Raport. ONZ potępia zabijanie ukraińskich i rosyjskich jeńców wojennych

Obserwatorzy praw człowieka ONZ udokumentowali dziesiątki doraźnych zabójstw jeńców wojennych dokonanych zarówno przez siły rosyjskie, jak i ukraińskie, a także stosowanie tortur, żywych tarcz i innych nadużyć wobec jeńców wojennych.

Publikacja: 24.03.2023 17:39

Bucza, piwnica używana przez Rosjan do troturowania jeńców. Znaleziono w niej ciła 5 mężczyzn w wiek

Bucza, piwnica używana przez Rosjan do troturowania jeńców. Znaleziono w niej ciła 5 mężczyzn w wieku od 24 do 54 lat

Foto: PAP/Newscom

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 394

Raport Biura Wysokiego Komisarza ONZ ds. Praw Człowieka (OHCHR) opiera się na wywiadach z około 400 jeńcami wojennymi, z których połowa to Ukraińcy, którzy zostali zwolnieni, a druga połowa to Rosjanie przetrzymywani w niewoli na Ukrainie.

Zespół zastrzegł, że nie ma dostępu do jeńców wojennych przetrzymywanych w Rosji lub na okupowanych przez Rosję terytoriach Ukrainy. Jest to Jest to pierwsze pełne spojrzenie misji Biura Praw Człowieka ONZ na Ukrainie na traktowanie jeńców wojennych.

Czytaj więcej

"NYT": Pentagon blokuje udostępnienie dowodów rosyjskich zbrodni wojennych

Misja stwierdziła, że udokumentowała około 40 doraźnych egzekucji w ciągu 13-miesięcznej wojny. Ustalenia opierały się na potwierdzonych przypadkach, więc rzeczywista liczba jest prawdopodobnie wyższa.

Matilda Bogner, szefowa misji obserwacyjnej ONZ, na konferencji prasowej w Kijowie przedstawiła nadużycia  popełnione przez obie strony. Zauważyła jednak, że u podstaw przemocy wobec ludności cywilnej i jeńców wojennych leżała  inwazja Rosji.

W raporcie stwierdzono, że chociaż znęcanie się nad jeńcami wojennymi miało miejsce po obu stronach, generalnie rosyjscy jeńcy wojenni byli „traktowani w lepszy sposób” i że nadużycia były znacznie częstsze w stosunku do Ukraińców — ponad 9 na 10 rozmówców zgłosiło nadużycia — niż w stosunku do Rosjan, z których około połowa zgłosiła, że się nad nimi znęcano.

ONZ twierdzi również, że posiada informacje o egzekucji co najmniej 25 rosyjskich jeńców wojennych. Według ich danych do jednego z incydentów doszło w marcu 2022 roku w obwodzie ługańskim. Według raportu ONZ, niektórzy członkowie grup zbrojnych powiązanych z Rosją zostali zabici przez ukraiński personel wojskowy po odmowie ogłoszenia zamiaru poddania się.

Raport donosi o egzekucji 15 ukraińskich jeńców wojennych przez wojska rosyjskie, użyciu ich jako żywych tarcz, śmierci dwóch osób rannych z powodu braku opieki medycznej, a także o torturach.

"Doraźne egzekucje i ataki na jeńców wojennych i osoby wyłączone z walki są zabronione na mocy prawa międzynarodowego, a jeśli są umyślne, stanowią zbrodnie wojenne" - przypomina OHCHR.

Konflikty zbrojne
Macron: Powinniśmy byli słuchać ostrzeżeń Europy Wschodniej
Konflikty zbrojne
Duma chce zmienić prawo. Legalne kontrakty wojskowe dla skazańców
Konflikty zbrojne
Rosyjskie niezależne media: Polska zamierza deportować byłego oficera FSB
Konflikty zbrojne
Zełenski mianował kontrowersyjnego urzędnika gubernatorem obwodu odeskiego
Materiał Promocyjny
ESG - Raportowanie w praktyce – IV edycja
Konflikty zbrojne
Drony znów atakują Rosję. Pożar rafinerii w Kraju Krasnodarskim
Konflikty zbrojne
Po ataku dronów: Moskwa stała się miastem przyfrontowym