelskim nalocie