Rosyjski generał "martwi się" o zdrowie ukraińskich żołnierzy i cywilów

Dostarczenie przez Wielką Brytanię Ukrainie amunicji przeciwpancernej ze zubożonym uranem będzie mieć negatywne konsekwencje dla sił zbrojnych Ukrainy, a także dla cywilów i sektora rolniczego w tym kraju - stwierdził naczelny dowódca rosyjskich wojsk obrony radiologicznej, biologicznej i chemicznej, generał Igor Kiryłow.

Publikacja: 24.03.2023 12:05

Brytyjski czołg Challenger II

Brytyjski czołg Challenger II

Foto: PAP/EPA

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 394

O tym, że Wielka Brytania przekaże Ukrainie takie pociski poinformowała Annabel Goldie, wiceminister obrony, w odpowiedzi na pytanie do Ministerstwa Obrony Wielkiej Brytanii skierowane przez członka Izba Lordów, Raymonda Jolliffe'a.

"Oprócz dostarczenia Ukrainie kompanii czołgów Challenger 2, dostarczymy jej amunicję, w tym pociski przeciwpancerne, które zawierają zubożony uran" - oświadczyła Goldie.

Władimir Putin potępił zapowiedź wysłania takich pocisków na Ukrainę mówiąc o ich "nuklearnym komponencie" i ostrzegł przed rosyjskim odwetem. - Jeśli to się stanie, Rosja będzie musiała odpowiednio zareagować, biorąc pod uwagę, że kolektywny Zachód już dostarcza (Ukrainie) broń z nuklearnym komponentem - powiedział Putin podejmując na Kremlu prezydenta Chin, Xi Jinpinga.

Czytaj więcej

Miedwiediew straszy Ukrainę bronią atomową. "Jeśli spróbują odbić Krym..."

Z kolei minister obrony Rosji, Siergiej Szojgu stwierdził, że dostarczenie Ukrainie pocisków ze zubożonym uranem zbliża świat do "nuklearnego starcia" pomiędzy Rosją a zachodem.

Szef MSZ Rosji Siergiej Ławrow mówił, że użycie takiej amunicji wiąże się ze zwiększonym ryzykiem rozwinięcia się nowotworów a "gleba skażona jest na dekady".

Po użyciu pocisków ze zubożonym uranem, znaczne obszary upraw rolnych na Ukrainie zostaną skażone

Generał Igor Kiryłow, naczelny dowódca rosyjskich wojsk obrony radiologicznej, biologicznej i chemicznej

Teraz na podobne zagrożenia wskazywał gen. Kiryłow. - Zachód jest w pełni świadom negatywnych konsekwencji użycia amunicji ze zubożonym uranem. Pomimo faktu, że użycie takiej amunicji wywoła nieodwracalną szkodę dla zdrowia żołnierzy Sił Zbrojnych Ukrainy i cywilów, kraje NATO, w szczególności Wielka Brytania, wyrażają gotowość dostarczenia tego typu broni reżimowi w Kijowie - stwierdził rosyjski generał.

- Po użyciu pocisków ze zubożonym uranem, znaczne obszary upraw rolnych na Ukrainie zostaną skażone a radioaktywne substancje będą rozprzestrzenianie na pozostałą część kraju przez pojazdy - dodał.

Gen. Kiryłow wyraził obawę, że "doprowadzi to do spadku eksport produktów rolnych z terytorium Ukrainy na dekady, jeśli nie na wieki".

Tego samego dnia były prezydent Rosji, Dmitrij Miedwiediew ostrzegał Ukrainę, że jeśli ta spróbuje odzyskać nielegalnie okupowany przez Rosjan Krym, Rosja użyje broni atomowej.

Czytaj więcej

Uranowy otwieracz czołgowych pancerzy

Kwestię dostarczenia Ukrainie pocisków ze zubożonym uranem wyjaśnił rzecznik brytyjskiego resortu obrony. Zubożony uran umieszczany jest w pociskach, by ułatwić im penetrację grubego pancerza. - Brytyjska armia używa zubożonego uranu w swoich pociskach przeciwpancernych od dekad. To standardowy komponent i nie ma nic wspólnego z bronią atomową - dodał. - Rosja wie o tym, ale celowo próbuje dezinformować - podkreślił.

Konflikty zbrojne
Rozpoczęła się kontrofensywa Ukrainy? Władze w Kijowie zabierają głos
Konflikty zbrojne
Gen. Milley ostrożnie ocenia szanse ukraińskiej kontrofensywy
Konflikty zbrojne
Rosjanie porzucili ponad 10 ton amunicji w obwodzie charkowskim
Konflikty zbrojne
Rosja: Wojna najemników z regularną armią
Konflikty zbrojne
Putin zapowiedział powszechną mobilizację. Kreml: Atak hakerów
Konflikty zbrojne
Prigożyn wzywa Szojgu na front. "Zagrzeje do boju, albo bohatersko zginie"