Do czego Rosja chce wykorzystać czołgi produkowane tuż po II wojnie światowej?

Po tym jak analitycy z Conflict Intelligence Team, wywodzącej się z Rosji niezależnej organizacji zajmującej się analizą przebiegu konfliktów zbrojnych, weszli w posiadanie zdjęć, które ilustrują przerzut z Dalekiego Wschodu Rosji czołgów T-54 i T-55, think tank z USA, Instytut Studiów nad Wojną (ISW) zastanawia się do czego Rosjanie mogą wykorzystać czołgi produkowane tuż po II wojnie światowej.

Publikacja: 23.03.2023 06:52

Czołg T-54

Czołg T-54

Foto: ShinePhantom, CC BY-SA 3.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0>, via Wikimedia Commons

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 393

Czołgi T-54 weszły do użycia w armii ZSRR w drugiej połowie lata 40-tych XX wieku a czołgi T-55 - w 1958 roku. Czołgi T-54 uczestniczyły m.in. w tłumieniu powstania węgierskiego w 1956 roku.

Transport starych, poradzieckich czołgów miał wyruszyć z miasta Arseniew, położonego na północny wschód od Władywostoku, w położonym na rosyjskim Dalekim Wschodzie Kraju Nadmorskim. W mieście Arseniew znajduje się 1925 Centralna Remontowo-Magazynowa Baza Czołgów.

Czytaj więcej

Rosjanie wyciągają z magazynów czołgi z lat 40-tych? Dowodzą tego zdjęcia

ISW pisze następnie, że grupa Oryx, zajmująca się białym wywiadem i śledzeniem poziomu uzbrojenia różnych państw świata szacowała 22 marca, że Rosjanie stracili na Ukrainie co najmniej 57 czołgów T-90, 448 czołgów T-80, 1 025 czołgów T-72, 53 czołgi T-64 i 73 czołgów T-62. 

Think tank podkreśla, że wysoki poziom strat jeśli chodzi o pojazdy opancerzone sprawił, iż rosyjskie możliwości w zakresie prowadzenia skutecznych manewrów na Ukrainie zostały poważnie ograniczone, a Rosjanie mogą wykorzystać stare czołgi T-54 i T-55, aby "wzmocnić operacje ofensywne i przygotować się do spodziewanej ukraińskiej kontrofensywy".

Czytaj więcej

Rosja zaczęła wojnę z 3 tys. czołgów w gotowości bojowej. Straciła połowę?

ISW przypomina, że po II wojnie światowej w ZSRR wyprodukowano "dziesiątki tysięcy czołgów T-54 i T-55" a dziś rosyjska armia może wykorzystać te czołgi, aby "rozwiązać swoje problemy jeśli chodzi o braki pojazdów opancerzonych".

"Rosyjska armia może zdecydować się rozmieścić te czołgi (na Ukrainie) ponieważ ponieważ części do naprawy czołgów T-54/55 są powszechnie dostępne i znacznie tańsze" niż w przypadku nowszych czołgów - zauważa think tank.

Rosyjska armia prawdopodobnie będzie ponosić duże straty wskutek rozmieszczenia tych starszych czołgów na Ukrainie

Fragment analizy ISW

Jednocześnie - jak pisze ISW - czołgi T-54 i T-55 mają cieńszy pancerz niż nowsze czołgi i były uzbrojone w działa mniejszego kalibru. "Rosyjska armia prawdopodobnie będzie ponosić duże straty wskutek rozmieszczenia tych starszych czołgów na Ukrainie" - ocenia think tank.

ISW pisze też, że "nie jest jasne jak skuteczne będą te czołgi w walkach z ukraińskimi pojazdami opancerzonymi".

Konflikty zbrojne
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 468
Konflikty zbrojne
Ukraińcy: Rosjanie wysadzili tamę na Dnieprze w Nowej Kachowce
Konflikty zbrojne
ISW: Kadyrow jest gotów bronić obwodu biełgorodzkiego. Chce uniknąć walk na froncie
Konflikty zbrojne
Australia przekaże 41 myśliwców F/A-18 Hornet Ukrainie?
Konflikty zbrojne
Bloomberg: Polska prosi Wielką Brytanię o wsparcie w obronie nieba
Konflikty zbrojne
Wojna w Ukrainie. Kontrofensywa czy starcie o kilka wiosek