Włochy. Syn rosyjskiego gubernatora uciekł z aresztu domowego. Grozi mu deportacja do USA

Artem Uss, syn gubernatora Kraju Krasnojarskiego, uciekł z aresztu domowego pod Mediolanem. Jest podejrzany o łamanie sankcji przez nielegalny zakup wojskowych technologii i przekazywanie ich Rosji.

Publikacja: 23.03.2023 23:22

Artem Uss

Artem Uss

Foto: Artem Uss, media społecznościowe

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 393

Uss został aresztowany w październiku 2022 roku na podstawie międzynarodowego nakazu aresztowania wydanego przez prokuraturę federalną dla wschodniego dystryktu Nowego Jorku.

Od tej pory przebywał w areszcie domowym. Uciekł z niego dwadzieścia cztery godziny po tym, jak sąd apelacyjny w Mediolanie wydał zgodę na jego ekstradycję do Stanów Zjednoczonych.

Po południu 22 marca rosyjski biznesmen zerwał elektroniczną bransoletkę i opuścił mieszkanie w Basiglio, gminie na południe od Mediolanu. Kiedy przybyli karabinierzy, po Rosjaninie nie było już śladu.

Uss ma odpowiedzieć przed sądem w USA za kupowanie za pośrednictwem niemieckiej firmy, której był właścicielem, czułej technologii wojskowej od amerykańskich producentów. Elementy technologiczne wykorzystywane były w samolotach wojskowych, systemach rakietowych, inteligentnej broni, radarach i satelitach.

Materiały  trafiły do firm z rosyjskiego sektora obronnego objętych sankcjami Waszyngtonu. Co więcej, śledztwo przeprowadzone przez amerykańskich śledczych pozwoliło ustalić, że niektóre komponenty elektryczne, takie jak półprzewodniki i mikroprocesory ostatniej generacji, które zostały nielegalnie wywiezione, zostały znalezione w rosyjskim uzbrojeniu przejętym na ukraińskim froncie wojennym.

Ponadto, zgodnie z oskarżeniami skierowanymi przeciwko Ussowi i jego partnerowi Jurijowi Orechowowi, również aresztowanemu w zeszły poniedziałek w Niemczech, obaj  wykorzystali swoją firmę Nda GmbH z siedzibą w Hamburgu jako przykrywkę do przemytu setek milionów baryłek wenezuelskiej ropy do nabywców w Chinach i Rosji. Wraz z nimi oskarżonych jest jeszcze trzech innych Rosjan.

Poszukiwania przedsiębiorcy prowadzą Carabinieri z Corsico oraz specjaliści z sekcji „Capturandi” jednostki śledczej Armii Mediolańskiej.

Gubernator Kraju Krasnojarskiego Aleksander Uss na swoim kanale na Telegramie stwierdził wcześniej, że oskarżenia wobec jego syna były „politycznie zabarwione”. „Dostawy produktów ropopochodnych, sprzętu  i środków technicznych, które są swobodnie sprzedawane i kupowane na całym świecie, zostają nagle uznane przez władze amerykańskie za nielegalne. Dlaczego? Tylko dlatego, że odbywa się to dla dobra Rosji. Polityczne zabarwienie tych oskarżeń są oczywiste” – napisał.

Jeśli zostanie skazany w Stanach Zjednoczonych, Artemowi Ussowi grozi do 30 lat więzienia.

Konflikty zbrojne
Rosyjski propagandzista: Gdy skończą się Ukraińcy, przyjdą Polacy
Konflikty zbrojne
Prigożyn atakuje resort obrony po ataku na Moskwę. "Niech wasze domy spłoną"
Konflikty zbrojne
Atak dronów na Moskwę. Na co muszą szykować się Rosjanie? Pieskow nie odpowiada
Konflikty zbrojne
Nieoficjalnie: Moskwa zaatakowana dronami chińskiej produkcji
Materiał Promocyjny
ESG - Raportowanie w praktyce – IV edycja
Konflikty zbrojne
Minister obrony Ukrainy: Niemcy mogłyby przekazać nam myśliwce Eurofighter
Konflikty zbrojne
Rosja: Atak dronów na Moskwę. Uszkodzenia budynków