Polska może otworzyć przejście w Bobrownikach. Kamiński podał warunek

- Dopóki Andrzej Poczobut jest w więzieniu, dopóty zamknięte będzie przejście w Bobrownikach - oświadczył szef MSWiA Mariusz Kamiński.

Publikacja: 23.03.2023 14:41

Szef MSWiA Mariusz Kamiński

Szef MSWiA Mariusz Kamiński

Foto: PAP/Tomasz Gzell

Minister spraw wewnętrznych i administracji wystąpił w czwartek na konferencji prasowej dotyczącej powołania Wyższej Szkoły Straży Granicznej w Koszalinie. Odniósł się też do sprawy granicy polsko-białoruskiej.

- Strona białoruska otrzymała bardzo czytelny sygnał - powiedział. - Dopóki Andrzej Poczobut jest w więzieniu, dopóty zamknięte będzie przejście w Bobrownikach - dodał.

Czytaj więcej

Nieoficjalnie: Szef ambasady Białorusi wezwany do MSZ. Usłyszał ostry protest

Mariusz Kamiński zadeklarował, że "jeśli będą podejmowane dalsze represje wobec mniejszości polskiej, wobec państwa polskiego kolejne prowokacje, będą dalsze kroki".

- Strona białoruska ma pełną jasność co do tego. Jeżeli Andrzej Poczobut jutro zostanie zwolniony, pojutrze będzie otwarte przejście w Bobrownikach - oświadczył szef MSWiA.

Czytaj więcej

Uwolnią Poczobuta? W kręgach władzy na Białorusi trwają spory

W lutym sąd w Grodnie skazał Andrzeja Poczobuta, dziennikarza i działacza polskiej mniejszości na Białorusi, na osiem lat więzienia. Po ogłoszeniu tej decyzji Mariusz Kamiński oświadczył, że ruch na polsko-białoruskim przejściu granicznym w Bobrownikach zostanie zawieszony do odwołania "z uwagi na ważny interes bezpieczeństwa państwa".

Polityka
Sondaż ws lex Tusk. Sprawa powołanej komisji może przesądzić o wyniku wyborów
Polityka
Nowacka: Andrzej Duda przygotował grunt pod marsz 4 czerwca
Polityka
Sondaż z 4 czerwca: PiS wygrywa, Platforma Obywatelska zbliża się do 30 proc.
Polityka
CBA puka do Giertycha
Polityka
Michał Szułdrzyński: Przed opozycją teraz zadanie najtrudniejsze
Polityka
Co dalej z lex Tusk po decyzji prezydenta?