Szwajcarskie wozy bojowe na froncie? Rząd bada, kto złamał zakaz reeksportu

Na ukraińskich stronach internetowych pojawiły się zdjęcia pojazdów opancerzonych wykonanych prawdopodobnie przez szwajcarską firmę Mowag. Szwajcaria docieka, które z państw złamało zakaz reeksportu sprzętu wojskowego.

Publikacja: 23.03.2023 19:27

Samochód pancerny Eagle przejeżdża przez zdewastowaną część miasta Awdijiwka na Ukrainie, 18 marca 2

Samochód pancerny Eagle przejeżdża przez zdewastowaną część miasta Awdijiwka na Ukrainie, 18 marca 2023 r.

Foto: AFP

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 393

Dochodzenie w tej sprawie  prowadzi odpowiedzialny za eksport sprzętu wojennego Sekretariat Stanu ds. Gospodarczych (SECO).

Zdjęcia zauważyli na ukraińskich stronach internetowych dziennikarze dziennika " Neue Zürcher Zeitung" (NZZ). Jedno zostało zrobione przez hiszpańskiego fotografa wojennego José Colóna i pokazuje podejrzany samochód pancerny Mowag przed centrum kulturalnym małego miasteczka Chasiv Yar na wschodzie Ukrainy, kilka kilometrów za linią frontu w pobliżu Bachmutu. Drugie zdjęcie pojazdu, rozpoznawalnego po nadwoziu i lusterkach bocznych, zostało zrobione przez francuską agencję prasową AFP 18 marca w ogarniętym walkami mieście Awdijiwka i opublikowane kilka dni temu. Nie jest jasne, czy to ten sam pojazd.

Czytaj więcej

Prezydent Szwajcarii przeprasza, ale sprzeciwia się dostawom broni na Ukrainę

"Ze zdjęć udostępnionych przez media na ukraińskiej stronie internetowej „trudno jest wyciągnąć jakiekolwiek wiarygodne wnioski na temat rodzaju pojazdu i jego lokalizacji”, przekazał SECO w czwartek.

Rzetelna identyfikacja pojazdów byłaby możliwa na podstawie numeru podwozia, ale jego sprawdzenie nie było możliwe.

Według SECO, dotychczasowe śledztwo wykazało, że pod koniec czerwca 1990 roku firma Mowag z siedzibą w Kreuzlingen w północno-wschodniej Szwajcarii wyeksportowała do armii duńskiej łącznie 36 pojazdów opancerzonych Eagle I. Eksport odbywał się zgodnie z obowiązującą wówczas ustawą o materiałach wojennych.

Dania zobowiązała się do niereeksportowania pojazdów do krajów trzecich bez zgody Szwajcarii. W dniu 17 grudnia 2012 r. Dania wystąpiła o pozwolenie na reeksport 27 pojazdów do niemieckiej firmy prywatnej, na co Szwajcaria zezwoliła 5 kwietnia 2013 r.

Niemiecka firma, podobnie jak wcześniej Dania, zobowiązała się nie reeksportować pojazdów. Na prośbę SECO i MSZ duńskie władze potwierdziły, że nie przekazały żadnego pojazdu Eagle scout bez zgody Szwajcarii.

Szwajcaria jest obecnie w kontakcie z Niemcami, poinformowało w czwartek SECO, dodając, że nie jest jasne, kiedy te wyjaśnienia zostaną zakończone.

Ustawa o materiałach wojennych zabrania przekazywania uzbrojenia państwom w konflikcie zbrojnym. Od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę budzi ona kontrowersje w Szwajcarii. Rząd kilkakrotnie potwierdzał zakaz transferów, mimo międzynarodowych nacisków.

Konflikty zbrojne
Armenia - Azerbejdżan: Jeden krok do nowej wojny
Konflikty zbrojne
Prezydent Zełenski: Decyzje zostały podjęte
Konflikty zbrojne
Szef Sztabu Generalnego armii Czech nie wyklucza wojny NATO z Rosją
Konflikty zbrojne
Petersburg wyda ponad 170 mln rubli na reklamę służby wojskowej
Materiał Promocyjny
ESG - Raportowanie w praktyce – IV edycja
Konflikty zbrojne
Putin zezwala na przeprowadzenie wyborów na anektowanych terytoriach Ukrainy
Konflikty zbrojne
Łukaszenko o "broni atomowej dla wszystkich", którzy dołączą do Rosji i Białorusi