Kreml przekierowuje eksport. Co kupią od Rosji „przyjazne kraje”?

Rosja może przeorientować swój niesprzedany na Zachodzie eksport na kwotę 37 mld dol. Najlepiej idą rosyjskie surowce, nawozy, owoce morza, plastik, reaktory jądrowe. Ale nie zastąpi to utraty około 150 mld dol. dochodów z eksportu na Zachód.

Publikacja: 23.03.2023 12:52

Kreml przekierowuje eksport. Co kupią od Rosji „przyjazne kraje”?

Foto: Bloomberg

Taką ocenę zawiera raport Rosyjskiej Rady ds Międzynarodowych (RIAC), z którą zapoznała się gazeta RBK. Jego autorami byli eksperci z Wszechrosyjskiej Akademii Handlu Zagranicznego oraz urzędnicy kremlowscy.

W 2021 r. (statystyki handlu zagranicznego w 2022 r. zostały utajnione przez reżim - red.) kraje „nieprzyjazne” jak Kreml określa wszystkich, którzy potępili agresję i nałożyli sankcje, odpowiadały za 56 proc. całego rosyjskiego eksportu (czyli za 491,5 mld dol.).

Czytaj więcej

Chiny mają gospodarkę Rosji w garści. Zależność między krajami rośnie

Część wstrzymanych dostaw może zostać przekierowana na rynek krajowy, a część – warta 37 miliardów dolarów – do gospodarek, które nie przystąpiły do ​​sankcji handlowych – wynika z raportu. Według wyliczeń autorów lwia część takich dostaw przypadnie na Chiny (16 mld dolarów), a łącznie wśród największych alternatywnych rynków zbytu znajduje się 15 państw.

Mogą one kupować z Rosji szeroką gamę towarów – od minerałów i metali po reaktory jądrowe, owoce morza i papier. Autorzy wskazują, że przeprowadzali oceny w oparciu o metodologię International Trade Center (agencje WTO i ONZ).

Do końca 2022 roku udział gospodarek „nieprzyjaznych” w eksporcie z Rosji spadł do 35 proc., podczas gdy udział krajów neutralnych i „przyjaznych” wzrósł z 42 proc. do 65 proc. Z danych ministerstwa gospodarki wynika, że ​​eksport do krajów neutralnych/przyjaznych w okresie styczeń-listopad wyniósł prawie 350 mld dol.

Czytaj więcej

Czy Rosja straci 650 mln dolarów dochodów z ropy?

Eksperci obliczyli, jakie produkty i za jakie kwoty Rosja może sprzedawać partnerom handlowym oprócz istniejących dostaw. W pierwszej piątce potencjalnych odbiorców niezrealizowanego eksportu, daleko przed Chinami, znajdują się Indie, Turcja, Egipt i Wietnam. Handel z nimi może przynosić rocznie 2-4 mld dolarów.

Wiadomo już, że np. Egipt oprócz rosyjskiego zboża chętnie kupi owoce morza, a Meksyk zainteresowany jest dostawami wyrobów papierniczych. Turcja kupi reaktory, bo Rosjanie budują tam pierwszą siłownię jądrową. Wietnam zainteresowany jest żywnością.

Wszystkie te „zamienniki” nie są jednak w stanie zrekompensować rosyjskiemu reżimowi utraty blisko 150 mld dol. rocznych dochodów z eksportu na rynki Unii i pozostałych krajów, które potępiły agresję na Ukrainę.

Handel
Niemiecki koncern chciałby odkupić swój rosyjski biznes. Stawia warunki
Handel
Rosja: Chcesz kupić jajko? Musisz pokazać paszport
Handel
Bruksela walczy z „szybką modą” i chce zakazać spalania niesprzedanych ubrań
Handel
Rząd twierdzi, że pomaga dzieciom, ale VAT-u nie chce obniżyć
Handel
Załamanie sprzedaży: elektronika w dołku, mniejsze wydatki na dom
Handel
Coraz rozważniej robimy zakupy online