ISW: Prigożyn podważa narrację Kremla o "nazistowskiej" Ukrainie

Szef i założyciel Grupy Wagnera Jewgienij Prigożyn otwarcie zaprzeczył kluczowym aspektom narracji Kremla na temat wojny na Ukrainie - twierdzą analitycy z amerykańskiego Instytutu Studiów nad Wojną (ISW).

Publikacja: 24.03.2023 23:27

Jewgienij Prigożyn

Jewgienij Prigożyn

Foto: dossier.center

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 394

Kreml wielokrotnie uzasadniał swoją inwazję na sąsiednią Ukrainę  jako konieczną do oczyszczenia Kijowa z neonazistów, którzy rzekomo zagrażają pokojowi i bezpieczeństwu Rosji.

Równocześnie coraz częściej Moskwa przedstawia wojnę jako egzystencjalną walkę z NATO, które, jak twierdzi, ociera się o granice Rosji.

Prigożyn zaprzecza tej narracji. Powiedział, cytowany przez ISW, że Moskwa walczy "wyłącznie z Ukraińcami" wyposażonymi w sprzęt dostarczony przez NATO i niektórymi "rusofobicznymi" najemnikami, którzy dobrowolnie wspierają Ukrainę - ale nie z samym NATO.

Czytaj więcej

Grupa Wagnera ma problem z grzebaniem poległych. "Wagnerowcy" grożą urzędnikom

Wyraził wątpliwość co do celów "denazyfikacji" Ukrainy, podając w wątpliwość, czy "naziści" w ogóle są w tym kraju. Odrzucił także wieloletnie twierdzenia Kremla, że Rosja musi się bronić przed zagrożeniem ze strony NATO.

Prigożyn stwierdził, że "śmieszne jest myślenie", iż rosyjscy urzędnicy nie wiedzieli, że NATO przyjdzie na pomoc Kijowowi.

ISW podkreśla także, że Prigożyn, pozostający w ostrym konflikcie z rosyjskim Ministerstwem Obrony i najwyższymi dowódcami armii, oskarżający ich o nieudolność i blokowanie dostaw amunicji dla Grupy Wagnera, ostatnio złagodził  retorykę. Prawdopodobnie, uważa ISW, z obawy przed całkowitą utratą swoich najemników, od miesięcy walczących o Bachmut.

Zaś "przesadzone" pretensje o zablokowanie dostaw amunicji były, według ISW, prawdopodobnie próbą zabezpieczenia większej ilości dostaw i posiłków od rosyjskiego MInisterstwa Obrony, aby uratować własne siły w Bachmucie.

Ostatnie doniesienia światowych mediów mówią o stopniowej utracie przez Prigozyna zainteresowania wojną na Ukrainie. Jego uwaga stopniowo przenosi się do Afryki, gdzie w Sudanie i Republice Środkowoafrykańskiej pozostają oddziały jego najemników.

Konflikty zbrojne
Macron: Powinniśmy byli słuchać ostrzeżeń Europy Wschodniej
Konflikty zbrojne
Duma chce zmienić prawo. Legalne kontrakty wojskowe dla skazańców
Konflikty zbrojne
Rosyjskie niezależne media: Polska zamierza deportować byłego oficera FSB
Konflikty zbrojne
Zełenski mianował kontrowersyjnego urzędnika gubernatorem obwodu odeskiego
Materiał Promocyjny
ESG - Raportowanie w praktyce – IV edycja
Konflikty zbrojne
Drony znów atakują Rosję. Pożar rafinerii w Kraju Krasnodarskim
Konflikty zbrojne
Po ataku dronów: Moskwa stała się miastem przyfrontowym