Władimir Putin może jechać na Węgry. Nie zostanie aresztowany

Szef kancelarii premiera Węgier, Viktora Orbana, Gergely Gulyas zadeklarował, że Władimir Putin nie zostałby aresztowany, gdyby przyjechał na Węgry.

Publikacja: 23.03.2023 14:32

Władimir Putin i Viktor Orban

Władimir Putin i Viktor Orban

Foto: AFP

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 393

Wcześniej minister sprawiedliwości Niemiec, Marco Buschmann stwierdził, że gdyby Putin przyjechał do Niemiec, zostałby aresztowany, po tym jak nakaz aresztowania rosyjskiego przywódcy wydał Międzynarodowy Trybunał Karny.

Gdyby doszło do aresztowania Władimira Putina, na podstawie nakazu wydanego przez Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze, byłoby to równoznaczne z wypowiedzeniem wojny Rosji - skomentował te słowa zastępca sekretarza Rady Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej, były prezydent Rosji, Dmitrij Miedwiediew.

Czytaj więcej

Miedwiediew: Aresztowanie Putina to wypowiedzenie wojny Rosji

W komunikacie, opublikowanym przez MTK, można przeczytać, że rosyjski przywódca jest oskarżany o „odpowiedzialność za zbrodnię wojenną polegającą na bezprawnej deportacji ludności (dzieci) oraz bezprawnym przesiedleniu ludności (dzieci) z okupowanych obszarów Ukrainy do Federacji Rosyjskiej”.

„Zbrodnie miały być popełniane na terytorium okupowanym na Ukrainie co najmniej od 24 lutego 2022 r. Istnieją uzasadnione podstawy, by sądzić, że Putin ponosi osobistą odpowiedzialność karną za wyżej wymienione przestępstwa, za bezpośrednie popełnienie czynów, wspólnie z innymi osobami i/lub za pośrednictwem innych osób oraz za niewłaściwą kontrolę nad podwładnymi cywilnymi i wojskowymi, którzy popełnili te czyny lub dopuścili do ich popełnienia, i którzy znajdowali się pod jego skuteczną władza i kontrolą na podstawie odpowiedzialności zwierzchniej” - głosi oświadczenie MTK.

Statut MTK nie został promulgowany na Węgrzech

Gergely Gulyas, szef kancelarii premiera Węgier

MTK uznają 123 państwa świata - na liście tej są Węgry. Rosja nie uznaje jurysdykcji MTK.

Gulyas mówiąc o nakazie aresztowania Putina stwierdził na konferencji prasowej, że "może odnosić się tylko do węgierskiego prawa i na jego podstawie nie może aresztować rosyjskiego prezydenta".

- Statut MTK nie został promulgowany na Węgrzech - dodał szef kancelarii premiera Orbana (promulgacja to akt ogłoszenia aktu prawnego w danym państwie oznaczający jego formalne wejście w życie - red.)

Gulyas mówił też, że rząd "nie przyjął jeszcze stanowiska" w sprawie nakazu aresztowania Putina wydanego przez MTK.

- Takie decyzje nie są najbardziej fortunne, ponieważ zmierzają ku dalszej eskalacji, a nie ku pokojowi - to moja osobista, subiektywna opinia - dodał.

Węgry podpisały i ratyfikowały Statut Rzymski, który powołał do życia Międzynarodowy Trybunał Karny (MTK), ale Gulyas ocenił, że organ ten nie został włączony w węgierski system prawny.

Dyplomacja
USA: Chiny coraz agresywniejsze. Komuś może stać się krzywda
Dyplomacja
Cieśnina Tajwańska: O krok od kolizji niszczyciela USA z chińskim okrętem
Dyplomacja
Chiny: Dążymy do dialogu. Starcie z USA byłoby katastrofą
Dyplomacja
Tajna wizyta szefa CIA w Chinach
Dyplomacja
Chiny apelują o to, by nie przekazywać broni Ukrainie
Dyplomacja
Blinken w Finlandii: Chcemy wesprzeć budowę armii przyszłości Ukrainy