Nieoficjalnie: Wiadomo, kto będzie nowym ambasadorem Polski na Ukrainie

Po czterech latach misję ambasadora RP w Kijowie zakończy Bartosz Cichocki. Według informacji RMF FM, nowym ambasadorem ma zostać Jarosław Guzy.

Publikacja: 23.03.2023 10:24

Ambasador Polski na Ukrainie Bartosz Cichocki

Ambasador Polski na Ukrainie Bartosz Cichocki

Foto: mat. pras. ambasady RP w Kijowie / CC BY-NC-ND 3.0 PL (https://creativecommons.org/licenses/by-nc-nd/3.0/pl/)

- Jest przyjęte, że po czterech-pięciu latach ambasadorowie kończą swoją misję - mówił w niedawnej rozmowie z RMF FM sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta, szef Biura Polityki Międzynarodowej Marcin Przydacz. Ambasadorem Polski na Ukrainie od 2019 r. jest Bartosz Cichocki.

Przydacz ocenił, że Cichocki "pełnił swoją rolę bardzo aktywnie i bardzo odważnie". - Przypomnijmy, to był jedyny ambasador, który podczas ataku na Kijów cały czas był w Kijowie, trzymał wysoko polską flagę, pokazując, że Polska nie wierzy w upadek Ukrainy. Myślę, że za to należy mu się gigantyczny szacunek, natomiast z całą pewnością będzie też kończył swoją misję - mówił w RMF FM.

Czytaj więcej

Minister po słowach ambasadora we Francji: Polska nie chce być częścią żadnej wojny

Według prezydenckiego ministra, nowy ambasador zostanie wysłany na Ukrainę w tym roku. - Z reguły ta zmiana następuje w okolicach lata, ale może tutaj być to nieco odłożone - zapowiadał Przydacz. Szef Biura Polityki Międzynarodowej nie chciał ujawnić, kto zostanie nowym ambasadorem Polski na Ukrainie. - Jak pojawi się takie nazwisko i trafi na komisję spraw zagranicznych, to będziemy je podawać do informacji publicznej - zastrzegł.

W czwartek RMF FM podało, że nowym przedstawicielem Polski w Kijowie ma zostać Jarosław Guzy - w PRL członek Niezależnego Zrzeszenia Studentów, internowany w stanie wojennym. Guzy studiował na Uniwersytecie Yale w USA, odbył staż w amerykańskim Kongresie. Na początku lat 90. był doradcą ministra obrony narodowej, należał do Ruchu dla Rzeczypospolitej. Był doradcą prezesa PZU do spraw inwestycji zagranicznych, a także członkiem zarządu miejskiej spółki zajmującej się projektem rewitalizacji warszawskiej Pragi.

Prywatnie jest mężem Agnieszki Romaszewskiej-Guzy, szefowej telewizji Biełsat.

Polityka
Dlaczego ustawa o wpływach rosyjskich jest nazywana "lex Tusk"? Rzecznik rządu nie wie
Polityka
Ambasador USA: W pełni rozumiemy, dlaczego prezydent skierował ustawę do TK
Polityka
Komisja Europejska będzie analizować polską ustawę o badaniu rosyjskich wpływów
Polityka
Miażdżąca liczba Białorusinów objęta sankcjami
Materiał Promocyjny
ESG - Raportowanie w praktyce – IV edycja
Polityka
"Lex Tusk". Wiceszef MON chce, żeby przed komisją stanęli dziennikarze
Polityka
Hołownia o marszu 4 czerwca: Zachęcamy naszych zwolenników do przyjazdu