Raiffeisen Bank nie porzuci Rosji. Za dobrze zarabia na wojnie

Europejski Bank Centralny zażądał, aby grupa bankowa Raiffeisen Bank International zakończyła działalność w Rosji. Wczoraj bank został wpisany na listę sponsorów rosyjskiej wojny. Dochodzenie w sprawie działalności Austriaków prowadzą też USA.

Publikacja: 24.03.2023 10:26

Raiffeisen Bank w Moskwie

Raiffeisen Bank w Moskwie

Foto: Bloomberg

Według rozmówców agencji Reuters, EBC żąda pilnego przedstawienia przez austriacki bank planu zakończenia działalności banku w Rosji. Taki plan mógłby obejmować sprzedaż lub zamknięcie rosyjskiego oddziału.

Jednak Raiffeisen Bank International (RBI) nie zamierza udostępniać takiego planu. Austriaccy bankierzy nie chcą rezygnować z wysokich zysków i uznali działania EBC za nieuzasadnioną ingerencję w pracę banku - dowiedziała się agencja.

Czytaj więcej

Austriacki bank wpisany na listę sponsorów rosyjskiej wojny

Zarobki zbyt kuszące

Rzecznik Raiffeisen Bank powiedział, że grupa bankowa „już” ograniczyła udzielanie kredytów w Rosji, przyspiesza wycenę swojej działalności i rzeczywiście bada możliwości „dobrze zarządzanego wyjścia” z rosyjskiego rynku.

W tej chwili Raiffeisen Bank jest najważniejszym zachodnim bankiem w Rosji – zauważa Reuters. Obsługuje około jednej czwartej wszystkich rosyjskich przelewów w euro, korzystając z tego, że w odróżnieniu od największych rosyjskich banków, nie ma zablokowanego dostępu do systemu SWIFT.

Czytaj więcej

Raiffeisen zawiesił otwieranie kont walutowych dla Rosjan

Według Financial Times, „córka” Raiffeisen Bank International w Rosji obsługuje połowę rosyjskich płatności z innymi krajami, w tym rachunki sektora zbrojeniowego. W 2022 r przyniosło to grupie RBI około połowy wszystkich zysków.

W lutym Departament Skarbu USA wszczął dochodzenie w sprawie austriackiej grupy Raiffeisen Bank International w związku z jej działalnością w Rosji. W tym samym miesiącu Raiffeisen Bank International ograniczył swoją sieć korespondentów w Rosji do pięciu banków (ich nazw nie upubliczniono). Według wiedeńskiego dziennika "Der Standard", Raiffeisen Bank bada możliwość wymiany z Sbierbankiem, Raiffeisenbank (spółką zależną Raiffeisen Bank w Rosji) na aktywa Sberbank Europe.

Biały Dom nie odpuści

Największym zagrożeniem dla interesów austriackich jest amerykańskie dochodzenie. Jeżeli wykaże, że bank łamie sankcje, wspierając rosyjską zbrojeniówkę i obsługując wojnę - bank straci dostęp do amerykańskiego rynku, a jego aktywa w amerykańskiej jurysdykcji mogą zostać zamrożone.

Austriacki bank ani razu publicznie nie wyjaśnił, dlaczego pomimo wojny i wyjścia z Rosji innych zachodnich banków (pozostał jeszcze włoski Unicredit z bardzo okrojoną działalnością), sam wciąż tam działa i zarabia. W 2022 r Austriacy wpłacili do budżetu Kremla 3,8 razy więcej pieniędzy aniżeli rok wcześniej.

Starczy tego na 95 rosyjskich pocisków manewrujących Kolibr, które zabiły już na Ukrainie wielu ludzi, zniszczyły wsie i miasteczka.

Banki
Oprocentowanie lokat już nie spada
Banki
Masowa ucieczka pracowników z Credit Suisse
Banki
Ile zarobią w tym roku akcjonariusze banków na dywidendach
Banki
Pierwsze kredyty oparte na WIRON już od czerwca
Banki
Tani kredyt w ofercie już od lipca
Banki
Credit Suisse zapłaci 926 mln dol. odszkodowania byłemu premierowi Gruzji