Antywojenny działacz i jego rodzina z półwiecznym zakazem wjazdu do Rosji

Rosyjska Federalna Służba Bezpieczeństwa (FSB) zakazała rodzinie wybitnego rosyjsko-ormiańskiego aktywisty klimatycznego i działacza antywojennego Arszaka Makicziana wjazdu do Rosji na następne 50 lat.

Publikacja: 23.03.2023 22:17

Arszak Makiczian

Arszak Makiczian

Foto: Arszak Makiczian/Instagram

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 393

Rodzina Arszaka Makicziana uciekła przed wojną w Górskim Karabachu i osiedliła się w Rosji w 1995 roku. Zarówno Arszak, jak i jego ojciec Artur i brat Gago zostali pozbawieni rosyjskiego obywatelstwa – jedynego, jakie posiadali.

Podczas gdy Arszak uciekł z Rosji wraz z żoną wkrótce po inwazji na Ukrainę w zeszłym roku i obecnie mieszka w Niemczech, jego ojciec i brat początkowo pozostali w kraju, mimo że zostali pozbawieni obywatelstwa.

Obaj zostali zmuszeni do opuszczenia Rosji w zeszłym miesiącu po tym, jak zatrzymani przez organy ścigania  usłyszeli od sądu nakaz natychmiastowego opuszczenia kraju.

"To dożywotni zakaz, nawet dla mojego młodszego brata, Gago, który urodził się w Moskwie, ma 25 lat, ukończył Konserwatorium Moskiewskie i jest żonaty z obywatelką Rosji" - napisał na Instagramie Arszak.

Półwieczny zakaz nałożony następnie na Artura i Gago przez FSB został nałożony w interesie "bezpieczeństwa i obrony państwa”, zgodnie z informacjami uzyskanymi przez prawników rodziny.

Rodzina Makiczianów uważa, że prześladowania, z którymi się spotykają, to po prostu odwet rosyjskich władz za aktywizm Arszaka i próba uciszenia go.

- Byłbym szczęśliwy, mogąc świętować moje 75. urodziny w Moskwie, ale mam nadzieję, że będę miał okazję wrócić wcześniej, ponieważ jestem bardzo przywiązany do Rosji – powiedział Gago, dodając, że ma nadzieję, iż zmiany polityczne w Rosji przyniosą zniesienie decyzji FSB.

Prawnik rodziny Maksim Oleniczew  nazwał decyzję FSB „bezpodstawną” i powiedział, że narusza ona „międzynarodowe zobowiązania Rosji”.

Konflikty zbrojne
Rosyjski propagandzista: Gdy skończą się Ukraińcy, przyjdą Polacy
Konflikty zbrojne
Prigożyn atakuje resort obrony po ataku na Moskwę. "Niech wasze domy spłoną"
Konflikty zbrojne
Atak dronów na Moskwę. Na co muszą szykować się Rosjanie? Pieskow nie odpowiada
Konflikty zbrojne
Nieoficjalnie: Moskwa zaatakowana dronami chińskiej produkcji
Materiał Promocyjny
ESG - Raportowanie w praktyce – IV edycja
Konflikty zbrojne
Minister obrony Ukrainy: Niemcy mogłyby przekazać nam myśliwce Eurofighter
Konflikty zbrojne
Rosja: Atak dronów na Moskwę. Uszkodzenia budynków