Senatorowie naciskają na Bidena. Chcą przekazania MTK dowodów na rosyjskie zbrodnie

Dwupartyjna grupa senatorów wzywa prezydenta Joe Bidena do wsparcia Międzynarodowego Trybunału Karnego poprzez dostarczenie dowodów na rosyjskie zbrodnie wojenne. Według dziennika "New York Times" przekazanie tych dowodów blokuje Pentagon.

Publikacja: 24.03.2023 22:47

Senatorowie naciskają na Bidena. Chcą przekazania MTK dowodów na rosyjskie zbrodnie

Foto: AFP

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 394

Senatorowie Partii Demokratycznej i Republikańskiej we wspólnym liście do prezydenta Bidena napisali, że "z zadowoleniem przyjmują znaczącą pomoc", jakiej administracja udzieliła w celu udokumentowania potencjalnych zbrodni podczas rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

Dodali jednak, że uznają rolę Międzynarodowego Trybunału Karnego w badaniu takich zdarzeń i wezwali administrację Bidena do wspierania MTK i dzielenia się dowodami z prokuratorami.

"Zeszłoroczna dwupartyjna akcja Kongresu, mająca na celu wzmocnienie tego wsparcia została przeprowadzona we współpracy z Pańską administracją, aby zrównoważyć wszystkie perspektywy dotyczące relacji USA z MTK. Jednak miesiące później, gdy MTK pracuje nad budową spraw przeciwko rosyjskim urzędnikom, w tym samemu Putinowi, Stany Zjednoczone podobno nie udostępniły jeszcze kluczowych dowodów, które mogłyby pomóc w tych oskarżeniach" - czytamy w liście.

Prowadzenie międzynarodowych dochodzeń jest ważne, aby "Putin i inni wokół niego wiedzieli bez żadnych wątpliwości, że odpowiedzialność i sprawiedliwość za ich zbrodnie są w drodze" - napisali senatorowie w liście.

Amerykańscy senatorowie odnieśli się do informacji "New York Timesa" z pierwszej dekady marca o blokowaniu przez Pentagon udostępnienia MTK posiadanych przez USA dowodów na rosyjskie zbrodnie.

"Amerykańscy dowódcy wojskowi sprzeciwiają się pomaganiu sądowi w prowadzeniu śledztwa w sprawie Rosjan, ponieważ obawiają się ustanowienia precedensu, który mógłby utorować drogę do ścigania Amerykanów” - pisał wówczas "NYT".

Czytaj więcej

"NYT": Pentagon blokuje udostępnienie dowodów rosyjskich zbrodni wojennych
Konflikty zbrojne
Brytyjski minister: Ukraina może zająć Krym do końca roku
Materiał Promocyjny
Gdy zapadną egipskie ciemności
Konflikty zbrojne
Atak na Rosję: co z szafirami
Konflikty zbrojne
Prigożyn oskarża rosyjską armię o zaminowanie dróg ewakuacyjnych dla jego żołnierzy
Konflikty zbrojne
Prezydent Zełenski: Ukraina nie wciągnie żadnego kraju NATO w wojnę
Konflikty zbrojne
Wielka Brytania widzi Ukrainę w NATO. Rosja: Kraje Europy grają, jak USA zapłacą
Konflikty zbrojne
Legion "Wolność Rosji" "wyzwala Rosję". Walki w obwodzie biełgorodzkim?