ISW: Prigożyn podważa narrację Kremla o "nazistowskiej" Ukrainie

Szef i założyciel Grupy Wagnera Jewgienij Prigożyn otwarcie zaprzeczył kluczowym aspektom narracji Kremla na temat wojny na Ukrainie - twierdzą analitycy z amerykańskiego Instytutu Studiów nad Wojną (ISW).

Publikacja: 24.03.2023 23:27

Jewgienij Prigożyn

Jewgienij Prigożyn

Foto: dossier.center

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 394

Kreml wielokrotnie uzasadniał swoją inwazję na sąsiednią Ukrainę  jako konieczną do oczyszczenia Kijowa z neonazistów, którzy rzekomo zagrażają pokojowi i bezpieczeństwu Rosji.

Równocześnie coraz częściej Moskwa przedstawia wojnę jako egzystencjalną walkę z NATO, które, jak twierdzi, ociera się o granice Rosji.

Prigożyn zaprzecza tej narracji. Powiedział, cytowany przez ISW, że Moskwa walczy "wyłącznie z Ukraińcami" wyposażonymi w sprzęt dostarczony przez NATO i niektórymi "rusofobicznymi" najemnikami, którzy dobrowolnie wspierają Ukrainę - ale nie z samym NATO.

Czytaj więcej

Grupa Wagnera ma problem z grzebaniem poległych. "Wagnerowcy" grożą urzędnikom

Wyraził wątpliwość co do celów "denazyfikacji" Ukrainy, podając w wątpliwość, czy "naziści" w ogóle są w tym kraju. Odrzucił także wieloletnie twierdzenia Kremla, że Rosja musi się bronić przed zagrożeniem ze strony NATO.

Prigożyn stwierdził, że "śmieszne jest myślenie", iż rosyjscy urzędnicy nie wiedzieli, że NATO przyjdzie na pomoc Kijowowi.

ISW podkreśla także, że Prigożyn, pozostający w ostrym konflikcie z rosyjskim Ministerstwem Obrony i najwyższymi dowódcami armii, oskarżający ich o nieudolność i blokowanie dostaw amunicji dla Grupy Wagnera, ostatnio złagodził  retorykę. Prawdopodobnie, uważa ISW, z obawy przed całkowitą utratą swoich najemników, od miesięcy walczących o Bachmut.

Zaś "przesadzone" pretensje o zablokowanie dostaw amunicji były, według ISW, prawdopodobnie próbą zabezpieczenia większej ilości dostaw i posiłków od rosyjskiego MInisterstwa Obrony, aby uratować własne siły w Bachmucie.

Ostatnie doniesienia światowych mediów mówią o stopniowej utracie przez Prigozyna zainteresowania wojną na Ukrainie. Jego uwaga stopniowo przenosi się do Afryki, gdzie w Sudanie i Republice Środkowoafrykańskiej pozostają oddziały jego najemników.

Konflikty zbrojne
Wielka Brytania widzi Ukrainę w NATO. Rosja: Kraje Europy grają, jak USA zapłacą
Materiał Promocyjny
Gdy zapadną egipskie ciemności
Konflikty zbrojne
Legion "Wolność Rosji" "wyzwala Rosję". Walki w obwodzie biełgorodzkim?
Konflikty zbrojne
Strona ukraińska podaje informacje o rosyjskich stratach w Bachmucie
Konflikty zbrojne
Protest przeciw wojnie w Watykanie. Nagi mężczyzna w Bazylice Św. Piotra
Konflikty zbrojne
Think tank o sytuacji w obwodzie biełgorodzkim: Kolejny atak Rosjan na Rosję
Konflikty zbrojne
Sky News: Zdobycie Bachmutu kosztowało Rosjan życie 60 tys. ludzi