Rosyjskie wojska opuściły Nową Kachówkę? Sztab Generalny wycofuje się z własnego komunikatu

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy przekazał w komunikacie, że wszystkie oddziały najeźdźców opuściły miasto Nowa Kachowka w obwodzie chersońskim. Kilkadziesiąt minut później wycofał się z tych twierdzeń.

Aktualizacja: 23.03.2023 19:15 Publikacja: 23.03.2023 18:14

Rosyjskie wojska opuściły Nową Kachówkę? Sztab Generalny wycofuje się z własnego komunikatu

Foto: Ignacio Marin / Anadolu Agency/ABACAPRESS.COM

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 393

„Wszystkie jednostki armii okupanta, które stacjonowały w Nowej Kachowce w obwodzie chersońskim, opuściły miasto” - można było przeczytać w komunikacie, opublikowanym przez Sztab Generalny na Facebooku. Podkreślono, że przed opuszczeniem miasta najeźdźcy objeżdżali domy okolicznych mieszkańców „w celach zarobkowych” - ukradli „duże ilości sprzętu AGD i RTV, biżuterii, ubrań oraz telefonów komórkowych”.

Ukraińcy podali jednocześnie, że również w wielu społecznościach okupowanej lewobrzeżnej części obwodu chersońskiego Rosjanie rozpoczęli „poszukiwania obywateli o proukraińskim nastawieniu”.

Czytaj więcej

Pierwsze słowackie MiG-29 poleciały na Ukrainę

Minęło jednak półtorej godziny i Ukraińcy wycofali się ze swoich twierdzeń. „Okupanci wciąż tymczasowo w Nowej Kachowce. Informacja o wyjściu wroga z miasta została ujawniona w wyniku niewłaściwego wykorzystania dostępnych danych” - można przeczytać w kolejnym wpisie na Facebooku. Wcześniej doniesienia o wycofaniu z Nowej Kachowki można było też znaleźć na niektórych rosyjskich kanałach na Telegramie. Nie było jednak oficjalnego potwierdzenia ze strony rosyjskich władz.

„Jednak na pewno wyzwolimy Nową Kachowkę” - zaznaczył w drugim komunikacie Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

Czytaj więcej

Rosjanie utknęli w Bachmucie. "Mogli posunąć się o kilkaset metrów"

Nowa Kachowka znajduje się w obwodzie chersońskim. Większość zajętych w tym regionie terenów ukraińska armia wyzwoliła w listopadzie zeszłego roku, ale jego część na lewym brzegu Dniepru wciąż znajduje się pod okupacją.

W Nowej Kachowce zlokalizowana jest duża elektrownia wodna, prawdopodobnie zaminowana przez Rosjan. Jej zniszczenie grozi zalaniem terenów na południe, aż do Chersonia, który jest oddalony o 60 km.

Konflikty zbrojne
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 468
Konflikty zbrojne
Ukraińcy: Rosjanie wysadzili tamę na Dnieprze w Nowej Kachowce
Konflikty zbrojne
ISW: Kadyrow jest gotów bronić obwodu biełgorodzkiego. Chce uniknąć walk na froncie
Konflikty zbrojne
Australia przekaże 41 myśliwców F/A-18 Hornet Ukrainie?
Konflikty zbrojne
Bloomberg: Polska prosi Wielką Brytanię o wsparcie w obronie nieba
Konflikty zbrojne
Wojna w Ukrainie. Kontrofensywa czy starcie o kilka wiosek